Monopol na zbawienie

2020-02-12
2009-11-12
literatura polska katolicyzm Bóg

Gra o wysoką stawkę

Swoiste kompendium wiedzy dla początkujących katolików. Wskazanie kierunków rozwoju - podstawowa wiedza praktyczna, przydatne życiorysy. Jako praktykująca katoliczka cieszę się z przeczytania i ugruntowania wiedzy. Poleciłabym szczególnie osobom zaczynającym świadome rozważania o wierze.

Uwielbiam książki Szymona, przeczytałam chyba wszystkie ;) Polecam z całego serca nie tylko dla osób wierzacych!

Książka o tematyce religijnej i katolicyzmie oczami Holowni. I super gra planszowa!!!!!!

Na pewno Szymon Hołownia piszę w sposób przystępny i bardzo dobrze się czyta o tematach, które na pierwszy rzut oka są nudne typu życiorysy świętych. Przekazuje to w sposób ludzki, ale nie trywialny. Nie jest to jednak książka dla wszystkich, a raczej dla wierzących, dla katolików ewentualnie dla wątpiących, ale jednak katolików. Wielokrotnie dyskusje nad argumentami ateistów czy ludzi odmiennej wiary autor kwituje "głupie argumenty" lub "jakiś głupek tak twierdzi" i są to prawie cytaty słowo w słowo. Trochę mnie tym irytował. Jednakże polecam jeśli ktoś jest w stanie bez uprzedzeń lub fanatyzmu poznać interesujące sprawy z życia Kościoła.

Szymon Hołownia po ludzku w prosty sposób opowiada o Bogu Kościele wierzę. W tej książce znalazłam odpowiedzi na wiele pytań które mnie nurtowały. Polecam każdemu książka pozwala pogłębić wiarę i zrozumieć o co tak naprawdę w życiu chodzi.

Warta przeczytania, zwłaszcza rozdziały dotyczące gry. Hołownia w ciekawy sposób, z lekkim humorem odpowiada na wiele pytań. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tego nie wiem, a dodatkowo ciekawi mnie to.

Pozycja warta uwagi. Mnie szczególnie zaciekawiła środkowa część, która opisuje różne interesujące, czasem kontrowersyjne tematy związane z kościołem. Niestety pierwsza część, czyli wędrówka poprzez życiorysy świętych, okazała się ponad moje siły :)

Niewielu ludzi tak ciekawie i przystępnie pisze o współczesnym kościele katolickim jak Szymon Hołownia. Ten "święty kościół grzesznych ludzi" przeżywa od lat kryzys i ma coraz mniej zwolenników. Ta książka pokazuje jednak jego dobrą stronę i powinna zainteresować tych, którzy mają kryzys wiary/przynależności do kościoła, ale także tych którzy bez rzetelnej wiedzy kościół krytykują, bazując na powszechnie powtarzanych opiniach. Gdyby kościół wyglądał tak jak pisze autor, a jego wyznawcy byli by tacy jak on sam, religia chrześcijańska miałaby się znacznie lepiej w trudnej dla niej dziś sytuacji.

Rewelacyjna książka!!!!gorąco polecam!

Rewelacyjna książka!!!!gorąco polecam!

Zawsze miałam problem z książkami religijnymi. Budziły moją ciekawość, z zainteresowaniem je czytałam, lecz potem miałam problem z ich oceną. Przeważnie z uwagą czytałam je od strony pierwszej do ostatniej, lecz często trafiałam też na tekst, który mnie zanudzał.

