Kto zabił mojego ojca

Okładka książki Kto zabił mojego ojca Edouard Louis
Okładka książki Kto zabił mojego ojca
Edouard Louis Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza literatura piękna
Qui a tué mon père
Wydawnictwo Pauza
2021-09-20
2021-09-20
2018-05-08
Joanna Polachowska
Francja system społeczny niepełnosprawność wypadek homofobia

Życie robola

Piękny kawałek współczenej prozy. Na tak niewielu stronach tak wiele emocji.

Piękny kawałek współczenej prozy. Na tak niewielu stronach tak wiele emocji.

Nie jestem pewien, czy można ten tekst zaliczyć do prozy literackiej, chociaż dzisiaj, w dobie poprzesuwanych, a nawet poprzerywanych granic między gatunkami - pewnie można.
Z pewnością autor taki właśnie, książkowy, sposób na autopsychoterapię sobie wybrał. Czemu nie, może i niektórym czytelnikom to pomoże? Trzeba tylko brać pod uwagę, że wylewająca się z tych akapitów fala pretensji, narzekań i żalów jest obrazem frustracji bohatera (autora),a niekoniecznie odzwierciedleniem świata wokół niego. Wydaje się, że to dobry materiał do przemyśleń nad wpływem doświadczenia, szczególnie wczesnego, na późniejsze życie, i nad wpływem negatywnych emocji twórcy na jego dzieło, a poprzez nie - na czytelników.

Historia zawierająca w sobie dużo emocji, na tych kilkudziesięciu stronach. Porusza, myślę, że dlatego, że wielu z nas też ma trudne relacje z rodzicami i może to interpretować na swój własny sposób. No i przede wszystkim dowiedziałam się o okropnej polityce społecznej Francji, nie miałam wcześniej świadomości, że tak się tam dzieje.

Bardzo poruszająca, zaangażowana, nieco zaskakująca. `Emocje pozostały ze mną na długo.

Książka na chwilę ze sporą dawką emocjonalną.

Książka na chwilę ze sporą dawką emocjonalną.

Mocne i odważne wyznanie autora, które wgniecie Cię w fotel. Czyta się jednym tchem a na koniec da Ci wiele do myślenia.

"Kto zabił mojego ojca" to książka Edouardo Louisa, która do tej pory najbardziej mnie poruszyła. I od razu zaznaczę, że w prawdzie można ją czytać samodzielnie ale dla pełnego zrozumienia warto najpierw sięgnąć po poprzednie jego dzieła.

Te ledwie 64 strony są dla mnie niesamowicie dojrzałym rozliczeniem relacji autora z ojcem gdzie miłość niezmiennie przeplata się z niezrozumieniem i nienawiścią. Edouardo jako dorosły człowiek stojący w obliczu śmierci człowieka, który go wychował zaczyna zastanawiać się co sprawiło, że był taki, a nie inny. Rozlicza nijako cały system społeczny Francji, dając upust swojej niezgodzie na ignorowanie ludzi wyrzuconych na margines.

Jestem zaskoczona i zachwycona tym jak w tak krótkiej i prostej formie autorowi udało się poruszyć tyle problemów i zawrzeć tyle emocji. Dla mnie to najlepsza książka autora.

Po pierwsze, jak można w tak młodym wieku pisać tak dojrzałe książki(przeczytałam wszystkie , czyli trzy).
Po drugie, jak w tak krótkim eseju/opowiadaniu udało się zawrzeć tyle emocji, mądrości życiowej, analiz stosunków rodzinnych (głównie z ojcem),ocen społecznych...
Trzeba przeczytać, żeby odpowiedzieć lub nie.

Trzeba przeczytać, żeby odpowiedzieć lub nie.

Pod wyznaniem tego autora może podpisać się prawie każdy. Z rodzicami łączą nas nierzadko trudne relacje. W tej książce będącej kolażem różnych sytuacji życiowych, przeżyć i uczuć im towarzyszących nietrudno znaleźć te bliskie własnej rodzinie. Książka pomagająca zrozumieć, że podobne do naszych emocje przeżywają inni ludzie.

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Warto tę mini książkę przeczytać, bowiem stanowi ona uzupełnienie autobiografii autora. Emocjonalna, dojrzała, szczera, nieprzegadana, tylko surowe fakty. No cóż Eduard nie miał łatwych relacji zwłaszcza z ojcem i dał temu wyraz w tym eseju. „KTO ZABIŁ MOJEGO OJCA” zawiera elementy, które poznaliśmy z jego pierwszych książek oraz inne interesujące nowe fakty z jego rodzinnego życia. Dla mnie był to traumatyczny monolog autora oraz bolesna ewaluacja postawy i roli ojca w jego życiu.

Wartością dodaną jest również manifest, który wzbogacił treść książki jest to krytyka władz francuskich, których nieodpowiedzialne decyzje przyczyniły się do rozwarstwienia społeczeństwa francuskiego na skrajnie biednych i tych którym zdecydowanie żyje się lepiej. Nie będę w swojej opinii wchodził w szczegóły, aby nie psuć przyjemności z czytania. Najważniejsze, że książka jest godna uwagi i warto poświęcić jej jedno popołudnie aby poznać tę historię. POLECAM. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

• Literatura piękna