Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów

Okładka książki Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów J.S. Margot Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
J.S. Margot Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Mazzel tov: Mijn leven als werkstudente bij een orthodox-joodse familie
Czarne
2018-07-04
2018-07-04
Małgorzata Woźniak-Diederen
Belgia literatura belgijska obyczajowość relacje rodzinne tradycja współczesność życie codzienne Żydzi
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Mazel tow!

555 264 42

Nie jest to książka opowiadająca o zasadach ortodoksyjnej religii żydowskiej ani tym bardziej dogłębnie wyjaśniająca na czym ona polega. Opowiada za to o spotkaniu belgijskiej studentki szukającej dodatkowego zatrudnienia podczas studiów z ortodoksyjną Żydowską rodziną. Z zastrzeżeniem, że to nowocześni ortodoksi, w odróżnieniu od Chasydów czy Charedim.
Z perspektywy młodej mieszkanki Antwerpii podpatrujemy zwyczaje i reguły panujące w takiej rodzinie. Dowiadujemy się jak się ubierają, do jakich szkół chodzą dzieci, czym zajmują się rodzice, jak wygląda ich kuchnia jako miejsce w domu oraz jako zasady odżywiania, co jest dla nich ważne itd. Mimo początkowego odpadnięcia w procesie rekrutacji na stanowisko korepetytorki, ostatecznie Margot otrzymuje tę pracę i wykonuje ją przez 6 lat. Mimo ogromnych różnic w postrzeganiu świata i sposobie na życie zaprzyjaźnia się ze swoimi pracodawcami i ich dziećmi, a przyjaźń trwała długo po zakończeniu pracy. Równolegle do opowieści o Żydowskiej rodzinie autorka przedstawia czytelnikom historię swojego chłopaka, migranta z Iranu i jego siostry. Opowieść ta jest trochę drugoplanowa czy marginalna lecz również przejmująca.
Całość ciekawa i dobrze się czyta, choć pozostawia trochę niedosytu, nawet tytułowe 'mazel tow' nie zostało zdefiniowane i musiałam sama sobie poszukać, że oznacza 'szczęścia, powodzenia' i jest żydowskim pozdrowieniem.

Z perspektywy...

Pozycja ciekawa, wciągająca. Świat wyznawców religii mojżeszowej, tak bardzo egzotyczny, zamknięty, pełen tajemnic, których pilnie strzegą, świat który istnieje tuż obok, świat nigdy nie stanie się częścią świata gojów.

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie potrzebowałam wielu szczegółów, nazw i drobiazgów aby poczuć klimat, prawdziwość. Jest tak, jakbym sama znalazła się w obcym środowisku. Obserwowała, badała i z czasem rozmawiała o nowym otoczeniu. Dla autorki równie ważnym tematem - choć poruszanym tylko sporadycznie - wydawał się być problem imigracji, uchodźców i ich asymilacji. Miałam wrażenie, że jej własne doświadczenia dążyły do porównania, dowartościowania i zweryfikowania komfortu życia, możliwości rozwoju i życia w obcym państwie. Które nacje - i dzięki jakim cechom - w tej kwestii wypadają korzystniej?
Niektóre dialogi zawierały wiele mądrości, słów nad którymi warto się zastanowić. A z pewnością chwilę zatrzymać.

Miła powieść, przyjemnie i szybko się czyta, ale spodziewałam się czegoś więcej. O samych Żydach nie dowiedziałam się niczego nowego, a oczekiwałam tego, bo nie mam zbyt dużej wiedzy na temat tej religii, obyczajów itd. Dla mnie - jednak rozczarowanie i spory niedosyt.

