Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
J.S. Margot Wydawnictwo: Czarne literatura faktu
Mazzel tov: Mijn leven als werkstudente bij een orthodox-joodse familie
Małgorzata Woźniak-Diederen
Czarne
Belgia literatura belgijska obyczajowość relacje rodzinne tradycja współczesność życie codzienne Żydzi
Mazzel tov: Mijn leven als werkstudente bij een orthodox-joodse familie
literatura faktu
Małgorzata Woźniak-Diederen
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Mazel tow!

17 Link do recenzji

Książka, która ukazuje życie, mentalność i kulturę ortodoksyjnych Żydów. Jest to swego rodzaju pamiętnik obejmujący lata studenckie autorki, kiedy to została zatrudniona przez rodzinę Żydów w charakterze korepetytorki. Więź, która nawiązała się pomiędzy nią a Schneiderami zaowocowała przyjaźnią na długie lata, dlatego opowieść o życiu ortodoksyjnych Żydów nie kończy się...

"Mazel tow" to opowieść o relacjach pomiędzy żydowską rodziną Schneiderów, a studentką, która próbowała poznać i zrozumieć ich świat. Autorka opowiada nie tylko o czasach, gdy udzielała korepetycji w domu ortodoksyjnych Żydów. Jej historie rozciągają się w czasie, pokazując, jak potoczyły się losy poszczególnych dzieci. Odebrałam wrażenie, że mimo pozornej bliskości z...

Książka fajna, przyjemnie się ją czyta ale bądźcie świadomi, że Wasze oczekiwania mogą się różnić od tego, co w niej "zastaniecie".

Ja myślałam, że przeczytam opowiadanie o "smaczkach" dotyczących religii żydowskiej, a spotkałam osobistą historię, coś w rodzaju pamiętnika religijno-polityczno-życiowego, w którym główną rolę gra autorka-korepetytorka i między wierszami...

Niebywała historia, rodem z amerykańskich filmów. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem, bo ta kultura jest fascynująca, ale też autorka ma w sobie coś takiego, że chce się patrzeć na świat jej oczami. Ewidentnie nie próbuje tu budować obiektywnej narracji, opisuje swoje przeżycia, swoje spostrzeżenia i swoją interpretację. Mi to jak najbardziej odpowiada. Jestem zachwycona!

Kolezanka pozyczyla mi te ksiazke, kiedy robilam sobie przerwe od kryminialow ;)
Dobrze sie ja czytalo, szybko i sprawnie. Jednak chyba oczekiwalam wiekszych szokow, wiekszej ortodoksji. Mimo wszystko, dla kogos, kto interesuje sie kultura zydowska - moze byc to przyjemna pozycja.

Autorką, a zarazem narratorką jest Margot Vanderstraeten, która przez kilka lat udzielała korepetycji w rodzinie współczesnych ortodoksyjnych Żydów. Mimo, iż sama była ateistką to potrafiła zyskać sympatię państwa Schneiderów i ich dzieci. Stała się zarówno nauczycielką, przyjaciółką jak i powierniczką sekretów.

Żyjący na całym świecie Żydzi zgrupowani w diasporach dzielą...

ciekawie opowiedziana historia młodej kobiety, która zostaje korepetytorką dzieci w żydowskiej rodzinie - bardzo ortodoksyjnej rodzinie, dużo ciekawych informacji o żydowskich obyczajach, warto przeczytać, chociaż po lekturze dopadła mnie pewna przykra (?), smutna (?) refleksja o narodzie żydowskim - walczą o swoje prawa, ale tolerancji dla innych nacji im brak

Książka przyjemna, swobodna, lekko podejmująca temat kultury żydowskiej. Sprawdzi się jako literatura młodzieżowa.

Szukałam w niej Belgii, ale to nie ten adres :)
Tematyka żydowska - ot, niewymagająca lektura na początek.

Ta książka to zderzenie dwóch kultur. Młodej, lewicującej studentki i domu ortodoksyjnych Żydów. Oparta na autentycznych przeżyciach, pokazuje różnice w pojmowaniu wielu kwestii. Bohaterka przez lata zżyła się ze swoimi pracodawcami i ich dziecku, stając się kimś więcej niż tylko korepetytorką. Ciekawe spojrzenie na życie dwóch tak odrębnych światów, które dzieli ledwie...

Właściwie nie wiem, po co ta książka została napisana. O samej kulturze żydowskiej dowiadujemy się niewiele, fragmentarycznie i w sposób nieuporządkowany. Główna bohaterka niczego się nie uczy i nie rozumie. Spodziewałam się oczywiście czegoś innego (bo tak książka jest reklamowana), a dostałam opowieść z pamiętnika.

Dyskusje

• 2019