Wzloty i upadki młodej Jane Young

W.A.B.
2018-07-18
2018-07-18
2023-01-01

autorka całkiem umiejętnie bawi się formą, nadając koloru z pozoru prostej historii. dobra lektura, jeśli ktoś szuka oddechu po cięższych książkach.

Wymęczona. Nie podoba mi się jak ta książka sili się na bycie czymś niezwykłym, a jest nie za wiele wartą historią. I ustalmy coś, nie może być w jednej historii aż tyle ekscentryków, to nie jest wiarygodne. Ruby jest tak wkurzająca, że miałam ochotę nią potrząsnąć i nigdy w życiu nie chciałabym mieć takiej córki. Aviva za to, została przedstawiona jak infantylne dziewczę, której praca u kongresmana odebrała prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zrehabilitowała się opisując to ze swojego punktu widzenia, ale nie na tyle, aby zmieniła o niej zdanie. Po drugiej części książki chciałam to zostawić, ale chciałam też mieć więcej powodów do narzekania 🤷‍♀️ Wkurzyła mnie ta książka bardziej niż jakikolwiek, prawdziwy skandal seksualny z amerykańską polityką w tle. Zakończenie przewidywalne i nic nie wnoszące do fabuły.

Czy grzechy młodości muszą naznaczać nas na całe życie? To hasło-klucz do zrozumienia tytułowej bohaterki "Wzlotów i upadków młodej Jane Young" (choć oryginalny tytuł bardziej trafny: "Young Jane Young"). Jane, a właściwie Aviva Grossman, pochodząca z dobrej żydowskiej rodziny, w wieku dwudziestu lat rozpoczyna staż w biurze kongresmena Levina. Romans z kongresmenem i wywołany nim skandal przekreślają jej szanse na karierę polityczną i rujnują jej pozycję w towarzystwie. Kobieta, by uciec przed przeszłością, zmienia tożsamość i przeprowadza się do małego miasteczka, gdzie samotnie wychowuje córkę. Okazuje się jednak, że dawnych dziejów nie sposób wymazać z życiorysu, zwłaszcza że bohaterce przypięto niegdyś łatkę tej winnej, uwodzicielki cudzych mężów.

Mimo trudnego tematu powieść napisana jest świeżo, lekko i ze swadą. Poznajemy różne wersje historii Jane/Avivy, opowiadane kolejno przez jej matkę, nastoletnią córkę, żonę "uwiedzionego" kongresmena, w końcu - przez samą bohaterkę. Subiektywne przedstawianie zdarzeń ukazuje, jak jednowymiarowo postrzegamy rzeczywistość i jak łatwo oceniamy ludzi, nie mając pełnego obrazu sytuacji.

Zevin komentuje poczynania bohaterów bardzo dowcipnie i z ciepłą ironią.Ukazuje miałkość ludzkich starań o uznanie i pogoni za karierą. Zrozumienie przedkłada nad łatwą ocenę i złośliwy komentarz. Kreśli bardzo trafną wizję naszych czasów, w których łatwo stracić twarz i opinię, a tak trudno budować wartościowe relacje.

Spodziewałam się całkiem czegoś innego, patrząc na opis fabuły i samą okładkę... Dziwna lektura, męcząca. Niby prosty język, łatwy w odbiorze, ale... autorka chyba myli kwestię zainteresowania czytelnika. Nie dokończyłam jej, przyznaję, ale dla mnie to tortura

Autorka podejmuje ważny temat tego, jak to, co robimy jest postrzegane przez społeczeństwo. Książka ma wydźwięk feministyczny. Można zauważyć, że ludzie chętniej tłumaczą i wybaczają mężczyznom. Kobieta zawsze jest winna, podnosi całą odpowiedzialność i nigdy nie można jest pozwolić zapomnieć o tym, co zrobiła. Przy tym jednak nie da się zauważyć, żeby autorka starała się przekazać treści dotyczące nienawiści do mezczyzn. Wszystko jest bardzo dobrze wyważone. Do tego bohaterki da się lubić, mają świetne poczucie humoru.

