Merhaba. Reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski

Okładka książki Merhaba. Reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski Witold Szabłowski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Merhaba. Reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski
Witold Szabłowski Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-06-06
Data 1. wyd. pol.:
2018-06-06
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328054868
Tagi:
Turcja literatura faktu reportaż
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
601 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
573
571

Na półkach: , ,

Z czym kojarzy Wam się Turcja? Mi kojarzy się ze słynną herbatą podawaną w małych szklaneczkach i z kebabem. Witold Szabłowski ukazuje podstawowe informacje o tym kraju i w barwny sposób ilustruje czyste dane tak, że możemy mieć pełne wyobrażenie o tym miejscu. Turcja zachwyca nie tylko przepięknymi miejscami oraz zabytkami. Warto zainteresować się również turecką kulturą oraz zwyczajami.

Witold Szabłowski trafił do Turcji przez przypadek. Organizacja studencka, do której należał, dostała propozycję wyjazdów dla swoich członków w trzy miejsca. Jemu przypadło Kaysen, leżące u stóp wulkanu Erciyes. Kraj ten przyciągnął go do siebie nie raz i autor często tam powraca. Przed stypendium pracował jako dziennikarz TVN24, korespondent polskich mediów w Turcji. Turcja ukazana jest tutaj z różnych punktów widzenia. Osobisty słownik turecko - polski sprawdził się w tej książce idealnie i stworzył zgrabną i uporządkowaną całość.

Mieszkańcy Turcji to w większości muzułmanie. Obowiązują tam twarde reguły dotyczące ubioru, w szczególności kobiet. Życie rodzinne organizuje tam ojciec. Kobiety zdają się nie odgrywać żadnej znaczącej roli. Turecka kobieta otoczona jest ścisłą ochroną do momentu aż nie wyjdzie za mąż. Kobieca godność nie może zostać naruszona. Gdy kobiety się sprzeciwiają, dość powszechne stało się zabijanie ich. Popularna jest również sprzedaż kobiet. W Turcji nie ma edukacji seksualnej.

W Turcji nie brakuje naciągaczy. Trzeba być bardzo czujnym i ostrożnym by nie zostać wyczyszczonym do zera z pieniędzy. Żadne zakupy nie mogą odbyć się bez targowania. Jest ono bardzo lubiane przez Turków a zakup czegoś za pierwszą zaproponowaną cenę jest ujmą na honorze. Tradycją są również napiwki naliczane praktycznie do wszystkiego. W Turcji popularne są amulety przynoszące szczęście i odciągające złe moce. Prawie wszyscy Turcy posiadają oko proroka, talizman noszony cały czas przy sobie. Bóstwem dla Turków jest Ataturk, wierzą że patrzy na nich z nieba i pomaga krajowi.

Turcy to bardzo żywiołowy i temperamentny naród. Są ciekawi przejeżdżających i chętnie inicjują znajomość. Są pomocni i życzliwi, chętnie goszczą turystów. Narodowym tureckim napojem jest herbata. Nawet każda duża transakcja przypieczętowana jest wspólnym piciem herbaty. Dostępna jest wszędzie. Przeciętny Turek w ciągu roku wypija ponad tysiąc szklaneczek.

Witold Szabłowski w swoim zbiorze reportaży nie przedstawia wyłącznie suchych faktów. Przytoczył poruszające historie Salihy i Ayse oraz Hatice. To przez co przeszły te kobiety jest szokujące i trudno uwierzyć, że to przetrwały. Poznajemy Nazima Hikmeta Borzęckiego, najwybitniejszego tureckiego poetę zasłużonego dla kraju oraz najwybitniejszego architekta sułtanów Sinana. Współczesny obraz Turcji został barwnie odtworzony i możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji o jakich zapewne większość z nas nie miała pojęcia.

Witold Szabłowski przenosi nas do Turcji pełnej kontrastów i sprzeczności. Każdy reportaż to zupełnie inna historia. Wszystkie są niezmiernie ciekawe i intrygujące. Możemy poznać zwyczaje, kulturę i tradycję Turków. Poznajemy ten kraj z zupełnie innej perspektywy. "Merhaba" to lektura dla każdego. Możemy dowiedzieć się z niej dużo ciekawych rzeczy a przy tym miło spędzić czas. Bardzo przyjemna i wnikliwa lektura. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/07/merhaba-witold-szabowski.html

Z czym kojarzy Wam się Turcja? Mi kojarzy się ze słynną herbatą podawaną w małych szklaneczkach i z kebabem. Witold Szabłowski ukazuje podstawowe informacje o tym kraju i w barwny sposób ilustruje czyste dane tak, że możemy mieć pełne wyobrażenie o tym miejscu. Turcja zachwyca nie tylko przepięknymi miejscami oraz zabytkami. Warto zainteresować się również turecką kulturą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    717
  • Chcę przeczytać
    537
  • Posiadam
    108
  • 2019
    23
  • 2021
    22
  • Audiobook
    22
  • 2018
    21
  • 2020
    19
  • Audiobooki
    18
  • 2020
    15

Cytaty

Więcej
Witold Szabłowski Merhaba. Reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także