zaczytanapatka 
https://zaczytanapatka.blogspot.com
Książki kocham odkąd tylko pamiętam. Czytam wszystko co mi wpadnie w ręce. Kontakt: zaczytana.patka@gmail.com
status: Czytelnik, dodał: 3 książki i 6 cytatów, ostatnio widziany 4 tygodnie temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-23 17:19:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca, Posiadam
Cykl: Ignaś Ziółko gotuje (tom 3)

Ignaś Ziółko najbardziej lubi gotować. Na strychu znalazł starą książkę kucharską. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Kminkiem przenoszą się do warzywnego świata. Dyniobus zabiera ich na buraczkową planetę, gdzie czeka na nich Klodwik, specjalista od warzywek. Przeżywają tam niesamowite przygody. Marchewka, cebula, brokuły, włoska kapusta, ogórek, burak, seler, papryka, sałata, rukola,... Ignaś Ziółko najbardziej lubi gotować. Na strychu znalazł starą książkę kucharską. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Kminkiem przenoszą się do warzywnego świata. Dyniobus zabiera ich na buraczkową planetę, gdzie czeka na nich Klodwik, specjalista od warzywek. Przeżywają tam niesamowite przygody. Marchewka, cebula, brokuły, włoska kapusta, ogórek, burak, seler, papryka, sałata, rukola, szczaw, szpinak, fasolka, cykoria i wiele innych warzyw. Klodwik przekonuje naszych przyjaciół o tym, że warzywa mają moc. Ignaś wraz z Kminkiem przygotowuje wiele jarzynowych smakołyków. Na takie pyszności nie sposób się nie skusić.

Warzywa nie są ulubioną pozycją w dziecięcym menu. Nie ma jednego przepisu na to, aby dziecko chętniej sięgało po warzywa. Czy da się nauczyć dziecko jeść warzywa? Warto sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie chce ich jeść. Jeśli rodzice nie jedzą warzyw, nie gustują w nich to trudno oczekiwać tego od dziecka. Dzieci potrzebują kilkukrotnego podejścia aby przekonać się do nowego pokarmu. Czasami trzeba się nieźle nagimnastykować aby przemycić w niektórych daniach choć trochę warzyw.

"Przygoda w warzywniaku" to potężna dawka jarzynowej lekcji. Wraz z sympatycznymi bohaterami przenosimy się na buraczkową planetę. Mądry Klodwik udziela wielu interesujących ciekawostek na temat zdrowego odżywiania. Warzywa to moc co udowadnia ta bajeczka. Ignaś nie był wielbicielem warzyw, przecież cebula wyciska łzy, po brokułach śnią się koszmary a seler zmienia brzuchy w balony. Każde warzywko to jednak kopalna mocy. Klodwik przedstawia jaką moc ma każde z warzyw, co zyskujemy dzięki ich spożywaniu oraz udowadnia, że nawet kolor warzyw ma ogromne znaczenie.

Ta książeczka nie sprawi od razu, że dzieci zaczną wręcz pochłaniać warzywa. Może być jednak ciekawym początkiem a potem już wszystko będzie zależeć tylko od nas. W książeczce zostało ukazanych wiele przepisów z warzywami w roli głównej, które pokazują, że dania z nich przyrządzone są kolorowe i wcale nie są nudne. Mamy szerokie pole do działania i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Od przepisów i przepięknych zdjęć potraw aż cieknie ślinka. Są one proste w wykonaniu i mogą być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Lekka historyjka otoczona jest kolorowymi, pięknymi ilustracjami, które bardzo spodobały się moim małym czytelnikom. Książeczka została przeczytana już nie jeden raz i teraz zabieram się za wypróbowywanie warzywnych przepisów. Ta książeczka to bardzo smaczny pomysł na rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Gorąco polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/przygoda-w-warzywniaku-joanna-krzyzanek.html

pokaż więcej

 
2018-09-23 15:41:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca, Posiadam

Dziewięcioletni Kacper martwi się, że jest niski. Starsza siostra ciągle mu dokucza z tego powodu. Boi się, że nie urośnie a w dodatku bardzo szybko rosną mu stopy. Razem z rodzicami wybiera się na badania okresowe u pediatry, by sprawdzić czy prawidłowo się rozwija i rozwiać jego wszystkie lęki. Pani doktor wyjaśni mu wiele spraw dotyczących dojrzewania oraz wytłumaczy mu jakie zmiany zajdą w... Dziewięcioletni Kacper martwi się, że jest niski. Starsza siostra ciągle mu dokucza z tego powodu. Boi się, że nie urośnie a w dodatku bardzo szybko rosną mu stopy. Razem z rodzicami wybiera się na badania okresowe u pediatry, by sprawdzić czy prawidłowo się rozwija i rozwiać jego wszystkie lęki. Pani doktor wyjaśni mu wiele spraw dotyczących dojrzewania oraz wytłumaczy mu jakie zmiany zajdą w jego ciele w najbliższym czasie.

Dojrzewanie to okres, który nie ominie żadnego człowieka. Dzieci wchodzące w ten okres zaczynają zauważać, że z ich organizmem dzieje się coś niepokojącego. Dla młodych ludzi jest to dość ciężki czas. Nie rozumieją do końca co się z nimi dzieje i próbują z tym walczyć. Rozmowy dotyczące kwestii dojrzewania są trudne i nie jest to łatwy temat do dyskusji. Zmienia się ciało, zmienia się psychika. Dzieci potrzebują w tym okresie większego wsparcia, by poradzić sobie z emocjami, które wybuchają w nich ze zdwojoną siłą. Rodzice są pierwszym źródłem informacji a przynajmniej powinni nim być. Dojrzewanie potrafi dać w kość nie tylko dzieciom. Warto porozmawiać o nim z dzieckiem zanim ten okres rozpocznie się na dobre.

Autorka jest endokrynologiem pediatrą. W pewien sposób swoją książeczką ułatwiła zadanie wszystkim rodzicom dorastających chłopców. Niesie ona ze sobą korzyści dla rodziców, którzy kierując się nią wiedzą o czym, co jest najważniejsze i czego nie pominąć w rozmowach o dojrzewaniu ze swoimi pociechami. Dzieci, w tym przypadku chłopcy, mogą wcielić się w rolę Kacpra i dowiedzieć się najważniejszych informacji o dojrzewaniu. Dowiedzą się jakie czynniki przyspieszają i wpływają na ten okres, co to jest mutacja, polucje oraz na co wpływa wzmożona praca hormonów.

"Kacper dorasta" to potężny zastrzyk wiedzy przedstawionej w przystępny sposób, tak by chłopcy dokładnie wszystko zrozumieli. Nie jest bardzo obszerna objętościowo a niewielkie ilości tekstu oraz przepiękne ilustracje Cristiny Losantos sprawiają, że książeczkę czyta się szybko i przyjemnie. Ta książeczka to prawdziwy niezbędnik dorastających chłopców, którzy dowiedzą się z niej ważnych informacji przedstawionych w zrozumiały sposób. Książka pozwala zrozumieć najważniejsze kwestie dotyczące dorastania. Idealna dla chłopców oraz ich rodziców. Serdecznie polecam! Będziecie zachwyceni!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/kacper-dorasta-monica-peitx.html

pokaż więcej

 
2018-09-23 14:48:20
 
2018-09-16 14:09:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura obyczajowa / Romans, Posiadam
Autor:
Cykl: Biały dom (tom 1)

"Spotkaliśmy się jedenaście lat temu, już niemal dwanaście. W latach pomiędzy naszymi spotkaniami miałam wrażenie, że nigdy nie opuścił mnie ani moich myśli. Zastanawiam się, czy on kiedykolwiek myślał o mnie. Przynajmniej przez chwilę. Do czasu, aż ujrzał mnie ponownie na przyjęciu inauguracyjnym kampanii."

