Kościół dla średnio zaawansowanych

Okładka książki Kościół dla średnio zaawansowanych Szymon Hołownia
Okładka książki Kościół dla średnio zaawansowanych
Szymon Hołownia Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2010-02-01
2004-10-28
978-83-240-1291-6

Okładka książki Wszystko jest po coś Mira Suchodolska, Krzysztof Ziemiec
Wszystko jest ... Mira Suchodolska, K...
Okładka książki Wszystko w porządku. Układamy sobie życie Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Wszystko w por... Szymon Hołownia, Ma...
Okładka książki Uwierzcie w koniec świata! Współczesne proroctwo o powtórnym przyjściu Chrystusa Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Uwierzcie w ko... Joachim Badeni OP, ...

Z humorem, obiektywnie i ciekawie o Kościele, kościele i kościelnej społeczności

Bardzo lubię sposób pisania autora i swoisty dystans. Niemniej jednak pozycja jest bardziej słownikiem pojęć, więc nie czyta się jej tak przyjemnie jak np "Bóg: życie i twórczość". To lektura bardziej dla osób chcących poznać konkretne określenia/terminy wg nazw ew grup tematycznych.

Lekka lektura dla interesujących się różnymi „dziwnymi” nazwami kościelnymi których nie sposób pojąć. Książka napisana w prosty, zabawny sposób, daje możliwość przeanalizowania wartości kościelnych i swoich.

Książka warta przeczytania. Hołownia w sposób ciekawy, trochę dowcipny i z humorem przedstawia różne zagadnienia związane z kościołem i Kościołem.

Uwielbiam książki Szymona Hołowni. Świetnie wyjaśnia pojęcia związane z kościołem.

Czym jest tak książka? Alfabetycznym leksykonem napisanym przez niedoszłego (dwukrotnie) dominikanina.
Jak jest napisana? Dość lekko i humorystycznie. Rozdziały (definicje, przyczynki) są krótkie, tematyczne i szybko się to czyta.
Czego się można z niej dowiedzieć?
- Wspaniałej skuteczności Litanii do wszystkich świętych: "Tekst super skutecznej Litanii dominikańskiej stanowi odmianę Litanii do Wszystkich Świętych. Już w średniowieczu, gdy dzięki regularnemu jej odmawianiu dominikanie załatwili sobie zmianę niekorzystnych dla nich decyzji Kurii Rzymskiej (a konkretnie -jak głosi legenda-wymodlili sobie śmierć papieża, ponieważ zmarł w nocy przed dniem, w którym miał podpisać akt kasaty zakonu),utarło się w kręgach kościelnych powiedzenie „strzeżcie się Litanii dominikańskiej, bo ona cudów dokonuje!”
- Ciekawych, złorzeczących psalmów 109 oraz 137: "Klasycznym przykładem jest Psalm 109: „Niech dni jego będą nieliczne, a jego urząd niech przyjmie kto inny. Niechaj jego synowie będą sierotami, a żona niech zostanie wdową! Niech lichwiarz czyha na całą jego posiadłość, a obcy niech rozdrapią owoc jego pracy...”, W innym psalmie oddane to jest jeszcze bardziej plastycznie: „Niech jego droga będzie ciemna i śliska, gdy będzie go ścigał anioł Pana!”, czy jak w Psalmie 137, w którym czytamy: „Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci”.
- różnicy pomiędzy jezuitami a dominikanami: " Trochę jak w anegdotce: dominikanin zapytał przełożonego, czy podczas modlitwy może zapalić papierosa, na co otrzymał oczywiście odpowiedź odmowną. Jezuita natomiast zapytał, czy podczas palenia papierosa może westchnąć do Boga... Okazuje się, że może, a nawet powinien...”.

Do jakich przemyśleń skłania? Przede wszystkim, że obrzędowość i teologia katolicka są z jednej strony skomplikowane a z drugiej niezwykle uproszczone w religijności ludowej (vide: "W latach siedemdziesiątych sam prymas Wyszyński, żegnając pielgrzymkę wyruszającą z Warszawy na Jasną Górę, prosił, by wierni pozdrowili Matkę Boską Częstochowską od patronki Warszawy, Matki Boskiej Łaskawej.") Książka w fajny sposób wyjaśnia wiele zagadnień, piętnuje również negatywne cechy księży w zakresie ich nudnych kazań ("Dlaczego jednak nie jest całkiem dobrze, a bywa tak, jak opisał w jednym ze swoich wierszy ksiądz Jan Twardowski: „homilie jak ciężkie indyki jakby ktoś przyszedł porozmawiać z nikim. Jezus na śmierć rozebrany, bosy, prosi o słowa świeże, wilgotne od rosy”?). 6/10

Czego się można z niej dowiedzieć?

Książkę dostałam, przeczytałam ją między innymi lekturami. Jest napisana w formie leksykonu, tłumaczy wybrane hasła kościelne, okraszone doświadczeniami czy anegdotami autora. W sumie książka lekka, napisana prostym językiem. Dowiedziałam się z niej kilku rzeczy (za którymi normalnie musiałabym się sporo nagrzebać w źródłach - a tu miałam je na tacy),kilka razy się zaśmiałam, choć nie do końca rozumiem jakie było kryterium wyboru akurat tych zagadnień. Zainteresowała mnie historia autora, który sam był jakiś czas w nowicjacie - o tym jest kilka słów na końcu. Mogłabym o tym poczytać trochę więcej, czułam pewien niedosyt. O takich doświadczeniach - dla większości z nas egzotycznych - czyta się jednak najchętniej. Zwłaszcza jeśli są to smaczki z pierwszej ręki.
To moja pierwsza książka Hołowni, a chyba też pierwsza książka jego autorstwa tak w ogóle. I moim zdaniem to czuć. Mam wrażenie - opierając się na opiniach znajomych - że jego kolejne książki, a przynajmniej niektóre z nich, okażą się lepsze.
Jeśli komuś wpadnie w ręce - polecam. Czy bym ją kupiła w sklepie? Nie. Choć na pewno z chęcią wybrałabym coś innego jego autorstwa.

W sposób przystępny i inteligentny autor opowiada o Kościele i zwyczajach,obrzędach,przesądach i tradycjach. Ciekawa, momentami zaskakująca pozwalająca się nad wieloma kwestiami zastanowić, nie koniecznie tylko tym "znający kościół".

"Po raz kolejny potwierdziła się więc stara prawda, którą głoszą prawnicy, a tępią nauczyciele: strach bywa skuteczniejszy niż miłość."

Rodzaj słownika, w którym wyjaśnione zostały mniej i bardziej znane pojęcia związane z życiem religijnym. Napisany humorystycznie i z lekka prześmiewczo, co czyni go łatwym w odbiorze. Teraz już wiem, czy dziecko może zostać ochrzczone seminaryjnym rosołem albo do kogo się modlić o dobrą podróż. Jednak lektura nie wywołała we mnie większych emocji - jak zresztą wszystko ostatnimi czasy.

"Wiem też, że chlubnym wyjątkiem na mapie kościelnego śpiewania jest Śląsk, gdzie chóry parafialne - być może na skutek wpływów porządnej, niemieckiej tradycji - działają jak dobrze naoliwione organy."
"Maryja jest jak zegar - ona też mówiła Bogu: TAK, TAK, TAK..."

jak zawsze warto było !!!!

jak zawsze warto było !!!!

• Religia
  • 2011