Husaria. Duma polskiego oręża

Wydawnictwo: Znak
historia
Arhenis

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz zrobić im jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, Polacy zaatakują ponownie. Nie obronisz się, nawet jeśli masz piętnastokrotną przewagę. A jeśli jest was stu na jednego husarza? Nie atakuj. Przegrasz. Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej...

Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć zwykle mierzyła się z kilkukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoło.

Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął?

Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl

źródło okładki: https://www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 573

Historia bardziej niezwykła od legend

W ostatnim czasie coraz częściej widać młodych ludzi ubranych w koszulki czy bluzy z nadrukowanym wizerunkiem skrzydlatych rycerzy na koniach, najczęściej w pełnym galopie, z powiewającą biało-czerwoną chorągwią na kopii. Budzi to w społeczeństwie wiele kontrowersji, ale trzeba przyznać, że duma najwyraźniej rozpiera polską młodzież, skoro chce prezentować się w taki sposób. Czy to idzie w parze z wiedzą? Trudno wyrokować, ale przyznam, że właśnie ta grupa ludzi skłoniła mnie do sięgnięcia po książkę Radosława Sikory „Husaria. Duma polskiego oręża” i muszę tu wszystkim spotkanym przeze mnie na ulicach osobom we wspomnianych koszulkach podziękować, bo lektura tej książki była dla mnie wspaniałym doznaniem czytelniczym. Jakże to absurdalny powód, ale cóż, w moim przypadku prawdziwy.

Autor jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, wielkim miłośnikiem, a przede wszystkim wybitnym znawcą husarii. Bierze udział w rekonstrukcjach historycznych, prezentuje stroje i broń, jaką posługiwali się husarzy, i popularyzuje wiedzę o husarii w bardzo wszechstronny sposób. Daje nam szansę nie tylko poznać tę dawną formację wojska polskiego, ale nawet trochę za nią zatęsknić. Oby takich ludzi jak Radosław Sikora było w naszym kraju jak najwięcej.

Sama książka zachwyca jakością wydania, jest bogato ilustrowana, na każdej właściwie stronie znajduje się zdjęcie albo rycina, opatrzona jest też niezliczoną ilością cytatów z literatury dawnej, które zamieszczono w oryginalnej pisowni, nie modernizując ortografii ani interpunkcji. Niesamowicie czyta się tak podaną informację i mimo że zrozumienie języka staropolskiego wymaga pewnego wysiłku, warto jest zagłębić się w te teksty, przenieść się do XVI wieku i poczuć jego charakter właściwie na własnej skórze. W tego typu literaturze nie ma wartkiej akcji, bo to nie ten gatunek, mimo to od tej książki trudno się oderwać. Czy to za sprawą stylu, w jakim pisze autor, czy też treści, jakie prezentuje, kiedy zasiadłam i zaczęłam czytać, oglądać, podziwiać i czuć narastającą dumę ze swojego kraju, nie byłam w stanie oderwać się aż do ostatniej strony.

Sama husaria owiana jest tajemnicą, obrosła z biegiem lat w legendy i powstało na jej temat wiele mitów. Była to najwspanialsza część polskiego rycerstwa i w ogólnym rozrachunku całego polskiego wojska na przestrzeni wielu wieków aż po współczesność, podziwiana przez sojuszników i nieprzyjaciół, budząca ogromny strach na polu walki, kiedy szarżując z impetem i niewyobrażalną siłą, z niezłomną odwagą, wbiegała pełnym galopem w przeciwnika. Kopie sięgające 6,2 m długości, przebijające nawet sześciu wrogów podczas jednego uderzenia, perfekcyjne opanowanie koni, szczegółowo dopracowany wygląd, bogate zdobienia i pióra przytwierdzone do samego rycerza i do jego wierzchowca. Wyglądali jak istoty anielskiego pochodzenia, które przybyły zaprowadzić swój porządek. Nic dziwnego, że niejednokrotnie przeciwnik, nie mogąc znieść napięcia, w popłochu uciekał przed galopującym polskim rycerstwem.