Charlotte Wells jest córką Senatora. Od czasu pamiętnej kolacji, gdy była jeszcze...
"Spotkaliśmy się jedenaście lat temu, już niemal dwanaście. W latach pomiędzy naszymi spotkaniami miałam wrażenie, że nigdy nie opuścił mnie ani moich myśli. Zastanawiam się, czy on kiedykolwiek myślał o mnie. Przynajmniej przez chwilę. Do czasu, aż ujrzał mnie ponownie na przyjęciu inauguracyjnym kampanii."

Charlotte Wells jest córką Senatora. Od czasu pamiętnej kolacji, gdy była jeszcze jedenastoletnią dziewczynką, wielkim podziwem obdarzyła rodzinę ówczesnego prezydenta Hamiltona. Jego syn Matt był jej pierwszym zauroczeniem. Od tego wydarzenia upłynęło sporo czasu. Matthew kandyduje w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dorastał w świetle reflektorów, sławie swojego nazwiska. Po zamachu na prezydenta Hamiltona postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać dla kraju. Matthew może być przyszłością kraju, rozwiązaniem, na które wszyscy czekali. Matthew pragnie by Charlotte dołączyła do jego zespołu w trakcie kampanii. Charlotte to pełna energii, niepokorna dwudziestotrzyletnia kobieta, pomagająca prowadzić organizację Kobiet Świata. Pomaga tam kobietom przechodzącym przez trudne momenty w życiu. Zamierza wywiązać się ze złożonej mu w dzieciństwie obietnicy i dołączyć do zespołu Matta. Zostaje jego planistką, będzie nadzorować jego harmonogram. Ma pomóc mu w zostaniu Prezydentem. Zaczyna trawić ich jednak ogień pożądania i mocno na siebie reagują. Trzymanie się z dala od siebie przekracza ich możliwości. Gdyby ktoś się o nich dowiedział, wybuchnąłby skandal rujnujący to nad czym pracują. Rozpoczyna się walka serca i rozumu. Matthew wie, że w Białym Domu nie ma miejsca na miłość. Czy polityka i miłość mogą iść ze sobą w parze?

Matthew wie co oznacza życie w prezydenckiej rodzinie. Jego ojciec przez wiele lat stawiał kraj nad rodzinę. Postanowił sobie, że nigdy nie zabrnie w politykę. Dostrzega jednak potrzebę zmiany systemu panującego w jego kraju. Zamierza kontynuować to co zaczął jego ojciec a co zostało tak brutalnie przerwane. Charyzmatyczny, pewien siebie, odpowiedzialny mężczyzna szybko przekonuje do siebie rzesze obywateli. Szczególnym podziwem darzy go Charlotte. Kocha swój kraj a zamordowany prezydent Hamilton był jej wielkim autorytetem. Przyłączając się do kampanii Matta, nie przypuszczała jak zawziętą walkę przyjdzie im stoczyć. Nie mogą powstrzymać tlącego się uczucia, są bezradni wobec emocji jakie w sobie wzbudzają. Wiedzą, że nie mogą być razem a życie w blasku fleszy i zainteresowanie ze strony paparazzich nie ułatwia poskromienia ich pożądania i udawania, że nic się nie dzieje.

Katy Evans udowadnia, że chociaż mamy wszystko zaplanowane, to nasze priorytety i tak legną w gruzach w obliczu silnego uczucia. Bohaterowie obawiają się oczekiwać od siebie czegoś więcej. Poznajemy ich przeżycia, obserwujemy jak walczą z samym sobą i przeciwnościami losu. Droga na polityczny szczyt najeżona jest wieloma przeciwnościami. Bohaterowie wkraczają w swoje życie czy tego chcą czy nie. Miłość przyszła niespodziewanie i zmieniła ich życie bezpowrotnie. Przed nimi jeszcze jednak długa droga. Autorka ma talent do kreowania męskich postaci, przy których będziemy się wręcz rozpływać. Trudno się dziwić Charlotte, że straciła dla niego głowę. "Mr President" to lektura idealna na odstresowanie. Prym wiodą w niej świetnie wykreowani bohaterowie. Intrygujący opis, lekko tajemnicza okładka to nic w porównaniu z tym co znajdziemy w środku - ogień dla naszych zmysłów. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/mr-president-katy-evans.html

pokaż więcej

 
2018-09-09 17:54:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller / Sensacja/ Kryminał
Autor:

Inga Archembau ma czterdzieści lat. Gra rolę dystyngowanej żony architekta o międzynarodowej sławie. Żoną jest jednak tylko na papierze. Ojciec zostawił jej w spadku cały majątek, dom i kawałek ziemi w Gutach. Kontaktowali się sporadycznie i nic o sobie nie wiedzieli. Inga przyjeżdża ze Szwajcarii sprzedać majątek. Otwiera parszywy rozdział związany z nią i ojcem. Nie mieli dobrych kontaktów i... Inga Archembau ma czterdzieści lat. Gra rolę dystyngowanej żony architekta o międzynarodowej sławie. Żoną jest jednak tylko na papierze. Ojciec zostawił jej w spadku cały majątek, dom i kawałek ziemi w Gutach. Kontaktowali się sporadycznie i nic o sobie nie wiedzieli. Inga przyjeżdża ze Szwajcarii sprzedać majątek. Otwiera parszywy rozdział związany z nią i ojcem. Nie mieli dobrych kontaktów i byli sobie całkiem obcy. Od sąsiadki otrzymuje tajemniczą płytę CD, którą ojciec u niej przechowywał. Kobieta dzieli się z nią wątpliwościami w związku ze śmiercią Krychowiaka. Okazuje się, że ojciec interesował się sprawą z 1991 roku związaną z masową epidemią dotykającą miejscowych dzieci. Inga zaczyna odgrzebywać tajemnice ojca, co bardzo nie podoba się pewnym osobom. Głuche telefony, śledzący ją samochód, ktoś chce by jak najszybciej opuściła to miejsce. Inga nie zostawi jednak tej sprawy tak łatwo. Do tego dochodzą tajemnicze działania amerykańskich wojsk umiejscowionych w pobliżu domu Ingi. Przyjechała do kraju z zamiarem "Zgaszenia światła" po ojcu a wpadła w skomplikowaną intrygę.

Inga to bardzo tajemnicza kobieta. Wiemy o niej same podstawowe informacje. Małżeństwo to już tylko formalność, w którym głębokie uczucie rozprysło się niczym bańka mydlana. Z ojcem, Krychowiakiem łączą ją jedynie więzi krwi. Nie utrzymywała z nim głębszego kontaktu i byli sobie zupełnie obojętni. Dla byłego sportowca liczyło się wówczas podnoszenie ciężarów, czego zwolenniczką Inga nigdy nie była. Rozczarowało ją życie u boku bogatego, zdradzającego ją męża i sama nie ma skrupułów przed pakowaniem się w niezobowiązujące romanse. Dużo młodszy Johnny czy specjalista od PR amerykańskiej armii chętnie zaspokoją jej potrzeby. Inga sprawia wrażenie jakby na niczym jej za bardzo nie zależało. Obojętna, rozwiązła i lekkomyślna. Rozpoczyna prywatne śledztwo, zamierzając doprowadzić do końca sprawę, którą zajmował się jej ojciec.

