Książka Roku 2018

Lukier

Wydawnictwo: Znak Literanova
Kac Killer

Odważna i ekstrawagancka powieść. Julka ma 25 lat, trudne dzieciństwo za sobą, a przed sobą dużo cudzej kokainy, mało pieniędzy i transseksualną przyjaciółkę, z którą czasami sypia. Anka ma 36 lat, karierę, mieszkanie na kredyt w centrum miasta, sporo wina w lodówce i męża, który chyba jej nie kocha. Każda z nich żyje w innej stolicy według innych reguł. Dzień, w którym się spotkają, zmieni...

Odważna i ekstrawagancka powieść.

Anka ma 36 lat, karierę, mieszkanie na kredyt w centrum miasta, sporo wina w lodówce i męża, który chyba jej nie kocha. Każda z nich żyje w innej stolicy według innych reguł. Dzień, w którym się spotkają, zmieni wszystko. Albo nic.

Dwie bohaterki, dwa różne światy, a w tle Polska wijąca się białą kreską, tętniąca korpożyciem, kolorowa imprezownia, ale też szara ojczyzna bitych żon, zmarnowanych szans i fetoru ciasnych mieszkań.

Malwina Pająk nie boi się krzyczeć. Z rozdziału na rozdział zdejmuje kolejne warstwy lukru, by dotrzeć do sedna, w którym tkwi bolesna prawda. Trochę śmieszno, trochę straszno, na pewno bez złudzeń.

"Malwinie Pająk udało się wyjść poza stereotypy i napisać coś prawdziwego o ludziach uwikłanych w późny kapitalizm. Do tego jest odważnie, seksownie, nienormatywnie i po prostu ciekawie. To, co nie wyszło dziesiątkom polskich autorów, w Lukrze w końcu się udało."
Wojciech Szot, Kurzojady

"Pełna pasji i gniewu, błyskotliwa językowo i tocząca się w zawrotnym tempie opowieść. O dwóch z pozoru całkiem różnych kobietach, które uświadamiają sobie, że gdzieś między kreską kokainy a karierą w korporacji ich życie straciło sens."
Piotr Bratkowski, Newsweek

"Miasto moje, a w nim – pod warstwą warszawkowego lukru – kokaina do upłynnienia, prezentacja do zrobienia ASAP, niewierni mężczyźni, drag queen, kasa, kac gigant i jeszcze większa samotność. I dwie kobiety z różnych światów, które starają się to ogarnąć."
Katarzyna Wężyk, Gazeta Wyborcza

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Fragment książki

_kingu_reads | 2019-02-18
Na półkach: 2019', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2019

‘’Lukier’’ jest historią dwóch mieszkanek Warszawy, które różnią się między sobą z pozoru wszystkim, a jednak tym samym istnieją między nimi pewne podobieństwa.
Julia chcąc zostawić przeszłość i nieszczęśliwe dzieciństwo za sobą postanawia wyjechać do stolicy i rozpocząć studia, które po dość krótkim czasie rzuca. Obecnie Julka pracuje w jednej z Warszawskich knajp, zaś w wolnym czasie zajmuje się poszukiwaniem klientów bądź zaopatrywaniem tych stałych w kokainę…
Anka to kobieta twardo stąpająca po ziemi, praca którą wykonuje w pełni sprawia jej satysfakcję, ma życie na poziomie i otacza się luksusem (chodź po części na kredyt). Jest jednak pewien element jej życia, który nie układa się najlepiej. Tym aspektem jest relacja z mężem, która od pewnego czasu jest daleka od udanej.
Nieoczekiwanie w życiu obu kobiet dochodzi do szeregu zdarzeń, które wywracają ich codzienność do góry nogami. I gdzieś pomiędzy tym bałaganem dochodzi do ich niespodziewanego spotkania.
Książka ‘’Lukier’’...

Karolina29 | 2019-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2019

Julka ma 25 lat, mieszka i pracuje w Warszawie, w pokoju pod łóżkiem trzyma worki bardzo dobrej kokainy a w jej głowie pojawiają się marzenia o wyjeździe na zawsze do ciepłych krajów i o pozostawieniu traumy z dzieciństwa i obecnego życia za sobą.

