Piaski Amona

Okładka książki Piaski Amona Valerio Massimo Manfredi
Okładka książki Piaski Amona
Valerio Massimo Manfredi Wydawnictwo: Libros Cykl: Aleksander Wielki (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Aleksander Wielki (tom 2)
Le Sabbie di Amon
Libros
2001-01-01
2001-01-01
Hanna Borkowska

Ciąg dalszy historii o Aleksandrze Wielkim. Ta część poświęcona jest podbojom w Azji Mniejszej i wyprawie do Egiptu. Dużo miejsca poświęcone jest opisom oblężeń zdobywanych przez Aleksandra miast.

Piękna podróż dla miłośników czasów Aleksandra

Piękna podróż dla miłośników czasów Aleksandra

Porywająco napisana historia mojego ulubionego bohatera starożytności...jak czas pozwoli przeczytam jeszcze raz :)

Jedna z tych książek, do których wracam po pewnym czasie.
Wciąga, rozbudza wyobraźnie, przenosi do innego świata.
Oceniam całą trylogię, za całokształt, barwnie poprowadzoną historię i rys postaci, który sporo mówi o tamtych czasach, napisany w przystępny sposób dla szerszej rzeszy czytelników.
Naprawdę polecam.

Jedna z tych książek, do których wracam po pewnym czasie.
Wciąga, rozbudza wyobraźnie, przenosi do innego świata.
Naprawdę polecam.

Przeczytałem całą trylogię i muszę przyznać, że autorowi jak mało komu udało się w ładny i szczegółowy sposób napisać powieść historyczną. Polecam, czyta się jednym tchem.

Świetna trylogia dzięki, której może wedrzeć się w świat starożytności ze skupieniem na Aleksandrze Wielkim, który zdecydowanie zasłużył na swój przydomek.

Genialna, wspaniała, niesamowita i przy tym lekka, napisana z precyzją historyka specjalizującego się w owej tematyce.
Gorąco polecam wszystkim uwielbiającym historię starożytną, niekoniecznie lubujących się w wertowaniu nudnych i mniej nudnych źródeł, tutaj mamy wszystko podane na tacy, od czasów młodzieńczych Aleksandra, wpływie jego ojca na kształtowanie się bądź co bądź osobowości jednej z najbardziej rozpoznawanych postaci w całej historii, poprzez dorastanie i przyuczanie się do objęcia tronu, całą jego kampanie, począwszy od podporządkowania Greków skończywszy na dalekiej ekspansji i rozprzestrzenienia terytorium macedońskiego na Azję mniejszą, Egipt, aż po Indie.
Trylogia ma całą gamę zalet, począwszy od ukazania wydarzeń historycznych, tych znanych niemal każdemu z lekcji historii (bitwa pod Issos czy Gaugamelą) i tych mniej znanych przynajmniej przeze mnie (zdobycie Efezu, Miletu czy Halikarnasu). Podobnie rzecz ma się z postaciami, spotykamy Arystotelesa i jego ojca Nikomachosa (osobistego lekarza Filipa II Macedońskiego),wielkiego cynika Diogenezesa, Pauzaniasza - zabójcę Filipa i wiele innych wcześniej nie rozpoznawanych przez mnie osobników takich jak Memnon, który okaże się w mniemaniu Aleksandra jedynym jego godnym przeciwnikiem.
Manfredi piszę z niebywałą dokładnością, obrazując w przystępny sposób ówczesne stosunki społeczno - polityczne, zależności gospodarcze, knowania i intrygi na Półwyspie Peloponeskim i nie tylko.
Częstokroć można odnieść wrażenie, że autor nie jest z wykształcenia historykiem lecz psychologiem, sposób w jaki przedstawia wahania, rozterki moralne, a także w późniejszym etapie chyba odchodzenie od zmysłów "potomka boskiego węża" świadczy o niebywałej orientacji w tematyce.
Polecam, zachęcam, na pewno nie będzie to czas stracony. Aleksander, Bucefał, ILA, Peritas i całe mnóstwo kochanek czekają !

• Historyczne
  • Powieść historyczna