"Inga. Strefy zakazane" to powieść mająca niewykorzystany potencjał. Zbyt dużo wątków, które nie zostały w jakikolwiek sposób doprowadzone do końca. Pomysł na fabułę jest ogromnie interesujący. Intrygi, kryminalne zagadki, miłosny wątek oraz tajemnicze działania amerykańskiej armii. Bohaterowie drugoplanowi są dość ciekawie wykreowani i wielka szkoda, że tylko pobieżnie pojawiają się w tej historii. Mogli, odegrać w tej powieści znaczniejszą rolę. Postać Ingi raczej nie przypadła mi do gustu. Powieść czyta się naprawdę szybko dzięki dialogom, które w niej dominują, jednak czegoś mi w niej zabrakło i nie jestem nią zachwycona. Ta książka jest o wszystkim i o niczym. Nie jest całkowicie zła a pomysł na fabułę był naprawdę bardzo intrygujący. Coś jednak nie zagrało a szkoda. Przyznam szczerze, że sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Myślę jednak, że zawsze warto sobie wyrobić własne zdanie o tej pozycji, może akurat Wam się bardziej spodoba.

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/inga-strefy-zakazane-oskar-salwa.html

pokaż więcej

 
2018-09-09 15:39:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura współczesna, Posiadam

W 1976 roku po śmierci rodziców Julia zostaje zabrana do sierocińca. Po roku ciocia zabiera ją do siebie i wychowuje najlepiej jak tylko może. Siostra Julii wstąpiła do Szarych Szeregów i jako łączniczka walczyła za ojczyznę. Ślad po niej zaginął, ciała nigdy nie odnaleziono i nie wiadomo co stało się z dzielną dziewczyną. Dorosła Julia wraz z mężem wciąż poszukują jakiegoś śladu Hanny. Julia... W 1976 roku po śmierci rodziców Julia zostaje zabrana do sierocińca. Po roku ciocia zabiera ją do siebie i wychowuje najlepiej jak tylko może. Siostra Julii wstąpiła do Szarych Szeregów i jako łączniczka walczyła za ojczyznę. Ślad po niej zaginął, ciała nigdy nie odnaleziono i nie wiadomo co stało się z dzielną dziewczyną. Dorosła Julia wraz z mężem wciąż poszukują jakiegoś śladu Hanny. Julia wierzyła, że Hania żyje i próbowała odnaleźć jakiekolwiek informacje o zaginionej. Poszukiwania sprowadziły nieszczęście na jej rodzinę i Julia została sama z córką Marianną. Losy zaginionej prześladują Mariannę przez całe jej dzieciństwo. Dziwne wypadki, głuche telefony, rewizje i przesłuchania, śmierć najbliższych towarzyszą dziewczynie poszukującej odpowiedzi na wiele pytań. Oglądanie się w przeszłość sprowadza na Mariannę same nieszczęścia. Pomoc w wyjaśnieniu okoliczności zaginięcia Hani proponują Rob i Max, tajemniczy Anglicy. Poszlak i tajemnic wciąż przybywa a odkrycie prawdy okazuje się być bardzo trudne. Życie Marianny podporządkowane jest poszukiwaniom zaginionej w powstaniu warszawskim ciotki. Czy kobieta odkryje co przydarzyło się Hannie i trafi na jej ślad?

Całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie Marianny skupiało się wokół zaginionej ciotki. Obsesyjnych poszukiwań nie przerwały nawet rewizje a co za tym idzie podejrzane postacie i ciągły strach. Cień Hanny podążał za rodziną Marianny przez wiele lat. Ciężar niewyjaśnionej rodzinnej tajemnicy niszczy całe życie kobiety. Dążenie do odnalezienia Hanny zdominowało całe życie bohaterek. Tajemnica mająca początek w powstaniu warszawskim wciąż pochłania nowe ofiary. Historia Marianny jest bardzo niepokojąca. Kobieta nie podejrzewa, że za sprawą poszukiwań znalazła się w samym środku niebezpiecznych wydarzeń. Czy tajemnice skrywane przez lata ujrzą światło dzienne?

1 sierpnia 1944 roku, tego dnia wybuchła największa akcja zbrojna podziemia, Powstanie Warszawskie. Partyzancka codzienność niewiele miała w sobie z bohaterstwa i rycerskości, mnóstwo w niej było trudu, znoju, dokuczał głód, mróz, pojawiała się frustracja i agresja. Anna Klejzerowicz zamiast skupiać się na samej akcji zbrojnej postawiła na ukazanie rodzinnej tajemnicy naszych bohaterów dotyczącej tego okresu. Wątek historyczny jest tylko tłem całej powieści. Książka rozpoczyna się nawiązaniem do ludzi i wydarzeń związanych z powstaniem warszawskim a kończy wydarzeniami współczesnymi. Poszukiwania, miłość, przetrwanie, morderstwa i intrygi. Zagadki z przeszłości niszczą życie Marianny i jej matki. Straciła wszystko co kochała, sama nie raz znalazła się w niebezpieczeństwie. Obiecała sobie, że się nie podda i odkryje co stało się z jej zaginioną ciotką. Powieść Anny Klejzerowicz mocno mnie zaintrygowała. Autorka malowniczo przeplotła teraźniejszość z retrospekcjami. Nie pozwala nam od razu odkryć prawdy i wodzi nas za nos. Ciężko rozgryźć tę książkę. Cały czas zaskakuje nas czymś nowym. Lektura "Listu z powstania" wciąga w wykreowany w niej świat. Powieść jest bardzo autentyczna a przy tym mroczna i intrygująca. Ta historia niesie ze sobą mnóstwo zagadek do odkrycia. Nie brakuje napięcia oraz specyficznego klimatu. "List z powstania" to piękna powieść o powstańcach warszawskich i niezwykłej historii rodziny Bońkowskich. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/list-z-powstania-anna-klejzerowicz.html

pokaż więcej

 
2018-09-09 13:46:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller / Sensacja/ Kryminał

Lulu Fortune spotyka się z Sailorem Ripleyem. Mężczyzna właśnie wychodzi z więzienia, gdzie przebywał za zabicie człowieka. Lulu wiernie czekała aż jej ukochany opuści więzienie. Łamią warunki przedterminowego zwolnienia i udają się w podróż na południe. Marietta, matka Lulu chce by Sailor zniknął z powierzchni ziemi i zostawił jej córkę w spokoju. Zleciła swojemu kochankowi, Johnniemu... Lulu Fortune spotyka się z Sailorem Ripleyem. Mężczyzna właśnie wychodzi z więzienia, gdzie przebywał za zabicie człowieka. Lulu wiernie czekała aż jej ukochany opuści więzienie. Łamią warunki przedterminowego zwolnienia i udają się w podróż na południe. Marietta, matka Lulu chce by Sailor zniknął z powierzchni ziemi i zostawił jej córkę w spokoju. Zleciła swojemu kochankowi, Johnniemu Farragutowi, prywatnemu detektywowi aby odnalazł uciekinierów i sprowadził jej córkę do domu. Zakochana po uszy para nie ma jednak zamiaru wracać i sprytnie gubią wszystkie ślady. Niestety będą zmuszeni zmierzyć się z wieloma trudnościami. Z każdej strony otacza ich zło. Czym zakończy się ich podróż?

Związkowi Lulu i Sailora nie kibicuje nikt. Wszyscy są przeciwni aby byli razem. Młoda, naiwna Lulu jest ślepo wpatrzona w Sailora, prawdziwego twardziela. Ich wspólna podróż będzie dobrą okazją do lepszego poznania siebie. Na jaw wychodzą wydarzenia z ich przeszłości, która kolorowa wcale nie była. Dwójka zakochanych w sobie outsiderów musi zmierzyć się z wieloma przeciwnikami. Lulu to z jednej strony drapieżna i wyzwolona dziewczyna a z drugiej niemal dziecko, które ze zdziwieniem patrzy na świat. Sailor nie przejmuje się niczym, jest twardy i bezwzględny. Różni ich wiele ale łączy szaleńcza miłość.

