The Cruel Prince

Cykl: Okrutny książę (tom 1)
Wydawnictwo: Hot Key Books
angielski
DithLuan

„Of course I want to be like them. They're beautiful as blades forged in some divine fire. They will live forever. And Cardan is even more beautiful than the rest. I hate him more than all the others. I hate him so much that sometimes when I look at him, I can hardly breathe.” One terrible morning, Jude and her sisters see their parents murdered in front of them. The fearsome assasin abducts...

One terrible morning, Jude and her sisters see their parents murdered in front of them. The fearsome assasin abducts all three girls and brings them to the world of Faerie, where Jude is installed into the royal court. Mocked and tormented for being merely mortal, Jude soon realises that to survive in this treacherous, dangerous new world, she needs to be as smart, cuccing and deceitful as the Fey themselves.

But the stairway to power is fraught with shadows and betrayal. And looming over all is the infuriating, arrogant and charismatic Prince Cardan. Jude must take the utmost care…

źródło opisu: Hot Key Books, 2018

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Magda | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów z fantastyki młodzieżowej.

Bardzo podoba mi się rozwój bohaterów. Każdy z nich dojrzewa na kartkach Okrutnego księcia. Jude z naiwnej, trochę nudnej bohaterki zmienia się w silną kobiecą postać, która nadaję książce charakteru. Do jej rodziny nie pasuje określenie "idealna", a inni ludzie w jej otoczeniu... no cóż. Żeby ich poznać musicie po prostu przeczytać książkę.

Jeśli chcecie poczytać o świecie, który nie jest piękny i idealny. Świecie, w którym okrucieństwo i przemoc są na porządku dziennym, a Faerie (żadne tam elfy) to nie dobre stworzenia z opowieści dla dzieci, to Okrutny książę...

Romanoff | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Hype zadziałał chyba odwrotnie niż powinien, bo ostatecznie Cruel Prince okazał się dla mnie tylko przeciętny :( Niestety nie wkręciłam się w ten świat, główna bohaterka nadal pozostaje dla mnie enigmą, a cały świat wróżków, magicznych stworzonków i innych tego typu istotków nie podziałał na mnie tak czarująco jak powinien. Literacko jest to dobra książka z naprawdę przystępnym poziomem angielskiego, ale poza tym nie jest to w moim odczuciu lektura porywająca. A szkoda :(

Holly Black pisze niezwykle lekko i plastycznie, potrafi bez trudności wciągnąć do wykreowanego przez siebie świata, utrzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Skoro już mowa o zakończeniu, to naprawdę nie spodziewałam się czegoś takiego i najchętniej już teraz chwyciłabym drugą część i poznała kontynuację losów Jude. Jak wspomniałam na samym początku — rewelacyjna książka ze świetnymi bohaterami, napisana w sposób, który nie pozwala się oderwać. Zakochałam się w tym okrutnym świecie elfów, mam nadzieję, że Wam także się spodoba. Gorąco polecam!

ZaczytanaMajka | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Skomentuj: http://majkabloguje.blogspot.com/2018/09/przedpremierowa-recenzja-ksiazki-360.html

Szukacie idealnej książki fantastycznej? Ja taką znalazłam i... więcej, ja chcę więcej! A co sprawiło, że spodobał mi się pierwszy tom z serii The Folk of the Air? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Świat stworzony przez Holly Black jest zarówno magiczny jak i bardzo niebezpieczny. Walka na śmierć i życie, zwroty akcji, które zmieniają całkowicie wszystko powodując, że serce po prostu krwawi. Och... miałam ciarki na plecach i emocje, jakie mi towarzyszyły były przeróżne. Od miłości po nienawiść. Jude pewnej nocy w dzieciństwie była świadkiem morderstwa swoich rodziców. Ona i jej siostry zostają zabrane przez mordercę i zamieszkują w Elysium. Dziesięć lat później muszą odnajdywać się wśród nowego miejsca żyjąc pośród elfów. Niedługo dziewczyna zostaje wciągnięta w bardzo nierówną grę, która spowoduje wiele niepokoju w Elysium...Wspomnianym krajem rządzi Najwyższy Król, ale jego rządy...

Flusz | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Ja sama sobie szkodzę! Szkodzę sobie upartym wzbranianiem się przed czytaniem książek, wtedy gdy zaczyna się cały ten hype na nie... Wolę przeczekać aż całe to zamieszanie zmaleje i wtedy dopiero czytam, uważając, że wtedy będę bardziej bezstronna i nie dam sobie wmówić, że coś jest fantastyczne, kiedy tak naprawdę takie nie jest.

No. A później przychodzi taki moment jak ten i całe to moje podejście gryzie mnie w dupę! Moment kiedy książka okazuje się fenomenalna, a ja nie mam się z kim podzielić swoimi wrażeniami, bo inni czytali ją miesiące temu i zdążyli już 'ruszyć ze swoim czytelniczym życiem dalej', że tak to nazwę. I właśnie taki moment dopadł mnie teraz :(

Podchodziłam trochę sceptycznie do tej pozycji, bo nie przepadam za wątkami poniżania/znęcania się/zbędnej przemocy w książkach - a tu jak sam tytuł już wskazuje, mamy do czynienia z totalnym dupkiem (a raczej całą ekipą...)

