Kościół dla średnio zaawansowanych

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1291-6
religia
czupirek

Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.

Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.

Ettelea | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Inteligentny i dowcipny przewodnik po kościelnych zakątkach dla przeciętnego Kowalskiego.

Książka swoją budową leksykonu zachwyciła mnie już na wstępie. Intrygujące hasła i ich treści urzekające lekkością są bardzo wygodne w czytaniu, można do nich zajrzeć w każdej wolnej chwili lub umilić sobie jazdę autobusem. Nawet jeśli ktoś jest „bardziej zaawansowany” w temacie Kościoła może sięgnąć po ten tytuł nie bojąc się, że uśnie z nudów, a to za sprawą pełnych humoru anegdot okraszających prawie każde hasło.

Przyznam się szczerze, że co nieco o Kościele wiem i może dlatego nie ciągnęło mnie wcześniej aby przeczytać „Kościół dla średnio zaawansowanych”. Miałam obawy, że czytanie o rzeczach i sprawach oczywistych przyprawi mnie o głośne ziewanie. Jednak znając już styl pisania pana Hołowni postanowiłam spróbować. I wiecie co ? Nie żałuję.

Zapraszam do zabawnej i pouczającej lektury.

Booka | 2010-11-29
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2010

Kościół na wesoło? W przypadku Hołowni jak najbardziej. Właśnie takiego spojrzenia i takiego podejścia mi brakuje w ludziach. Wiara nie jest nudna, wiara nie łączy się z wiecznym smutkiem, umartwianiem się i klepaniem Zdrowasiek. To radość z przynależności, radość czerpana z wiary. Poza tym Hołownia wyjaśnia wiele pojęć i zależności związanych z Kościołem i kościołem (książka ma formę słownika), o których nie miałam wcześniej pojęcia. I poważnie zastanawiam się nad kupnem biografii Boga tegoż autora. Gorąco polecam nie tylko dla wierzących.

Kasiek | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Przydatne informacje, każdy znajdzie coś ciekawego. Na przykład:
- Katolik wybacza, ale to nie znaczy, że nie może się na nikogo gniewać.
- Różaniec to nie to samo co koronka,a nazwa nawiązuje do wieńca z róż.
- Dzień zaczyna się wieczorem poprzedniego dnia, więc możemy na niedzielnej Mszy być w sobotę.
- Tajemnica spowiedzi obowiązuje księdza, ale też osoby w kolejce do konfesjonału.
Czyta się błyskawicznie. Polecam. :)

Magdalena | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Lubię styl pisania Szymona Hołowni. Polubiłam po pierwszej książce, którą przeczytałam... a było to: "Bóg, kasa i rock'n'roll". Wiem, tą książkę napisał wspólnie z Marcinem Prokopem. Ale tak mi się spodobała, że chciałam zobaczyć jego książki.
I tak kupiłam książkę "Ludzie na walizkach", która nie była tym, czego chciałam.
Ale pomyślałam, że trzeba dać jeszcze szansę. I tak oto wzięłam się za książkę "Kościół dla średnio zaawansowanych". I to już było to. Wiem, że na pewno sięgnę jeszcze po inne książki Hołowni.
(...)

katnap | 2011-02-14
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Posłużę się cytatem ks. Jana Twardowskiego, którego użył Szymon Hołownia we wstępie do tej książki "Nie przyszedłem Pana nawracać, przyszedłem Pana poinformować". Jest to cytat, który oddaje istotę tej książki.
Szymon Hołownia nie ma zamiaru za jej pomocą nikogo nawracać, przekonywać, że jest to jedyna słuszna droga, którą należy objąć. Książka ta to raczej taki mini słownik tematyczny związany z religią, kościołem chrześcijańskim. Znajdziemy w niej rozdziały, które dotyczą jednego zagadnienia, nie trzeba ich wszystkich czytać, można wybrać to, co nas interesuje, gdyż rozdziały te nie są ze sobą powiązane. Można też przeczytać książkę od przysłowiowej "deski do deski", gdyż dowiemy się wielu interesujących rzeczy, o których większość (może) nie słyszała.
Ponad to książka ta napisana jest prostym językiem, Hołownia nie sili się na wyszukane, niezrozumiałe słownictwo, wręcz przeciwnie. A tam, gdzie jest coś trudniejszego tłumaczy w prosty sposób, dodaje komantarze w swoim stylu....

