Na ratunek

Rescue
978-83-7648-829-5
romans, wina, przebaczenie
Ag2S

Czy prawdziwa rodzina może istnieć bez matki? Peter Webster, początkujący w zawodzie paramedyk, ratuje z wypadku samochodowego młodą kobietę, Sheilę Arsenault. Nie potrafi o niej zapomnieć i mimo złych przeczuć angażuje się w romans. Przeszłość nigdy nie jest bez znaczenia, a przyszłość zawsze niesie ze sobą niespodzianki… Osiemnaście lat później Sheila mieszka sama, a Peter wychowuje ich...

Czy prawdziwa rodzina może istnieć bez matki?

Peter Webster, początkujący w zawodzie paramedyk, ratuje z wypadku samochodowego młodą kobietę, Sheilę Arsenault. Nie potrafi o niej zapomnieć i mimo złych przeczuć angażuje się w romans. Przeszłość nigdy nie jest bez znaczenia, a przyszłość zawsze niesie ze sobą niespodzianki… Osiemnaście lat później Sheila mieszka sama, a Peter wychowuje ich córkę, Rowan. Dziewczyna zaczyna sprawiać kłopoty, ojciec obawia się o jej bezpieczeństwo. Szuka pomocy u jedynej osoby, do której może się zwrócić, choć spotkanie po latach wydobędzie na światło dzienne trudne pytania starannie usuwane w cień: Jak doszło do tego, że matka opuściła rodzinę? Jak duży wpływ na teraźniejszość ma przeszłość? Które decyzje mogłyby najskuteczniej zmienić bieg wypadków?
"Na ratunek” to historia o winie i przebaczeniu, o mrocznych tajemnicach i niewyobrażalnej sile prawdy, o walce z nałogiem i o potędze miłości. To mistrzowski portret rodziny, jednej z wielu, a przecież, jak każda, wyjątkowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Kasiek | 2015-12-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Fabuła mnie wciągnęła, jednak sam przekaz nie do końca mi odpowiadał. Sama nie wiem co dokładnie mi w niej przeszkadzało, czego mi brakowało, jednak czuję pewien niedosyt.
Dla odmiany mamy głównego bohatera i rzecz dzieje się z jego punktu widzenia, a nie jak to zwykle bywa w literaturze obyczajowej, z punktu widzenia głównej bohaterki. Jest przykładnym obywatelem, oddanym swojej pracy; kochającym synem, szanującym swoich rodziców, a później także wzorowym ojcem, samotnie wychowującym córkę. Jego nieskazitelny życiorys psuje Ona - alkoholiczka, która zostaje nie tylko jego żoną, ale także matką ich córki.
Autorka ukazuje trudy zmagania się z nałogiem, próby walki o utrzymanie małżeństwa, a w końcu przykre skutki, do których może doprowadzić alkoholizm. Fabuła jest dość interesująca, ma charakter moralizatorski, choć samo zakończenie wydaje się zbyt banalne. Autorka mogła je trochę bardziej skomplikować, aby utrzymać realizm tej historii.

Joanna JJ | 2016-06-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Fajna, mądra książka o zawirowaniach w rodzinie, problemie z alkoholem, czym to grozi, konsekwencjach, relacjach międzyludzkich.....miłości....

Monka | 2012-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Mam mieszane uczucia co do tej książki. "Na ratunek" czyta się bardzo szybko. Jest to książka, która porusza bardzo trudne tematy, ale denerwował mnie jej moralizujący i dydaktyczny wymiar. No i ten happy end, który z tymi trudnymi sprawami w realnym życiu nie zawsze idzie w parze.

magdalena | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Historia jaką opowiada autorka dzieje się w małym miasteczku. Młody chłopak zakochuje się w swojej pacjentce. On jest ratownikiem medycznym, ona ucierpiała w wypadku. Rodzi się miłość, rodzi się dziecko. Pojawiają się problemy, których sama miłość nie może pokonać. Jest alkohol, kolejny wypadek i kolejne problemy...
Ciekawa jest narracja. Tym razem głos został oddany mężczyźnie. Jego spojrzenie na życie różni się od kobiecego punktu widzenia co dodaje historii charakteru.
Co mi się nie podoba to zakończenie. Zbyt płytkie, zbyt idealistyczne.