Ta książka jest jak tykająca bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć. W bohaterach kłębi się wiele emocji. Miłość miesza się z nienawiścią, nadzieja ze strachem, współczucie z agresją. Przeszkodą w związku zakochanych jest matka Lulu, która nie chce pozwolić aby byli razem. Zakochani pragną uchronić swoją miłość przed innymi. Miłość konfrontuje się z otaczającym ich brutalnym światem. Walczą z upartym losem, zmagają się z wątpliwościami, zagubieniem oraz rozczarowaniami. Pędzą przed siebie bez określonego planu. Powieść stała się podstawą scenariusza kultowego filmu Davida Lyncha. Podobnie jak w filmie mamy do czynienia z niezwykłym klimatem. Dwoje zakochanych, brak sprzymierzeńców, okrutny świat. Romeo i Julia w nowej, bardziej wyrazistej i lekko brutalnej wersji. Akcję napędzają dialogi, które są bardzo inteligentne i lekko humorystyczne. "Dzikość serca" to lekka i przyjemna lektura. Pożądanie, papieros w ustach i gaz do dechy zamiast ckliwości, serduszek i motylków w brzuchu. Klimatyczne arcydzieło. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/dzikosc-serca-barry-gifford.html

pokaż więcej

 
2018-09-04 20:43:06
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Poradniki, Posiadam
Autor:

Czym jest sztuka? Każdy postrzega ją inaczej i każdemu będzie kojarzyć się z czymś innym. Sztuką może być wszystko, co spotykamy w ciągu naszego życia. Jest nią wszystko co wzbudza w odbiorcy określone emocje. Sztuka otacza nas każdego dnia, jest wszędzie i wystarczy tylko ją dostrzec. Każdy odbierze ją inaczej. Od czego zależy czy dany obraz będziemy postrzegać jako wyrafinowane dzieło... Czym jest sztuka? Każdy postrzega ją inaczej i każdemu będzie kojarzyć się z czymś innym. Sztuką może być wszystko, co spotykamy w ciągu naszego życia. Jest nią wszystko co wzbudza w odbiorcy określone emocje. Sztuka otacza nas każdego dnia, jest wszędzie i wystarczy tylko ją dostrzec. Każdy odbierze ją inaczej. Od czego zależy czy dany obraz będziemy postrzegać jako wyrafinowane dzieło abstrakcyjne czy też jako tandetne bazgroły? Zależy to od tego, czy dane dzieło nas porusza, wzbudza w nas określone emocje. W każdym dziele artyści przekazują fragment swojej duszy, dają upust swoim uczuciom.

"Krótka historia sztuki" to kieszonkowy przewodnik ukazujący najznakomitsze dzieła sztuki, portrety, rzeźby, akty, pejzaże, alegorie, mity i historie religijne.

Książka została podzielona na cztery części:

1. Kierunki artystyczne - przytoczono trzydzieści sześć kierunków od prehistorii do konceptualizmu. Przy każdym z nich dokonano charakterystyki danego kierunku, przedstawiono najważniejsze dokonania, najważniejsze miejsca działalności artystycznej, najwybitniejszych przedstawicieli. Występują również odnośniki do tematów i technik a także kluczowe daty. Wspólną ich cechą jest to, że występują one w określonym czasie.
2. Dzieła - w tej części przewodnika ukazano opis najznakomitszych dzieł sztuki wybranych ze względu na swą wyjątkowość. Znajdziemy tutaj opis danego dzieła, krótkie informacje o artystach oraz inne dzieła autorów. Dzieła sztuki to głównie rzeźby, mozaiki, freski, obrazy, portrety i inne. Znajdziemy tutaj dzieła znanych autorów takich jak Caravaggio, Michał Anioł, Rembrandt, Manet, van Gogh, Leonardo ale też tych mniej znanych.
3. Tematy czyli to co widzimy na danym dziele. Są to zwierzęta, portrety, pejzaże, przyroda, śmierć, ruch, abstrakcja itp. Przedstawiono powody wybrania danego tematu, przedstawicieli oraz najważniejsze dokonania.
4. Techniki stosowane w sztuce, czyli ołówek, marmur, olej, fresk oraz wiele innych, o których jeszcze nie słyszałam. Dokonano charakterystyki każdej z technik oraz ukazano przykładowe dzieło.

"Krótka historia sztuki" to sztuka w pigułce. Świat sztuki na przełomie osiemnastu tysięcy lat został przedstawiony w bardzo przejrzystym stylu. Krótko, zwięźle i na temat. W tej książce jest wszystko co powinniśmy wiedzieć jeżeli interesujemy się choć trochę sztuką. Autorka zwraca uwagę na same istotne sprawy bez zbędnych opisów. Wszystko zostało sprytnie zebrane w spójną i zwięzłą całość. Odnośniki znajdujące się na każdej stronie pozwalają szybo przenieść nas do interesujących wątków. Oprawa graficzna to prawdziwe mistrzostwo. Dzięki przepięknemu wydaniu i wspaniałym, licznym ilustracjom tę książkę czyta się i ogląda z prawdziwą przyjemnością. Dowiedziałam się z niej mnóstwa nowych informacji, o których do tej pory nie miałam pojęcia. "Krótka historia sztuki" jest o wiele lepsza od wyprawy do muzeum. Rewelacyjna lektura!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/krotka-historia-sztuki-susie-hodge.html

pokaż więcej

 
2018-09-03 20:55:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura obyczajowa / Romans, Posiadam

Cztery kobiety o całkowicie odmiennych charakterach. Małgorzata jest wykładowczynią na uczelni. Wszystko ma w życiu poukładane i zorganizowane. Poświęca się pracy by zdobyć upragnione stypendium zagraniczne. Ostatnio mija się z mężem Karolem, który podobnie jak ona pochłonięty jest pracą. Jej zaplanowane życie burzy córka Joanna. Dziewczyna informuje matkę, że zmieniła kierunek studiów na... Cztery kobiety o całkowicie odmiennych charakterach. Małgorzata jest wykładowczynią na uczelni. Wszystko ma w życiu poukładane i zorganizowane. Poświęca się pracy by zdobyć upragnione stypendium zagraniczne. Ostatnio mija się z mężem Karolem, który podobnie jak ona pochłonięty jest pracą. Jej zaplanowane życie burzy córka Joanna. Dziewczyna informuje matkę, że zmieniła kierunek studiów na marketing i zarządzanie a w dodatku chce się usamodzielnić. Trafia się ku temu idealna okazja, ponieważ siostra Małgorzaty, Katarzyna, wyjeżdża do Indii. Joasie wyprowadza się do mieszkania po ciotce. Nadopiekuńcza Małgorzata lubi mieć nad wszystkim kontrolę. Córka ma w zanadrzu jeszcze jedną niespodziankę o czym informuje ją "życzliwa" sąsiadka. Dziewczyna się zakochała, problem w tym, że nie w Arturze jak cały czas podejrzewali lecz w ... Grażynie. Tego już za wiele! Organizm Małgorzaty nie wytrzymuje takiego napięcia i konkretnie się buntuje. Na szczęście nad wszystkim czuwa babcia Wanda, dystyngowana starsza pani mieszkająca samotnie w okazałej willi. W snach snuje długie rozmowy ze zmarłym mężem Stanisławem oraz kochankiem Romanem.

Cztery postacie kobiece połączone więzami krwi całkowicie różnią się temperamentem. Zacznijmy od najmłodszej Joanny. Dziewczyna sama nie wie czego chce. Gubi się w swoich uczuciach i orientacji seksualnej. Sądzi, że kocha Grażynę ale Artur też nie jest jej obojętny. Najważniejsze są dla niej własne przyjemności. Na basenie mogłaby spędzać czas całymi dniami. Chce się usamodzielnić i zerwać pępowinę ale samodzielne życie ją przytłacza. Ciotka przekazuje jej mieszkanie i firmę podczas jej nieobecności lecz ona nie wie czy poradzi sobie z odpowiedzialnością. Katarzyna poświęciła się rozkwitającemu uczuciu i zdecydowała się na wyjazd do Indii. Kobieta nie boi się nowych wyzwań i jest całkowitym przeciwieństwem starszej siostry. Chce odkryć siebie i znaleźć swoje miejsce na ziemi. Małgorzata to zdyscyplinowana, poważna i rozsądna kobieta. Wszystko musi mieć na swoim miejscu. Ma ułożony plan i stara się według niego postępować. Za bardzo się wszystkim przejmuje, zawsze stara się wszystkiego dopilnować a przecież czasami tak się nie da. Wanda to rodzinny głos rozsądku. Kobieta ma spory bagaż życiowych doświadczeń a życie wciąż jej nie oszczędza. W oczach rodziny jest niczym superbohaterka, która ze wszystkim sobie poradzi mimo swojego wieku. Czy rzeczywiście tak jest?