Moja cała opinia jest dostępna na blogu
Zapraszam

Bardzo często zanim sięgnę po książkę, czytam jej opis i głównie nim się sugeruję. Tym razem również tak było. Gdy zobaczyłam nowości Wydawnictwa W.A.B. zainteresowałam się pozycją Wzloty i upadki młodej Jane Young. Od razu przyszło mi do głowy skojarzenie z aferą obyczajową w roli głównej z prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Aviva Grossman zostaje stażystką kongresmena Aarona Levisa. Kilka lat wcześniej była jego sąsiadką i to ojciec załatwił jej ten staż, który miał być dla niej drogą do kariery politycznej. Pomiędzy młodą dziewczyną, a dojrzałym żonatym mężczyzną dochodzi do romansu, który zostaje odkryty. Oliwy do ognia dodaje blog dziewczyny, który prowadziła i opisywała w nim swój "związek". Dziewczyna czuje się zaszczuta, bo to na nią wylewa się całe wiadro pomyj. Kongresmenowi wszystko uchodzi i dalej rozwija swoją karierę. Zmienia nazwisko na Jane Young, przeprowadza się do innego stanu i zaczyna życie od nowa. Niestety przeszłości nie da się wymazać gumką, szczególnie w dobie internetu.
Kilkanaście lat później córka Avivy - Rugby odkrywa przeszłość matki i zastanawia się kim jest jej ojciec. Postanawia to sprawdzić. W tym samym czasie kongresmen po raz kolejny stara się o następną kadencję, a Aviva - o stanowisko burmistrza.
Autorka przedstawiła całą historię z czterech perspektyw - Avivy, jej matki i córki oraz żony kongresmena. Daje to obraz sytuacji z różnych punktów widzenia i w różnym czasie. Jedna decyzja, która rzutuje na cztery życia. Czy ciągle trzeba odpowiadać za błędy młodości? A może to w ogóle nie były błędy, a tylko inni tak twierdzą? Dlaczego tak uważają? Czy mają do tego prawo, aby oceniać innych i wchodzić w czyjeś życie?
Jako kobieta bardzo jestem wyczulona na to w jaki sposób jesteśmy postrzegane w społeczeństwie. W dzisiejszym świecie można zaobserwować wiele różnych sytuacji i w oparciu o nie dyskutować, jednak da się zauważyć, że jeśli chodzi o skandale obyczajowe to więcej wybacza się mężczyznom niż kobietom. Wzloty i upadki młodej Jane Young to własnie książka o tym w jaki sposób społeczeństwo potraktowało młodą kobietę, która podążała za miłością, uczuciem, a w jaki sposób mężczyznę, który ją wykorzystał.
Jest jeszcze jedno ważne przesłanie, które kieruje do nas Gabrielle Zevin. Mianowicie, że zawsze trzeba dążyć do realizacji własnych marzeń.

Aviva Grossman zostaje stażystką kongresmena...

Każdy z nas popełnia błędy. Czasem sie z nich śmiejemy, a czasem mamy ochotę po prostu ze wstydu zapaść sie pod ziemie....
Nie raz słyszymy od naszych rodziców, nauczycieli, przełożonych by uważać na to co wstawia sie do internetu....
A co jeśli internet czasem jest naszym przyjacielem?
Z takiego założenia wyszła nasza bohaterka, która nie miała osoby której mogła oddać wszytskie swoje sekrety.
A moze po prostu ten sekret był zbyt ryzykowny by dzielić sie nim z najbliższymi?
Czasem nawet jeden czyn, jedno słowo jestes stanie zniszczyć czyjąś reputacje.

Książka bardzo mi sie podobała, myśle, ze jest warta przeczytania iż pokazuje a wręcz ostrzega, że czasem moze zawieść system jak i najbliżsi
Zapraszam na mojego bookstagrama po więcej @crazy_bookstagram

A co jeśli internet czasem jest naszym przyjacielem?

To moje pierwsze spotkanie z Gabrielle Zevin i to całkiem udane, jednak zabrakło tego pierwiastka "wow", którego zazwyczaj oczekuję po kobiecej literaturze. Nie była to książka, która wciągnęła mnie bez końca, czy wywołała jakiekolwiek większe emocje. Z pewnością jej atutem jest to, że poznajemy historię pewnego seksualnego skandalu z perspektywy nie jednej, a czterech kobiet, a jak wiemy: "Nie ma czegoś takiego jak fakty, tylko interpretacje."

