Koniec z Eddym

Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Koniec z Eddym
Edouard Louis Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza literatura piękna
literatura piękna
En finir avec Eddy Belleguele (2014)
Wydawnictwo Pauza
2019-10-07
2019-10-07
Data 1. wydania:
2014-01-02
Joanna Polachowska
debiut literacki homofobia homoseksualizm literatura francuska niebezpieczeństwo odmiana losu przemoc spotkanie strach szantaż trauma współczesność wykluczenie
Inne

Powieść to krótka, napisana prostym językiem, jednakże bardzo sprawnie. Czyta się ją płynnie. Uważam, że to dobry debiut, zachęcił mnie by sięgnąć po inne książki tego pisarza.
Podczas lektury towarzyszyło mi nieustanne poczucie przygnębienia, smutku i wściekłości. Obudziła we mnie również moje własne nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości. Odczuwałem również przerażenie, że gdzieś w Polsce jakiś nastolatek może przeżywać coś podobnego. Pomyślałem także o Dominiku i Kacprze, którzy popełnili samobójstwo. Nie potrafię zapomnieć o stronie na Facebooku, gdzie widniało "Dobrze, że zdechł".
Nigdy nie zapomnę jak moja nauczycielka matematyki w gimnazjum podczas przerwy powiedziała, że cytuję: "wszystkich homoseksualistów powinno się postawić pod murem i wystrzelać", i ci obecni wówczas w klasie zaczęli klaskać.

Podobno homofobia wynika z mizoginii. Moim zdaniem to by się zgadzało. Te wszystkie teksty "zachowujesz się jak baba", "biegasz jak baba", jak baba, czyli jak ktoś gorszy.
Czemu chcesz być kimś gorszym?!?!
Toksyczna męskość, umiejętnie ukazana w tej książce, wciąż w wielu miejscach na świecie ma się świetnie. Szkodząc nie tylko kobietom, ale i samym mężczyznom.

Ważna i potrzebna książka.
Przyznam jednak, że bardzo zaniepokoiło mnie w niej jedno, to kiedy główny bohater wspomina, że chciałby zabić jednego z chłopaków, tak by jego ciało należało już zawsze do niego. Przypuszczam, że przemawia tu przez niego zaślepienie pożądaniem. Niedojrzałe i ślepe pożądanie.
Wiek chłopaków 9-10 lat, a jeden 15, kiedy naśladują sceny zobaczone na filmie pornograficznym, może być rownież szokujący, ale wyobrażam sobie, że tak to wygląda, gdy edukacja seksualna nie istnieje. Dziś słyszy się o 11 i 12-latkach, które zachodzą w ciążę.
Myślę, że książka ta warta byłaby omówienia na lekcji, niekoniecznie polskiego, np, wychowawczej, bo nękanie, prześladowanie, wyszydzanie i poniżanie działo się, dzieje się i będzie się dziać, jeśli nie zadbamy o wrażliwość na drugiego człowieka.

W ostatnich dniach przeczytałam "Koniec z Eddym" Eduarda Louisa i książka okazała się naprawdę dobra. Autor ma dobry styl, świetnie wyraża emocje i swoje przeżycia. Książka jest autobiografią. Louis pisze o swoim dzieciństwie, biedzie, przykrej rodzinie. Ciężko się to czytało. Biła z tego autentyczność. Najbardziej bolesne są jednak wspomnienia o ukrywaniu homoseksualizmu, o drwinach, docinkach i poniżaniu.
Książka o nietolerancji, małomiasteczkowości i wstręcie do inności. Polecam!
Już czytam kolejną książkę Louisa "Kto zabił mojego ojca". Kolejność ma znaczenie.
6/6

To książka zdaje się bardziej osobista niż późniejsze książki Louisa.

O relacjach nastoletnich i rodzinnych, pierwszych miłościach i zauroczeniach w zdominowanym heteryckim, męskim, kapitalistycznym świecie, o oczekiwaniach, o przemocy i trosce, obawach. Szczególnie wzruszyło mnie końcowe wspomnienie, ostatnia wymiana zdań z ojcem - jego przestroga i pomoc.

To książka zdaje się bardziej osobista niż późniejsze książki Louisa.