Anka ma 36 lat i pozornie ustabilizowane życie. Robi karierę w korporacji, ma mieszkanie w pięknej dzielnicy Warszawy, sporo wina w lodówce i męża. Problem polega na tym, że jej pogoń za spłaceniem kredytu i to, że jej współmałżonek chyba jej nie kocha wpływa na jej samopoczucie a kobieta staje się coraz bardziej zagubiona.

Dwie różne kobiety żyjące obok siebie a jednak w dwóch różnych światach. W tle stolica, która nigdy nie zasypia, w której żyje się od imprezy do imprezy, od kreski do kreski, tak by przeżyć kolejny dzień i spłacić kolejną ratę kredytu wziętego by zapewnić sobie blichtr i lepsze życie. Świat, gdzie za zamkniętymi drzwiami luksusowych mieszkań toczą się sprawy, o których często łatwiej zapomnieć niż mówić o nich...

Roma | 2019-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2019

Niezwykła, nietuzinkowa, niespotykana (jak dla mnie) i co najważniejsze bardzo prawdziwa powieść.
Autorka, w moim odczuciu, bardzo dobitnie ukazuje dobre i złe strony życia, podkreślając raczej te złe. Ukazuje smutną i brutalną rzeczywistość oraz to,że na wiele rzeczy nie mamy wpływu, a na niektóre po prostu nie chcemy mieć. Życie w iluzji, próba ukrycia niedogodności - tak jakby pokryć zbyt spieczoną skórkę bożonarodzeniowego makowca słodkim lukrem.
I do tego miejsce akcji - Warszawa, którą kocham :) Miło się czyta o miejcach, które się dobrze zna.
Bardzo udany debiut autorki.
Gorąco polecam :)

Rosemary | 2019-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2019

Dwie kobiety, jedno miasto, dwa różne światy. Julka ma 25 lat, ma za sobą trudne dzieciństwo, nie utrzymuje kontaktów z rodziną. Pracuje w barze, a w torebce nosi 30 działek kokainy, którą próbuje sprzedać znajomym by odbić się od finansowego dna. Anna, starsza o 11 lat, jest managerem w prestiżowej agencji reklamowej, mieszka w luksusowym apartamencie i nie brakuje jej niczego poza miłością męża. Bo z nią ostatnimi czasy jest nieciekawie. Julka i Anna żyją obok siebie, jednak rzeczywistość jednej w niczym nie przypomina rzeczywistości drugiej. Co się stanie, jeśli się spotkają? Czy stanie się cokolwiek?

"Lukier" to debiutancka powieść Malwiny Pająk, choć naprawdę trudno w to uwierzyć. Czytałam wiele debiutów, niektóre słabe, inne bardzo dobre, ale za każdym razem gdzieś pomiędzy wierszami dało się wyczuć, że autor stawia dopiero pierwsze kroki w swej pisarskiej karierze. Debiuty często charakteryzuje pewna nerwowość w prowadzeniu fabuły, nierówny styl pisania, wkradające się w...

Adrianna Strzyżewska | 2019-02-14
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lutego 2019

Tak powinna wyglądać polska literatura dla kobiet! Bez słodyczy, bez cukierkowej okładki, bez lukrowanej historii życia i wielkiej miłości. Bohaterki Malwiny Pająk chociaż starają się unikać stereotypów, siedzą w nich po same uszy. Głęboko chowają swoje oczekiwania względem życia, unikają odpowiedzi na ciężkie pytania, przeżywają zamiast żyć. Jest Julka, która ciężkie dzieciństwo zostawia w Płocku i próbuje układać nowe życie w Warszawie. Jest twarda, nikogo nie potrzebuje, a może właściwie nikogo obok niej nie ma? Anka ma wszystko, co pożądane - dobrą pracę, młodszego męża, mieszkanie i poukładane życie. A to wszystko zdaje się być tylko skorupką niezbyt świeżej relacji. Dwa światy, dwie bardzo różne kobiety, których historie się przecinają.

Czym „Lukier” mnie przekonał? Językiem, historią, prawdziwością. Uwierzyłam autorce i to chyba najlepsza recenzja. Uwierzyłam, że życie Julki i Anki mogło się przydarzyć i na pewno jego elementy znajdą odbicie nie tylko na kartach książki....

