Kościół dla średnio zaawansowanych

Znak
religia
2010-02-01
978-83-240-1291-6

Lekka lektura dla interesujących się różnymi „dziwnymi” nazwami kościelnymi których nie sposób pojąć. Książka napisana w prosty, zabawny sposób, daje możliwość przeanalizowania wartości kościelnych i swoich.

Chciałam sięgnąć po tę książkę już kilka lat temu, ale ciągle nie miałam okazji. Pamiętam, że wówczas wszyscy wokół zachwycali się twórczością Hołowni. Teraz w końcu mogę ocenić sama.

Ot, zbiór zagadnień związanych z katolicyzmem, przedstawiony w formie leksykonu. Czyta się bardzo szybko, autor sporo dowcipkuje. Lekko, przyjemnie, choć spodziewałam się czegoś...

Książka warta przeczytania. Hołownia w sposób ciekawy, trochę dowcipny i z humorem przedstawia różne zagadnienia związane z kościołem i Kościołem.

Można przeczytać, pomimo że napisane przez fanatyka religijnego, który pomimo skażenia fanatyzmem jest nadal dobrym człowiekiem.

Uwielbiam książki Szymona Hołowni. Świetnie wyjaśnia pojęcia związane z kościołem.

Czym jest tak książka? Alfabetycznym leksykonem napisanym przez niedoszłego (dwukrotnie) dominikanina.
Jak jest napisana? Dość lekko i humorystycznie. Rozdziały (definicje, przyczynki) są krótkie, tematyczne i szybko się to czyta.
Czego się można z niej dowiedzieć?
- Wspaniałej skuteczności Litanii do wszystkich świętych: "Tekst super skutecznej Litanii dominikańskiej...

Książkę dostałam, przeczytałam ją między innymi lekturami. Jest napisana w formie leksykonu, tłumaczy wybrane hasła kościelne, okraszone doświadczeniami czy anegdotami autora. W sumie książka lekka, napisana prostym językiem. Dowiedziałam się z niej kilku rzeczy (za którymi normalnie musiałabym się sporo nagrzebać w źródłach - a tu miałam je na tacy), kilka razy się...

Szymon Hołownia opisuje zasady wiary i Kościół. Lekkim językiem, czasem wręcz humorystycznie wyjaśnia zagadnienia, które zna każdy katolik, ale tak zna mniej więcej, czyli mniej. a właściwie to ich prawie nie zna. Jak z Dekalogiem, gdzie po głębokim namyśle, przeciętny katolik wymieni kilka przykazań, ale na pewno nie w kolejności. O więcej lepiej nie pytać, bo wpędzimy...

W sposób przystępny i inteligentny autor opowiada o Kościele i zwyczajach,obrzędach,przesądach i tradycjach. Ciekawa, momentami zaskakująca pozwalająca się nad wieloma kwestiami zastanowić, nie koniecznie tylko tym "znający kościół".

"Po raz kolejny potwierdziła się więc stara prawda, którą głoszą prawnicy, a tępią nauczyciele: strach bywa skuteczniejszy niż miłość."

Rodzaj słownika, w którym wyjaśnione zostały mniej i bardziej znane pojęcia związane z życiem religijnym. Napisany humorystycznie i z lekka prześmiewczo, co czyni go łatwym w odbiorze. Teraz już wiem, czy dziecko może zostać ochrzczone...

Dyskusje

1 294