The Cruel Prince

Cykl: Okrutny książę (tom 1)
Wydawnictwo: Hot Key Books
angielski
DithLuan

„Of course I want to be like them. They're beautiful as blades forged in some divine fire. They will live forever. And Cardan is even more beautiful than the rest. I hate him more than all the others. I hate him so much that sometimes when I look at him, I can hardly breathe.” One terrible morning, Jude and her sisters see their parents murdered in front of them. The fearsome assasin abducts...

One terrible morning, Jude and her sisters see their parents murdered in front of them. The fearsome assasin abducts all three girls and brings them to the world of Faerie, where Jude is installed into the royal court. Mocked and tormented for being merely mortal, Jude soon realises that to survive in this treacherous, dangerous new world, she needs to be as smart, cuccing and deceitful as the Fey themselves.

But the stairway to power is fraught with shadows and betrayal. And looming over all is the infuriating, arrogant and charismatic Prince Cardan. Jude must take the utmost care…

źródło opisu: Hot Key Books, 2018

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Magda | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów z fantastyki młodzieżowej.

Bardzo podoba mi się rozwój bohaterów. Każdy z nich dojrzewa na kartkach Okrutnego księcia. Jude z naiwnej, trochę nudnej bohaterki zmienia się w silną kobiecą postać, która nadaję książce charakteru. Do jej rodziny nie pasuje określenie "idealna", a inni ludzie w jej otoczeniu... no cóż. Żeby ich poznać musicie po prostu przeczytać książkę.

Jeśli chcecie poczytać o świecie, który nie jest piękny i idealny. Świecie, w którym okrucieństwo i przemoc są na porządku dziennym, a Faerie (żadne tam elfy) to nie dobre stworzenia z opowieści dla dzieci, to Okrutny książę...

WielkiBuk | 2018-09-26
Przeczytana: wrzesień 2018

W leśnym królestwie, pośród bezwzględnych Faerie zwanych Elfami trzy siostry wychowane pośród ludzi walczą o przetrwanie i władzę w pierwszym tomie baśniowej serii młodzieżowej „Okrutny Książę” Holly Black.

W „Okrutnym Księciu” miłośnicy opowieści gatunku young adult fantasy odnajdą wszystkie swoje ulubione motywy – zbuntowane bohaterki z innego świata, pięknych męskich bohaterów o podłym wejrzeniu i tajemnicach w sercu, mroczne intrygi i wojny na królewskim dworze, bezpośrednie zagrożenie życia i możliwość, by odwrócić los i wziąć sprawy w swoje ręce oraz magię oczywiście – a wszystko to pieczołowicie dopieszczone piórem Holly Black. To pisarka z doświadczeniem, świadoma wykorzystywanych schematów, które potrafi naznaczyć swoim indywidualnym, niepodrabialnym stylem. Jej Królestwo Elfów ma swój nieodparty urok, ma w sobie to coś, co sprawia, że chcemy się w nim zanurzyć i dać się pochłonąć jego sprawom bez reszty. To baśniowa opowieść, piękna magiczna przygoda, która dopiero jest...

MałaPisareczka | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

[...]
Przyznam, że czuję się ogromnie rozczarowana. Bowiem, od kiedy tylko zobaczyłam tę okładkę, pragnęłam zapoznać się z treścią. Gdy natknęłam się na kilka zachęcających recenzji, moja chęć lektury tej powieści jeszcze bardziej wzrosła. A kiedy wreszcie ją rozpoczęłam, mój entuzjazm opadał wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych stron. W moim odczuciu za dużo pojawiło się tutaj samych opisów, a za mało dialogów, mam awersję do takich tworów. Zwyczajnie źle mi się coś takiego czyta.

Podsumowując, Okrutny książę mógł być fantastyczną powieścią o magii, elfach, walce o swoje własne ja. Jednak samo wykonanie mocno kuluje. Fabuła nie wciąga, zwłaszcza że przez pierwszych około dwieście albo i więcej stron, zupełnie nic się nie dzieje. Bohaterowie są tak irytujący, że ma się ochotę nimi mocno potrząsnąć. Nie rozumiem zachwytów nad tym tytułem, bo osobiście nie widzę w nim nic oryginalnego i przyciągającego.

Pełna...

Secret | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Cudownie barwny, magiczny i jednocześnie okrutny świat jawił się w moim umyśle podczas czytania książki i zaczarował mnie tym klimatem.
Jude porwana do świata elfów razem z siostrami (bliźniaczką i półelfką) uczy się jak przetrwać w świecie pełnym intryg, gdzie jego mieszkańcy nie potrafią kłamać, ale doskonale manipuluje słowami, sprawiając że każde zdanie może być równocześnie prawdą i kłamstwem.
Nie ma łatwo. Jako śmiertelniczka, która posiada prawa takie same jak dzieci z elfich rodzin, jest prześladowana, wyśmiewana i gnębiona. Szczególnie przez najmłodszego księcia Cardana.
Strach jednak przemienia ją i czyni silniejszą niż kiedykolwiek mogłaby być.
Intrygi, pojedynki, niezwykła gra, w której stawką jest życie i śmierć.
Podobał mi się pomysł, świat, postacie. Wszystko było świetne, z pewnością sięgnę po kontynuację, bo gra wciąż trwa i nic tak naprawdę nie jest pewne.
Mnie się naprawdę podobało i z pewnością mogę polecić to każdemu, kto kocha magiczne światy i ciekawe historie.