Anna-mojeksiążki | 2011-10-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: październik 2011

Przypadkowo trafiłam na nią w bibliotece - nigdzie nie czytałam opinii, jednak czytałam już kilka książek Anity Shreve i podobały mi się. Stylistycznie jej książki przypominają mi historie Judie Picoul, tylko są "chudsze" - takie życiowe sytuacje, które mogą spotkać każdego z nas.

Ta historia jest mi o tyle bliska, że na co dzień mam styczność z ratownikami medycznymi - wiem jak pracują, jak przeżywają wszystkie przypadki, jak mocno obciąża to ich psychikę, ale jak cieszy ich każde zwycięstwo ze śmiercią.
Chylę czoło przed wszystkimi ratownikami medycznymi - odwalacie fantastyczną robotę !!!

"Na ratunek" to historia ratownika medycznego, Petera Webstera, który decyduje się na taką pracę jako bardzo młody, dwudziestoletni człowiek. Swoją przyszłą żonę poznaje jako ofiarę wypadku drogowego, która intryguje go od początku. Sheila pod wpływem alkoholu ( ponad 2 promile !) wpada na drzewo - już ta pierwsza sytuacja powinna dać Peterowi do myślenia. Jednak po jej wyjściu ze...

Beata | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Bardzo dobra książka.Przeczytałam ją w jeden dzień.To historia trudnej miłości walki z nałogiem ale również trudności rodzicielstwa samotnego ojca.

Kinga Kulig | 2016-08-24
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Peter Webster jest 21- letnim mężczyzną, z zawodu jest początkującym sanitariuszem. Pewniej nocy otrzymuje wezwanie. Wypadek samochodowy. Ofiara wypadku ma w sobie prawie 3 promile alkoholu, auto jest roztrzaskane na drzewie. Wraz ze swoim partnerem przybywają na miejsce zdarzenia. Oboje wykonują rutynowe kroki ratowania życia kobiety ..

Tamtego dnia po raz pierwszy spotyka Shelię Arsenault. Mimo obaw, jakie żywi Peter, nie potrafi zapomnieć o długowłosej kobiecie. Odwiedza ją w szpitalu, później w wynajmowanym mieszkaniu. Tak nawiązuje się romans między dwojgiem. Spotykają się często.
Na początku Sheila jest opryskliwa, nieprzyjemna i kąśliwa. Z czasem ulega uczuciu, angażuje się w związek kryjąc za sobą wydarzenia z przeszłości. Romans kwitnie, co prawda rodzice Petera nie przepadają za Sheilą, ale ten ryzykuje. Oświadcza się dziewczynie. Ona zachodzi w ciążę. Wydaje się, że oboje są szczęśliwi. Mimo,że finansowo nie wiedzie się im najlepiej - ona dorabia w sklepie, on...

alexandra | 2015-11-08

Historia dwóch młodych ludzi, którzy poznają w okolicznościach wypadku, gdzie główna bohaterka jest ofiarą i winowajczynią tragedii, dlatego że prowadziła pod wpływem dużej ilości alkoholu. Jej wybawca - ratownik medyczny - jest bardzo zaintrygowany jej osobą i za wszelka cenę chce się do niej zbliżyć. W rezultacie zostają parą. Mimo wielu przeszkód, kłótni, nieporozumień są ze sobą przez jakiś czas. Na świat przychodzi ich córeczka. Jednak bohaterkę ciągle ciągnie do alkoholu i pewnego razu wsadza w samochód córeczkę i sama siada za kółko (oczywiście z promilami w krwi).. Powoduje poważny wypadek, z którego obie wychodzą z wielkim szczęściem, bo było blisko ich śmierci. Facet się wkurza, każe jej wyjechać, by policja jej nie złapała, ale też by nie zbliżała się do ich córeczki. Bardzo długo przeżywa rozstanie z ukochaną, chociaż wyrządziła mu tyle złego. Po kilkunastu latach facet zwraca się do alkoholiczki o pomoc, gdyż ma problemy z córką. Wtedy wszystko się zmienia, gdyż...

hanna | 2012-05-23
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe, 2 012
Przeczytana: 23 maja 2012

Marta powinna to przeczytać!Książka opowiada losy ratownika medycznego,rzecz dzieje się w Stanach.Są przypadki medyczne,procedury,nie brak też wątków osobistych.

Armanika | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012