Wyzwanie czytelnicze LC

Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia

Wydawnictwo: Wielka Litera
Janus Joplin

Przygotujcie się na największy show Kuby Wojewódzkiego. L’enfant terrible polskiego show biznesu. O jego medialnej osobowości powstały już prace naukowe, a typowa dla niego bezczelność stała się telewizyjną dyscypliną olimpijską. Pogromca osobowości płaskich i bez charakteru. Wyznawca zasady, że przeginanie pały to takie samo prawo obywatelskie jak udział w wyborach. Bohater kultury pop,...

Przygotujcie się na największy show Kuby Wojewódzkiego.

L’enfant terrible polskiego show biznesu.

Pogromca osobowości płaskich i bez charakteru.

Bohater kultury pop, gość z krainy próżności.

Od dziecka lubił szokować, a rzeczywistość dawała mu do zabawy niezbędne gadżety i okoliczności. Chciał zostać aktorem, ale znawcy sceny prognozowali mu rolę halabardnika albo aktora grającego kroki za sceną. Został więc królem błaznów. Jego autobiografia to skarbnica błyskotliwych bon motów, genialnych ripost, ciętych komentarzy. Kronika medialnego żywota, którego intensywnością można spokojnie obdzielić kilku celebrytów, a gażą za odcinek talk show wykarmić powiat. To też opowieść człowieka zasmuconego kondycją myślenia społeczeństwa, które głowy używa głównie do potakiwania.

Człowiek-kameleon, właściciel ego widocznego z kosmosu, genialny publicysta, człowiek instytucja, ojciec chrzestny i grabarz wielu karier.

Kim jest Kuba Wojewódzki?

Bezczelna, irytująca i bulwersująca – najlepsza autobiografia celebryty.

Kuba Wojewódzki. Urodził się w 1963 r. W tym samym roku utworzono Zalew Zegrzyński. Dziennikarz, aktor, pisarz praworęczny. W dzieciństwie wyglądał tak, jakby go rodzice kupili na wyprzedaży garażowej. Ma wszystkie zalety, których nie chciał oraz wady, do których się przyzwyczaił. Ironista z zawodu, prześmiewca z powołania. Jego poczucie humoru smakuje jak rosyjskie pestycydy. Specjalista od cudzych porażek. Ma tak przerośnięte ego, że w kinie zasiada na trzech miejscach jednocześnie.

Pracował we wszystkich najważniejszych telewizjach, bo chciał. Nie pracował we wszystkich najważniejszych stacjach radiowych, bo nie chciał. Wybierany na różne stanowiska w różnych mediach. Posiadacz legendarnej fryzury sprawiającej wrażenie, jakby codziennie majstrował przy wysokim napięciu. Alkoholik lub jak wolą inni, całoroczny degustator. Był jurorem we wszystkich możliwych programach z jurorami. Mistrz świata w seksie przedmałżeńskim. Czasami sprawia wrażenie, jakby nie miał bezpośredniego połączenia między mózgiem a językiem. Mówi w pięciu językach, niestety nie jest w stanie porozumieć się w żadnym z nich. Jedyne ćwiczenia jakie uprawia to liczenie pieniędzy. Z zawodu kawaler. Mieszka w Warszawie.

źródło opisu: https://www.empik.com/kuba-wojewodzki-nieautoryzow...(?)

źródło okładki: https://www.empik.com/kuba-wojewodzki-nieautoryzow...»

Mała-Mi | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Na wstępie zaznaczę, że moja opinia jest kompletnie nieobiektywna.

Kubę Wojewódzkiego uwielbiam i cenię nie jako showmana, ale jako dziennikarza. Wiele osób postrzega go wyłącznie przez pryzmat osoby, która robi szum wokół własnej osoby. Nie przeczę, że tak nie jest.

Ale Kuba to nie tylko showman. To niezwykle wyrazisty i inteligentny dziennikarz, z wachlarzem ciętych ripost i bezczelnych, ale niezwykle celnych spostrzeżeń na temat otaczającej Nas rzeczywistości.

I dokładnie taka jest tak książka. Wyrazista. Bezczelna. Jakaś.
Nie jest kolejnym nudnym, naszpikowanym datami, pamiętnikiem życia. Jest chaotyczna, to fakt, ale moim zdaniem jest to jej siła. Nie pozwala na nudę. Autor nie poszedł utartym szlakiem.

Jeżeli jest jakiś schemat, w jakim powinna zostać napisana biografia, to Kuba miał go w głębokim poważaniu :) Autor napisał tą pozycję dokładnie w takim stylu, jakim jest jego własne życie.
Niestandardowo.
Nieugłaskanie.
Niesztampowo.
Pod prąd...
I zgodnie ze swoim...

allison | 2018-12-08
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Książka Kuby Wojewódzkiego jest taka jak jego telewizyjny program - pełna dygresji i anegdot, które są na pograniczu błyskotliwości i grafomanii.
Cenię wiedzę i oczytanie autora, ale w moim odczuciu całość wypada efekciarsko, a ja nie lubię takich popisów i notorycznego pajacowania.

Niestety, nie dowiedziałam się niczego nowego, nic mnie nie zauroczyło, ani nie zgorszyło. Łączenie rzekomych refleksji z wulgarnością może zrobić wrażenie, gdy okazuje się niespodzianką, jeśli jednak powtarza się na każdej stronie (bywa, że kilka razy), to przejada się i zwyczajnie razi albo nudzi.

Szkoda, że autor nie pokazał w tej książce jakiejś nowej twarzy.

ZaaQazany | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Kuba Wojewódzki, medialna postać, którą kojarzę z faktu prowadzenia własnego show już któryś rok z rzędu (nieczęsto się zdarza), zamiłowania do drogich sportowych aut (nie wszystkich stać) i sławy monogamisty seryjnego (chodzi z jedną ale krótko) z odległymi wiekowo o pokolenie partnerkami. Wiele osób Wojewódzkiego za to krytykuje a w tle zazdrości. Ja po prostu pozazdroszczę a krytykować nie będę.
Natomiast książka w formie biografii? Mężczyzna aktywny zawodowo w wieku 55 lat pisze autobiografię? Pewnie cicho śmiałbym się, pozostawiając lekturę wyłącznie dla fanów… Ale mamy modę na biografie i na rynku zagościła autobiografia kolejnego aktywnie zawodowego mężczyzny, znacznie młodszego niż Kuba. Wiedziony niedowierzaniem i rozbawieniem sięgnąłem po obie. Ale teraz o Wojewódzkim mowa.

Chciałby się krzyknąć „Cuba Libre”, ale na język ciśnie się rodzime „Kuba wolniej!”. Wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie, całość podkoloryzowana cytatami, refleksjami. Wszystko zamieszane na...

Kiwi_Agnik | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Wojewódzki jest postacią kontrowersyjną i bezpruderyjną.
To inteligent, który się zgrywa, albo zgrywus, który jest inteligentny.
Mały chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny.
Człowiek małej potrzeby duchownej i dużej potrzeby cielesnej.
Obiektywnie patrzy na świat i ludzi.
Ma wiele do powiedzenia, lecz niekoniecznie są to przemyślane zdania.
Kocha kobiety, wolność i seks.
Humor ma w małym palcu, a zdanie innych na własny temat w głębokim poważaniu.
Lubi sławę, rozpoznawalność i blask swojej własnej osoby.
Wielu się z nim zgadza, niewielu go rozumie, niektórzy go nie "trawią" i są tacy dla których jest idolem.
Nie znam Gościa, ale jakoś po tej lekturze stał mi się... znajomy.

Jego nieautoryzowana autobiografia jest chaotyczna i dziwna, można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest całkiem ciekawa, dobra i wciągająca, ale na pewno nie podlega ocenie i takowej nie wystawiam.

Autor książki za to wystawia swój punkt widzenia (aż nadto wyrażany na przeróżne tematy i najróżniejsze...

Cezar Kolcz | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Wiele wątków mi bliskich Pan Wojewódzki zawarł w tej książce, na przykład ten o ateizmie.
W pewnym momencie książki denerwowało mnie to, iż autor rozpisywał się o wszystkich, ale nie o sobie. Miejscami rozumiem, ale nie przez 3/5 książki pisać o innych ludziach.
Książka jest prosta w odbiorze, szybko się ją czyta, nie można powiedzieć żeby wciągała, ale też nie jest nieciekawa. Język użyty w książce jest językiem używanym w normalnej rozmowie między przyjaciółmi.
Czy czytelnik może coś wynieść z tej książki? Myślę, że tak - to iż "celebryci" to zwykli ludzie, którzy też popełniają błędy, kłócą się z ludźmi oraz zawierają przyjaźnie.
Do jednej sprawy mam mieszane uczucia - a mianowicie do wątków "miłosnych". Z jednej strony opisywanie aż tak bujnego życia jest moim zdaniem zbyt osobiste nawet jak na autobiografię z drugiej strony plus za niepodawanie nazwisk partnerek. Możliwe, że moje mieszane uczucia są wywołane zwykłą zazdrością.
Czy więc polecam? Trudno powiedzieć, najlepiej...

Woody | 2018-12-31
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Drodzy państwo, oto jedno z największych literackich zaskoczeń 2018 roku. Spodziewałem się celebryckiego gwiazdorzenia, płytkiej pseudopowieści dla sentymentalnych fanów dawnego Kuby Wojewódzkiego, albo zwolenników łatwych badziewi typu książka pani Nosowskiej, a tu - świeża, lekko napisana, inteligentna, na poziomie, pełna wyszukanego dowcipu, autoironii i gigantycznego dystansu do siebie opowieść biograficzna świadomego swego wieku, statusu społecznego, plotek i opinii na swój temat, bardzo dobrego jakościowo, dojrzałego Jakuba Wojewódzkiego w najlepszym możliwym wydaniu!

To pełnia afirmacji życia, apoteoza nieprzemijającej młodości i opiewanie epikureizmu, a wręcz hedonizmu. A wszystko ze smakiem, gustem i szacunkiem do Czytelnika.

Nie jest to lektura banalna, ponieważ Wojewódzki jest intelektualistą. Często stosuje wyszukane, głębokie metafory i odniesienia do tekstów kultury, filmów, wydarzeń. Jest to książka dla ludzi oczytanych i obytych w szerokiej sferze sztuki i...

Natalia | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Kuba Wojewódzki, satyryk, dziennikarz, felietonista, showman, którego nie trzeba przedstawiać. Tyle samo osób go uwielbia, co nienawidzi (może tych drugich jest więcej).
Ja kiedyś należałam do grona jego fanów, a teraz umiejscowiłabym się gdzieś pośrodku. Niemniej jednak jego program, wywiady i wykłady z nim oglądam bo są ciekawe.
Zdziwiłam się, że Kuba napisał książkę bo wyśmiewał niejednokrotnie osoby znane, które, to robiły. A tu niespodzianka, sam napisał autobiografię.
Muszę przyznać, że ja podczas czytanie nie mogłam się skupić. Działała na mnie rozpraszająco. Były fragmenty ciekawsze i te słabsze. Nie wiem czy istnieje biografia w, której znalazłoby się tyle nazwisk sławnych osób. Wplatanie dialogów z tymi, ze osobami między wspomnienia Kuby, nie pasowało mi tu. Trudno mi się ją czytało i przez większość było, to skakanie z tematu na temat i wtrącanie różnych anegdot. Książka napisana chaotycznie.
Kuba pięknie pisze o Annie Przybylskiej i Annie Musze.
Kobiety,seks,...

Bzibzioh | 2019-01-07
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Lubię Wojewódzkiego, ale słuchając go, jak czyta sam siebie, byłam czasem lekko zażenowana. Zdarzało mu się przekraczać granice dobrego smaku. Obsmarował co niektórych bardzo mocno, a zarzuty, jakie kierował pod ich adresem, dotyczyły nieraz jego samego. Ogólnie rzuca się mocna niespójność stylistyczna: czasem pisze prosto i naturalnie, by nagle przejść w patos i pretensjonalność. Jego frazeologia jest momentami tak sztuczna i efekciarska, że aż śmieszna. Niewątpliwie błyszczy facet elokwencją, ale nie o sam błysk chodzi w pisaniu. Jeśli ktoś nie lubi słuchać, jak autor napawa się własnymi wypowiedziami, rzuconymi niegdyś ripostami, które ciągle przytacza, to nie jest to pozycja dla niego. Fani i tak przeczytają / posłuchają.

Agnesto | 2018-12-18

Kuba Wojewódzki w tej swojej biografii nic nowego nam nie odsłania, ani do niczego nowego się nie przyznaje. To co wiemy o nim teraz ma pozostać constans, dlatego po przeczytaniu nadal constans pozostanie.
Dzieciństwo, okres dojrzewania, lata młodości.
Koledzy, kumple, potem znajomi i osoby na chwilę.
Prace, doświadczenia w nowych miejscach, nowe kontakty i dorabianie się kasy oraz pozycji. Bo w końcu jest celebrytą, a celebryctwo pewne fochy posiada. Fochy współgrające z dumą, pewnością siebie (czasem wydumanym tupetem, co się objawia naprzemiennie) oraz z tą dobrą stroną - znajomościami - wszelakimi. I te ostatnie stały się dla Wojewódzkiego punktem zarobkowym. Bo nie oszukujmy się, najwięcej Wojewódzki zarabia programem o 22:30, do którego studia zaprasza gwiazdy i gwiazdeczki, perły i prostaków, artystów przez WIELKIE "P" i chałturników... Kalejdoskop ludzi, którzy wycierają mu sofę swoimi tyłkami przystrojonymi drogimi ciuchami. A że Wojewódzki cięty język ma, więc riposty...

Die_Toten_Maus | 2018-12-17
Na półkach: 06/10, Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2018

I co ja mam powiedzieć panie Jakubie?

Barwnie jak to on potrafi opowiadać. Samemu trzeba odkryć co jest prawdą a co pół prawdą. Momentami pięknie, refleksyjnie. Czuć było więź z Anną Przybylską, pięknie o niej napisał. O Ani Musze również, czy o mojej ulubionej Agnieszce. Utwierdził mnie w stwierdzeniu, że on takiego głupka to tylko gra. Piekielnie inteligentny i spostrzegawczy człowiek. Momentami można było się pogubić przez różne dygresje i brak podziału na rozdziały.

Czasami jednak miałam ochotę powiedzieć, cytując pewną piosenkę lub parafrazując niedawny hit: Weź nie pierd...

Jak ktoś nie trawi Wojewódzkiego to i tej książki nie strawi. Ogólnie ciekawa autobiografia, bardzo w stylu Kuby. Pokazał tyle ile chce i na swoich zasadach.