Potomek boskiego węża

Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak
Cykl: Aleksander Wielki (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Figlio del songo

Pierwsza część trylogii powieściowej o życiu i czasach Aleksandra Wielkiego, napisanej z rozmachem, barwnym językiem i łączącej postaci prawdziwe z fikcyjnymi. Olimpias, żona Filipa Macedońskiego, rodzi syna. Wyrocznia twierdzi, że dziecko będzie promienieć cudowną energią i nic nie zdoła przeszkodzić, by jego sława sięgnęła aż po granice świata... Młody Aleksander pobiera lekcje u samego Arystotelesa i zgłębia sztukę wojenną.

źródło opisu: Świat Książki, 2009

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

kiniol89 | 2011-06-16
Przeczytana: 28 marca 2011

Genialna, wspaniała, niesamowita i przy tym lekka, napisana z precyzją historyka specjalizującego się w owej tematyce.
Gorąco polecam wszystkim uwielbiającym historię starożytną, niekoniecznie lubujących się w wertowaniu nudnych i mniej nudnych źródeł, tutaj mamy wszystko podane na tacy, od czasów młodzieńczych Aleksandra, wpływie jego ojca na kształtowanie się bądź co bądź osobowości jednej z najbardziej rozpoznawanych postaci w całej historii, poprzez dorastanie i przyuczanie się do objęcia tronu, całą jego kampanie, począwszy od podporządkowania Greków skończywszy na dalekiej ekspansji i rozprzestrzenienia terytorium macedońskiego na Azję mniejszą, Egipt, aż po Indie.
Trylogia ma całą gamę zalet, począwszy od ukazania wydarzeń historycznych, tych znanych niemal każdemu z lekcji historii (bitwa pod Issos czy Gaugamelą) i tych mniej znanych przynajmniej przeze mnie (zdobycie Efezu, Miletu czy Halikarnasu). Podobnie rzecz ma się z postaciami, spotykamy Arystotelesa i jego ojca...

Rein | 2014-01-18
Przeczytana: 2002 rok

Jedna z tych książek, do których wracam po pewnym czasie.
Wciąga, rozbudza wyobraźnie, przenosi do innego świata.
Oceniam całą trylogię, za całokształt, barwnie poprowadzoną historię i rys postaci, który sporo mówi o tamtych czasach, napisany w przystępny sposób dla szerszej rzeszy czytelników.
Naprawdę polecam.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Przeczytałem całą trylogię i muszę przyznać, że autorowi jak mało komu udało się w ładny i szczegółowy sposób napisać powieść historyczną. Polecam, czyta się jednym tchem.

Sikandar | 2013-04-29
Na półkach: Hellada, Przeczytane

Trochę jak mit, legenda i "Tomek" Alfreda Szklarskiego w jednym. Kopalnia wiedzy historycznej to zdecydowanie nie jest.

BlacKnee | 2012-05-13
Przeczytana: listopad 2009

Świetna trylogia dzięki, której może wedrzeć się w świat starożytności ze skupieniem na Aleksandrze Wielkim, który zdecydowanie zasłużył na swój przydomek.

Adam | 2016-10-26

Porywająco napisana historia mojego ulubionego bohatera starożytności...jak czas pozwoli przeczytam jeszcze raz :)

shadowqq | 2016-10-20
Na półkach: 2016, Przeczytane