Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: Agora SA
Her Body and Other Parties
brzanka

Fantastyczne opowieści o okropnościach seksizmu. Najnowsze objawienie literackie z USA. Na podstawie książki powstaje serial o horrorze bycia kobietą, zapowiadany przez producentów jako „feministyczny BLACK MIRROR" W 2018 roku New York Times umieścił debiutancki tom opowiadań Machado Jej ciało i inne strony na prestiżowej liście „Nowa awangarda", jako jedną z 15 książek...

W 2018 roku New York Times umieścił debiutancki tom opowiadań Machado Jej ciało i inne strony na prestiżowej liście „Nowa awangarda", jako jedną z 15 książek napisanych przez kobiety, które kształtują sposób, w jaki czytamy i piszemy fikcję w XXI wieku.

Żona odrzuca prośby męża o usunięcie zielonej wstążki z szyi. Kobieta opowiada o swoich seksualnych doświadczeniach, podczas gdy kataklizm pochłania ludzkość. Sprzedawca w centrum handlowym dokonuje przerażającego odkrycia w szwach sukienek na studniówkę. Gwałtowna utrata masy ciała, wywołana zabiegami chirurgicznymi, skutkuje niechcianym gościem w domu bohaterki.

Machado burzy granice między realizmem psychologicznym i science fiction, komedią i horrorem. Naginając prawa gatunków stwarza unikalny styl. Buduje zaskakujące historie o życiu kobiet, przemocy fizycznej i psychicznej, z jaką ciągle muszą się mierzyć.

Ta proza jest ziemska i nie z tego świata, klasyczna i seksowna, queerowa i uszczypliwa, komiczna i śmiertelnie poważna, przechodzi od przerażającej przemocy do najbardziej wykwintnych uczuć.

źródło opisu: wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/jej-cialo-i-inne-jej

Ewa Żelazo | 2018-11-20
Przeczytana: listopad 2018

Szczerze?
Prawdopodobnie nie znam się i nie nadążam za trendami we współczesnej literaturze ale czytając wynudziłam się niczym przysłowiowy mops.
Według opisu, opowiadania (bo jest to zbiór ośmiu opowiadań) dotyczą "horroru bycia kobietą" i są "najnowszym objawieniem literackim z USA".
Noniewiem...
Dwa z nich przykuły moją uwagę, pierwsze i to ostatnie.
Ogólnie jednak to nie mój klimat. Nie zrozumiałam? Całkiem możliwe.
Nie czekam na ekranizację.
Wolę przeczytać coś ciekawszego.

monikawa | 2018-12-02
Przeczytana: 28 listopada 2018

Bezcenne uczucie. Otworzyć książkę i już przy pierwszym akapicie mieć przeczucie, że to jest to. To jest ta niespodzianka, na którą czekam. Coś nowego i świeżego, co popchnie mnie dalej.
Skąd tyle zachwytów?
Autorka, zarówno w treści jak i formie, zabiera czytelnika poza granicę komfortu. Nie daleko, bez skandalizowania, tylko na tyle, aby wyrwać z rutyny, zmusić do przystanięcia i lepszego przyjrzenia się. A że robi to sprytnie, na bazie półsłówek i niedopowiedzeń, jest pole do interpretacji.

Maria | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Są tytuły, które nas zmieniają, są tytuły, które pozostawiają w nas jakiś ślad. Ten taki jest.
Książka to zbiór opowiadań - abstrakcyjnych, mocnych - nazwijmy po imieniu - dziwnych, a momentami drastycznych.
Wiele w niej niedomówień, fantastycznych i nieoczekiwanych scen, co pozostawia ogromne pole do interpretacji. Nie rozpatrywałam tych tekstów w kategorii "co autor miał na myśli" - co by byłoby naprawdę trudne - skupiłam się na własnych wrażeniach i emocjach. A było ich sporo.
Opowiadania poruszają temat kobiecości, dyskryminacji, miłości, relacji damsko-męskich oraz damsko-damskich, macierzyństwa, wspomnień - jako kobieta ciężko się w jakiś sposób nie utożsamić i nie odnosić do siebie.
Język i styl tych mrocznych i niezwykłych opowieści również mnie porwał - autorka naprawdę zadbała o aspekt sensualny, stara się uruchomić wszystkie zmysły czytelnika - w moim przypadku się udało.
Będę długo pamiętać tę książkę.

Janina | 2018-12-18
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Te opowiadania Machado napisała specjalnie dla mnie. I jest w nich wszystko to, co sama chciałabym światu wykrzyczeć. Oczywiście nie krzyczałabym z takim profesjonalizmem i nie w tak niesamowitym stylu. Nie umiałabym. Jest w tych opowiadaniach brutalny realizm, jest też surrealizm i science fiction. Wszystkie mówią o kobietach, o ich zmaganiu się z dyskryminacją, stereotypem, przemocą fizyczną i psychiczną. Ukazują świat, na który każdego dnia przymykamy oczy, zamykamy umysł, od którego uciekamy do bezpiecznego schronu własnego komfortu…
„Jej ciało i inne strony” jest debiutanckim zbiorem opowiadań autorki. Przyznam, że z zainteresowaniem będę czekała na jej ewentualne kolejne książki. Polecam.