"Monopol na zbawienie" to czwarta książką autorstwa Szymona Hołowni, którą poznałam. Pierwszą była książka "Ludzie na walizkach", która była zbiorem wywiadów z osobami, które w swoim życiu cierpiały (Szymon Hołownia miał też program o takim tytule na religia.tv, jak dobrze pamiętam). Drugą zaś "Bóg, kasa i rock'n'roll", którą napisał wspólnie z Marcinem Prokopem. Trzecią "Kościół dla średnio zaawansowanych". Każda z nich jest całkiem inna. Przy "Ludziach na walizkach" zastanawiamy się nad sensem cierpienia, bólu, ale i sensem życia. "Bóg, kasa i roc'n'roll" jest niby opowieścią o Bogu i wierze, choć tak naprawdę widzi się w niej rozmową dwójki przyjaciół na tematy poważne, ludzi inteligentnych, którzy potrafią ze sobą rozmawiać zamiast toczyć bezsensowne spory. "Kościół dla średnio zaawansowanych" natomiast był zbiorem regułek, które Szymon Hołownia wyjaśnia.

"Monopol na zbawienie" natomiast jest w pewnym sensie rozgrywką, w której sprawdzasz swoją wiedzę, przy okazji zaś dowiadujesz się wiele innych rzeczy, o których nie miałeś pojęcia.

Plusem książki jest na pewno jej układ. Na początku Przestrogi na drogę, które dzielą się na przestrogi Boskie (czyli 10 przykazań Bożych) i przestrogi ludzie. Następnie mamy test, czyli pytania na a, b, c, w których przeważnie jedna odpowiedź jest dobra. Łatwo ją znaleźć, bo niektóre odpowiedzi są absurdalne, ale też zabawne. Jednak najważniejsze w teście są uzasadnienia Wyjaśniają one naprawdę wiele kwestii, które lepiej pozwalają zrozumieć chrześcijaństwo. W rozdziale w tym są też podrozdziały "Spotykasz..." jakąś osobę kontrowersyjną i co robisz wtedy (np. spotykasz darwinstę". Po teście możesz znaleźć rozdział "Patroni do wzięcia", w którym są przedstawienie święcie, o których raczej się nie słyszy. A szkoda. Na końcu zaś poza modlitewnikiem, są pytania fundamentalne, czyli na przykład "po co jest Bóg?" czy też pytanie o cierpienie.

Szymon Hołownia o kościele, religii chrześcijańskiej pisać potrafi. Robi to w sposób zrozumiały do przeciętnego katolika. Wyjaśnia zasady rządzące w Kościele w sposób prosty, jasny, przyjemny, a przy tym widać głębię przekazu. Jego książki czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Szczerze spodobał mi się pomysł z testem. Choć pytania były naprawdę proste, to już wyjaśnienie takie proste nie było. Spodobało mi się wyjaśnienie, dlaczego taka odpowiedź a nie inna oraz pomysł, by wyjaśnienie podzielić na "krótko", "trochę dłużej", itd. W krótkim wyjaśnieniu (które nie zawsze jest krótkie, czasem jest dłuższe niż tych niby dłuższych" Hołownia pisze to, co najważniejsze, by daną rzecz zrozumieć. Później zaś (w dodatkowych wyjaśnieniach) dodaje to, co z pozoru nie jest ważne, aczkolwiek jeszcze bardziej pomaga zrozumieć istotę danego problemu.

W książce nie znajdziemy moralizatorskiego tonu. Nie czuć w książce poczucia, iż autor uważa się za kogoś lepszego, bo wierzy w Boga. Nie, on za to pisze prosto, tak by każdy mógł zrozumieć, a przez lepiej poznać tą wiarę. Przekazuje swoją wiedzę. Nie boi się krytykować kościoła, nie miłuje go ponad wszystko. Widzi jego wady i zalety. Jednak pamięta, o co chodzi w wierze. I to właśnie próbuje przekazać w swojej książce.

"Monopol na zbawienie" jest pozycją, która na pewno nie zaszkodzi. Za to może pomóc w zrozumieniu wiary katolickiej, praw w niej rządzących. Jest to pozycja, którą ogromnie polecam każdemu. Nie tylko ludziom wierzącym.

• Religia
  • Chrześcijaństwo