Okrutny książę

2018-09-19
2018-01-01
2018-01-02
Stanisław Kroszczyński
dziewczyna fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska literatura dla młodzieży literatura fantasy nadprzyrodzona moc porwanie
Inne

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

W okrutnej krainie elfów

Jak ja tą książkę pokochałam! Podchodząc do tej książki byłam bardzo źle nastawiona bo ja fantastyki nie lubiłam, ale pierwsze strony mnie tak wyciągnęły że się nie odezwałam całą noc! W dodatku ten wątek poboczny romansu między wrogami na koniec CUDO

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z początku miałam mieszane uczucia, to dlatego, że TikTok przygotował mnie za kompletny zawrót głowy i miłości, a tutaj zastałam jednak coś innego. Akcję, intrygi, zdradę, smutek, wieczną niepewność. Jednak pomimo tej rozbieżności historia bardzo przypadła mi do gustu i z pewnością sięgne po kolejne częsci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, do której dopiero moje drugie podejście okazało się trafione. Za pierwszym razem jakoś się nie wciągnęłam, albo zbyt wcześnie zrezygnowałam 😜

Zaintrygował mnie ciekawie pokazany świat, w którym wychowują się Jude i Taryn? Ale czy to ich świat? Na to można odpowiedzieć różnie. Jedno jest pewne – bliźniaczki mają zupełnie inne podejście do tego jak chcą sobie z tym światem poradzić 😌

Podoba mi się to, że ta kraina ma pewne specyficzne reguły, na które muszą uważać przede wszystkim śmiertelnicy. To jeszcze podbija fakt, że to właśnie z perspektywy śmiertelniczki poznajemy ten świat 😌

Wątek romantyczny był moim ulubionym (to się dzieje często 😂). Pragnę więcej Cardana i zajrzenia w głąb jego psychiki – w końcu to szary moralnie bohater, więc ciekawiej być już nie może 🥰

I te wszystkie zagadki! Świetne jest to, że bohaterowie okazują się mieć drugie dno, działać z zupełnie innych pobudek niż przypuszczaliśmy. Scena koronacji? Bomba! 💣🔥

Zakończenie zaciekawiło mnie na tyle, że od razu zabrałam się za drugi tom. Jak jedna śmiertelniczka może wykiwać całe królestwo elfów? Sprytnie 😜

Ciekawa historia ale nudni bohaterowie. Nikt mnie nie zachwycił, wręcz przez połowę książki zmuszałam się do czytania. Potem akcja się rozkręciła i czytałam już tylko ze względu na wciągającą fabułę. Mam nadzieję, że kolejna część będzie lepsza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka w moim odczuciu była bardzo lekka lecz mimo wszystko angażująca, ogromnie podobała mi się przemiana bohaterki i tak naprawdę cały czas się coś działo chodź pod koniec Jude zaczeła mnie irytować. Napewno sięgnę po kolejne tomy, polecam.

▪︎ The Cruel Prince - Holly Black ▪︎

"If I cannot be better than them, I will become so much worse."

Jude poznaje labirynt intryg i ułudy, odkrywa własną przebiegłość i to, że zdolna jest zadać ból, a nawet śmierć. Gdy za sprawą zdradzieckich knowań elfowym dworom zagraża niebezpieczeństwo pogrążenia się w chaosie krwawej wojny, Jude gotowa jest narazić życie, by ocalić siostry i Królestwo.*

Na wstępie muszę zaznaczyć, że trzeba przygotować się na masę pochlebstw, ponieważ to kolejna perełka, która wpadła w moje ręce. Pierwszy raz "Okrutny książę" wpadł mi w ręce prawie dwa lata temu i od tego czasu całą trylogię przeczytałam już co najmniej dwa razy i nadal uważam, że jest moją ulubioną. Jest cudownie napisana, chociaż polskie wydanie ma wiele błędów i miejscami wcale nie czuć tej magii tak jak przy czytaniu w oryginale. Cudownie zbudowany świat, często na początku mam problem z wyobrażeniem sobie tych wszystkich fantastycznych krain, ale nie w tym przypadku. Wątek polityczny? Jest świetny.

