Czekaj, mrugaj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Vente, blinke
9788395203862

To książka o wszystkim, co ważne w życiu: o miłości, poszukiwaniach, ambicjach i samotności Bohaterowie pokazani są jak w kalejdoskopie: poznają się, mijają i poruszają w labiryncie życia, nie tracąc optymizmu i nadziei nawet wtedy, gdy zderzają się ze ścianą rzeczywistości. Czekaj, mrugaj to misternie ułożona mozaika z ludzkich uczuć i relacji. Dekadę po pierwszym wydaniu powieść nadal...

Czekaj, mrugaj to misternie ułożona mozaika z ludzkich uczuć i relacji. Dekadę po pierwszym wydaniu powieść nadal zachowuje swoją uniwersalną aktualność.

„Literacki smakołyk – lekki, ale zarazem erudycyjny, ironiczny i serio, z prostą historią i misterną konstrukcją. Mamy tu ludzi-kratery i ludzi-owce, młode kobiety z różnymi złudzeniami i facetów przeżywających kryzys wieku średniego. Kolizji między nimi nie da się uniknąć, wtedy właśnie robi się i śmiesznie, i smutno, bo Gunnhild Øyehaug zajmuje się dekonstrukcją wielu płciowych i społecznych stereotypów. A najlepszym dowodem na odwrócenie porządku w jej powieści są postaci narratorek – Beatrycze i Dulcynea, zajmujące miejsce Dantego i Don Kichota”.

– Paulina Małochleb, „Książki na ostro”

„Książka pełna zagadek. Od tajemniczego tytułu po samo zakończenie. Ale do jej czytania nie potrzeba zdolności detektywistycznych, wystarczy otwarta głowa i miłość do sztuki, która odgrywa ogromną rolę w życiu bohaterów. Zadziwiające jest to, jak łatwo gubią się w jej interpretacjach i jak słabo radzą sobie ze zrozumieniem własnych uczuć. Są przez to tacy prawdziwi, ludzcy i nam bliscy”.

– Agnieszka Kalus, „Czytam, bo lubię”

„W tej książce wszystko jest ważne. Na przykład to, co się stanie z twoim wybitym zębem, i to, czy zdecydujesz się zamówić zupę czy wino przed południem. Bo Gunnhild Øyehaug proponuje nam opowieść o zaglądaniu do ludzkiej głowy z wielu perspektyw, bardzo drobiazgowo. Nietuzinkowa i pełna napięcia narracja o tym, co oczywiste. Tylko czy oczywiste jest to, że jesteśmy ludźmi?”

– Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

„Wielogłos ciekawie skrojonych, charyzmatycznych postaci, których losy się ze sobą przeplatają. Zachwyca mnie, jak głęboko w sztuce i literaturze zakorzenione są ich życia, jak przy ich pomocy bohaterowie objaśniają sobie codzienność. To momentami cierpka, lecz niezwykle pozytywna opowieść o tych, którzy wciąż szukają swojego miejsca we wszechświecie. Barwny, oryginalny głos oddany wyjątkowemu narratorowi”.

– Karolina Kurando, „BOOKS SILENCE”

„Może nie jest idealna, ale wiele jej nie brakuje”.

– „Kirkus Reviews”

„Czekaj, mrugaj to idealna proza na nasze czasy”.

– „Dagens Nyheter”

„Gunnhild Øyehaug napisała literacką powieść. W odróżnieniu od wielu innych pisarzy udało jej się napisać książkę nie tylko ambitną, ale również taką, którą się świetnie czyta”.

– „Göteborgs-Posten”

„Autorka pisze o trzech kobietach, ale udaje jej się stworzyć cały wszechświat, opowieść o całym naszym ciężkim, śmiesznym życiu”.

– „The Paris Review”

źródło opisu: www.wydawnictwopauza.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Zachłysnęłam się tą powieścią. „Czekaj, mrugaj” autorstwa norweskiej pisarski, Gunnhild Øyehaug, to wielogłos ciekawie skrojonych, charyzmatycznych postaci, których losy się ze sobą przeplatają. Zachwyca mnie, jak głęboko w sztuce i literaturze zakorzenione są ich życia, jak przy ich pomocy bohaterowie objaśniają sobie codzienność. To momentami cierpka, lecz niezwykle pozytywna opowieść o tych, którzy wciąż szukają swojego miejsca we wszechświecie. Barwny, oryginalny głos oddany wyjątkowemu narratorowi.
W ciągu kilku godzin trochę oszalałam na jej punkcie.

jagarkar | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

"Czekaj, mrugaj" czyta się bardzo przyjemnie, a równocześnie ma się świadomość, że nie jest to literatura do pociągu, lecz literacki eksperyment z niezwykłą narracją, jakiej jeszcze nie doświadczyłam. Wydawnictwo Pauza po raz kolejny zachwyciło mnie wydaniem książki z pozornie zwyczajnymi bohaterami, opowiedzianej w niesamowity sposób. Wnikliwe i ironiczne narratorki nie zostawiają na bohaterach suchej nitki, oceniają ich zachowania, pokazują stereotypy, walczą z formą, przyspieszają bieg wydarzeń lub wracają do przeszłości. Zatrzymują się także przy bohaterach, którzy pozornie niewiele znaczą, lecz tak naprawdę w tej książce wszystko ma znaczenie i wszystko jest ciekawe. Mogłabym to czytać bez końca, mogłoby powstać 100 tomów, a temat nadal nie zostałby wyczerpany! Z drugiej strony, czytając, miałam świadomość, że niewiele we mnie po tej lekturze zostanie. Bardzo przyjemna książka, lecz bohaterowie jakoś tak zlewają się w całość. Choć może o to właśnie chodziło, żeby pokazać, że...

Panna_Jagodzianna | 2019-04-08
Na półkach: 2019, Beletrystyka, Przeczytane

Zamiast przeczytać tę książkę lepiej obejrzeć film. Nawet nie "Kill Bill" czy "Między słowami", na temat których snują swe fantazje bohaterki, ale porządną "Noc na ziemi" Jarmuscha. Przynajmniej nikt nie będzie miał poczucia zmarnowanego czasu. Bo i tu duch krąży, a krótkie znajomości pozwalają odsłonić prawdziwego siebie i naturalne pragnienia, wszystko zaś jest cudownie nostalgiczne, melancholijne i przede wszystkim ma w sobie sens, a czego niestety zabrakło w pw książce, która zmierza chyba w kierunku idealizacji jałowości życia zewnętrznego.

AnnaB | 2019-04-16
cambria | 2019-04-15