Sztuka radości

2018-10-26
2018-10-26
2010-01-01
Tomasz Kwiecień
literatura włoska namiętność odmiana losu poszukiwanie szczęścia pożądanie wyzwolenie seksualne

Początek książki był niezły. Niestety im dalej w las tym było gorzej. W zasadzie w połowie książki się wyłączyłam bo kompletnie nie wiadomo o co chodziło autorce. I jeszcze ten język... miałam wrażenie, że akcja toczyła się w średniowieczu.

Powieść cegła, zdecydowanie dla wytrwałych. Początek nawet interesujący, później mocno mnie nużyła, nie mogłam się doczekać kiedy ją ukończę. Zaczęło mi się wszystko w niej plątać. Plus za rys historyczny i smaczki obyczajowe/folklorystyczne Sycylii. Dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o historii wyspy, polecam zajrzeć do książki.

Ta książka jest jak "Moda na sukces" - wiele czasu mija, a nic się nie dzieje, a i tak nie wiadomo, o co chodzi. Ta książka dalej mogła sobie leżeć zapomniana i niewydana.

Książka bardzo nierówna i wstęp doskonale wyjaśnia przyczyny tego zjawiska. Momentami niezwykle wciągająca, barwie i w punkt opisująca zależności społeczno-historyczne, rodzący się nowy sposób funkcjonowania kobiety na przełomie wieków. Momentami natomiast mnogość odwołań do sytuacji politycznej, nurtów filozoficznych, myślicieli i działaczy włoskich z początku XX wieku bardzo utrudnia odbiór.

Jedna z niewielu książek, których nie przeczytałam. Spokojnie, jak dla mnie, mogła sobie leżeć w tej skrzyni do końca świata i nikt by na tym nie ucierpiał.

Wciągająca opowieść z historią Włoch w tle. Wojny, faszyzm, komunizm i droga Modesty do radości z życia. Droga do poznania i akceptacji siebie, jak i innych. A także walki, o to co dla niej najważniejsze - wolności wyboru.

Nie satysfakcja, nie ekscytacja ale poczucie ogromnego zmęczenia towarzyszyło mi po zakończeniu lektury "Radość życia". Książkę Goliardy Sapienzy czytałam tydzień i choć to opasłe tomisko to nie jego objętość była przyczyną tego wolnego tempa.

Ta powieść kipi od emocji, wielości wątków i postaci. Wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia gdyż chwila rozproszenia sprawia że traci się orientację i lekturę trzeba zaczynać od nowa.
To opowieść o kobiecie której życie to barwna księga pełna okrutnych i pięknych historii. Modesta żyje po swojemu: kocha namiętnie nie zważając na konwenanse, wykorzystuje wszystkie "podarki" które zsyła jej los z przysłowiowego Kopciuszka stając się prawdziwą księżna - poważaną i szanowaną przez wszystkich.
"Radość życia" jest powieścią która nie pomija żadnego aspektu życia: w tle jest wielka historia (rodząca się we Włoszech fascynacja faszyzmem),brudna polityka jak i problemy społeczne trawiące współczesnych.
Modesta, w tym tyglu jawi się jako ostoja tego co najważniejsze. A najważniejsza jest miłość, rodzina i dzieci (te własne i te przysposobione) - ich szczęście i wybory życiowe. Bo tak jak bohaterka ceni własną wolność i prawo do życia według swoich reguł, w tym samym duchu wychowuje swoje dzieci.
Śledzimy losy bohaterki od dzieciństwa do schyłku życia. Świat wokół Modesty się zmienia a ona do końca pozostaje wierna sobie - jest bezkompromisowa i zachłanna: spragniona miłości i szukająca w życiu radości.

To naprawdę dobra książka, jednak abstrahując od jej treści czuję po tej lekturze pewien niesmak. Książka opatrzona jest wstępem i posłowiem (łącznie blisko 100 stron). Jest w nich mowa o perypetiach tej powieści która wiele lat przeleżała na dnie szuflady gdyż nikt nie chciał się podjąć jej wydania. Nie brakuje też nawiązań do życiorysu Goliardy Sapienzy - niezwykle barwnego i dramatycznego.
I autorzy tych tekstów usilnie starają się udowodnić czytelnikowi z jak genialnym dziełem miał do czynienia. I jak powinien się zachwycać i bić pokłony przed geniuszem pisarki bo za życia nie doceniono jej należycie.
Nie lubię jak narzuca mi się co mam myśleć i jak odbierać dane dzieło literackie. Za bardzo to nachalne i nie zostawiające przestrzeni na własne emocje.
Nie ukrywam że te dodatkowe 100 stron komentarza zepsuło mi znacząco radość z lektury.

Porażający popis grafomanii. Porażający.

Porażający popis grafomanii. Porażający.

To nie jest łatwa historia! To opowieść wymagająca bardzo otwartego umysłu, dystansu do rzeczywistości, elastyczności i tolerancji. Jestem pewna, że każdy kto przeczyta „Sztukę radości” i zrozumie zawarty w niej przekaz, zafascynuje się wolnością i siłą Modesty. Kobiety dogłębnie przesiąkniętej feminizmem. Kobiety, która nie znała granic, wątpiła we wszystko, wierzyła każdemu…

Recenzja w całości: http://mamao.pl/sztuka-radosci-goliarda-sapienza/

Książka niezwykła i wymagająca! Wciąga od pierwszej kartki, choć z czasem zmuszeni jesteśmy do jej dawkowania, bo pobudza do zastanowienia.. cieszę się, że ją przeczytałam choć feministką nie jestem
Serdecznie polecam 🌺

Serdecznie polecam 🌺