Szalenie podobają mi się te wszystkie intrygi, makiawelizm i pokazanie, że elfy nie są słodkimi psotnikami, są o wiele ciekawsze. Cały czas zastanawiam się, kogo kocham bardziej- Jude czy Cardana i jego ogon, choć nie ukrywam, chciałabym być taka jak ona: zawzięta, odważna i skuteczna. Nie potrafię wybrać ulubionej części, ale jestem pewna, że każdą z nich przeczytam po raz kolejny. Jestem absolutnie zakochana w tej trylogii, to moje kolejne niepodważalne sześć gwiazdek.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

"We don't need to be good. But let's try to be fair."

* Opis pochodzi od wydawcy.

▪︎ The Cruel Prince - Holly Black ▪︎

"If I cannot be better than them, I will become so much worse."

Dosyć rozbudowana fantastyka, która na długo zostaje w głowie. Nie jest ona idealna, ale na pewno warta poświęcenia czasu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Długo odkładałam przeczytanie tej książki i teraz tego żałuję, ponieważ naprawdę warto po nią sięgnąć. Akcja jest wciągająca i zaskakująca. Fabuła prawie zawsze szła w innym kierunku niż zakładałam. Jude, główną bohaterkę, pokochałam całym sercem. Jej decyzję były przemyślane, uczyła się na błędach, była realistyczna. Holly Black wspaniale wykreowała wszystkie postacie, świat elfów, relacje. Cardana, też pokochałam. Nie był typowym głównym bohaterem, który ratuje Jude, raczej było na odwrót. Książka pod koniec zaczęła strasznie mi się dłużyć, zresztą w całej serii miałam momenty, gdy miałam ochotę po prostu na chwilę odłożyć książkę. Cieszę się, że kupiłam następne części, bo moim zdaniem, były duże lepsze od pierwszej części. ,,Okrutny książę", to też moja ulubiona książka z motywem enemies to lovers. Nienawiść między Jude i Cardanem była tak ogromna, że czytałam z zapartym tchem. Ich wątek, był poprowadzony tak cudnie... jestem zakochana.
,,Okrutny książę", to książka po którą warto sięgnąć w każdym wieku, jest cudownie napisana, bohaterowie są pięknie wykreowanii. Choć pierwszy tom podobał mi się najmniej, jest to jedna z moich ulubionych serii.

Chciałam przeczytać tę książkę, żeby zrozumieć skąd taki hype na nią. Dlaczego tyle osób ją pokochało? Moje pierwsze podejście się nie udało. Dość szybko odłożyłam. Miałam nadzieję, że jednak jak dam szansę to się zakocham. Wydawało się, że naprawdę tak może być. Lubię młodzieżówki, romantasy i dobrze napisane enemies to lovers.

Choć zrozumiałam, skąd wynika ten rozgłos, to ja niestety nie należę to grona fanów. Ciężko mi samej powiedzieć dlaczego. Dla mnie to zwyczajnie poprawna historia, bez żadnego łał. Nie poczułam żadnych większych emocji. Książka cały czas trzymała jeden poziom. Niby to okej, ale brakowało mi jakiegoś bum, czegoś, co wydrze mnie z kapci. Niestety było zwyczajnie i nijako.

Nie poczułam żadnej więzi z bohaterami. Byli mi zwyczajnie obojętni. Równie dobrze autorka mogłaby się ich wszystkie pozbyć, a ja nie poczułabym zupełnie nic z tego powodu.

Temu wszystkiemu zabrakło jakiejś głębi. Nie było nic, o co mogłabym zahaczyć swoją uwagę. Nawet świat wydawał się zupełnie nijaki.

Raczej nie będę sięgać po kolejne tomy. Z tego, co kojarzę, to są podobno lepsze. Jednak ja nie czuję się zbytnio zainteresowana dalszymi losami.

Jednak nie mówię, że to zła książka. Do mnie po prostu nie trafiła.

Choć zrozumiałam, skąd wynika ten rozgłos,...

Książka fajna i bardzo wciągająca. Dla mnie jej kategoria wiekowa to takie 13-14 lat bo jest kilka dosyć brutalnych scen. co do scen miłosnych były 2 poc@łunk! A tak to nic więcej. na początku denerwował mnie styl pisania autorki, ale po czasie da się przyzwyczaić.
Na ogół polecam👌😝🪲

Na ogół polecam👌😝🪲