Krew

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Okładka książki Krew
Holly BlackTed Naifeh Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Mroczne sąsiedztwo (tom 3) komiksy
komiksy
Mroczne sąsiedztwo (tom 3)
The Good Neighbors. Book three. Kind
Jaguar
2023-09-13
2023-09-13
Stanisław Kroszczyński
12+ komiks YA fantasy

Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Elfy opanowały miasto. Ludzie nie tylko ich widzą, teraz stali się ich zwierzyną łowną. Rue zaś musi zdecydować, do którego świata chce należeć, gdyż szykuje się bitwa.

Widać jak bardzo rozwinęła się główna bohaterka. Z niepewnej dziewczyny na pewną siebie kobietę. Przeszła długą drogę. Już nie pozwala, by każdy za nią decydował, robi to sama. Podejmuje również trudne decyzje, nie boi się ich realizować. Podoba mi się ta zmiana, jaką przeszła.
Jest ostatni tom cyklu „Mroczne sąsiedztwo”. Samo zakończenie, cóż nie mogło być lepsze. Jest takie akurat. Chyba lepszego nie można było wymyślić.
Jako że jest to komiks, trzeba wspomnieć o grafice. A tu jest o czym mówić. Komiks nie byłby tak dobry gdyby nie te cudne ilustracje. Świetnie oddają dynamizmu tej historii kiedy trzeba, a kiedy indziej zwalniają. Do tego dają opowieści mroku i tajemniczości. A w mroku, prócz niebezpieczeństwa możemy dostrzec, jak bardzo niebezpieczne są elfy. Bo mrok przykrywa to co złe.
Ilustracje świetnie to wszystko oddają, mrok, tajemnicę, pewną nawet duszność. To dzięki nim, komiks, historia jest jeszcze lepsza. Polecam sięgnąć i się przekonać.

Dziadek Rue zrealizował swój niecny plan, więc dziewczyna oraz jej bliscy muszą odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Jednak ludzie i magiczne istoty nie są w stanie funkcjonować obok siebie i dochodzi między nimi do coraz bardziej brutalnych starć.

Mroczne sąsiedztwo to naprawdę dobra historia, jak na Holly Black przystało, jest mroczna, pełna magii i tajemnic, ale po raz kolejny powtórzę, że moim zdaniem dużo traci przez to, w jakiej formie została podana.

Co prawda stronie graficznej niczego nie można zarzucić - ilustracje cudownie oddają mroczny klimat powieści, magiczne postaci są odpowiednio eteryczne i przerażajace, a zagrabione przez nie miasto wyglada przepięknie.

Z drugiej strony historia w tej formie ma dużo niedociągnięć, jest przedstawiona chaotycznie, czasami trudno się połapać w wydarzeniach i postaciach. Bohaterowie nie mają szczególnego pola do popisu, do rozwoju i zaprezentowania jakichkolwiek cech charakteru. Wszyscy wypadają po prostu blado. Autorce nie udało się też w przekonujący sposób zaprezentować relacji między nimi, a wątek romantyczny jest całkiem płaski i zupełnie nieprzekonujący.

Na plus jest natomiast świetne zakończenie, wykorzystujące ciekawy motyw. Choć i tutaj dopatrzyłam się pewnych nieścisłości. I w tym przypadku także brakowało więcej emocji i budowania napięcia.

Cała seria nie należy do moich faworytów wśród twórczości Black i dużo bym dała, żeby móc ją przeczytać w innym wydaniu. Czuję, że autorka nie wykorzystała tu pełni swoich zdolności.

Uważam, że ta część jest najlepsza z całej serii. Nie odczuwałam luk, wszystko w miarę płynnie szło. Może gdyby seria była dłuższa niż te trzy tomy, to postacie nie byłyby takie... płytkie? Nie byłam w stanie sympatyzować z żadną z postaci. Dialogi mają swoje momenty przebłysku, ale w większości są trochę infantylne. Sama koncepcja naprawdę ciekawa i miała potencjał, niestety wykonanie mnie nie przypadło do gustu

To już ostatni tom z serii Mroczne Sąsiedztwo Holly Black, czyli Krew. Rue chce ratować swojego chłopaka oraz resztę mieszkańców miasta przed magicznymi stworzeniami i ich okupacją. Jednak czy uda jej się ocalić wszystkich? Czy przełamie klątwę Aubreya?
Przeczytajcie sami!

Co mogę powiedzieć o książce?
W krótkiej formie powieści graficznej znajduje się wiele treści i wartka fabuła. Wszystko dzieje się bardzo szybko. Główna bohaterka jest zdeterminowana by za wszelką cenę uratować ludzi przed mrocznym światem jej matki.