Tajemnice, tajemnice, tajemnice ... Strzec czy ujawniać? Wszystkie rodziny mają swoje sekrety, starsi przechowują je, starannie ukrywając przed młodszym pokoleniem. Nie wszystkie są niewinne i nieszkodliwe a kiedy dochodzi do ich ujawnienia rozpoczynają się poważne rodzinne peturbacje. W tej rodzinie aż roi się od tajemnic. Cała historia została przedstawiona z perspektywy babci Wandy. To jej oczami widzimy rozgrywające się w powieści wydarzenia. Trzy pokolenia kobiet zmagają się z wieloma życiowymi problemami. Rodzinne tajemnice zaczynają się stopniowo odkrywać i dostajemy obraz bardzo skomplikowanej rodziny. Bohaterkom towarzyszą bardzo silne emocje, które udzielają się także czytelnikom. Nowe problemy, nowe tajemnice, ciągłe zmiany - prawdziwa huśtawka. Autorka wykreowała bardzo autentycznych i barwnych bohaterów, takich prawdziwych. W każdym z nich możemy odkryć jakąś część siebie. Nie jest to kolejny przesłodzony i cukierkowy romans. Powieść obyczajowa z prawdziwego zdarzenia. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/hustawka-agnieszka-lis.html

pokaż więcej

 
2018-09-02 21:06:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura obyczajowa / Romans, Posiadam
Cykl: Bądź przy mnie zawsze (tom 2)

Jeden dzień, który wydarzył się pięć lat temu na zawsze zmienił życie Łucji. Tego dnia coś poszło nie tak a może właśnie los nie bez powodu pokrzyżował jej plany. Łucja była wyjątkowo pilną studentką. Pilnie się uczyła by dostać stypendium, za które mogła opłacić studia. Marzyła o zostaniu najlepszym prawnikiem i robiła wszystko aby to osiągnąć. W drodze na ważny egzamin słyszy dziwny dźwięk.... Jeden dzień, który wydarzył się pięć lat temu na zawsze zmienił życie Łucji. Tego dnia coś poszło nie tak a może właśnie los nie bez powodu pokrzyżował jej plany. Łucja była wyjątkowo pilną studentką. Pilnie się uczyła by dostać stypendium, za które mogła opłacić studia. Marzyła o zostaniu najlepszym prawnikiem i robiła wszystko aby to osiągnąć. W drodze na ważny egzamin słyszy dziwny dźwięk. Na stercie śmieci w kontenerze znajduje maleńkiego noworodka. Teraz Łucja mieszka nad brzegiem morza, w urokliwym domku i pracuje w sklepie z pamiątkami. Jej priorytety się zmieniły. Dzięki pomocy życzliwych osób próbuje pogodzić pracę z opieką nad wycofaną, nieufną Glorią. Dziewczynka jest jej całym światem. Ciężko jej w życiu ale dla Glorii jest w stanie wiele poświęcić. Łukasz Szczepański jest dziennikarzem. Będzie pisał artykuł o włamaniach do Leśnego Zakątka. W sklepiku kolejny raz spotyka Łucję. Ich pierwsze spotkanie nie wywarło dobrego wrażenia ale teraz mają okazję do zatarcia swej wpadki. Szybko stają się dla siebie coraz bliżsi. Justyna cierpi na depresję już od kilku lat. Samotna, smutna i pozbawiona życia dziewczyna będzie chodzić na terapię grupową. Powracają bolesne wspomnienia i sekrety przeszłości wychodzą na światło dzienne.

Kobiety odgrywają ogromną rolę w tej powieści. Łucja jest wyjątkowa i niezwykła. Nie wyobrażam sobie by inna osoba w wieku dziewiętnastu lat potrafiła przekreślić wszystkie swoje marzenia, ciężką długoletnią pracę i poświęciła się bez reszty opiece nad chorym dzieckiem. Gloria cierpi bowiem na zespół dziecka potrząsanego. Wolniej adaptuje się do nowych warunków, jest nieufna w stosunku do obcych, nieśmiała i strachliwa. Łucja kocha ją całym sercem. Nie wyobraża sobie by dziewczynki miało zabraknąć w jej życiu. Samotne macierzyństwo jest bardzo trudne i nie ma w życiu łatwo ale nigdy nie zamieniłaby go na żadne inne. Ma wszystko co najważniejsze, no może oprócz kochającej osoby, która byłaby jej oparciem. Wtedy pojawia się Łukasz. Czy w jej życiu zagości na dłużej szczęście? Justyna była u progu wielkiego sukcesu. Pochodziła z zamożnej rodziny i cały świat stał przed nią otworem. Przygotowywanie projektu wraz z Filipem, naukowcem mogło pomóc jej karierze. Wspólnej pracy zaczęła towarzyszyć coraz silniejsza namiętność i pożądanie. Źle podjęta decyzja przekreśliła jej życie raz na zawsze. Z żyjącej pełnią życia, radosnej dziewczyny pozostał wrak człowieka, samotna, zdołowana kobieta zmagająca się z silną depresją.

Obecnie coraz więcej słyszy się o porzuconych dzieciach, o tym, że domy dziecka są przepełnione. Miłość i obecność matki są dla dzieci warunkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju. Co kieruje matkami, które porzucają swoje dzieci? Depresja poporodowa, brak wsparcia, samotność, brak pieniędzy i odpowiednich warunków, pogoń za innym życiem, za karierą, czymś lepszym, ciekawszym... Powodów jest wiele a ta najtrudniejsza decyzja w życiu niektórych kosztuje wiele smutku, łez i wyrzutów sumienia. W tej powieści możemy skupić się na jednym konkretnym przypadku i przyczynie, dlaczego matki porzucają swoje dziecko zamiast od razu oceniać. Historie obu bohaterek chwytają za serce. Ciężko ochłonąć od emocji jakich dostarcza ta książka. Porusza najczulsze struny, jest niezwykła. Historie bohaterów łączą się a klimat nadmorskiej plaży nadaje powieści wyjątkowości i czaru. Ta książka to bomba dla naszych emocji. Łzy płyną strumieniami i nie chce się przewracać ostatniej strony. "W promieniach szczęścia" to powieść o determinacji, poświęceniu, ludzkich dramatach, jednej decyzji, która zaważyła nad całym życiem. O tej powieści nie da się zapomnieć. Jest FENOMENALNA!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/09/w-promieniach-szczescia-agata-przybyek.html

pokaż więcej

 
2018-08-28 19:03:39
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura współczesna, Posiadam

Aviva Grossman prowadziła anonimowy blog, na którym opisywała swój romans z żonatym kongresmenem. Blog przestał być anonimowy kiedy zostali nakryci. Jej marzenia o politycznej karierze zostały raz na zawsze przekreślone. Aviva stała się lokalnym pośmiewiskiem. Jemu się upiekło i nic nie stracił ale ona z dnia na dzień musiała wszystko porzucić. Dziennikarze nie dawali jej spokoju i nikt nie... Aviva Grossman prowadziła anonimowy blog, na którym opisywała swój romans z żonatym kongresmenem. Blog przestał być anonimowy kiedy zostali nakryci. Jej marzenia o politycznej karierze zostały raz na zawsze przekreślone. Aviva stała się lokalnym pośmiewiskiem. Jemu się upiekło i nic nie stracił ale ona z dnia na dzień musiała wszystko porzucić. Dziennikarze nie dawali jej spokoju i nikt nie chciał mieć z nią do czynienia. Popełnili poważny błąd i przyszło jej za to zapłacić najwyższą cenę. Dziewczyna długo nie może znaleźć pracy. Nikt nie chce wybaczyć jej tego błędu i ludzie długo o tym nie zapomną. Wylano na nią mnóstwo oszczerstw i w opinii ludzi stała się tą najgorszą.

