Ślepnąc od świateł

1 012
moralność, narkotyki
literatura piękna
Patrycja

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej... ile kosztują? Poruszający obraz współczesnej rzeczywistości, w której handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawca paliwa dla tych, którzy chcą - albo muszą- utrzymać się na...

Poruszający obraz współczesnej rzeczywistości, w której handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawca paliwa dla tych, którzy chcą - albo muszą- utrzymać się na powierzchni.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: skan autorski

Defenestracja | 2016-11-08

Jeśli to jest obraz nowego człowieka, to nie ma ratunku dla tego świata.
Odmawiam jednak przyjęcia do wiadomości, że nie ma ratunku dla literatury. Choćby więc czarował Żulczyk znacznie lepiej, niż czaruje w istocie, nie będę go więcej czytać. Rażą mnie wszelkie próby gloryfikacji czy choćby usprawiedliwienia ludzkich ścierek, bo zawsze znajdą się przykłady ludzi, którzy mieli znacznie więcej powodów, by ścierkami zostać. A jednak nie zostali. I właśnie o nich wolę czytać.

Blue-eyedPassionate | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Każda książka Jakuba Żulczyka ma swój niepowtarzalny wydźwięk. Każda historia szokuje nas swoją brutalnością, językiem, sposobem bycia i z pewnością ilością czarnych charakterów, których nigdy nie brakuje.

"Ślepnąc od świateł" to wszystko ma, ale także jak inne pozycje nie jest wcale łatwą książką do czytania. Wymaga od czytelnika całkowitego skupienia i cierpliwości, aby dobrnąć do końca tej niecodziennej opowieści.

Bohater książki ma na imię Jacek i mieszka w Warszawie. Pracuje tylko nocą, dostarczając potrzebny towar swoim klientom. Dba o swój interes oraz interesy osób, z którymi współpracuje. Dba również o swoich klientów, oferując im najczystszy towar na rynku, który także ma swoją cenę. No cóż... Jacek jest dilerem.
Jacek jest ostrożny, małomówny, ale dużo widzi i słyszy. Jest wręcz pedantyczny przez co niby wszyscy wiedzą kim jest, ale nikt jeszcze nie znalazł na niego przysłowiowego "haka", ale do czasu...
Tydzień przed wyjazdem jest kluczowym momentem w życiu Jacka,...

książek: 1954
Piotr | 2016-09-14
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2016

Rano zakupiłem audiobooka, z myślą o wysłuchaniu obszernego fragmentu na siłowni. Jak postanowiłem, tak zrobiłem, ale po kwadransie byłem przerażony językiem, który z pewnością nie ma nic wspólnego z literatura piękną. Dawno nie słyszałem tylu wulgaryzmów w takim czasie. Od razu odpuściłem sobie dalsze słuchanie, obawiając się o swoje samopoczucie.

Wcześniej słyszałem wiele dobrego o Żulczyku. Rozumiem, że język czasami trzeba dosadnie przekazywać, ale nie przesadzajmy. Nie lubuję się w wulgarności. Kiedy będzie mi tego brakowało, to wiem gdzie mam się udać. Tak więc, dzisiejsza promocja na Żulczyka zakończyła się niepowodzeniem.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-13
Na półkach: Żulczyk, Przeczytane

Piątek wieczór. Parno. Stolica gotowa? Wdycha, wciąga, wstrzykuje? To nie wygląda ładnie. Nie może kończyć się dobrze. Zapracowani chcą odreagować. Tracący sens - orbitować.
Żulczyk pisze o syfie, gdzie kasa i koks wstępują w tory prawdziwego życia. Narkotykowy chłopczyk. Zimny i wyrachowany. Niby taki śliski, niby perfekt. A chciał kochać, naiwny. Nie ma tak maleńki. Po ciemnej stronie nie ma przestrzeni na czucie.
Pisane z jednego ujęcia, od strony wyziewów. Co puste i bez wartości. A jednak i tu są zasady. Wyżłobione tryby upodlenia, jak miejskie kanały. Zatracaj się, lecz pod dyktando.
Mocny klimacik, a jakże. Literacka konsekwencja Żulczyka. Fajna kreacja przyjaciółki. Udało się wydobyć ból z maski banału. Odpłynąłem i ja. Tak na chwilę.

geena | 2019-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2019

Do sięgnięcia po literacki pierwowzór skusiła mnie świetna i elektryzująca rola Kamila Nożyńskiego, który swoją kreacją przypominał mi bardzo Ryana Goslinga z Drive. Jego chłodny, zdystansowany i pozbawiony emocji (bo „emocje to słabość, a słabość powoduje dekoncentrację”) diler-detalista, do którego klientów należy cała śmietanka towarzyska stolicy, chwilami budził niepokój a jednak przez cały czas był fascynujący. Po obejrzeniu serialu utknęłam w obłędnym kacu i to właśnie książka okazała się świetnym lekarstwem. Lekarstwem, które miało w sobie wszystko to, czego oczekuję od bardzo dobrej lektury – emocje, bohaterów z krwi i kości oraz intrygę, która, mimo że znałam przecież sekwencję wydarzeń, to i tak sprawiała, że chciałam wiedzieć, co wydarzy się dalej. Bo wszystko się tutaj dopełnia, ma swój początek i koniec, albo raczej koniec i początek. Magnetyzująca była także ta potoczystość stylu autora, kreśląca historię zmęczonego profesją warszawskiego dilera – Żulczyk swoim...