Trudno mi było doczytać tę opowieść Eddiego do końca, , musiałam zrobić przerwę, emocjonalnie nie wytrzymywałam , ale zmusiłam sie żeby czytać dalej. Czułam jakbym była to winna bohaterowi , musze dosłuchac co jeszcze okropnego ma mi do opowiedzenia, jak Shuggy i inni , których losy dzieciństwa ostatnio mnie tak wzruszyły i poruszyły. Nie żałuję , że przeczytałam do końca. Cieszę sie tym zakończeniem , więc mówie Wam , wytrwajcie w lekturze , bo warto!

Ściska za gardło.

Ściska za gardło.

„Koniec z Eddym” to moja druga książka Edouarda Louisa. Wcześniej czytałam „Historię przemocy”, czyli relację autora z pewnej wigilijnej nocy, podczas której jedna decyzja (zaproszenie nieznajomego do swojego domu) na zawsze zmieniła jego życie. Jeszcze na początku powieści dowiadujemy się, że został on zgwałcony i duszony, a w książce zostały krok po kroku zrekonstruowane te wydarzenia.

Była to książka pełna bólu i okrucieństwa. Wywarła na mnie bardzo duże wrażenie i na długo została mi w pamięć. Jednak w moim odczuciu „Koniec z Eddym” jest nawet jeszcze lepszy.

Poznajemy w niej historię tytułowego Eddiego, który odstaje od rówieśników i nie może znaleźć z nimi wspólnego języka. Jest prześladowany w szkole, nie ma wsparcia od rodziców, a jego życie jest bardzo trudne.

„Koniec z Eddym” to przejmujące studium dorastania osoby homoseksualnej w małym miasteczku na północy Francji w rodzinie robotniczej. To bardzo przykra lektura o odrzuceniu i braku akceptacji przez społeczeństwo. Edouard Louis opisuje swoje trudne doświadczenia w chłodny i beznamiętny sposób, pisze o biedzie, przemocy, homofobii. Nie brak tu bólu, okrucieństwa i niepokoju.

„Koniec z Eddym” to ciężka lektura, która przez wszechobecną przemoc nie będzie dla każdego. Zdecydowanie warta uwagi.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna.

Doskonałe studium wstydu, który zahacza o wszystko: o swoją inność, o zagwostki wieku dorastania, o ojca chodzącego po domu nago. Opowieść o okropnej przemocy, nienawiści, chęci bycia lepszym od innych za wszelką cenę, poniżaniu. Szokująca, ale jakże prawdziwa i, co chyba w tym wszystkim najgorsze, aktualna.

Polecam przeczytać dla tłumaczenia, konkretnego języka i dla zobaczenia, jak osoba wykluczana ze względu na swoją orientację seksualną czuje się dehumanizowana. Na otrzeźwienie polecam.

Świetna.

Polecam przeczytać dla tłumaczenia, konkretnego języka...

Książka przedstawia obraz klasy robotniczej. Obraz biedy, wykluczenia społecznego, a także przemocy i homoseksualizmu. Z każdą kolejną stroną moje serce rozpadało się na milion kawałków. Była przejmująco smutna. Ta książka odkrywa niesamowicie bolesne rany, które być może nigdy się nie zagoją. Cierpienie jest tutaj wpisane w codzienność. Skłania do myślenia i pochylenia się nad losem innych. Na pewno zostanie ze mną na dłużej.

Kiedy zaczęłam czytać ta książkę, mówię wow super, o takich rzeczach trzeba mówić. Myślałam, że jest to opowieść, która wydarzyła się 50 lat temu. Okazuje się, że autor jest z mojego wieku. To co działo się w jego życiu to czysta patologia. Jak dla mnie to nie jest tylko wina jego rodziców i znajomych, ale też jego. Uprawianie se** w wieku 9-10 lat, myślenie o takich sprawach jest dla mnie nienormalne. Nie jestem w stanie winić rodziców Edda, dlatego że oni zostali wychowani tak samo, tak samo zostali nauczeni, że padał to ktoś zły, że facet musi być twardzielem.
Jak czytałam opisy tej książki, to myślałam, że będzie ona o cierpiącym, przez nikogo nie kochanym małym chłopcu. A czegoś takiego tutaj nie było.

Każda książka Édouarda Louisa zwiększa moją pogardę do jego ojca. Ta pozycja była szokująca, frustrująca. Jestem pewna, że nie raz będę o niej rozmyślać.

Edouard Louis Koniec z Eddym Zobacz więcej