Jane Young ma trzydzieści trzy lata. Zajmuje się koordynacją imprez. Opiekuje się ośmioletnią córeczką Ruby. Praca nie jest szczytem jej marzeń lecz kobieta nie może liczyć na nic lepszego. Nowe nazwisko miało być początkiem jej nowego życia. Niestety przyniosło jej to tylko chwilowy spokój, ponieważ Ruby trafia na coś czego nigdy nie powinna znaleźć. Jane obiecała sobie, że już nigdy więcej nie będzie spotykać się z żonatymi mężczyznami.

Zauroczenie swoim pracodawcą, dużo starszym kongresmenem przekreśliło wszystkie ambitne plany Avivy. Dziewczyna stała się główną bohaterką skandalu, który wstrząsnął mediami. I choć jej życie legło w gruzach, kongresmen został całkowicie usprawiedliwiony jakby w ogóle nie brał w tym udziału. Aviva w opinii publicznej stała się dziwką rozbijającą szczęśliwe małżeństwa, wręcz mówi się, że to ona wykorzystała mężczyznę. Trudno jej się pozbierać po czymś takim i ciężko znaleźć choć jedną życzliwą osobę. Aviva nie może nawet liczyć na wsparcie matki, która była bardzo przeciwna temu związkowi. Dziewczyna została potraktowana bardzo nie fair. Nie tylko ona jest przecież winna temu co się stało.

Wszyscy popełniamy w życiu błędy i nie da się przed nimi ustrzec. Niestety często bywa tak, że nie wszystkie z nich da się naprawić. Sądzę, że pewnych rzeczy nie da się utrzymać w tajemnicy. Romansu w pracy na pewno się nie da. Zawsze winnym jest zdradzający, lecz w romans uwikłane są zawsze dwie osoby a nie jedna. Aviva musiała zebrać cięgi za ich oboje a kongresmen wręcz zyskał na tym co się stało. Ich ukrywany związek wyszedł na jaw i wzbudził ogromne emocje. Historię poznajemy z punktu widzenia kilku bohaterów. Rachel Shapiro, matka Avivy, która nie potrafi pomóc córce. Ciągle ją krytykuje, wytyka co robi źle a nigdy nie udzieli jej choć odrobiny wsparcia. Punkt widzenia Ruby poznajemy z jej korespondencji z amerykańską przyjaciółką w ramach szkolnego programu. Jej matka przygotowuje się do wyborów na burmistrza a ona chce wiedzieć kim jest jej ojciec. Sprytna i spostrzegawcza dziewczynka odkrywa tajemnice matki. Poznajemy również Embeth, żonę kongresmena, który zawiódł ją jako mąż. Zostały również przytoczone wpisy z bloga Avivy. Zabieg ukazania wydarzeń z perspektywy kilku bohaterów dał nam szerszy obraz sytuacji. Powieść ukazuje jak błędy i złe decyzje potrafią niszczyć nasze życie i jak trudno o nich zapomnieć. Ogromną wagę nadaje temu opinia publiczna i media. Powieść Gabrielle Zevin skłania do wielu refleksji. Historia jest bardzo spójna i różnorodna. Porusza wiele tematów i pozwala udzielać własnych odpowiedzi. Powieść pokazuje od środka jak szybko można stać się kozłem ofiarnym i jak wielki wpływ mają media na kształtowanie naszych opinii o kimś, kogo wcale nie znamy. Historia jest bardzo oryginalna i intrygująca. Autorka stworzyła powieść godną uznania. Bardzo ciekawie skonstruowana historia. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/08/wzloty-i-upadki-modej-jane-young.html

pokaż więcej

 
2018-08-27 18:31:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller / Sensacja/ Kryminał

Tesa znajduje się w dolnej skali trzeciego stopnia otyłości i ciągle myśli o samobójstwie. Podczas nieobecności męża otrzymuje wiadomość, że czeka na nią przesyłka w paczkomacie. Nie spodziewała się jej i sądzi, że to pomyłka. Ciekawość co znajduje się w paczce i kto mógł ją wysłać zastępuje zaskoczenie, gdy odnajduje w środku nietypowy przedmiot. Stara się zrozumieć jaka może być jego... Tesa znajduje się w dolnej skali trzeciego stopnia otyłości i ciągle myśli o samobójstwie. Podczas nieobecności męża otrzymuje wiadomość, że czeka na nią przesyłka w paczkomacie. Nie spodziewała się jej i sądzi, że to pomyłka. Ciekawość co znajduje się w paczce i kto mógł ją wysłać zastępuje zaskoczenie, gdy odnajduje w środku nietypowy przedmiot. Stara się zrozumieć jaka może być jego symbolika. Poszukując informacji trafia na wiele wpisów na Twitterze z hashtagiem #apsyda. Czuje się zaniepokojona, ponieważ odkrywa, że osoby te od dłuższego czasu uznawane są za zaginione. Tesa postanawia skontaktować się z Krystianem Strachowskim. Mężczyzna był jej wykładowcą na studiach a ich znajomość przekroczyła standardowe granice. Wpisów od zaginionych a co gorsze osób uznanych za zmarłe wciąż przybywa. Nasi bohaterowie mają do czynienia z bardzo wyrachowanym przeciwnikiem. Powiązań pomiędzy poszczególnymi zaginionymi osobami nie brakuje ale najważniejszy jest jeden wspólny czynnik - hashtag #apsyda. O co w tym wszystkim chodzi? Tajemnicza przesyłka, którą otrzymała Tesa już na zawsze zmienia jej życie.

Tesa zmaga się z wieloma kompleksami. Jej psychiczna równowaga została mocno zachwiana. Myśli o odebraniu sobie życia wciąż powracają. Ma problem z nawiązaniem relacji międzyludzkich, nie utrzymuje głębszych kontaktów z innymi ludźmi. Każdy kontakt z drugim człowiekiem, z wyjątkiem jej męża, napawa ją lękiem. Stres zajada słodyczami co wcale jej nie pomaga. Ma bardzo zaburzony obraz samej siebie i niską samoocenę. Pogubiła się w swoich uczuciach do wykładowcy. Strachowi również Tesa nie jest obojętna. Łączy ich bardzo nietypowa relacja. Nie radzą sobie z emocjami i do końca nie wiadomo czego tak dokładnie od siebie chcą. Łączy ich sprawa tajemniczych tweetów. Tylko czy tak naprawdę wciąż działają w parze? Tesa została wplątana w niesamowitą historię. Kobieta nie wie komu może zaufać ale co najważniejsze, musi nauczyć się zaufać samej sobie.

