Teraz albo nigdy

Znak
2019-12-14
2019-12-14
społeczeństwo Kościół świat

Przeczytałem tę książkę, aby lepiej poznać autora. To zbiór felietonów z tygodnika powszechnego. Nie koncentruje się ona na religii, lecz raczej stanowi krytykę polityczną oraz zbiór przemyśleń autora na temat etyki i otaczających problemów. Lektura była bardzo przyjemna. Cieszę się, że mamy takiego przedstawiciela w rządzie, który ma zdrowe podejście do kwestii religijnych.

Ksiazka- lekka krytyka polityczna, lekka krytyka kość koła, ale ogólnie to ogromny katalog dobra, które możemy czynić. Porusza mnóstwo spraw/informacje o ludziach w potrzebie, jednocześnie mówiąc o sposobach pomocy.. Hołownia ma zdefiniowane podejście do wielu spraw swiatopogladowych, z którymi się nie zgadzam, ale z esejów można zrozumieć jego tok myślenia. Dla mnie chyba szpilka i inspiracja do refleksji nad czynieniem dobra, a może i do samego czynienia…?

Bardzo dobra książka ze zbiorem felietonów autora. Zaskakuje niezwykle trafnym spojrzeniem na wiele spraw społecznych, ekonomicznych jak i prozaicznych z którymi spotykamy się na codzień bezpośrednio. Czyta się lekko i przyjemnie.
Gorąco polecam

Gorąco polecam

Bardzo sobie cenię ten sposób pisania. Mało kto potrafi się zdobyć na taką szczerość i otwartość, również w zakresie swoich wad, a także otaczających nas tematów. Z racji tego, że jest to zbiór esejów, część dotyczy wydarzeń, które teraz nie mają już takiej siły oddziaływania. Jednak pewna linia myślowa wytyczona przez autora jest - może nie niezmienna - ale spójna w czasie i dla wielu pomocna w dylematach. Więc warto czytać tego autora, nie tylko tę książkę. Warto też do niej wrócić, bo jest z gatunku tych, gdzie za każdym razem inny fragment może zaintrygować lub utkwić w pamięci.

Nie mogę powstrzymać się od wrażenia, że Szymon to naiwny idealista, bujający w obłokach marzyciel i odrealniony chrześcijanin. Ale niech mnie jasna cholera - chciałbym mieć w sobie tyle wiary i patrzeć na świat, tak jak patrzy on. Mam nadzieję, że Hołownia nie zgubi się w polityce - byłaby to nieodżałowana strata dla publicystyki.

Żmudna, ciężka - niestety mnie nie porwała

Żmudna, ciężka - niestety mnie nie porwała

Publicystyka Szymona Hołowni stoi na bardzo wysokim poziomie. Dziennikarz ma bardzo trafne uwagi na temat otaczającego nas świata, stawia niezwykle cenne diagnozy. W swoich tekstach pisanych do "Tygodnika Powszechnego" podejmuje się trudnych tematów. Rozprawia się m. in. z problemem relacji państwo-kościół, pokazuje jak tak naprawdę powinna wygląda chrześcijańska postawa. Nie brak mu przy tym charyzmy i dystansu do własnej osoby. Szymon Hołownia to nie tylko "jakiś tam" prezenter telewizyjny, ale przede wszystkim to bardzo zdolny publicysta i intelektualista.

Mądre, znakomicie napisane eseje. Zmuszające do myślenia, do zastanowienia się nad własnymi priorytetami.

Ciężko ocenić pozycję tego kalibru. Wpadła mi w ręce przypadkiem, a że czas był do zabicia, to i zabrałem się do czytania - i niestety, może i napisane to wszystko sprawnie, ale głos oddam gdzie indziej...

Kolejne spotkanie Panem Szymonem- obecnie kandydatem. Zbiór jego felietonów w Tygodniku Powszechnym. W 90% zgadzam się z autorem, te 10 % to może wynik niektórych tematów które mnie albo już nudzą albo w ogóle z innej strefy są ich korzenie:). obowiązkowo kolejna książka tego autora zagości w mym ręku:)

• Publicystyka
  • Kupione-2019