Autor przedstawia husarię w obszerny i drobiazgowy sposób. Nie ogranicza się jedynie do opisu największych sukcesów w zwycięskich bitwach, ale prezentuje również całą otoczkę tej formacji. Żeby dobrze zrozumieć sekret sukcesu husarii, trzeba bowiem poznać rys historyczny samych czasów, w których istniała, a także grupę społeczną, z której się wywodziła, zajrzeć do obozu, w którym odpoczywała przed potyczką, i posmakować emocji, jakie towarzyszyły husarom podczas walki. W taką właśnie wyprawę zabiera nas Radosław Sikora w swojej książce.

Izabela Straszewska

Łukaszo | 2019-03-25

Tętent kopyt narastał. Zbliżająca się rota husarska robiła z daleka piorunujące wrażenie. Pikinierzy stali w jeszcze zwartym szeregu czekając na uderzenie. Husarskie konie były co raz bliżej, tętent się wzmagał. Już wkrótce oba armie zderzą się w śmiercionośnym uścisku. Jeszce chwila, jeden moment, jeden oddech. Świat zakołysał się. Nastąpiło uderzenie. Nastała skrzydlata śmierć.

Miałem okazję przeczytać już jakąś książkę Radosława Sikory o husarii. Była to fachowa lektura, która pozostawiła po sobie duże wrażenie. W tym przypadku nie mogło być inaczej. Autor udowodnił, że na tym polu nie ma sobie równych. Otrzymujemy produkt, który ładnie prezentuje się nie tylko pod względem wydania, ale i treści. Można znaleźć tu dokładnie wszystko: elementy uzbrojenia husarza, strategie walk, czynniki jakie...

Vemp | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Oceniam książkę wysoko, ponieważ doceniam pracę autora. Piękne wydanie, piękne zdjęcia.

Myślę, że dla ludzi zainteresowanych odtwórstwem historycznym, jak i dla tych, którzy są spragnieni szczegółowej wiedzy o husarii ta pozycja będzie wybitna.

Ja jednak spodziewałam się trochę czegoś innego. Muszę ze wstydem przyznać, że moja wiedza o husarii i tamtych czasach jest dość znikoma. Interesowaly mnie dokonania tej formacji. Oczywiście w książce pana Radosława Sikory takie informacje również się pojawiają. Jakie bitwy toczyli, jak się prezentowali w oczach wroga, co sprawiało, że byli tak potężni przez tyle czasu i jak można było z nimi walczyć. I to były dla mnie najciekawsze rozdziały. Natomiast szczegóły dotyczące ubioru, uzbrojenia i obozowiska już niekoniecznie. Dlatego uważam, że książka jest świetna, ale z zastrzeniem kto czego w niej poszukuje.

Mimo, że ja nie do końca odnalazłam się w tych drobiazgowych opisach cieszę się, że przeczytałam i dało mi to całkiem niezły obraz...

PETRUS | 2019-02-10

Witam
Pięknie wydana książka. Mnóstwo faktów, anegdot oraz ilustracji.
Publikacja zawiera wszystkie informacje, które pozwolą czytelnikowi poznać fenomenalną formację kawalerii, która była postrachem pól bitewnych.
Jedynym minusem książki jest jej wtórność względem wcześniejszych prac autora ale i tak jest to pozycja, którą wypada posiadać w swojej biblioteczce.
W dzisiejszych czasach, bardzo aktualne jest hasło skrzydlatych rycerzy:
"Amor Patriae, nostra lex!" - "Miłość do Ojczyzny jest naszym prawem!".

Pozdrawiam

Smuggler | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

To nie pierwsza książka Radosława Sikory o husarii i zapewne nie ostatnia, bo wiedzy i pasji starczy mu zapewne na jeszcze kilka tomów. No, co ja będę mówił - polecam wszystkim, także tym bezkrytycznym fanom tez typu od "przez 126 lat husaria nie przegrała żadnej bitwy" - tylko możecie się zdziwić, gdy okaże się jak wiele z tego co wiecie to mity, półprawdy i nieprawdy. Ale to nic, bo w zamian dowiecie się znacznie więcej ciekawych rzeczy na ich temat. Choćby o tym, co naprawdę doprowadziło do zmierzchu "skrzydlatych rycerzy". Spoilerować nie będę, bo to byłaby zbrodnia.

Przeczytajcie koniecznie!

