Imperium smoków

Wydawnictwo: Książnica
L'impero dei draghi
832500004X

Anatolia, rok 260 naszej ery. Broniący Edessy Rzymianie ustąpili pod naporem Persów. W pułapkę zastawioną przez wroga wpada Cesarz Walerian, słynny wódz Akwila i dziesięciu jego najwaleczniejszych ludzi. Ich los jest przesądzony: zostają skazani na roboty przymusowe w kopalni. Walerian umiera z wyczerpania, Akwili i jego żołnierzom udaje się jednak uciec i znaleźć schronienie w oazie, gdzie oczekiwany jest tajemniczy zbieg ścigany przez Persów. Rzymianie stają się jego osobistą gwardią w drodze do mitycznego królestwa jedwabiu. Tak się zaczyna nadzwyczajna podróż przez lasy Indii, Himalaje, pustynie Azji Środkowej. Dopiero w Chinach mała armia dowiaduje się, że eskortowała księcia, który będzie musiał stoczyć bój z zaciętym uzurpatorem

Bed | 2011-11-02
Przeczytana: 31 października 2011

Książka zainteresowała mnie ładną okładką i tytułem a opis z tyłu zwięźle informował, że czytelnik może spodziewać się opowieści z czasów Imperium Rzymskiego. Lubię ten okres w historii a dzieje cezara Waleriana, którego grobu nie odnaleziono zaciekawiły mnie. Powieść rozpoczyna się w Edessie gdzie wojska rzymskie bronią się przed naporem perskim. W momencie gdy między władcami: Szapurem a Walerianem prowadzone są negocjacje dochodzi do zdrady i ten ostatni zostaje skazany na okrutną niewolę a wraz z nim jego przyboczna eskorta i wierny generał Marek Mettelus Akwila. Czytelnik może śledzić przygody tych ludzi i wraz z nimi zwiedzić ówczesny świat, nawet zupełnie im nieznane Chiny - Imperium Smoków, bo decyzją autora udaje im się uciec z niewoli. :)
Powieść podobała mi się, choć może nie tego oczekiwałam. Miałam wrażenie jakby to była książka sensacyjna albo przygodowa, bo akcja biegnie bardzo żywo. Przemierzane kraje opisano ciekawie, można dowiedzieć się szczegółów z życia Rzymian...

Maciej DW | 2017-02-04

To nie jest wielka literatura, ale bardzo sprawnie i poprawnie napisana powieść przygodowa. Choć jest mocno osadzona w historii, to nie jest to powieść historyczna..., jednak w lekturze w ogóle mi to nie przeszkadzało. Zawsze interesowałem się historią starożytnego Rzymu, a po kilkuletnim pobycie w Chinach, zakochałem się również w ich historii i kulturze... Ta książka była więc dla mnie połączeniem obu moich pasji... Jest napisana na tyle wiarygodnie, że można uwierzyć, że ta historia, jeśli nawet nie wydarzyła się naprawdę, to... mogła się wydarzyć. Że w III wieku oddział Rzymian, dziwnym i dramatycznym zrządzeniem losu znalazł się w sercu walki o tron Smoka w Państwie Środka... I oczywiście znalazł się po właściwej stronie konfliktu... Naprawdę z przyjemnością czyta się tę książkę. Wartka akcja, ciekawe rysy postaci, interesujące opisy przyrody środkowej Azji i kultury żyjących tam ludów, no i oczywiście wątek romantyczny... Polecam gorąco, szczególnie lubiącym historię...

stilben | 2012-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2012

Spore rozczarowanie. Powieść napisana drętwym, zupełnie pozbawionym dramatyzmu, językiem. Wydarzenia czyta się jak surowy zapis, jakiś plan-konspekt do powieści, a nie poruszającą historię. Losy bohaterów nie wywieraja najmniejszych emocji. Same postaci kartonowe i płaskie, różnią się chyba tylko imionami i zlewają w jedno. Do tego wyskakujące jak diabeł z pudełka deus ex machina. Rozwiązania kłopotów po prostu się pojawiają, kiedy było to autorowi potrzebne do pociągnięcia akcji, a nie wynikają z wcześniejszych wydarzeń. Książka sprawia wrażenie, że napisał ją poczatkujący, nie radzacy sobie z warsztatem. Po prostu szok.
Wystarczy porównać scenę pojamania cesarza Waleriana napisaną przez Manfrediego i to samo wydarzenie w powieści "Wojownik Rzymu. Król Królów". Przepaść. W drugim przypadku mało nie narobiłem w galoty z przejęcia, nie mogłem się oderwać od lektury. U Manfrediego lektura tego dramatycznego wydarzenia wywołała jedynie ziewnięcie i wzruszenie ramion.
Zdecydowanie...

Sainti | 2011-11-03
Przeczytana: 30 października 2011

Z jednej strony czyta się bardzo dobrze. Akcja jest wartka, opisy strony rzymskiej są wiarygodne. Ma się wrażenie, że wydarzenia są osadzone w realnych, historycznych realiach.

Z drugiej jednak strony im dalej zagłębiamy się w Chiny, tym bardziej książka zaczyna przypominać filmy typu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Sama akcja na tym nie cierpi, ale trochę drażnią wplecione elementy fantastyki, których wcześniej nie było.

Według mnie opis książki jest też źle dobrany. Odkrywa przed czytelnikiem fabułę ponad połowy książki. Szczegóły dotyczące akcji są więc łatwe do przewidzenia.

Jako książka rozrywkowa może być, ale raczej nie ma się co nastawiać na więcej.

PlantoHolic | 2015-04-14

Imperium smoków to wg mnie po prostu przeciętne fantasy, co prawda czytało mi się ją dobrze i szybko, ale znam masę pozycji dużo lepszych od tej książki.
Znam też wiele od niej słabszych...
Polecam ją na np. długą podróż pociągiem, jak było w moim przypadku.

fatymid | 2014-12-20

Ciekawa historia, jednak bohaterowie mogli być bardziej wyraziści.

żabka | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

Bardzo ciekawa historia opowiadająca o czasach Rzymian jakieś 200lat po Chrystusie. Właściwie jest to opowieść o zetknięciu się dwóch cywilizacji tak odległych od siebie o tysiąclecia, a jednocześnie tak bliskich sobie jakby były rodzeństwem.

| 2015-08-16

Manfredi jest mistrzem prozy historycznej.

GroszeQ | 2017-02-26
Kate_Bennet | 2016-12-20