Myślę, że to bardzo dobre i mocne zakończenie serii. Mimo że, koniec jest przewidywalny, to jak najbardziej satysfakcjonuje czytelnika.

Trzeciemu to mówi nie brakuje poziomu z poprzednich części. Uważam, że wszystkie tworzą spójną całość, godna fana twórczości Holly Black. Tylko ona potrafi zabrać czytelnika w tak mroczny świat Fae i nie wypuścić dopóty, do puki nie przeczyta ostatniego zdania.

Przeczytajcie sami!

Co mogę powiedzieć o książce?
W krótkiej formie powieści graficznej znajduje się wiele treści i...

Jeśli mam być szczera, ten tom był najciekawszy z całej trylogii. Po zaskakującym zwrocie akcji z tomu drugiego elfy przejmują ludzkie miasto, a ludzie podnoszą bunt. Wszystko jednak może rozwiązać plan dziadka Rue, o ile dziewczyna dobrze go przeprowadzi. Jeśli mam być szczera, nie spodziewałam się tego, jak zakończy się "Krew"!

Podobały mi się historie przytoczone w tym tomie: o Avalonie i o chłopcu i elfie, która bardzo przypominała mi fragment mitu o Odysie i Polifemie. Podoba mi się też to, że postać Rue stała się ciekawsza oraz to, jak dba o dobro swoich bliskich. Również rozwiązanie trójkąta miłosnego było satysfakcjonujące i nie męczyło mnie, jak to bywa w niektórych książkach.

Śmiało mogę polecić tę serię! Tom trzeci otrzymuje ode mnie 8/10 i tak też oceniam całą trylogię. Polecam osobom 15+ TW: Krew, śmierć

Podobały mi się historie przytoczone w tym...

"Mroczne sąsiedztwo. Krew" Holly Black
Trzecia odsłona mrocznego komiksu o elfach podobała mi się najbardziej. Ten tom był nastawiony na samą akcję i solidne zakończenie, które bardzo przypadło mi do gustu.

Niezmiennie ostra kreska oraz czarno-białe ilustracje świetnie oddają klimat historii. Przyjemnie uzupełnieją to, co nie zawierają dialogi i dają możliwość lepszego wczucia się w przygodę.

Fabularnie może nie ma jakichś fajerwerków, ale tematyka jest moim zdaniem ważna. Główna bohaterka musi podjąć decyzję, do którego świata chce należeć. To natomiast nie jest takie proste, kiedy całe życie myślisz, że jesteś w pełni człowiekiem. Jak sama się przekonała, ludzie i elfy razem to mieszanka wybuchowa i najlepiej zachować między nimi dystans.

Seria "Mroczne sąsiedztwo" to komiksy zdecydowanie dla fanów twórczości Holly Black, którzy już poznali jej styl i wiedzą, czego się można spodziewać. Nie polecam zaczynać od tego swojej przygody z autorką. Jakakolwiek wiedza o świecie elfów jest tutaj przydatna i moim zdaniem wpływa na odbiór.

"Mroczne sąsiedztwo. Krew" Holly Black

W styczniu tego roku premierę miał pierwszy tom trylogii "Mroczne sąsiedztwo", autorstwa Holly Black i Teda Naifeha. Historia wkręciła mnie na tyle mocno, że przeczytałam tom drugi, a teraz sięgam po finałową część trylogii.

We "Krwi" czytelnik poznaje dalsze koleje losu Rue, która krąży między światem ludzkim a nowoodkrytym elfickim. Plącze się i kręci wokół, ponieważ nie potrafi podjąć ostatecznej decyzji, po czyjej stronie stanąć. Po śmierci dziadka władzę nad elfami przejęła jej groźna matka zamierzająca, wskutek doświadczonego bólu i zdrady, wyeliminować ludzi. Rue nie zamierza do tego dopuścić przez wzgląd na wychowanie, przyjaciół oraz ojca, który aktualnie popadł w swego rodzaju marazm. O chłopaku, który woli zostać pożartym żywcem, niż zbliżyć się do Rue lepiej nie wspominać.

W pewnym momencie Rue zaczyna pomagać pewien tajemniczy młodzieniec, co wiąże się z powstaniem dziwnego, niepokojącego przyciągania.

Ludzie nie zamierzają być bierni. Zbierają siły, by w ostatecznym rozrachunku zaatakować... Czy Rue uda się ocalić miasto? Po czyjej stronie stanie: przyjaciół i wychowania czy rodziny i płynącej w jej żyłach krwi?