Powieść traktuje o niemoralnym romansie młodziutkiej stażystki kongresmena Avivy Grossmann, ale przede wszystkim o tym jak skandal wpłynął na kształt jej przyszłego życia poprzez niemożność znalezienia pracy w swojej dziedzinie, publiczne napiętnowanie (nawet po kilkunastu latach),zerwanie kontaktów z rodziną, a także konieczność zmiany nazwiska i rozpoczęcia życia w innym stanie. Czy to sprawiedliwe, by tylko jedna z zaangażowanych stron ponosiła takie koszty, a druga pozostawała z powodzeniem na wysokim stanowisku? Czy kongresmen zrobił cokolwiek by chronić Avivę czy też chronił tylko siebie i swoją posadę? Czy wykorzystał swoją pozycję by ją uwieść? Czy tylko Aviva była wtedy zbyt naiwna i cały ten romans to wyłącznie jej wina, bo to ona sprowokowała jego początek?

"Aby dowiedzieć się o twojej hańbie, wystarczy kliknąć myszką. W ten sposób można zdobyć informacje o wszystkich, ale nie poprawia ci to nastroju. W liceum czytałaś Szkarłatną literę i dociera do ciebie, ze internet jest narzędziem napiętnowania. (...) A ty będziesz wystawiona na widok publiczny już zawsze. Będziesz nosiła swoją szkarłatną literę do śmierci."

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że nie ocenia się książki po okładce. I każdy z nas wie również, że różnie w życiu bywa. W przypadku książki autorstwa Gabrielle Zevin „Wzloty i upadki młodej Jane Young” oceniłam książkę po okładce, ponieważ to właśnie przez nią zdecydowałam się sięgnąć po tę pozycję. I wiecie co? Było warto. W tym przypadku ładna okładka skrywała ciekawą treść. Dwa dni spędzone z historią Jane Young przypomniały mi o kilku ważnych rzeczach. Ale o tym za chwilę.
Jane Young wraz z córką mieszka w Maine i zajmuje się organizacją ślubów. Kilka lat temu kobieta była kimś zupełnie innym - ambitną studentką marzącą o karierze polityka. Dziewczyna wdała się w romans z kongresmenem Levinem, co wpłynęło na jej życiowe plany i obróciło dotychczasowe życie o sto osiemdziesiąt stopni. Jednak skandal nie dla każdego odbił się jednakowym echem...

Już po kilkunastu pierwszych stronach wiedziałam, że nie będę w stanie oderwać się od tej książki. Styl autorki bardzo mi się spodobał. Czytało się szybko i płynnie. Opowiedzenie historii z punktu widzenia kilku osób jest moim zdaniem ogromnym plusem tej powieści. Fakt, że możemy poznać losy Jane Young z perspektywy jej matki czy córki wzbogacił książkę i wyróżnił ją na tle innych pozycji. Pomimo, iż narrator dość często się zmienia, całość pozostaje spójna. Poprowadzenie fabuły w sposób zaproponowany przez Gabrielle Zevin uatrakcyjnia całość i powoduje, że jako czytelnik doświadczyłam czegoś nowego.
„Wzloty i upadki młodej Jane Young” to książka, która spełnia podwójne zadanie względem czytelnika. Z jednej strony jest ciekawą i wciągającą lekturą, która umila czas, a z drugiej zmusza do przemyśleń. Śledzimy losy głównej bohaterki i czym prędzej chcemy dowiedzieć się jaki będzie bieg wydarzeń. Jest też drugie dno tej opowieści – zaczynamy zastanawiać się czy wobec skandalu, popełnionego w życiu błędu czy losowej sytuacji, każdy uczestnik czy świadek jest równo osądzany. Dlaczego niektórzy za błędy tego samego kalibru ponoszą cięższą karę niż inni? Kto ma prawo do wydawania wyroku? I w końcu – jaką siłę ma „ludzkie gadanie” i cała ta nienawiść wylewana na innych, którzy podobnie jak my – są tylko ludźmi? „Wzloty i upadki…” pozostawiają czytelnika z wieloma pytaniami i refleksją na temat ludzkiego postępowania. Po odłożeniu książki na półkę historia Jane Young się nie kończy – trwa w nas w postaci przemyśleń.

Była to dość dziwna historia z punktu widzenia trzech kobiet + e-maili trzynastolatki. Otwarte zakończenie, w większości brak jakichkolwiek rozwiązań wątków.
Pewnie w przeciągu kilku tygodni zapomnę o czym to było 🤷🏻‍♀️

Pewnie w przeciągu kilku tygodni zapomnę o czym to było 🤷🏻‍♀️

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2018r.
  • Egzemplarz recenzencki