Po dość słynnej książce i ekranizacji Netflixa "Unorthodox" bardzo zaciekawiły mnie wszelkie historie życia i funkcjonowania społeczności Żydowskich. Dlatego też sięgnęłam po kolejną taką historię. Tym razem opowiedzianą z perspektywy kobiety nie-żydówki. Margot - młoda studentka - przez kilka lat pracuję jako korepetytorka w żydowkim domu w Antwerpii. Nie tylko pomaga dzieciom w nauce, ale też spędza z nimi czas, rozmawia i koniec końców zaprzyjaźnia.
Jednak mam wrażenie, że do końca nie była to obustronna przyjaźń. Margot nigdy nie została do końca dopuszczona do tej rodziny, zawsze utrzymywano lekki dystans. I sama dziewczyna (z jej opowieści) nie mogła ułożyć sobie życia po odejściu z tej pracy. Bardzo ciekawa książka. Nie ma w niej niespodziewanych zwrotów akcji, jest to raczej spokojna opowieść o różnicach pomiędzy dwoma kulturami. I niestety trochę też o tym dlaczego Naród Żydowki jest "lepszy" od reszty ludzkości.

Niezła książka, choć mam wrażenie, że czegoś jej brakuje. Może dlatego, że większość została spisana po latach, czasem z pamięci, a nie z notatek, jak wynika z rozmaitych wstawek? Sporo tu o kulturze żydowskiej, choć jeśli czytało się czy oglądało modne ostatnio pozycje Netflixa, to ta wypada słabiej - mimo tak długiego pobytu wśród żydowskiej rodziny Autorka niekoniecznie wiedziała, co się w okół niej dzieje. Niemniej książka wciąga, czyta się błyskawicznie, więc warto po nią sięgnąć w wolnej chwili.

Podtytuł sugeruje, że autorka opowie Czytelnikowi o krótkim okresie jej biografii, gdy zostaje korepetytorką w rodzinie żydowskiej. Tymczasem dowiadujemy się jaki wpływ na jej poglądy polityczne, społeczne, obyczajowe miało poznanie środowiska bogatych, ortodoksyjnych Żydów w stosunkowo długim okresie czasu, bo aż 25 lat. Autorka precyzyjnie dzieli swą opowieść na trzy części : 1987- 1993, 1994-2000 i 2001 do teraz. Z treści wynika, że był to rok 2012. Takie rozminięcie się zapowiedzi z zawartością książki, w tym przypadku jest raczej zaletą.

Prowadzenie narracji może sugerować, że książka jest reportażem. Jednak jest tam wiele elementów politycznych moralnych a nawet tzw. filozofii życiowej. Sięgając po nią w okresie uroczystych obchodów 75-lecia wyzwolenia Auschwitz- Birkenau można było przypuszczać, że napotkamy rozdziały mówiące o Holokauście. To słowo nie występuje w książce ani razu. Natomiast okres zagłady Żydów poruszony jest kilkakrotnie, jakby mimochodem, przy okazji. Na przykład, gdy kilkunastoletni chłopak zapytany przez korepetytorkę ,czy ktoś z jego rodziny był w obozie koncentracyjnym odpowiedział: Nie rozmawiamy o tym. To nie znaczy, że nic nie wiedział o tragicznych losach swojej rodziny.

Bogaci Żydzi żyją teraźniejszością, która ma zapewnić lepszą przyszłość ich dzieciom i wnukom. Nie przywiązują się do aktualnych miejsc zamieszkania, mają gotowe dokumenty, które w chwili kryzysu pozwolą im wyjechać w bezpieczne miejsce. Nie jest nim jednak Izrael, tylko Stany Zjednoczone. Są patriotami, odbywają służbę wojskową w Izraelu, lecz nie widzą tam siebie jako stali mieszkańcy.

Autorka zapoznaje Czytelnika z tradycją żydowską wynikającą z przestrzegania zapisów Tory. Poznajemy ich życie codzienne, które ogranicza się do modlitwy, nauki i pracy, co ma przynieść w przyszłości konkretne korzyści materialne. Poznajemy też ich surowe zasady religijne i rygorystyczny rytuał obchodzenia cyklicznych dni świątecznych(szabat, kuczki), jak też tych, które obchodzone są kilka lub tylko raz w roku. Jest to interesujące, bo to jest cząstka historii ludzkości, gdyż Żydzi są starym narodem i mieszkali niemalże na całym świecie.