Paweł | 2018-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2018/12/carmen-maria-machado-jej-cialo-i-inne-strony-recenzja/

Trudno pisać o takiej książce źle. Podjęte tematy zasługują na poważne potraktowanie, ale nie udaje się to do końca nawet samej Machado. Nudzi, choć próbuje szokować, niewiele pomaga nawet zazwyczaj dobrze opisana, brutalna cielesność. Mało z tego po prostu wynika. Opowiadania nie zostają w głowie, nie sprawiają, że otwierają się jakieś szufladki, a z oczu spadają klapki. A raczej tego oczekiwałbym po “feministystycznym odkryciu”. Pomysł niewątpliwie był, ale rozmył się w tanim efekciarstwie i próbie stworzenia seksualnej mozaiki z doskonale znanych literackich klocków. No i jeszcze ta rażąca oczy zieleń okładki...

Agnieszka | 2018-12-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2018

Nie sięgajcie po tę książkę jeśli liczycie na to, co obiecuje wydawca bo tego nie dostaniecie. Obniżcie znacznie swoje oczekiwania, a może wtedy książka wam się spodoba.
Mam wrażenie, że to jedna z tych pozycji, którą rozumie tylko jej autor, w tym przypadku autorka. Zgadzam się, że jest tu groza i niepokój, jest coś dziwacznego, ale opowiadania są przeciętne w najlepszym przypadku i na pewno nie jest to w mojej ocenie żadnego rodzaju objawienie. W opisie jest mowa o połączeniu różnych gatunków, faktycznie jest to zabieg ciekawy, ale nie powoduje on, że czytelnik w większym stopniu zauważa problemy bycia kobietą. W ogóle nie zauważyłam żeby była to książka o "okropnościach seksizmu". Podobały mi się trzy opowiadania, pierwsze, i dwa ostatnie. Nie dlatego, że widziałam tam odniesienia do trudnych losów kobiet, ale dlatego, że było to coś na kształt horrorów w "ciężkim", niepokojącym klimacie. Cały zbiór jest bardzo "nierówny".
Nie podoba mi się, że przyklejono tej książce łatkę...

Bea | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Debiutancki tom opowiadań Carmen Machado zebrał entuzjastyczne recenzje. I słusznie! To świeży język, oryginalne spojrzenie, niebanalne ujęcie tematów, mikst gatunków... Jestem zachwycona. A jedno z opowiadać "Mężowski szew" - wręcz genialne.

patsy_thebooklover | 2018-12-05
Przeczytana: 22 listopada 2018

No dziwne to, dziwne. Pierwsze opowiadanie niesamowicie mnie wciągnęło i zaintrygowało. Na pewno je zapamiętam. Z kolejnymi było już gorzej. Żadne mnie nie zaciekawiło, nie zostało w pamięci. Jestem ostrożna w sięganiu po książki okrzyknięte "objawieniem literackim", a tym bardziej poruszające tematykę kobiecą/feministyczną. Odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy wystarczy pisać w nurcie feminizmu i tak też flagować książki, by otrzymać metkę feministycznego manifestu. A jednak tematyka zobowiązuje, by być czymś więcej niż tylko trendem literackim i przepustką do feministycznego kanonu literackiego. Porzuciłam książkę po przeczytaniu połowy na rzecz ciekawszych pozycji. Myślę, że wrócę do książki, by przeczytać ostatnie opowiadanie, które wymieniane jest obok pierwszego jako najlepsze w zbiorze.

Reminiscencja | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

To nie jest łatwa książka. Ale jeśli ktoś szuka trochę innego spojrzenia na kobiecość, codzienne zmagania kobiet - ze społeczeństwem, swoimi wadami, wyobrażeniami i oczekiwaniami innych wobec nich, ostatecznie - jeśli ktoś szuka miłości, która nie jest wytartą kliszą, to tu to wszystko znajdzie.

Moje ulubione względem przekazu to "Mężowski szew", "Prawdziwe kobiety mają ciała", "Osiem kęsów" i "Rezydentka" - na temat każdego możnaby napisać esej. Względem formy to "Wyjątkowo odrażające" - opowiadanie w formie streszczeń odcinków serialu. Na początku nie byłam do tego eksperymentu przekonana, pod koniec żałowałam, że nie ma więcej.

Dodatkowo, całość jest fantastycznie przeczytana przez Marię Seweryn.

vixlu | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Bardzo ciekawa książka, z początku bałam się że będzie to jakiś erotyk, ale jednak seks był wątkiem wplecionym w zaskakujące fabuły. Każda z historii miała wciągające elementy i różniła się bardzo od innych. Wydaje mi się, że nie jest to książka dla wszystkich, ale polecam.