Średnia liczba aktywnych w miesiącu użytkowników Twittera sięga 336 milionów. W Polsce z tej aplikacji korzysta około 4,61 milionów osób. Nasze zdjęcia nie mogłyby zdobyć popularności bez hashtagów. Skutecznie dostarczają nam bardzo sprecyzowanych informacji. Wrzucane treści mają zawsze wspólny mianownik kryjący się pod danym hashtagiem. Wykorzystywane w odpowiedni sposób mogą trafić do szerszego grona odbiorców. W przypadku Tesy, ktoś za wszelką cenę chce sprawić by to ona otrzymała wiadomość. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Tesa nie bez powodu znalazła się w samym środku wydarzeń. Kobieta nie wierzy w to co dzieje się wokół niej. Z biegiem czasu czytanie tej książki czułam się coraz bardziej oderwana od rzeczywistości. W tej historii można mocno się pogubić w tym co jest prawdą a co manipulacją. Pierwszy raz mam pustkę w głowie. Po pierwsze jestem zaskoczona aż tak złymi opiniami o tej książce. Czy ja czytałam ten sam "Hashtag" co inni? Nie znam twórczości autora i ciężko mi porównać i przewidzieć do czego jest zdolny. Nie uważam, że "Hashtag" jest złą książką. Absolutnie! Autor poruszył temat psychiki osób zmagających się z poważną otyłością. Pomysł na fabułę jest bardzo oryginalny i łatwo wyczuć wątek psychologiczny, który dominuje w tej powieści. Zawikłana intryga, różnorodne wątki, manipulacja i krótkie dialogi. Czytanie tej książki to jak jazda na karuzeli, należy być cały czas czujnym, ponieważ nie wiadomo czym autor nas zaskoczy. Historia balansuje na ostrzu prawdy i kłamstwa. Autor wodzi nas za nos i sprawnie wyprowadza nas w pole. Autor wciąga nas w bardzo niebezpieczną grę. Nie dajcie się zmanipulować!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/08/hashtag-remigiusz-mroz.html

pokaż więcej

 
2018-08-26 16:18:40
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka / Science fiction, Posiadam
Autor:

Alyssa Victoria Gardner od lat żyje w cieniu matki i nie chce być do niej podobna. Jej matka przebywa w zakładzie dla umysłowo chorych i dziewczyna boi się, że odziedziczyła po niej chorobę psychiczną. Alicja z Krainy Czarów była jej prapraprababką i począwszy od niej, członkowie rodziny Alyssy byli obłąkani. Alyssa ma obsesję na punkcie owadów. Dręczą ją nocne koszmary i szepty owadów i... Alyssa Victoria Gardner od lat żyje w cieniu matki i nie chce być do niej podobna. Jej matka przebywa w zakładzie dla umysłowo chorych i dziewczyna boi się, że odziedziczyła po niej chorobę psychiczną. Alicja z Krainy Czarów była jej prapraprababką i począwszy od niej, członkowie rodziny Alyssy byli obłąkani. Alyssa ma obsesję na punkcie owadów. Dręczą ją nocne koszmary i szepty owadów i roślin. Na jej rodzinie ciąży klątwa. Aby ją przezwyciężyć musi zejść do króliczej nory. Alyssa pragnie pomóc w uleczeniu jej matki Alison i zdjąć klątwę ciążącą na jej rodzinie. Musi naprawić wszystkie szkody wyrządzone przez Alicję. Okazuje się, że bredzenia jej matki stanowią spójne wskazówki. Alyssa zamierza wybrać się do Londynu i odszukać króliczą norę. Niestety sprawy komplikują się, kiedy w potłuczonych kawałkach lustra pojawia się sylwetka chłopca z jej wspomnień. Dziewczyna nie wie dokąd ją to zaprowadzi i co będzie tam na nią czekać. Świat w króliczej norze przypomina koszmarny sen, w którym rządzą netherlingowie, mieszkańcy podziemnego królestwa.

Przed wieloma laty Alicja nie mogła oprzeć się przygodzie i rzuciła się w pogoń za białym królikiem, tym samym trafiając do Krainy Czarów. Narobiła tam sporo zamieszania i wplątała się w liczne kłopoty. "Alyssa i czary" to nie Kraina Czarów stworzona przez Lewisa Carrolla. Alyssa jest tylko z pozoru zwykła nastolatką, której dokuczają rówieśnicy z powodu jej prapraprababki. Kiepska sytuacja w szkole przenosi się na jeszcze gorszą sytuację w domu. Życie dziewczyny warunkuje choroba jej matki. Wolny czas spędza tworząc mozaiki z martwych owadów, jeździ na deskorolce i pracuje w sklepie. Nie chce pozwolić by szaleństwo dotykające kobiet w jej rodzinie ogarnęło i ją. Pragnie raz na zawsze wygrać z ciążącą na jej rodzinie klątwą i zakończyć wszystkie problemy. Nie spodziewa się jak wiele niebezpieczeństw kryje w sobie Kraina Czarów. Miejsce mroczne, tajemnicze i magiczne.

Kiedy byłam małą dziewczynką "Alicja w Krainie Czarów" mocno mnie przerażała. Bałam się tej bajki i omijałam ją szerokim łukiem. Dawne lęki odeszły już w niepamięć i "Alyssa i czary" okazała się magią przelaną na strony powieści. Nawiązań do historii stworzonej przez Lewisa Carrolla nie brakuje i powieść ta opiera się na tamtej historii. Kraina Czarów to miejsce gdzie wszystko jest możliwe. W powieści występuje cała masa nietypowych bohaterów a wykreowany świat pobudza wyobraźnię. Barwne opisy stworzeń i krainy to duży plus tej historii. Na Alyssę czeka wiele nietypowych zadań i niebezpieczeństw. Fabuła tej książki jest oryginalna i bardzo intrygująca. Podoba mi się, że został wtrącony wątek miłosny. Jeb wskoczyłby za nią w ogień i będą mieli sporo okazji by zrozumieć ile dla siebie znaczą. Od pierwszych stron towarzyszył mi pewien tajemniczy, mroczny klimat, który lekko mnie przerażał. Akcja biegnie wartko do przodu i w pewnych momentach zaskakuje. Podobał mi się zamysł napisania tej książki. Widać, że została dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie. Historia ogromnie wciąga a przygody bohaterki śledzimy z zapartym tchem. Trudno wrócić do normalności i wyrwać się z tego barwnego i magicznego świata. Polecam gorąco!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/08/alyssa-i-czary-g-howard.html

pokaż więcej

 
2018-08-23 18:41:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka / Science fiction, Posiadam
Autor:

Jest 2322 rok. Ben Atkins pracuje w Instytucie Historii Ziemi i Planowania Przyszłości nad projektem archeowizji tworzonej przez IAM. IAM to sztuczna inteligencja najnowszej generacji. Dla celów naukowych stworzono supergrę, tworzącą nieodróżnialną od rzeczywistości wirtualną przestrzeń, Maya Virtual Reality. Gracze angażują się w zachodzące zdarzenia jak w prawdziwe życie. Idealna... Jest 2322 rok. Ben Atkins pracuje w Instytucie Historii Ziemi i Planowania Przyszłości nad projektem archeowizji tworzonej przez IAM. IAM to sztuczna inteligencja najnowszej generacji. Dla celów naukowych stworzono supergrę, tworzącą nieodróżnialną od rzeczywistości wirtualną przestrzeń, Maya Virtual Reality. Gracze angażują się w zachodzące zdarzenia jak w prawdziwe życie. Idealna projekcja, w której uczestniczy jedynie świadomość. Ben chcąc utrzymać stanowisko musi bezpośrednio zaangażować się w badania poprzez zanurzenie w MayaVR. Wchodzi do gry i przenosi się do Fajstos na Krecie w roku 1627 p.n.e. Ma to być fantastyczna przygoda, musi wczuć się w rolę i obserwować. Na miejscu spotyka Złotowłosą/Wilczycę, wojowniczkę i dowódczynię strażniczek, która bierze go pod opiekę. W grze bierze również udział Arnike, amazonka i kobieta sukcesu. Wszystko wygląda jak realny świat, jest rzeczywiste i namacalne. Niestety grą zaczyna interesować się coraz więcej osób, mających nieszczere intencje. Maya jest tak doskonałą iluzją rzeczywistości, że zmysły nie dostrzegają różnicy a rzeczy nierzeczywiste przekradają się do realnego świata. Tymczasem Matka Ziemia drży. Nadchodzi czas walki.

