Tabletki z krzyżykiem

2007-01-01
literatura polska katolicyzm Bóg

Okładka książki Bóg, kasa i rocknroll Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Ocena 6,6
Bóg, kasa i ro... Szymon Hołownia, Ma...
Okładka książki Niebo dla średnio zaawansowanych Szymon Hołownia, Grzegorz Strzelczyk
Ocena 6,7
Niebo dla śred... Szymon Hołownia, Gr...

ale gowno

ale gowno

Absolutnie mi się nie podobała. Rozumiem, że to nie moje klimaty (przeczytałam, ponieważ została mi polecona i podarowana, a nie chciałam odmawiać), ale jak można tak na około odpowiadać na dość proste pytania? Jeżeli autor w ten sposób chciał przekonać do wiary i rozwiać wszelkie wątpliwości, to niestety mu się nie udało, wręcz przeciwnie - jestem jeszcze gorzej nastawiona do osób opowiadających o katolicyzmie niż wcześniej.
Odpowiedź na żadne pytanie mnie nie usatysfakcjonowała i czuję, że zmarnowałam część swojego życia.

Rzadko sięgam po książki o tematyce religijnej, chociaż świadomie od niej nie uciekam. Tym razem jednak, nie będę ukrywać, że na książkę Szymona Hołowni skusiłam się z czystej ciekawości. Zainteresował mnie fakt, że autor nie boi się zadawać trudnych pytań i jeszcze do tego, podejmuje próbę odpowiedzi na nie. Dlaczego data końca świata jest tajemnicą? Czy należy klękać oglądając transmisję mszy świętej w telewizji? I dlaczego Jezus nie mógł umrzeć ze starości? Każdy z nas na jakimś etapie życia zadaje sobie podobne pytania. Czy w książce Szymona Hołowni odnajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas wątpliwości?

Tabletki z krzyżykiem, to książka podzielona na cztery główne rozdziały. Pierwszy skupia się na tematyce sławnych w Biblii (ale nie tylko) ludzi, kolejny opiera się na fundamentalnych prawdach wiary, trzeci porusza około naukową tematykę, a ostatni zawiera pytania na temat śmierci i tego, co po niej następuje. Całość stworzona jest właśnie na zasadzie pytaniań i próbie odpowiedzi na nie, w oparciu o różne naukowe, lub mniej naukowe źródła.

Nie będę ukrywać, że książka Szymona Hołowni trochę mnie rozczarowała. Spodziewałam się rzetelnych, sprawdzonych informacji, które stanowiłyby odpowiedź na wprost postawione pytanie. Jednak większość wypowiedzi była moim zdaniem przegadana i w sumie mało z nich wynikało. Bardzo ciężko z potoku słów wyłuskać jakieś fakty, które naprawdę zaskoczą, czy pozostaną w pamięci. Jedynie na kilka pytań zawartych w książce uzyskałam satysfakcjonującą odpowiedź, taką która nie zawierałaby tylko retorycznych zabaw, ale po prostu fakty. Cały zamysł książki, sposób jej ułożenia jest naprawdę ciekawy, świeży i dający wielki potencjał. Nie czyta się tego źle, jednak po skończeniu lektury nie jestem dużo bogatsza w wiedzę, niż przed jej rozpoczęciem.

jak zawsze dobrze

jak zawsze dobrze

Można przeczytać, pomimo że napisane przez fanatyka religijnego, który pomimo skażenia fanatyzmem jest dobrym człowiekiem.

Nie ma glupich pytan. Sa za to takie, na ktore niekoniecznie znamy odpowiedz. Jest tez nadzieja, ze kiedys to sie zmieni. Do znudzenia powtarzam, ze ksiazki autorstwa Szymona Holowni maja wielokrotnie wiecej tresci niz stron. "Tabletki z krzyzykiem" nie odstepuja od tej reguly. Polecam wszystkim dociekliwym i ciekawskim, i sceptykom tez.

Niestandardowe, humorystyczne podejście do zagadnień dotyczących kwestii ostatecznych. Można odnieść wrażenie, że niezależnie od wyznania na każdym etapie życia warto zweryfikować nabytą wiedzę o życiu po życiu.

Niezwykle mnie ta książka zdziwiła. Spodziewałam się typowo teologicznych wywodów, a dowiedziałam się o bardzo wielu teoriach i badaniach naukowych. Autor wykonał kawał dobrej roboty biorąc pod uwagę obszerną bibliografię. Wychowałam się w wierze chrześcijańskiej, a po tej lekturze okazało się jak niewiele o niej wiem. Polecam tę książkę chcącym poszerzać wiedzę, nie tylko z zakresu chrześcijaństwa.

"Są takie zdania, po których kropka brzmi doprawdy niezwykle wyraźnie."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością p. Hołowni i już wiem, ze nie ostatnie. Tabletki naprawdę wciągają i przekazują wartościowe treści.
Dawkować z umiarem! ;)
Ale okładka przerażająca!

"Czy wielka jest różnica między grobem a ustępem? Nie. Bo jeśli czas tam iść, to trzeba iść."

"Są takie zdania, po których kropka brzmi doprawdy niezwykle wyraźnie."

Dawkować z umiarem! ;)
Ale okładka przerażająca!

Przeczytane po raz pierwszy 19 lipca 2011 roku.
Drugi raz we wrześniu i w październiku 2018 roku.
Człowiek się zmienia i autor się zmienia.
Czasem warto wrócić i odkryć swoje podkreślenia sprzed lat.

Przeczytane po raz pierwszy 19 lipca 2011 roku.
Drugi raz we wrześniu i w październiku 2018 roku.
Człowiek się zmienia i autor się zmienia.
Czasem warto wrócić i odkryć swoje podkreślenia sprzed lat.