Alicja | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

"Wolności nie ma dlatego, że wszyscy zawsze będą chcieli czegoś więcej, niż mogą mieć" (str 66)
Mroczna, brutalna, wypaczona, brudna, nocna codzienność miasta Warszawy, świat dilerów, narkotyków,używek, alkoholu, dziwek. Historia opowiedziana przez handlarza kokainy człowieka czystego,bez tożsamości, który nie pije, nie ćpa, nie uprawia seksu, broniącego praw kobiet, chodzącego w markowych ciuchach. Samotnego w tym parszywym świecie, z marzeniami, które nigdy się nie spełnią. Opisuje swoich klientów, ich różne etapy uzależnienia, upodlenia, stoczenia się.Drugą stronę życia prominentów, ludzi na stanowiskach, tę ciemną, odrażającą. Jest to okrutny świat, bezwzględny, w którym nie ma miejsca na sentymenty. Niczego nie można w nim przewidzieć, nikomu wierzyć i ufać, a jutro jest niepewne. Najważniejszy jest pieniądz, jego wartość nadająca ster ludzkiemu życiu i kręcąca się wokół niego.Jego brak jest źródłem zła i przemocy.W razie kłopotów i problemów sazany jesteś sam na siebie i jak...

książek: 2059
jamczyk | 2018-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Jakże skomplikowane jest życie narkotykowego dilera z zasadami. Świetna historia, przerażająca i obrzydliwa, a zarazem fascynująco ukazująca upadek norm w świecie, gdzie rządzi pieniądz, seks i narkotyki.
Warto zapoznać się z tą pozycją.

emindflow | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Mocna, brutalna, wstrząsająca powieść, która daje wiele do myślenia i na długo pozostaje w pamięci.
To mój pierwszy kontakt z prozą pana Żulczyka i muszę przyznać, że rozłożył mnie na łopatki.
Tylko pozornie jest to historia o tej mniej znanej, ciemnej stronie Warszawy opowiedziana przez dilera narkotyków. Taka charakterystyka, choć zgodna z prawdą, byłaby jednak ogromnym spłyceniem. Dla mnie to jest książka o przede wszystkim o samotności, ale również o miłości i zdradzie, o żądzy bogactwa i władzy, wreszcie o bezradności wobec bezprawia i przemocy.
Autor nie stroni od wulgaryzmów, doskonale posługuje się brutalnym i dosadnym językiem, który sprawia, że prawie dosłownie czuje się tu brud i smród nocnego półświatka. To nie są żałosne opowieści gangstera-megalomana Masy, tu na każdym kroku widać, jak rzeczywiście wygląda prawdziwe ZŁO.
Od czasu "Morfiny" chyba żadna książka polskiego autora nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Mogę tylko żałować, że dopiero teraz ją...

macias | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Historia wprawdzie trochę przerysowana, napisana soczystym językiem, barwnie pokazująca życie nocne Stolicy, skłania jednak czytelnika do refleksji. Słuchałem audiobooka w wyśmienitej interpretacji Krzysztofa Skoniecznego. Dla mnie bomba! Bardzo mocno polecam!

Karol | 2018-12-25
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Gdyby ta opinia była pisana jako zadanie domowe na lekcję języka polskiego, i jej motywem przewodnim miałoby być pytanie "co autor miał na myśli?", odpowiedziałbym że autor najprawdopodobniej nienawidzi Warszawy, albo ludzi z Warszawy, albo ludzie w ogóle.

Jest to historia dilera narkotykowego, który poświęca swój cały czas na pracę. Jak można się domyślić nie jest to ni praca łatwa, ani lekka, ani przyjemna. I z początku tworzy to naprawdę interesujący klimat w którym naprawdę łatwo się zanurzyć. Poznajemy współpracowników głównego bohatera, jego szeroki wachlarz klientów, jego bardzo nielicznych przyjaciół i wszystko toczy się dosyć sprawnie.

I w momencie gdy problemy pojawiają się w życiu Jacka, pojawiają się one również w życiu czytelnika. Stęchły klimat Warszawki jest dobrym pomysłem, ale tylko do pewnego czasu, w końcu przestają nas dziwić przekleństwa, z czasem przymykamy oczy na co raz to dziwniejsze zachowanie bohaterów i tak naprawdę ciężko o coś co mogłoby nas...