Romanoff | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Hype zadziałał chyba odwrotnie niż powinien, bo ostatecznie Cruel Prince okazał się dla mnie tylko przeciętny :( Niestety nie wkręciłam się w ten świat, główna bohaterka nadal pozostaje dla mnie enigmą, a cały świat wróżków, magicznych stworzonków i innych tego typu istotków nie podziałał na mnie tak czarująco jak powinien. Literacko jest to dobra książka z naprawdę przystępnym poziomem angielskiego, ale poza tym nie jest to w moim odczuciu lektura porywająca. A szkoda :(

Zaczytana_Aga | 2018-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2018

„Okrutny książę” przyciągnął mnie do siebie miejscem akcji. Po latach spędzonych pośród wampirów, aniołów i demonów jestem bardzo spragniona innych nadnaturalnych istot w moim literackim świecie i z wielką chęcią sięgam po powieści, które przenoszą mnie do nowych dla mnie miejsc i zapoznają z kompletnie nowymi dla mnie stworzeniami. Elfy totalnym novum dla mnie nie są, ale nie zdarzyło mi się jeszcze chyba czytać powieści, w której grałyby główną rolę znajdując się przy tym po ‘ciemnej stronie mocy’.

Nie spodziewałam się absolutnie niczego poza chwilą rozrywki. Brałam pod uwagę, że po lekturze szybko sprzedam tę książkę. W ogóle, jej zakup kompletnie przemyślanym nie był, a jedynie stanowił zachciankę mojej wewnętrznej zakupoholiczki. Opis na okładce sugerował typowe młodzieżowe romansidło dziejące się w fantastycznej krainie. Zły chłopiec, czupurna dziewczyna...ble, ble.

Ale książka mnie zaskoczyła. I to bardzo. Historia faktycznie nie jest może specjalnie odkrywcza. Całość...

Amarisa | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

"„Okrutny książę” to początek trylogii skierowanej głównie do młodzieży, a osadzonej w fantastycznym świecie zamieszkałym przez elfy i inne niesamowite stworzenia, w którym swoje miejsce odnaleźć próbuje śmiertelna dziewczyna. Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko, mimo iż liczy sobie ona nieco ponad 400 stron. Sama historia jest wciągająca na tyle, że nie porzuci się jej w trakcie czytania, choć na tle innych powieści fantastycznych niczym szczególnym się nie wyróżnia."

Więcej (m.in odnośnie polskiego tłumaczenia) na moim blogu. Zapraszam:

Holly Black pisze niezwykle lekko i plastycznie, potrafi bez trudności wciągnąć do wykreowanego przez siebie świata, utrzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Skoro już mowa o zakończeniu, to naprawdę nie spodziewałam się czegoś takiego i najchętniej już teraz chwyciłabym drugą część i poznała kontynuację losów Jude. Jak wspomniałam na samym początku — rewelacyjna książka ze świetnymi bohaterami, napisana w sposób, który nie pozwala się oderwać. Zakochałam się w tym okrutnym świecie elfów, mam nadzieję, że Wam także się spodoba. Gorąco polecam!

savine | 2018-10-16

Recenzja pochodzi z bloga: https://slowamiksiazek.blogspot.com/2018/10/okrutny-ksiaze-holly-black.html

Trzy siostry; Vivienne oraz bliźniaczki Jude i Taryn są świadkami morderstwa swoich rodziców. Po tej krwawej zbrodni zostają zabrane przed mordercę do Elysium, świata elfów. Po dziesięciu latach dziewczyny nadal żyją w magicznym świecie. Jude stara się przeżyć każdy dzień, ale później stanie się częścią wojny.

Główną bohaterką jest Jude, jedna z bliźniaczek. Matka Jude była śmiertelniczką, która związała się z elfem. To właśnie jego córką jest Vivienne. Natomiast bliźniaczki od teraz są jego przybranymi córkami. Jako że Jude jest bękartem, to nie ma w sobie krwi elfów. To niestety powoduje, że jej życie w nowym świecie wcale nie jest takie proste. Jest poniżana i wyśmiewana. To jednak jest dla nią motywacją. Spędziła już tyle lat wśród elfów, że nauczyła się być odporna na złośliwe komentarze i zachowania. Nauczyła się być silna. Śmiało mogę stwierdzić, że Jude jest jedną z...

Shetani | 2018-11-18

„Okrutny książę” to książka, która podbiła serca książkoholików na całym świecie. Książka Holly Black zdominowała na jakiś czas zagraniczny bookstagram, a polscy czytelnicy nie mogli doczekać się, aż jakieś wydawnictwo zdecyduje się ją u nas wydać. Gdy wydawnictwo Jaguar wyjawiło swoje plany wydawnicze, a wśród nich znalazł się bestseller Black, radości nie było końca. Jednak czy ta książka na pewno zasługuje na te wszystkie zachwyty? „Okrutny książę” to książka dosyć schematyczna i powtarzalna, dlatego nie do końca jestem w stanie zrozumieć te wszystkie ody pochwalne kierowane w jej stronę. Jest poprawna, ale zdecydowanie mam w swojej pamięci inne książki o podobnej tematyce, które były znacznie lepsze, o czym świadczy chociażby to, że siedzą w mojej głowie już kilka dobrych lat.
Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com