rozwińzwiń

Okrutny książę

Okładka książki Okrutny książę Holly Black Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Okrutny książę
Holly Black Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Okrutny książę (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2018-01-01
Data 1. wydania:
2018-01-02
Stanisław Kroszczyński
dziewczyna fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska literatura dla młodzieży literatura fantasy nadprzyrodzona moc porwanie
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Ocena 7,0
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 8,0
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Ocena 7,0
Znak Holly Black, Ted Na...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W okrutnej krainie elfów

216 39 18

TO JEST ŚWIETNE , zwłaszcza że jest dosyć popularną książką którymi są zazwyczaj młodzieżówki . Ale wracając do tematu... jest ulubiony wątek większości książkar czyli : ✨ ENEMIES TO LOVERS ✨ . Co prawda bywa też dużo , DUŻO krwi ale jest ok . Hmm ogólnie polecam i uważam że warto przeczytać .

Jude już jako dziecko poznaje okrucieństwo i choć mordercę swych rodziców winna nienawidzić, tak się nie staje. Porwana za młodu wraz ze swymi siostrami do krainy elfów musi walczyć o szacunek i uznanie. Nie jest to jednak łatwe, bo cudowne istoty zwykłych śmiertelników mają za nic . A im wyżej elf postawiony tym pogarda jest większa. Wdając się w spór z krnąbrnym księciem nawiązuje współpracę z jego starszym bratem-przyszłym królem. Poznaje świat pełen zdrad i intryg i odnajduje w sobie mordercze instynkty. Uświadamia sobie, że nie cofnie się przed niczym by ocalić najbliższych i sięgnąć po prestiż oraz władze. Jak to wpłynie na nią samą i losy całego królestwa przekonajcie się sami. To książka o chęci dopasowania się i wielkim pragnieniu akceptacji. A także o miłości, która przybiera niekiedy bardzo dziwną, wzruszającą, a także przerażającą formę. Polecam!

Jude razem ze swoimi siostrami - Taryn i Vivi, zostają skradzione ze świata śmiertelników. Porywaczem okazuje się ojciec Vivi. Mama dziewczyn uciekła od niego, gdy była w ciąży. Taryn i Jude to córki z drugiego małżeństwa. Niestety ich rodzice, zostali zamordowani. Po dotarciu do świata elfów, Vivi sprzeciwia się wszystkiemu. Własnemu ojcu, pięknym zabawkom i swoim siostrom, które szybko się zaklimatyzowały. Kilka lat później, Jude jest genialnie wyszkolona. Taryn planuje się zakochać, a Vivi ma jeszcze więcej tajemnic niż wcześniej. Bliźniaczki - Taryn i Jude, ucza sie razem z elitą kraju elfów. Jednak, nie nawidzą oni Jude. Do momentu, gdy zaczyna ona chodzić z jednym z nich. Loki, to według Jude, jedyny normalny elf z ich paczki. Niedługo wszystko ma sie jednak zmienić. Zbliża się czas koronacji nowego króla, a razem z tym ogromna rzeź. Przy życiu zostaje tylko dwójka dziedziców. Czy Jude zdobędzie to, czego chce? Czy jej prześladowcy w końcu się zmienią? Kto zostanie królem? Tego wszystkiego dowiecie się w tej cudownej książce! Jest to opowieść o walce, miłości i przystosowywaniu się do okoliczności

Jestem pod wrażeniem. Muszę przyznać, że obawiałam się sięgnąć po tę książkę, bo jest klasykiem YA, który wszyscy przeczytali i ciężko znaleźć o niej jednoznacznie złe opinie. Spodziwałam się romansu fantasy, a dostałam silną bohatekę i rozgrywki polityczne. Wow.

Czytalność i styl oceniam bardzo dobrze. Akcja jest wartka, ale nie na tyle, aby się pogubić. Jedną gwiazdkę odejmuję za narrację w czasie rzeczywistym, bo nie lubię tego stylu.

Cała historia jest bardzo ciekawa i muszę przyznać, że wciągnęły mnie te polityczne gierki, co nieczęsto się zdarza. Chociaż zabrakło mi nieco romansu, a relacja Jude i Cardana (bo zakładam, że to jest endgame) rozwija się bardzo wolno.

Płynnie przechodząc do postaci: Jude ma charakter, determinację i nie do końca czyste zamiary, co czyni ją ciekawą bohaterką. Mamy wgląd w jej przemyślenia, znamy jej motywacje i wiemy że myśli. Nie jest naiwna i zimno kalkuluje. Mamy natomiast dość mało wglądu w pozostałe postacie, choć zakładam że mamy poznać je z perspektywy Jude i zwiększa to suspens.

Worldbuilding jest fantastyczny. Świat elfów kontra współczesny świat ludzi to spory kontrast i nieco mnie to zaskoczyło, ale zbudowane jest to świetnie. Wszystko ma sens, a to co trzeba jest wyjaśnione tak, żeby nie zgubić się w historii, która wcale nie jest taka prosta.

Podsumowując: jest akcja, są gierki polityczne, walka o władzę, silna główna bohaterka i ciekawy worldbuilding. Biorę się za kolejną część :)

Książka jest w porządku, ale mam wrażenie, że Holly Black chce trafić głównie do młodych. Kilka lat temu z pewnością byłabym zachwycona. Teraz niestety irytuje mnie główna bohaterka, jest zbyt pewna siebie. Wszystkie wydarzenia finalnie kończą się, tak jak tego chciała. Według mnie autorka chciała przekazać zbyt wiele informacji na raz.. Przez co jest mnóstwo opisów, a jednocześnie akcja dzieje się bardzo szybko.

Podczas czytania "Okrutnego księcia" przenosisz się do magicznej krainy elfów, a potem niechętnie z niej wychodzisz. Książka łączy motywy fantastyki oraz literatury młodzieżowej, przez co przyjemniej się ją czyta i łatwiej zrozumieć życie głównej bohaterki. Historia tak wciąga, że aż śni się po nocach.

W porządku.

W porządku.

Dzięki tej książce zaczęłam moją przygodę z czytaniem. Lekko wkurzająca główna bohaterka, ale i tak da się ją pokochać. Świat wykreowany przez autorką choć zabójczy jest naprawdę piękny.

wspaniały początek niesamowitej trylogii. Gorąco polecam każdemu fanowi fantastyki i nie tylko, naprawdę warto 😻

Nie rozumiem zachwytu nad tą serią ani autorką. Przebrnęłam przez 3 tomy, które dostałam w prezencie, ale książki się czyta ciężko. Pisarka kreuje główną bohaterkę jako osobę wg mnie na pograniczu patologii, skupiając się więcej na świecie ludzkim niż fantasy. Niektóre wątki (np.morderstwo) lub wydłużone opisy pojawiają się tam bez większego sensu czy wartości do całej historii. Inne ważne momenty są opisane minimalnie, co sprawia że trudno sobie wyobrazić daną sytuację. Nie poleciłabym tej pozycji ani młodzieży (morderstwa, patologia, narkotyzowanie się itp.) ani dla dorosłych czytelników (część fantasy jest stworzona chwilami zbyt dziecinnie). Niestety nie planuję kolejnych przygód z tą autorką i nie sądzę abym kupiła jej inne książki.

10 347
    5 293