Zaczytana | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Przeczytana w tzw. "między czasie" pomiędzy innymi lekturami.
Myślę,że ciężko byłoby ją czytać od "deski do deski" ponieważ jest napisana w formie leksykonu zawierającego hasła dotyczące Kościoła i wiary.Byłoby to dość nużące,przynajmniej dla mnie.
Napisana prostym językiem,okraszona humorem,ale też ironiczna.
Nadaje się i dla bardziej i dla mniej zaawansowanych.

Maialis | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Szymona Hołownię uwielbiałam głównie za jego felietony w "Newsweeku", które czytywałam doprawdy namiętnie. Dotychczas nie miałam okazji przeczytać żadnej jego książki, więc nie chcąc wyrabiać sobie opinii recenzjami, sięgnęłam po prostu po pierwszą z brzegu.

Choć recenzje letnie (jeśli chodzi o ich temperaturę) czyta się najgorzej, to ta recenzja będzie letnia. Bo i takie są moje uczucia wobec tej książki: mieszane, bardzo mieszane. Z jednej strony - jest to pozycja interesująca, będąca kompendium podstawowej wiedzy o Kościele, ale wiedzy podanej w sposób zabawny, a przy tym pozbawiony moralizatorstwa, według którego katolicyzm jest jedyną słuszną drogą życiową. Z drugiej - są momenty wyraźnie słabsze, przegadane, według mnie - niepotrzebnie.

Hołownia już w swoich felietonach dał poznać, że o Kościele potrafi pisać z humorem, co w naszym kraju jest zjawiskiem rzadkim i tym bardziej docenianym, bo zwykle wypowiedzi na ten temat są po prostu skrajne, dobre lub złe - w zależności od...

Paula | 2010-10-30
Przeczytana: 22 października 2010

Książka jest skonstruowana na zasadzie alfabetycznej. Pod każdą literą alfabetu znajdują się hasła lub słowa, które autor w mini rozdziałach wyjaśnia lub omawia. Książka zaczyna się od "aniołka automatycznego" a kończy na "żywym różańcu". Tematy w niej poruszone są bardzo różnorodne, od tych poważnych np. "dyplomacja watykańska", poprzez przydatne na codzień "nabożeństwo" czy "modlitwa stresem", po zabawne np. "bezokolicznik". Każde z haseł wytłumaczone jest w sposób rzetelny i jasny, bez niepotrzebnych zawiłości, które mogłyby utrudnić zrozumienie. Szymon poruszył w tej książce również tematy, które są bardzo na czasie, jak np. "obsesja seksualna" czy "rozwód kościelny". Z niektórymi rzeczami człowiek może się nie zgadzać, ale na pewno warto przeczytać jakie jest zdanie Kościoła na dany temat i próbować je zrozumieć. Podoba mi się to, że książkę można czytać np. w przerwach między wstaniem z łóżka a śniadaniem, a to dlatego, że przeczytanie jednego rozdzialiku (jednego hasła)...

ira | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Nie wiem, co ta książka robi osobom religijnym - mnie zniesmaczyła ledwo ukrywana pogarda dla innych wyznań, ze szczególnym wskazaniem na protestantów (jakieś kompleksy autora?) a także głębokie przekonanie, że czytelnik jest idiotą (dla mnie dość obraźliwe), wyrażające się koncertowo w takich rozdziałach jak np. "Episkopat" czy "Gosposia".
Jako osoba z określonymi doświadczeniami życiowymi nie dowiedziałam się niczego nowego, a jedynie utwierdziłam się w słabym do tej pory i niepewnym podejrzeniu, że pan Hołownia to nadęty buc.

Evik | 2013-10-02
Przeczytana: 29 lipca 2011

Książka ma charakter leksykonu/encyklopedii. Przybliża niektóre pojęcia związane z religią.Pojęcia są umieszczone w porządku alfabetycznym. Są tu wyjaśnione takie pojęcia, jak antyfona, apokryf, zakonnica czy znak pokoju. Większość pojęć znam, ale z tej książki dowiedziałam się, czym jest celebret.
Można się także dowiedzieć, co oznacza "watykańska ruletka" ;).
Z przyjemnością sięgam po książki Szymona Hołowni.