Spursmaniak | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Husaria powszechnie uważana za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez 300 lat stanowiła kluczową siłę wojska i decydowała o jego najwspanialszych zwycięstwach naszego kraju. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć wielokrotnie mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła.
Przez całe wieki opisywano ją jako niezwyciężoną i niezłomną. Jednak wokół tej formacji nagromadziło się wiele mitów i legend.
🐎
Radosław Sikora to jeden z największych znawców i pasjonatów husarii. W swojej najnowszej książce przedstawił nam całą historie husarii od jej powstania aż do jej upadku. Książka ta może śmiało pełnić rolę jako kompendium wiedzy to tej wojskowej formacji, podziwianej w całej Europie. Z ksiązki dowiemy się o broni stosowanej przez husarzy, do czego służyły słynne skrzydła czy panującej modzie u żołnierzy. Dostaniemy tutaj również informacje jak wyglądały przygotowania do bitew czy same szkolenia husarzy oraz ile trwało i kosztowało...

Nowe Horyzonty | 2019-03-12
Przeczytana: 10 marca 2019

Radosław Sikora jest polskim historykiem i autorem wielu prac związanych z husarią. Jako doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w zagadnieniach historii wojskowości, w moim odczuciu, drobiazgowo, lecz przystępnie zinterpretował dzieje husarii. Choć mogę się mylić, bo nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki poświęconej tej tematyce. Niemniej, jak sam autor zaznacza w posłowiu: „Po latach wróciłem do Z dziejów husarii, by na jej bazie stworzyć nową, poprawioną, a przede wszystkim znacząco rozbudowaną wersję”. Co tłumaczę sobie, że trzymam w rękach bogate swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tej kawalerii (...)

Całość na blogu: https://www.nowehoryzonty.eu/2019/03/recenzja-husaria-duma-polskiego-oreza.html

Ted | 2019-03-05

Książka doskonale wydana przez Wydawnictwo Znak. Bardzo dużo ciekawostek, doskonałych ilustracji. Książka zawiera teksty źródłowe ale one są świetnie wplecione, archaizmy językowe przetłumaczone. Jest to doskonałe kompendium wiedzy o tej formacji, często w naszej świadomości istnieją przekłamania i mity, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Świetnym pomysłem było zamieszczenie fotografii w strojach z epoki (w tym zdjęć autora książki). Po przeczytaniu książki jestem dumny że Polska była w stanie stworzyć coś tak fenomenalnego. Jednocześnie sama pozycja otwiera kolejne drzwi do wzmożonych badań nad wieloma zagadnieniami, które nigdy nie były poruszane w literaturze przedmiotu...POLECAM

Pawello | 2019-02-24

Pięknie wydana i zilustrowana książka o jednej z najciekawszych kart naszej historii. Oprócz historii mamy również wyposażenie, przytoczone teksty o husarii, jak i ciekawostki i obalone mity pokutujące jeszcze (również wśród fachowców) w potocznej opinii.

MaRs1988 | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Książka bardzo ładnie wydana, zawiera piękne ilustracje oraz współczesne zdjęcia rekonstruktorów formacji. Znajdziemy tam bardzo dużo ciekawostek dotyczących uzbrojenia, sposobu walki i obozowania. Autor przywołuje liczne cytaty ludzi z epoki. W książce niestety zabrakło mi opisów bitew, przytoczono jedynie najbardziej znane przykłady. Jeżeli ktoś szuka książki ze szczegółowymi opisami bitew, lepiej poszukać innych pozycji. Książka godna polecenia jako uzupełnienie wiedzy o husarii, w sam raz dla poszukiwaczy ciekawostek o formacji. Polecam :)

Mecha_Kulturacja | 2019-03-12

Husaria. Duma Polskiego Oręża to niesamowita książka, która daje szczegółowy pogląd na formację, która broniła Rzeczypospolitej przez trzysta lat. Formację, której zawdzięczamy najznakomitsze zwycięstwa Korony i Księstwa Litewskiego. Formację, która wzbudzała strach i respekt w nawet dziesięciokrotnie liczniejszym przeciwniku. Formację, której należy się od nas pamięć i chwała, o której nie możemy zapomnieć. Miejmy nadzieję, że dzięki takim publikacjom pamięć o niej przetrwa kolejne wieki.