Wojownik Rzymu. Ogień na Wschodzie

Tłumaczenie: Marta Dziurosz
Cykl: Wojownik Rzymu (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Fire in the East
historia, Wojownik, Rzym
Pistacia

Jest rok 225. Cesarstwo rzymskie przeżywa kryzys. Najpotężniejsze niebezpieczeństwo nadciąga ze strony Persji, zagrażając odciętemu od świata przyczółkowi cesarstwa, cytadeli Arete. Obronę dzielnego miasta ma zorganizować wódz o znaczącym imieniu Balista. Barbarzyńca w służbie Rzymu, traktowany z pogardą przez podległych mu patrycjuszowskich dowódców, musi stawić czoło nie tylko armii perskiej, ale też zdrajcom w obrębie murów. W przedstawiony z ogromnym znawstwem opis wielomiesięcznego oblężenia miasta wplata się dramat człowieka do końca wypełniającego samobójczą misję, opowieść o straceńczej odwadze, zdradzie, przede wszystkim jednak – bezpardonowej walce.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

wiejskifilozof | 2015-09-29

Lubię takie historie.Historie rodem z Rzymu.Takie fabularyzowane opowieści.Gdzie prawda łączy się z fikcją
Ogień na Wschodzie to świetna powieść przygodowo-historyczno-sensacyjna.
Akcja ma dobry przebieg.Jest tu atak Persów na wschodnie rubieże Imperium.
Zdrada w samych legionach.Autor też opisuje życie codzienne mieszkańców.
Czyta się szybko i pozostaje na długo w pamięci.
A to dopiero tom pierwszy.

deskath | 2013-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Bardzo ciekawy opis oblężenia miasta z czasów cesarstwa rzymskiego. I na tym właściwie można by poprzestać. Niestety oprócz walorów militarnych, nie znalazłem za wiele ciekawych rzeczy. Fabuła przewidywalna, średnio interesujący bohaterowie, niekiedy średni styl (być może wina tłumacza). Typowy przeciętniak. Choć nie można odmówić autorowi znajomości tematu, dlatego gwiazdka więcej.

Heros | 2014-03-10
Przeczytana: 06 marca 2014

Język jest dość prosty, dialogi momentami drętwe, a ciągłe wyliczanie składu orszaku głównego bohatera bywa nużące, ale od pewnego momentu historia naprawdę wciąga, a ze względu na dość drobiazgowe odwzorowanie realiów historycznych jest to prawdziwa gratka dla miłośników starożytnego Rzymu. Dobre wrażenie nieco psuje zakończenie moim zdaniem dość naciągane.
Osobną sprawą jest tłumaczenie, chwilami dość beztroskie i bezmyślne. Pojawiają się zwroty typu "spalić na panewce", które są anachronizmem, poza tym tłumacz z uporem maniaka trzyma się odległości podawanych w metrach (ale większe odległości podaje jednak w milach!), które jeszcze musiał sam przeliczać z oryginału, bo ani autor Anglik, ani tym bardziej Rzymianie z pewnością nie używali systemu metrycznego.

stilben | 2010-08-19
Przeczytana: 2010 rok

Balista to prawdziwy twardziel, barbarzyński wojownik z królewskiego rodu, który służy jako oficer w rzymskiej armii. Za młodu przyłożył rękę (dosłownie) do morderstwa cesarza co wywarło dość poważne piętno na jego psychice. Duch zabitego nawiedza go bowiem we śnie i na jawie. Poza tym Balista jest normalnym twardzielem, umięśnionym jak tur, inteligentnym, świetnie władającym gladiusem i tak dalej. Jedyne co nietypowe, to nie jest jebaką zaliczającym każdą napotkaną niewiastę, a monogamistą wiernym swojej młodej żonie.
Jako, że mimo zasług dla Rzymu jest tylko barbarzyńcą, dostaje samobójcze zadanie. Ma z ledwie garstką legionistów powstrzymać gigantyczną armię Perską poprzez utrzymanie niewielkiej twierdzy.
Balista polegać może tylko na swoich trzech druhach - byłym gladiatorze, pyskatym i narwanym, który pełni funkcję jego przybocznego, swoim starym nauczycielu i opiekunie oraz na młodym, greckim niewolniku zakupionym jako tłumacz i pisarz.
Balista dowodzi obroną oblężonego...

astaldohil | 2010-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Solidna porcja antycznej batalistyki, w której nadmiar heroicznego patosu i sztampy całkiem nieźle równoważą plastyczne, przemawiające do wyobraźni opisy bitew, starć i potyczek. Książka nie dla wszystkich - autor główny akcent położył na możliwie najrzetelniejszym przedstawieniu oblężenia i obrony Arete nad Eufratem, w związku z czym postaci (poza głównym bohaterem i jego najbliższymi towarzyszami) jawią się nieco szablonowymi. Jednak czyta się to wyjątkowo dobrze, a dodany wątek spisku i zdrady, noszący cechy intrygi kryminalnej jest dodatkowym bodźcem potęgującym chęć obcowania z tą powieścią od początku do końca. Mimo pewnych wad, wypada polecić...

Sikandar | 2012-12-26
Na półkach: Przeczytane, Roma

Sześć gwiazdek, chociaż za znajomość okresu historii, który obejmują książki dałbym gwiazdkę więcej. Głębokie pokłady historycznej wiedzy z dziedziny wojskowości, interesujące szkice miast i prowincji, słownik łacińskich terminów, ale są także minusy obniżające końcową ocenę. Po pierwsze, przewidywalna fabuła. Po drugie, postacie są zbyt schematyczne i jednokolorowe, brakuje im wewnętrznej głębi. Pomimo minusów warto zanurzyć się w świat chylący się ku upadkowi, chociaż ... Profesor Krawczuk still number 1.

Do książki podszedłem bardzo sceptycznie, mając w głowie różnorakie opinie. Przekonałem się do niej gdzieś w połowie, gdy walka rozgorzała na dobre. Niestety stwierdzić muszę, że jest to książka dla ludzi lubiących strategie, interesujących się starożytnym wojskiem i bitwami. Ogólnie rzecz biorąc jest to bardziej książka dla facetów, chociaż pewnie nie zawsze. Po przeczytaniu od razu ma się ochotę na kolejną część.

sorfal | 2015-05-21

Dobra powieść historyczna, może nastawiona na batalistykę, ale zarazem pełna literackich odwołań do starożytności i bardzo dopracowana pod względem historycznego kontekstu. Autor zna się na rzeczy, ale nie obciąża książki akademicką wiedzą. Efekt psuje parę wpadek tłumacza - jak np. anachronizmy, także dotyczące nazw geograficznych.

ceylonka | 2010-12-07
Przeczytana: 20 listopada 2010

Zawiodłam się trochę. To typowa książka dla faceta-dużo taktyki i opisów machin wojennych, ustawień, opisy walk...ale jak dla mnie, za mało fabuły. Sądziłam, miałam nadzieję, że książka będzie troszkę bardziej bogata w treść, no ale cóż poradzić. Książka napisana przez profesora historii-i czyta się ją trochę jak podręcznik.

nasir | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Dobra historyczna książka. Autor widać, że wie o czym pisze stworzył również ciekawe postacie których losy wciągają. Akcja powoli się rozwija ale potem wciąga i ciężko się rozstać z lekturą przed ostatnią stroną