Chyba każdy skusiłby się propozycji przeniesienia się do alternatywnej rzeczywistości, supergry, malowniczego miejsca wyróżniającego się spokojem i harmonią. Jeżeli ktoś się wciąż waha to wątpliwości rozwiewa oferta bardzo dobrego zarobku. Ben i Arnike skuszeni propozycją nie do odrzucenia przenoszą się do wspaniałego Fajstos. W tym urokliwym miejscu mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą i kochają Matkę Ziemię. Zasady są tam ściśle przestrzegane a zdanie Wyroczni jest najważniejsze. Nie można zapomnieć, że to tylko wirtualna rzeczywistość. Niestety w grę zaczyna ingerować coraz więcej osób, chaos i przemoc szybko się rozprzestrzeniają. Gracze zatracają się w niej całkowicie i nie sposób jest ich kontrolować. Dodatkowo granice pomiędzy grą a rzeczywistością mocno się zatapiają. Ben i Arnike czują się jakby całe ich życie było grą.

Przedstawiony w powieści świat został bardzo realnie przedstawiony. Przez niemal cały czas miałam wrażenie jakbym sama była elementem gry. Autor zachwyca barwnymi opisami i pozwala zaszaleć naszej wyobraźni. Wirtualny świat odgrywa ogromną rolę. Lekko przeraziła mnie wizja tak przedstawionej przyszłości przepełnionej robotyką. "Immersja" to powieść bardzo na czasie. Wszelkiego rodzaju gry opanowały świat Internetu. Młody gracz, zazwyczaj dziecko wchodzi w nowy, pełen przygód świat. Przeżywa je, będąc często jednym z bohaterów gry. Jego losy oraz losy innych bohaterów zależą od jego decyzji, wyborów, postępowania i pomysłów. Na pewno nie trzeba mówić jak negatywny wpływ mają one na naszą osobowość, łatwo to sobie wyobrazić. Wirtualność wkradła się w życie bohaterów powieści. Fikcja miesza się z rzeczywistością. Autor posługuje się bardzo prostym w odbiorze stylem. Tworzy barwne opisy, które działają na naszą wyobraźnię. Historia przez niego wykreowana wciąga od pierwszych stron. Ta debiutancka powieść to prawdziwe mistrzostwo. wszystko zostało dopracowane do perfekcji i idealnie ze sobą współgra. Emocjonuje, zaskakuje i czaruje. Świetny pomysł na fabułę, częste zwroty akcji, sympatyczni bohaterowie i nowoczesne technologie. Bardzo chętnie przeniosłam się razem z "Immersją" do innego świata i dałam się mu pochłonąć. Polecam!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/08/immersja-erick-pol.html

pokaż więcej

 
2018-08-22 18:54:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller / Sensacja/ Kryminał

Vivian Miller ma idealne życie. Czwórka dzieci, kochający mąż, dobra praca. Vivian jest analityczką CIA, usiłuje rozgryźć siatkę rosyjskich agentów. Wymyśliła program Athena, identyfikujący szpiegów. Udaje jej się włamać do komputera jednego z rosyjskich łączników, Jurija. W pliku dotyczącym uśpionych agentów odnajduje zdjęcie swojego męża Matta. Praca dla Rosjan jest największą zdradą i Viv... Vivian Miller ma idealne życie. Czwórka dzieci, kochający mąż, dobra praca. Vivian jest analityczką CIA, usiłuje rozgryźć siatkę rosyjskich agentów. Wymyśliła program Athena, identyfikujący szpiegów. Udaje jej się włamać do komputera jednego z rosyjskich łączników, Jurija. W pliku dotyczącym uśpionych agentów odnajduje zdjęcie swojego męża Matta. Praca dla Rosjan jest największą zdradą i Viv wierzy, że istnieje jakieś proste wytłumaczenie tej sytuacji. To co znalazła niszczy wszystko w co do tej pory wierzyła. Matt nie jest tym za kogo go miała. Dziesięć lat małżeństwa okazuje się kłamstwem i Vivian w ogóle go nie zna. Sama nie wie w co wierzyć i czuje ogromną bezradność. O swoim odkryciu powinna poinformować władze, nie potrafi znaleźć innego rozwiązania. Jej życie okazuje się kłamstwem. Nie wie czy Matt nią nie manipuluje i czy może mu jeszcze ufać. Z drugiej strony są jeszcze dzieci wpatrzone w ojca jak w obrazek. Vivian musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu, której stawką jest jej rodzina. Kim tak naprawdę jest Matt?

Agent i analityczka kontrwywiadu CIA. Vivian całe swoje życie poświęciła karierze i pracy. Rozpracowywanie rosyjskich agentów to coś czym zajmuje się każdego dnia. Działa dla kraju, tropi agentów i tworzy nowe programy mające jej w tym pomóc. Ta praca wymaga cierpliwości, zanim trafi na jakiś trop mogą minąć miesiące. Jej szczęście gdy udaje jej się dostać do komputera Jurija nie ma granic ale jej dobra passa nie trwa długo, ponieważ znajduje coś, czego nigdy nie chciałaby zobaczyć. Mąż z którym spędziła dziesięć lat, o którym wiedziała podobno wszystko, z którym ma dzieci okazuje się być całkiem obcą osobą. Okłamywał ją przez tyle lat i Vivian nie wie w co wierzyć. Przerażające tajemnice męża mają druzgoczący wpływ na ich dalsze życie. Nie wie jak postąpić i jaką decyzję podjąć. Wpadła w sieć oszustw i w końcu sama gubi się w tym co robi. Co wybierze Vivian - dobro rodziny czy może zachowa profesjonalizm i wyjawi swoje odkrycie?

Co byście zrobili, gdyby pewnego dnia okazało się, że wszystko co budowaliście przez lata, całe Wasze życie, jest kłamstwem? Cokolwiek postanowilibyście aby wybrnąć z tej sytuacji i tak zmieniłoby Wasze życie. Czy mielibyście na tyle siły aby porzucić drogę kłamstwa i zacząć żyć w prawdzie? A może dalsze brnięcie w kłamstwo by ocalić to co dla Was najcenniejsze byłoby najlepszym wyjściem? Każda decyzja w takiej sytuacji na pewno byłaby ogromnie trudna. Trudno przewidzieć czy wszystko ułożyłoby się pomyślnie. Vivian znalazła się w beznadziejnej sytuacji. Kobieta nie może pozbyć się podejrzliwości i czuje się, jakby podlegała ciągłej manipulacji. Zaczyna kwestionować całe swoje małżeństwo. Sama czułam się zmanipulowana przez autorkę. Miałam pustkę w głowie i do samego końca nie wiedziałam w co wierzyć. Zwroty akcji tylko podkreślają wszechobecne napięcie. Intryga jest bardzo rozbudowana a kłamstwa tworzą ogromną sieć i nie wiadomo co jest prawdą. Rosną wątpliwości, przybywa domysłów i dreszcz emocji towarzyszy nam cały czas. Thrillery utrzymane w klimacie szpiegowskim mają w sobie to coś. Emocje sięgają zenitu a my stopniowo odkrywamy wszystkie karty. Powieść wciąga bez reszty dzięki pierwszoosobowej narracji. "Muszę to wiedzieć" to genialny thriller trzymający w napięciu. Manipulacja i dylematy, częste zwroty akcji stawiają tę powieść na najwyższym poziomie. Tym thrillerem zachwycili się Charlize Theron, Lee Child i John Grisham. Wcale się im nie dziwię. Ja też jestem zachwycona!

https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/08/musze-to-wiedziec-karen-cleveland.html

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
182 180 9540
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (198)

Ulubione cytaty (9)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd