Spartakus. Tom 1. Gladiator

Cykl: Spartakus (tom 1) | Seria: -
Wydawnictwo: Znak
Spartacus The Gladiator
skolsiwo

Pierwsza część dwutomowej powieści opisującej losy jednego z najbardziej charyzmatycznych bohaterów historycznych – Spartakusa, zbiegłego gladiatora, który niemal rzucił wielki Rzym na kolana. W znakomitej powieści Bena Kane’a poznajemy Spartakusa w drodze do rodzinnej Tracji. Chce osiąść w wiosce, w której dorastał, ustatkować się po dziesięciu latach służby jako najemnik w rzymskiej armii....

W znakomitej powieści Bena Kane’a poznajemy Spartakusa w drodze do rodzinnej Tracji. Chce osiąść w wiosce, w której dorastał, ustatkować się po dziesięciu latach służby jako najemnik w rzymskiej armii. Zostaje pojmany i sprzedany handlarzowi niewolników, który szuka odpowiednich kandydatów do walki na arenach gladiatorów.

Tak zaczyna się odyseja, która uczyniła ze Spartakusa legendę. Ta historia była wielokrotnie ekranizowana, zapewniając mu nieśmiertelność, a teraz wielki wódz zostaje jeszcze raz wskrzeszony w nowym bestsellerze Bena Kane’a.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,117882,Spartakus-Gladiator

źródło okładki: https://s.znak.com.pl//files/covers/card/f1/Kane_S...»

kitek8844 | 2019-08-15

27/2019/. 9/10. Minus tak naprawdę odejmuję za to że nie poznałam 2 części bo nie ma jej w moich oddziałach biblioteki także gdybym wiedziała o tym wcześniej nie skusila bym się na nią. Ale skoro ja przeczytałam mogę powiedzieć iż bardzo fajna opisy ciekawe akcja się szybko zmienia. Aż się chce poznać dalsze losy ale cóż zrobić... Polecam. Fajna książka. I warto sięgnąć po nią bo serial trochę inny książka inna jak zawsze

paweł | 2019-07-16

Akcja książki rozpoczyna się w 74 roku p.n.e w Tracji . Bohaterem jest Spartakus, który po służbie w armii rzymskiej chce odpocząć w rodzinnej wiosce, nie wie jednak, że w przyszłości stanie na czele powstania przeciw Rzymowi.

Krzysztof Nalepa | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Spartakus to jedna z moich ulubionych postaci historycznych, bardzo łatwo jest mi się odnaleźć w tym jego umiłowaniu wolności i walce o lepsze życie dla siebie i ważnych osób.
Dobrze rozumiem intencje postaci, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że są czarno-białe. Spartakus to mądry przywódca, pozwala swoim ludziom na straszne rzeczy w imię sprawy, rozumiem, że jest trochę wybielony, bo jednak hiperrealizm nie przysporzyłby fanów tej postaci. Cricksus to postać bardziej negatywna, ale nadal jestem w stanie zrozumieć jego zwykłe ludzkie popędy i nie upiększone zachowanie. Prawdopodobnie sam prawdziwy Spartakus był kimś podobnym. Nie wierzę w wysoko moralnego niewolnika walczącego na wojnie. Nie ma takich w walce o przetrwanie.
Bardzo dobra powieść z gatunku fikcji historycznej, naprawdę szybko się czyta i mimo mankamentów jestem na tak.

Sansenoi | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Książka bardzo nierówna. Czasami nie mogłem się od niej oderwać, a czasami dłużyła mi się. Ogólnie jednak na plus. Do gustu przypadła mi najbardziej postać Carbo. Najmniej żona Spartakusa, która wydaje się taka nijaka, równie dobrze mogłoby jej nie być w książce. Na pewno sięgnę po drugą część.

Karolina | 2018-10-17
Przeczytana: 10 października 2018

Ben Kane jest dla mnie mistrzem historical fiction. Po przeczytaniu kilku książek jego autorstwa wciąż mam ochotę na więcej. Mam wrażenie, że autor przelewa na papier całą swoją pasję i miłość do historii starożytnej szykując dla swoich czytelników wspaniałą ucztę. Twórczość Bena Kane to książki do których zasiadam z przyjemnością, czekając na wciągającą akcję, inspirujących bohaterów i solidną porcję wiedzy historycznej. Myślę, że gdybym mogła przeczytać te powieści w moich czasach licealnych historia starożytna byłaby moim ulubionym okresem historycznym.

Powieść „Spartakus. Gladiator” przedstawia dzieje chyba najbardziej znanego gladiatora w historii. Większość czytelników zapewne mniej więcej kojarzy tę postać, choćby z dziecięcej lektury szkolnej „Uczniowie Spartakusa”. W pamięci mamy niezłomnego mężczyznę, który dzięki swojej charyzmie poprowadził do walki przeciw Rzymowi innych gladiatorów i niewolników. Zdaje się jednak, że ten temat mieliśmy podany w szkole bardzo...

Szatynka | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Ostatnimi laty, być może dzięki popularności serialu telewizyjnego, a może z jakiegoś zupełnie innego powodu (któż jest w stanie zrozumieć zawiłe ścieżki mody), opowieść o Spartakusie przeżywa swój kolejny renesans. Do grona pisarzy, którzy sięgnęli po historię najsłynniejszego bodajże gladiatora, dołączył Ben Kane. Nic w tym dziwnego, przecież to autor specjalizujący się w gatunku „miecza i sandałów” - powieściach historycznych, których akacja osadzona jest w czasach starożytnego Rzymu.
Gdybym miała jakoś sklasyfikować tę książkę, najchętniej posłużyłabym się starym, zapomnianym już nieco terminem, używanym w czasach, gdy o poprawności politycznej nikt jeszcze nie słyszał. Chodzi mi o określenie „książka dla chłopców”. Dziś nikt już (chyba?) tak nie mówi, jednak „książka dla chłopców” wryła się głęboko w moją pamięć, jako powieść łącząca szereg bardzo konkretnych cech: szybka akcja (musi się dziać!), lekka pogarda autora dla prawdopodobieństwa opisywanych zdarzeń (prawdy...

Ania Kazior | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2018

Ben Kane to irlandzki pisarz powieści historycznych, osadzonych w czasach starożytnego Rzymu, dotąd mi nieznany. Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, tym większy jest mój podziw dla jego fascynacji epoką starożytnego Rzymu, a dokładnie szczegółowością wiedzy pozyskanej na temat tej epoki. Autor zasłynął wydanymi wcześniej „Kronikami zaginionego legionu”, które sprzedały się w 800 tysiącach egzemplarzy, teraz wchodzi na polski rynek z powieścią „Spartakus. Gladiator”.
Postać ta kojarzy się z odwagą i determinacją jako ten, który rzucił wyzwanie potężnemu Rzymowi, porywając do walki o wolność około 100 tysięcy niewolników i gladiatorów. Jego życie sprzed powstania jest owiane tajemnicą, nie wszystko jest jasne. Przypuszcza się, że pochodził z Tracji, służył w rzymskich legionach, z których zbiegł, a następnie został ponownie schwytany i jako niewolnik sprzedany do szkoły gladiatorów.
Z każdego zdania napisanego w tej powieści przebija ogromne zauroczenie autora czasami, o...