Kawazliterami | 2019-02-01
Na półkach: 2019, Recenzenckie, Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 01 lutego 2019

Bardo dobra proza polska. O kobietach. Faktycznie bez lukru, choć środowisko mocno specyficzne.
Ciekawe spostrzeżenia, szybka akcja i dużo przemyśleń.

Podobało mi się przedstawienie każdego rozdziału (czyli każdego aspektu życia) z dwóch, niby skrajnie różnych perspektyw. Niby, bo wiele z nich w efekcie się pokrywało.

Jak na debiut - poszło bardzo dobrze według mnie.

A, i jeszcze jedno. To raczej literatura dla kobiet, faceci chyba się nie odnajdą w opisywanych kobiecych przeżyciach.

Angel KubRick | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Gdybym była wydawnictwem i miała możliwość wyboru, kto ma dla mnie robić książki, to zdecydowanie wybrałabym blogerki, które piszą od dawna i które umieją składać zdania w języku polskim, niż vlogerki, których jedyną wartością są te miliony subów na youtubie. Literacki debiut Malwiny Pająk AKA malvina.pe nie mógł się nie udać! To doskonała powieść społeczno-obyczajowa, opisująca z dokładnością środowiska, z których wywodzą się bohaterki, ich życie obecne i wszystko to, co jest z tym związane, od codziennego outfitu po skrajnie różne emocje.

Akcja powieści odgrywa się w Warszawie. Mamy tu dwie młode kobiety. Julka (25l.) to przedstawicielka tej grupy społecznej, która z nadziejami przywędrowała do stolicy, gdzie brutalna rzeczywistość rozbiła marzenia w drobny mak. Ma mało kasy, transseksualną przyjaciółkę i torebkę pełną koki. Anka (36l.) robi karierę w social mediach, ma apartament na kredyt i idealnego męża, z którym od dawna nie sypia. Z czasem drogi tych dwóch kobiet się...

mpw | 2019-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2019

„Lukier”, którym lukrem nie jest. Życie… Powieść obyczajowa. Klasycznym językiem, z kursywą wyróżnionymi wstawkami (myśli automatyczne) – tu plus wielki. I niedosyt tej kursywki… Dwie historie kobiet, a może trzy – bo Lola. Dwa światy (trzy – bo Lola). Dwa stereotypy. Ale nie książka je powiela, a bohaterki. Kelnerka i menadżerka. Taka Polska – wszystko podzielone mniej więcej na pół… To pozór. Nie jest i w książce aż tak czarno-biało. Raczej jak w życiu – głównie szaro, ale nienudno. Wciąż „coś” – tak źle, inaczej niedobrze. Praca męczy, ale jej brak przybija. Samotność boli, ale związek jest wymagający. Balansowanie i odnajdowanie jakiegoś sensu codzienności. Zakończenie jest świetne. Podobała mi się i nawet bym chętnie jeszcze jedną tego typu powieść pochłonęła teraz. Lubię o Polsce powieści.

Maćko | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Genialna powieść współczesna, od której (mimo, że jestem facetem, a "Lukier" to proza o kobietach i raczej dla kobiet) nie mogłem się oderwać. Zwarta fabuła z licznymi zwrotami akcji, nietuzinkowy język, jakim posługuje się autorka, mistrzowsko zbudowane postaci (również drugoplanowe, jak Stefan czy Lola) oraz znana już tematyka podana w świeży sposób (ale nie jak jesiotr drugiej świeżości ;)) sprawiają, że "Lukier" chcesz wchłaniać, lizać i zdrapywać bez końca. Pająk zadebiutowała z klasą i z przytupem. Oby tak dalej! Polecam.

karolcm | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

"Lukier" spłynął, rozlał się i w lepki sposób chwyci czytelnika. Pierwszym moim odczuciem czytelniczym był szok, nie znam opisywanego świata, nie otarłem się nawet o jego problemy, a tutaj takie odważne wątki. Debiut należy do tych na poziomie, a bohaterom ciężko złapać pion i usztywnić kręgosłup moralny. Literacka jazda bez trzymanki, mocno i boleśnie, choć chyba jednak niekoniecznie męsko;).