Urobieni. Reportaże o pracy

Okładka książki Urobieni. Reportaże o pracy Marek Szymaniak
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Uczciwą pracą ludzie się zatracą

Książka napisana jest w lekki sposób, więc czyta się ją szybko i przyjemnie. Zawiera kilkanaście historii prawdziwych osób, co pozwala zapoznać się z patologiami polskiego rynku pracy od podszewki. Autor sprawnie lawiruje między różnymi tematami, ukazując wady wynikające z konkurowania "tanią siłą roboczą" i ciągłym obniżaniem cen. Na szczególny plus zasługują odniesienia do historii gospodarczej naszego kraju, co pozwala lepiej umiejscowić poszczególne wypowiedzi na osi czasu. Na końcu znajduje się bardzo ciekawy wywiad na temat kapitalizmu i neoliberalizmu w Polsce. Dużo dowiedziałam się z tej książki, naprawdę szkoda, że jest taka cienka.

Jedyny pomysł na zysk, to wyzysk.

Jedyny pomysł na zysk, to wyzysk.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Dawno mnie tak nie wciągnęła książka.
Temat ogólnie dołujący, ale bardzo zgrabnie i ciekawie opowiedziany. Wszelkie historie pracy ludzi, które znów przedstawiają rzeczywistość.

Dawno mnie tak nie wciągnęła książka.

Reportaż z cyklu "zrozumieć świat". Bardzo dobrze opracowany. Historie są dołujące i nie napawają optymizmem na przyszłość.

Przygnębiająca lektura. A jednocześnie warta poznania, by nie tylko porównać swoją pozycję na rynku pracy, lecz również zrozumieć, skąd się ona bierze. I jak wiele zależy od przypadku.

Czytam dużo literatury non-fiction. Jestem odbiorcą treści o wojnach, zbrodniach, traumach, rewolucjach, zdradach, dzieciach pozbawionych dzieciństwa. Jednak już dawno lektura książki nie była dla mnie tak bardzo przygnębiająca. Dobrze, że autor zakończył ją bardziej optymistycznymi tekstami.

Oj, czarno to widzę....

Oj, czarno to widzę....

Dobrze napisana i poruszająca bardzo istotny temat taniej siły roboczej w Polsce, całość przedstawiona z prostej perspektywy zwykłych ludzi, która pozwala poznać inne perspektywy. Na końcu dobre podsumowanie wywiadem.

Świetna literatura faktu

Świetna literatura faktu