Ślepnąc od świateł

1 961
1 086
literatura piękna
Ag2S

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda - oświadcza bohater powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi.

Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Karakatasz | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Zacznim przyczytałem książkę, obejrzałem serial, który mi się podobał, aczkolwiek jakoś specjalnie nie zachwycił. Dodatkowo porównując serial do książki jest on dość wiernie oddany - ekranizacja książki, a nie "oparty na". Dlatego też zaczynając książkę wiedziałem co się wydarzy, jak zostały wykreowane postaci. Ale to w żaden sposób nie zaszkodziło. Książka pozwoliła zrozumieć głębię tego świata Warszawy rodem z Sin City.
Kiedyś usłyszałem cytat o treści "ostatecznie to zawsze jest wybór między dobrem a złem", który bardzo trafnie podsumowuje całą historię. Nawet jeżeli chcesz wyrwać się ze swojej sytuacji, czyny, które się stały, mają swoje następstwa, od których nie jest łatwo się uwolnić.

Mati_Feti | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Temat poruszony w książce, czyli ciemna strona Warszawy: narkotyki, seks, nocne kluby, mafia itp. w ogóle mnie nie interesuje. Sięgnąłem po tą książkę tylko dlatego że dostałem ją w prezencie. Początek był ciężki, opisy przemocy, dużo bluzgów...dopiero po jakimś czasie książka mnie wciągnęła. Okazuje się, że Jakub Żulczyk jest bardzo dobrym pisarzem, spostrzegawczym, ma dobry warsztat. Oprócz czystej akcji trochę opisów, trafnych przemyśleń. Wyszło to fajnie i historia zapada w pamięć. A to jest dla mnie najważniejsze - jeśli po przeczytaniu ostatniego zdania myślę o historii jeszcze przez wiele dni. Jeśli chodzi o język to powiem tak: książka jest przesycona wulgarnością (bardzo) ale inaczej się nie dało - w tej książce bluzgi są elementem który tworzy ten brutalny świat. Książka nie dla osób wrażliwych. Myślę że jeszcze sięgnę po inną pozycję tego autora.

Sławek | 2019-10-19
Przeczytana: 06 października 2019

Jak często nam się coś wydaje i dopiero po czasie widzimy, jak nasze wyobrażenia odległe są od rzeczywistości.

Fejferek | 2019-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 18 października 2019

Mroczne oblicze Warszawy, jakiej nie widujemy na co dzięń. Zdecydowanie trzeba to przeczytać!

olsennn | 2019-10-17

Rewelacyjna

Magda-lena | 2019-10-16
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Książka porażająca, straszna ale i wartościowa. Zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma pojęcia o brudnym światku narkotyków i chorobliwie uzależnionych ludziach. Brutalna dla czytelnika i nie pozostawiająca złudzeń. Osoby wrażliwe- uważać!

kasiaman55 | 2019-10-16
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 03 października 2019

Trzeba przyznać P. Żulczykowi, że udało mu się wywołać wśród czytelników poruszenie swoją książką, którą jednak nie oceniam najlepiej. Zdegenerowany świat Warszawy ukazany przez autora nie do końca do mnie przemawia, no i ten język. Czy aby ta książka nie powstała na zamówienie pewnych środowisk tłumaczących zachowanie pewnego celebryty, który pod wpływem różnych substancji jakiś czas temu przejechał na pasach kobietę i jak potem rozwinęła się akcja z dilerem i jego znanymi klientami???? Może to o to chodzi. Bo sama fabuła, zachowania głównego bohatera są tak mało realne, że szkoda gadać. Jak dla mnie historia dilera jest bardzo słaba, mimo prób autora uwiarygodnienia tej postaci.

Loczek03 | 2019-10-14
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Autor bardzo dobrze opisuje świat ludzi uzależnionych i samego dealera. Czytałam te ksiażkę z ciekawością i zrozumieniem. Dodatkowo książka pokazuje jak łatwo zgubić się w dzisiejszym świecie, jak łatwo można przestać odróżniać uczuzcia, jak żyć bo żyć, byle żyć.
Zdecydowanie polecam, jesli interesuje Was tematyka związana z narkotykami i światem istniejącym w nocy, w klubach między ludźmi, którzy się pogubili.

Fanka_grungeu | 2019-10-11
Przeczytana: 11 października 2019

Świetna książka! W trakcie czytania można poczuć się jak podczas seansu polskiego filmu gangsterkiego (coś ala "Chłopaki nie płaczą" na poważnie). Cała opowiedziana historia jest brudna i pełna pesymizmu, a to za sprawą głównego bohatera, który spogląda na otoczenie przez baaardzo ciemne okulary. Może właśnie przez ten pesymizm i gęste rozkmini nad światem i ludźmi oceniłam "Ślepnąc" na 9 a nie 10. W pewnym momencie musiałam przypomnieć sobie, że świat nie jest aż tak zły jak widzi go Jacek. Ogromnym plusem jest zdolność autora do kreowania zimnych skurczybyków, którzy klną siarczyście i szczerze. Bywają książki, w których słowo na "k" nie pasuje do wypowiadających je postaci. Tutaj czuje się, że innego języka nie dało się użyć. "Ślepnąc od świateł" to opowieść o tym co robi wielkie miasto nocą. I o tym jak niektóre decyzje mogą wpłynąć na całe nasze życie. Z chęcią sięgnę teraz po serial!

Joanna | 2019-10-10

Rewelacyjnie napisana opowieść, przeczytalam tę ksiazkę w dwa dni. Ciezko mi sie bylo oderwac. Akcja non stop. Bez zatrzymywania na oddech. Lubie takie mroczne klimaty, ciemne charaktery. Język bez zbędnych ozdób ale taki miał być, bo taki jest główny bohater, a on jest narratorem tej opowieści. Bardzo dobra.