W "Mazel tow" poznajemy różnorodność podejścia Żydów do judaizmu, w szczególności do tradycji i wiary. Są nawet dwie grupy ortodoksów, jest też grupa, która zajmuje się tylko studiowaniem i interpretacją świętych ksiąg, codzienność ich nie interesuje.
Największą wartością książki jest ukazanie długoletniej przyjaźni gojki (ateistki z korzeniami katolickimi) z rodziną bogatych Żydów holenderskich. Sześcioosobowa rodzina stopniowo oswajała z innym podejściem do życia religijnego i rodzinnego jaki reprezentowała zatrudniona przez nich korepetytorka, która po sześciu latach stała się powiernicą sekretów rodzinnych.

Książka jest apoteozą wzajemnego szacunku, przyjaźni, zrozumienia wobec osób o bardzo różnych światopoglądach, wyznawanych religiach, doktrynach politycznych. U autorki dominuje pacyfizm oraz współdziałanie i współżycie państw i narodów. Autorka nie eksponuje antysemityzmu, to nie oznacza, że go nie dostrzega na całym świecie. Może doszła do wniosku, że jest to temat, z którym do tej pory nikt sobie nie poradził.

J. S. Margot kilka zdań poświęca polityce międzynarodowej, co pozwala Czytelnikowi zorientować się w aktualnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Chociaż podstawowym tematem książki nie jest polityka jednak czytający będzie z pewnością szukał odpowiedzi na ważne pytania, jaka będzie rola Żydów w światowej gospodarce. Dotyczyć to będzie szczególnie finansów. Wydaje mi się, że każdy Czytelnik po przeczytaniu tej książki będzie konfrontował swą wiedzę, z tym co przeczytał o takich państwach jak Izrael, Iran, USA, państwa Europy Zachodniej. Zmusi, go do tego obecna, napięta sytuacja geopolityczna.

Edward Dziaduła (DKK Cieszanów)

Niezwykle ciekawa jak i zarazem wciągająca opowieść o próbach głównej bohaterki w odnalezieniu siebie , pracującej jako korepetytorka w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Sama książka to również źródło wiedzy na temat kultury i tradycji tej społeczności. Polecam tą pozycję również osobom niezainteresowanym tematyką żydowską, ponieważ zawiera ona wiele ogólnych nauk życiowych, opowiada o życiu rodzinnym, trudach dorastania, tylko na przykładzie rodziny żyjącej wedle jasno określonych zasad przez ich religie i obyczaje. Rzecz, która chyba najbardziej mnie urzekła w całej książce to obiektywizm i szczerość, która autorka zachowała. Wielokrotnie opisywała co ją zaskoczyło, co podziwia lub czego nie rozumie, jeśli chodzi o życie ortodoksyjnych Żydów, nigdy natomiast ich nie oceniła, nie powiedziała co złe a co dobre, często za to podkreślała niesamowitą wartość płynącą z tej relacji i wymianę kulturową, która zmieniła ją jako osobę.

1. opowieść o rodzinie, o relacjach, o różnicach kulturowych, o tolerancji
2. Ciekawa saga rodzinna, właściwie mogłaby być równie powieścią jak reportażem.
3. Dość powierzchowna i subtelna, pozbawiona ocen, ale nie bezstronna.
4. nie jest to pozycja obowiązkowa.

1. opowieść o rodzinie, o relacjach, o różnicach kulturowych, o tolerancji
3. Dość powierzchowna i subtelna, pozbawiona ocen, ale nie bezstronna.
4. nie jest to pozycja obowiązkowa.

Ciekawa, ale nie rewelacyjna. Spodziewałam się dogłębniejszego przedstawienia środowiska żydowskiego.

J.S. Margot Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów Zobacz więcej

Video

Video