"Krew" to zdecydowanie najlepsza część trylogii, ponieważ już od samego początku akcja goni akcję i akcją popędza. Pojawia się pełno zwrotów i niespodziewanych wydarzeń, a bohaterowie wplątują się w mroczniejsze oraz bardziej zagmatwane sytuacje.

Moim ulubionym wątkiem jest zdecydowanie Dale i jego uzależnienie od bycia pożeranym. Dosłownie. Zauroczył się w pewnym elfkach, które pożywiają się mięsem ludzkim. Podczas posiłku wydzielają w ślinie pewne toksyny wprawiające ofiarę w stan niemalże euforyczny. Dale nie potrafi się powstrzymać, nie wspominając już o przeciwstawieniu się potworom. Na szczęście Rue się nie poddaje i ze wszystkich sił próbuje uratować swojego chłopaka od pewnej śmierci. Nawet jeśli on, po dowiedzeniu się prawdy o pochodzeniu Rue, nie chce jej widzieć. Doskonały, brutalny, nieoczywisty i ekstremalnie oryginalny motyw, w jakim zadurzyłam się od początku.

Tak, jak w pozostałych częściach, tak i w tej olbrzymią rolę odgrywa ciemny, podstępny klimat. Dzięki niemu komiks staje się wyjątkowy, a emocje podczas czytania tylko rosną.

Holly Black po raz kolejny udowadnia, że potrafi budować bohaterów. Każdy, nawet ten drugoplanowy, otrzymał unikalny zestaw cech charakteru, które dodają albo pikanterii, albo smutku, albo najzwyklej w świecie irytują. Autorka dodatkowo poruszyła mnóstwo różnorodnych wątków, takich jak: bunt, walka o wolność, zdrada czy przyjaźń ponad więzi rodzinne, przez co nie ma ani chwili na nudę.

Podsumowując, trylogia "Mroczne sąsiedztwo" to historia zdecydowanie warta poznania. Czytelnik poza naprawdę wciągającą i dobrą fabułą doświadczy też magii, mroku oraz całej palety emocji. A wszystko to w nadnaturalnym elfio-ludzkim świecie. Polecam!

To kolejna i zarazem ostatnia część serii "MROCZNE SĄSIEDZTWO". Komiks zachował mroczny klimat z jakiego zasłynęła Holly. Ostatni tom jest świetnym zakończeniem i muszę przyznać, że posiada wiele emocji. Zdecydowanie nie jest to kolorowa, wesoła czytanka. Odnajdziecie w niej mrok, tajemnicę i wiele przeciwności losu. Rue nie ma łatwego życia, jednak jest silną osobowością i na swój sposób radzi sobie z problemami. Komiks jest dynamiczny i posiada wiele akcentów. Zdecydowanie dużo się w nim dzieje. Kreska zachwyca i jest bardzo rozbudowana. Uwielbiam czarno-białe ilustracje, tym bardziej jeśli są tak świetnie przemyślane. Szata graficzna jest bardzo oryginalna i świetnie wpasowuje się w treść. Muszę przyznać, że nie wiem co bardziej mnie do niej przyciąga - pomysł na fabułę, czy ilustracje. Wszystko naprawdę świetnie się ze sobą zgrywa i jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię. Zważywszy na to, że uwielbiam powieści Holly mogę śmiało powiedzieć, że to jedna z moich ulubionych komiksowych serii!

Mroczne sąsiedztwo. Krew to trzeci i ostatni tom serii Holly Black. Ilustrowana przed Teda Naifeha powieść graficzna doczekała się finału. Czy jest to jednak odpowiednie zakończenie opowieści o Rue, zmagającej się ze swoim pochodzeniem oraz walką o miasto? Trochę tak, trochę nie…

W trzecim tomie akcja toczy się stosunkowo szybko. Miasto zostało odcięte od świata ludzi, więc przyjaciele Rue próbują zachować spokój, chodząc pomiędzy elfami i innymi fantastycznymi stworzeniami. Czarny charakter nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia, a ludzie znajdują się pod ochroną matki Rue i nie można ich skrzywdzić. Na usta ciśnie się więc pytanie – to w czym problem? Mówiąc krótko, jest już po ptakach. Rue jednak dowiaduje się, że istnieje rytuał, który może odwrócić czar jej dziadka i uwolnić ludzi od elfów.