Ale pewna kwestia była dla mnie oczywista od samego początku - Cardan wcale nie jest taki...

Annairda | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Książkę tę dzielę na dwie części: pierwsze 66% i pozostałe 34% (czytnik w takim podziale bardzo pomaga). Zatem pierwsze 66% było poprawne, dobrze napisane, ale jakoś nie mogłam się wciągnąć. Nieco przypominało mi klimatem Sarah J. Maas, ale mniej ekscytująco. Gdyby cały "The Cruel Prince" był jak te 66%, to raczej nie czekałabym na drugą część.
Dobrze, że potem było te 34%! Tak jakby w Autorkę nagle wstąpił duch twórczości G.R.R. Martina. Akcja została popchnięta do przodu, powychodziły na jaw różne sekrety i grzeszki i w końcu zrobiło się ciekawie. Ostatnie strony połknęłam niewiarygodnie szybko i naprawdę przykra jest świadomość, że na kontynuację muszę czekać mniej więcej rok. A będę czekać z niecierpliwością.

Blair | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Recenzja: https://nocnycien.blogspot.com/2018/06/the-cruel-prince-holly-black-albo.html
__________________-
Doskonałość w najlepszym wydaniu! Uwielbiam Holly Black, pisze tak wciągające historie, a The Cruel Prince nie jest wyjątkiem! Jedyna rzecz, która bardzo mi tutaj przeszkadzała, to fakt, że połowę wątków udało mi się odgadnąć już na początku książki, a ich przebieg nie był dla mnie zaskoczeniem. Nie wiem czy to dlatego, że czytałam już powieści Black, a ona ma ciągoty do.... typowego dla siebie rozpisywania historii i wybierania konkretnych dróg podczas popychania akcji do przodu (nazwijmy to tak xD), czy dlatego, że naprawdę te wątki były takie przewidywalne.

Co nie zmienia faktu, że fizycznie cierpię, kiedy tylko pomyślę, że na kontynuacje przyjdzie czekać mi rok, a dwa lata na ostatni tom trylogii. Mam nadzieję, że po drodze nie zejdę. :P

Shouri | 2018-03-08
Na półkach: Lista 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2018

The Cruel Prince to książka, która ostatnio trochę namieszała w gatunku - wszyscy opisują ją jako jedną z najciekawszych pozycji young adult fantasy ostatnich lat i po przeczytaniu całości, trudno się z tym nie zgodzić. Nie jest może przesadnie odkrywcza pod względem settingu - znów mamy lubiane przez pisarzy Faeries, które są piękne, potężne, nie tolerują żelaza, nie potrafią kłamać, ale za to uzupełniają braki podstępnością i lepiej z nimi nie zadzierać - lecz zdecydowanie nadrabia postaciami oraz prowadzeniem fabuły.

Jude to nietypowa główna bohaterka, chociażby dlatego, że prolog niejako pozwala nam sądzić, iż to ta bardziej niezwykła z sióstr będzie naszą protagonistką. To jednak inny typ opowieści - tu oglądamy zwyczajną ludzką dziewczynę, która musi sobie jakoś radzić w nieprzyjaznym jej świecie za pomocą własnej wytrwałości, sprytu i ciężkiej pracy. Jude tak naprawdę nie do końca jest postacią, którą polubimy, bo to w gruncie rzeczy nie jest "dobra dziewczyna" i...

camilleshade | 2018-09-19
Przeczytana: 18 września 2018

Nigdy nie rozpoczynam recenzji od tych słów, ale w tym przypadku muszę to zrobić. OH POTRZEBUJĘ DRUGIEGO TOMU I TO TERAZ, ZARAZ!

"Okrutny Książę" to genialnie napisana historia z ogromnym potencjałem. Autorka w niezwykły sposób połączyła znany nam ludzki świat z Elysium, czyli Królestwem Elfów. Brzmi dziwnie, śmiesznie? Oj nie i możecie być pewni, że wcale nie będzie śmiesznie. Bowiem Elysium to piękna kraina, w której magia i czary mają swoje własne miejsce, ale to również miejsce przesiąknięte tajemnicami, sekretami, zbrodniami i kłamstwami. Jednak możecie być pewni, że z ust Elfa nigdy nie usłyszycie kłamstwa.

Akcja powieści już od samego początku nabiera szybkiego tempa, wprowadza nas w wir wydarzeń, które mimo tego, że rozpoczynają się w ludzkim świecie, za chwilę już wkraczają do świata Elfów.

Powieść została napisana lekkim i przyjemnym językiem, w dodatku została wzbogacona niesamowitymi opisami, co z pewnością ją tylko ubarwia i świadczy o genialnej wyobraźni autorki....