Lustro i inne opowieści

Wydawnictwo: Novae Res
7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Dreamer

Czasem trzeba spojrzeć głębiej, by dostrzec to, co najważniejsze. W tym zbiorze krótkich opowiadań bohaterowie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Spotkamy tu osamotnionego mężczyznę, rozkapryszoną księżniczkę, poszukującego czułości kota, pracowitą pszczołę, a nawet spersonalizowany smutek. Co ich łączy? Zagubienie, zwątpienie, poczucie wyobcowania, a jednocześnie pragnienie odnalezienia...

Czasem trzeba spojrzeć głębiej, by dostrzec to, co najważniejsze.

W tym zbiorze krótkich opowiadań bohaterowie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Spotkamy tu osamotnionego mężczyznę, rozkapryszoną księżniczkę, poszukującego czułości kota, pracowitą pszczołę, a nawet spersonalizowany smutek. Co ich łączy? Zagubienie, zwątpienie, poczucie wyobcowania, a jednocześnie pragnienie odnalezienia czegoś, co może stać się sensem życia.

Te pełne uniwersalnych symboli historie pomogą w zrozumieniu własnych i cudzych emocji, dostarczą inspiracji, pomogą nazwać to, o czym trudno mówić na głos. Ich lektura może być elementem autoterapii oraz stanowić wsparcie w kontaktach rodzic – dziecko, pedagog – wychowanek, psycholog – pacjent. Przejrzeć się w nich jak w zwierciadle mogą zarówno młodzi ludzie zmagający się z problemami wieku dorastania, jak i dorośli, którzy szukają pomocy w trudnych momentach życia.

źródło opisu: Novae Res

źródło okładki: empik

Ambiwalentna | 2018-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Muszę przyznać, że jest to naprawdę dobrze wydana książka, w twardej oprawie z ładną okładką. Na jej 136 stronach mieści się aż 11 opowiadań! Możemy w nich zobaczyć życie z perspektywy przeróżnych osób i zwierząt - przykładowo: myszy, pszczoły, zapatrzonej w siebie księżniczki i spersonalizowanego smutku. Ja bardzo lubię opowiadania, chociaż raczej preferuję dłuższe, jednak w tym przypadku zestawienie kilkunastu kilkustronicowych opowiadań ma głębszy sens, a mianowicie ukazanie, że każdy poszukuje swojego sensu życia.

Jak sprawić by szara codzienność nabrała sensu? Każdy z naszych bohaterów w jakiś sposób próbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nich próbuje jakoś okiełznać rzeczywistość, a my możemy przyglądać się jak oni to robią, wyciągać własne wnioski i zastanowić się nad sobą.

Jest to lekka lektura, do przeczytania w maksymalnie dwie godziny, więc myślę, że warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z tymi opowiadaniami, ponieważ wymuszają one zastanowienie się...

Iliana | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Druga w dorobku autorki książka ze zbiorem krótkich, jednakże niezwykle wymownych opowieści odzierających nasze ludzkie zachowania, aspekty psychologiczne i cechy charakteru. Człowiek to istota złożona i stanowi doskonałe studium do obserwacji. Właśnie w takim ujęciu autorka pokazuje swoje postaci, często samotne, wyuczone pewnych regułek, łatwo ulegające stereotypom, ale także jednostki silne, egoistyczne, rozkapryszone. Mimo, iż jej bohaterami jest nie tylko pierwiastek ludzki, ale spersonifikowane zwierzęta, autorka po raz drugi dokonała znakomitego nakreślenia relacji międzygatunkowej. Dla wszystkich, którzy potrzebują jakiegoś punktu zwrotnego, bądź dostrzeżenia jego problemu i akceptacji.

Każdy bohater stanowi indywiduum. Zmaga się ze swoją rzeczywistością i otoczeniem, od którego stroni, ucieka, zamyka się. Takie nasze ludzkie, bliskie nam i znajome z autopsji elementy zwykłych codzienności. Szukanie własnych dróg, prozaicznych radości, ale przede wszystkim punktu...

biblioteczka_justyny | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

"Lustro i inne opowieści" to książka, która podczas czytania skłania nas do przemyśleń i analizy, nie tylko tekstu, ale i życia... natomiast użyte metafory trafiają w sedno prawdy o nas samych.
Mamy w niej 11 opowiadań, poruszających różne tematy. A same historie, każdy może interpretować w inny sposób. I właśnie ta wielowymiarowość opowiadań jest dla mnie atutem tej książki. Myślę, że mogłaby być fajną lekturą, bo mimo niewielkiej objętości (zaledwie 136 stron), daje podwaliny pod wiele ciekawych rozmów...
Moje ulubione opowiadania to tytułowe "Lustro" traktujące o egocentryzmie, a także nadmiernym patrzeniu tylko na swój wygląd.
"W pociągu", które zwraca uwagę na pracoholizm i co to znaczy żyć pełnią życia oraz
"Aigle" - o rodzicielstwie i tłamszeniu własnych dzieci, ale i o tym, że, o ile warto się doskonalić, to każdy z nas ma swoje mocne strony i trudno oczekiwać, żeby koń nagle śpiewał jak słowik, a orzeł stał się tylko stworzeniem lądowym.
Zachęcam Was do zapoznania się z tą...

Hania | 2018-07-10
Dreamer | 2018-07-07