Działania Rue są jednak niejasne, podobnie jak jej motywacje. O ile na wcześniejszym etapie historii miała wyraźne cele, jej pragnienia się tutaj rozmywają. Paradoksalnie, rola Rue jako narratorki znacznie się rozszerza w ostatnim tomie. Ku mojemu ubolewaniu nie oznacza to więcej jej rozważań nad swoją podwójną naturą, a szybkie odhaczanie pozycji na liście rzeczy do zrobienia. Cierpią na tym niektóre wątki, jak na przykład relacja Rue z Tamem, która zostaje potraktowana po macoszemu. Tam – jeden z ciekawszych do tej pory bohaterów – pojawia się jedynie jako ekspresowe rozwiązanie problemów.

Pełną recenzję znajdziecie pod tym linkiem:

„Mroczne sąsiedztwo. Krew” to trzeci i zarazem ostatni tom serii Mroczne Sąsiedztwo autorstwa Holly Black. Niezbyt często sięgam po powieści graficzne jednak tą nie mogłam tak po prostu odpuścić, zwłaszcza, że za ilustracje odpowiadał Ted Naifeh. Dzięki jeszcze mroczniejszej narracji i dopracowanym ilustracjom ta książka jest niesamowita, sprawia przyjemność w jej czytaniu. Powieść musiała nieco odczekać zanim mogłam po nią sięgnąć, jednak uważam, że było warto spędzić z nią każdą wolną chwilę. Całość, jako trylogia wizualnie prezentuje się fenomenalnie, przede wszystkim jest spójna i cieszy oko. Musiałam nieco przypomnieć sobie historię Rue, aby lepiej zrozumieć finałowy tom. Uznałam, że tego potrzebuję, więc przejrzałam drugą część nim zagłębiłam się w „Mroczne sąsiedztwo. Krew”, myślę, że było to dobrym pomysłem.
Główną bohaterką powieści graficznej autorstwa Holly Black pod tytułem „Mroczne sąsiedztwo. Krew” jest Rue Silver, jeszcze nie tak dawno temu była zwyczajną studentką, miała dobrych przyjaciół, spędzała z nimi czas, chodziła na zajęcia i włamywała się do opuszczonych budynków, aby się wspinać i zwiedzać. Ta beztroska skończyła się, kiedy dziewczyna odkryła prawdę o swoim pochodzeniu. Matka dziewczyna należała do elfiego rodu, a jej dziadek chce przejąć miasto, aby tego dokonać zamierza rzucić zaklęcie na całą okolicę i oddzielić ją od świata ludzi. Rue jest rozdarta między swoją elfią rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi ludźmi w mieście, w którym się wychowała. Doszło o bitwy, w której jej dziadek poległ, a matka przejęła władzę okazując się niezwykle okrutną kobietą. Wiele się zmieniło, sytuacja ludzi nie wyglądała zbyt ciekawie, elfy przejęły świat ludzi, sprawiając, że stali się oni mało znaczącym gatunkiem. Rue jest rozdarta między miejscem, w którym się wychowała, jej przyjaciółmi, a światem, który zaczął ją fascynować i przyciągać. Czy oba gatunki nie mogą wspólnie współistnieć? Czy uda się doprowadzić między nimi do zgody? Do czego będzie musiała doprowadzić Rue, aby ocalić oba światy?
„Mroczne sąsiedztwo. Krew” sprawiła, że przeniosłam się do świata, który stał się pograniczem dla ludzi i elfów, które okazały się mroczne, a także drapieżne pomimo swojej więzi z naturą. Holly Black stworzyła skomplikowaną historię o miłości i zdradzie. Umocniła swoją wizję świata elfów, nie jest to przyjemne miejsce, o wiele bardziej przypomina te ze starych, strasznych historii, dzięki którym trzyma się dzieci z dala od lasu, niż zachęca do zgłębiania go, jako przepełnione światłem i magią. Romans nabiera tutaj bardziej szorstkiej definicji, zwłaszcza w obliczu różnych kodeksów moralnych. Doceniam sposób, w jaki Holly Black tworzy wiarygodny konflikt z różnych perspektyw elfów i ludzi. „Mroczne sąsiedztwo. Krew” opowiada o dokonywaniu przez bohaterkę wyborów, definiowaniu siebie i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie, co udaje jej się dokonać w spektakularny sposób. Ted Naifeh po raz kolejny sprawdził się rewelacyjnie, jego prace kojarzą się z tradycyjnymi komiksami. Czerń, biel i szarość oczywiście świetnie sprawdzają, dodają większego dramatyzmu historii.

• Komiks
  • Komiksy
  • Kupione
  • Audiobook- odsłuchane

Dodaj cytat z książki Krew