Okrutny książę

Okładka książki Okrutny książę Holly Black Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Okrutny książę
Holly Black Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Okrutny książę (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2018-01-01
Data 1. wydania:
2018-01-02
Stanisław Kroszczyński
dziewczyna fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska literatura dla młodzieży literatura fantasy nadprzyrodzona moc porwanie
Inne

Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 0,0
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,5
Próba żelaza Holly Black, Cassan...

Oficjalne recenzje i

W okrutnej krainie elfów

216 39 18

Autorka przedstawia tu baśniowy świat pełen magii, elfów, wróżek i innych mitycznych stworzeń, kolorów, kwiatów i owoców, morza krwi, zdrad, spisków, morderstw i czystego okrucieństwa. Jest to raczej typowe dark fantasy dla młodzieży, ugrzeczniona gra o tron.
Mimo dość kiepskiego początku (po kilku pierwszych stronach obawiałam się, że zainwestowałam w kolejny gniot) udało mi się wciągnąć w ten świat i z chęcią śledziłam losy bohaterów. Na tyle mi się spodobało, że na półce już czekają kolejne części.

W 4 dni przeczytałam całą trylogię. Spiski, intrygi, walka o przetrwanie, a nawet mały wątek romantyczny (jak dla mnie za mało!). W każdym razie - bardzo polecam!

Nie wiem czy mi się ta książka podobała, czy nie, była ok, ale bez szału, nie mam większych emocji po przeczytaniu, na razie nie mam w planach drugiego tomu.

No tego się nie spodziewałam. Nie spodziewałam się, że aż tak bardzo spodoba mi się tak książka.
Tym bardziej po pierwszej 1/3 książki, którą jednak trochę męczyłam, nie rozumiałam czym miałabym się zachwycić.
Ale im dalej w las, tym trudniej było mi książkę odłożyć.
Aaaa, jak ja uwielbiam Jude. Tak basassowej bohaterki dawno w literaturze nie znalazłam. Jak ona jest wspaniale nieidealna. Jak pięknie szara.
Polecam. Może też was tak zachwyci jak mnie.

Ale im dalej w las, tym trudniej było mi książkę odłożyć.

Uwaga, ta książka dosłownie uzależnia. Jeśli zacznie się ją czytać, nie można przestać. Wciąga od pierwszej strony, a główna bohaterka, jest moją ulubioną postacią. Podobają mi się jej intrygi :)

Najlepsza książka jaką czytałam!
Z początku mi się nie podobała ale potem ją pokochałam.

Najlepsza książka jaką czytałam!
Z początku mi się nie podobała ale potem ją pokochałam.

Do tej książki podchodziłam z niemałym dystansem. Nigdy wcześniej nie czytałam fantasy i byłam bardziej niż nieprzekonana. Jednak muszę stwierdzić, że dzięki niej - wręcz zakochałam się w tym gatunku, w elfach.
Co do fabuły książki - bardzo ciekawa, kreatywna i mroczna w niektórych momentach. Zachęcała do tworzenia własnych teorii i czytania dalej by dowiedzieć się, czy zgadłam. Jednakże nie uzależniłam się od czytania jej. Nie czułam ciągłej potrzeby sięgnięcia po nią i nie czytałam do późna jak zahipnotyzowana. Po przeczytaniu jakiejś super mocnej sceny, po której powinnam z ciekawością studiować kolejne strony - potrafiłam następnego dnia nawet nie myśleć o sięgnięciu po tę książkę. Była mi obojętna. Ciężko było mi się zmotywować do czytania dalej, jednak gdy już zaczęłam czytać przypominałam sobie jak ciekawa i przyjemna ona jest.
Podsumowując polecam, zachęcam do przeczytania. Cardan jest warty tego wszystkiego;)

Na początku byłam bardzo negatywnie nastawiona do książki przez tłumaczenie nazw, wybór wiersza przed częścią pierwszą oraz współczesne umiejscowienie akcji. Ale dosyć szybko się wciągnęłam i teraz po przeczytaniu całej książki jestem ciekawa co dalej. Polubiłam też Cardana.

Na początku dobrze się bawiłam i wyczuwałam potencjał historii, ale jakoś tak z biegiem stron coraz mniej rozumialam tę historię.

najpierw byłam do tego nastawiona "dlaczego nie spróbować" jednak jak zaczęłam czytać akcja była strasznie powolna, dodatkowo przez bookstagrama i booktoka czekałam bardzo na wątek miłosny Jude i Cardana oczywiście <3 ogólnie dodam do recenzji bez spojlerów, że nie ma się czego bać, bo od połowy się mega rozkręca :) jak już kiedyś mówiłam, od razu wzięłam się za czytanie następnej części i kupiłam trzecią <3
UWAGA TERAZ SPOJLERY !!
miałam strasznie dziwne uczucie, kiedy Jude spotykała się z Lokim, był on wręcz moim crushem książkowym, a nie wiedziałam o co chodzi z tym całym Cardanem :/ ostatecznie pod koniec już wiedziałam o chodzi :]
KONIEC SPOJLERÓW !!

ogólnie to nie żałuje, że przeczytałam okrutnego księcia i wam też polecam spróbować <3

☆☆☆☆,5 / 5
daje o 0,5 punkta mniej, bo myślałam, że będzie trochę więcej wątku romantycznego ;)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Video