Duchowni o duchownych

Seria: NIE/ZWYKŁE ROZMOWY
Wydawnictwo: Od deski do deski
Kościół, duchowni, księża
literatura faktu

„Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. To nie są wymyślone historie, a relacje z pierwszej ręki. Autor, Artur Nowak, rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami. Wszyscy rozmówcy wypowiadają się pod imieniem i nazwiskiem: Marcin Wójcik – były kleryk, Robert Samborski – były diakon, Marcin Kuśmierek – były ksiądz, Lesław Juszczyszyn – były ksiądz, Piotr Szeląg – były ksiądz, Maciej Biskup – dominikanin, Tomasz Dostatni – dominikanin, Kasper Mariusz Kaproń – franciszkanin, Kazimierz Bem – pastor.

"... W monoreligijnym katolickim kraju, w którym od urodzenia do śmierci towarzyszy nam kapłan, duchowni mają swoje gęby: mędrców i wybrańców albo materialistów i hipokrytów. Jacy są naprawdę i co im w duszach gra?..."

źródło opisu: https://www.oddeskidodeski.pl/ksiazki/duchowni-o-duchownych/

źródło okładki: https://www.oddeskidodeski.pl/ksiazki/duchowni-o-duchownych/

allison | 2019-05-25
Przeczytana: 23 maja 2019

Wstrząsająca książka, kolejny materiał dokumentalny obnażająca prawdę o Kościele w polskim, katolickim wydaniu.

Z rozmów, jakie Artur Nowak przeprowadził z w większości byłymi księżmi i zakonnikami, wyłania się przerażający obraz zamkniętego świata, opartego na silnej hierarchii , obłudnego, zakłamanego, tak naprawdę niemającego nic wspólnego z religią, a tym bardziej z kapłańską posługą oraz wiarą w Boga.
Państwo w państwie, i to reżimowe.

Treść, mimo iż mną wstrząsnęła, nie była dla mnie niczym nowym. O wielu różnych nadużyciach, a nawet przestępstwach w Kościele mówi się i pisze od dawna. W ostatnich miesiącach i tygodniach - dzięki filmowi braci Sekielskich - temat przestał być tabu i wywołał burzę, lawinę, której nie da się już zatrzymać. I bardzo dobrze, bo najwyższy czas na to.

Po książkę "Duchowni o duchownych" powinni sięgnąć przede wszystkim ci, którzy bezkrytycznie patrzą na księży. Z drugiej strony jednak jakoś trudno mi uwierzyć, by ludzie mający klapki na...

Tę książkę powinien przeczytać każdy kandydat do stanu kapłańskiego, każdy ksiądz i każdy wierny.

Szczera i prawdziwa do bólu, opowiedziana przez byłych kleryków lub księży, przez dominikanów i franciszkanów. Unaocznia i uzmysławia skostniałość polskiego Kościoła, jego hierarchów, którzy dla pozycji i pieniędzy są gotowi posunąć się do wielu podłości, kłamstw i konfabulacji. Dewiacje typu homoseksualizm, pedofilia, nie przestrzeganie celibatu, związki z kobietami, nieślubne dzieci - to wszystko skrzętnie jest ukrywane i dla biskupów czy arcybiskupów nie stanowi problemu. Kościół wciąż nie odrobił lekcji, zawartej w encyklikach papieskich i zaleceniach kolejnych Synodów.
Ten 200-stronicowy reportaż -wywiad ukazuje też obraz polskiego „pseudo katolika”, który bałwochwalczo ulega presji swych duchownych przełożonych, boi się reagować na zło, kłamstwa, wykorzystywanie finansowe wiernych.
Możemy w niej przeczytać jak wygląda Kościół katolicki na świecie, jak wiara jest realizowana w...

almos | 2019-05-17
Przeczytana: 11 maja 2019

Rozmowy, głównie z byłymi duchownymi, o polskim kościele: kształceniu księży, pracy w parafiach, relacjach międzyludzkich. Dostajemy obraz instytucji totalitarnej, tępiącej niezależność, kreatywność i inicjatywę, a promującej posłuszeństwo, donosicielstwo i hipokryzję. A w sprawach pieniężnych nie ma żadnej kontroli, każdy zagarnia pod siebie. Może to obraz przejaskrawiony, ale bliski prawdy.

W tym zbiorze rozmów, głównie z byłymi duchownymi, dostajemy obraz polskiego kościoła znany już z innych źródeł, ale po raz kolejny czyta się to ze zdziwieniem i niesmakiem.

Zaczyna się od kształcenia księży, oto młodzi ludzie bez żadnego doświadczenia życiowego, często z problemami osobistymi, przez sześć nauki skoszarowani są w seminarium. Tam się ich zastrasza, uczy donosicielstwa i hipokryzji i głównie uczy teologii. Potem idą do parafii, uważani są tam za wyrocznię, mają uczyć dzieci, doradzać dorosłym i małżeństwom. Mówi były ksiądz: „Jako ksiądz miałem duże problemy w relacjach z...

kuzo | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Najnowsza książka autora, z maja 2019.
Artur Nowak, prawnik i jeden z bohaterów filmu Siekielskich o pedofilii w polskim Kościele, przeprowadził szereg imiennych (nie anonimowych!) wywiadów z aktualnie pracującymi księżmi katolickimi bądź też byłymi, którzy przeszli do innych kościołów chrześcijańskich, pracującymi zagranicą lub w kraju, którzy przedstawiają nam feudalne struktury hierarchii katolickiej w Polsce, gdzie biskup może z dnia na dzień odebrać duchownemu środki do życia, nawet całkowicie odbierając mu parafię, i zakazać nauczania i zabierania głosu publicznie (kręcenie wte i wewte ks. Isakowiczem-Zaleskim za temat lustracji wśród duchowieństwa, ks. Tischner, ks. Lemański). Niedostateczne przygotowanie kandydatów do kapłaństwa i ich niedojrzałość życiowa to drugi z tematów, a trzeci to udział (bądz jak w Polsce – jego brak) wiernych w decyzjach w parafii i całkowity brak kontroli nad finansami. Porównania z kościołem katolickim w innych krajach i z innymi wyznaniami...

mamazrozowatorebka | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Siłą tej książki jest spokój, który z niej bije. Nawet jeśli coś mnie mocno bulwersowało, to autor podawał to w takiej formie, że nie miałam ochoty rzucać książką. Nie ma tu słodzenia, jest dosadnie, ale nie wulgarnie.

Z jednej strony nie ma tu nic, czego bym nie wiedziała. Ale zebrane w jednym miejscu, podobne spostrzeżenia, różnych osób, choć przez chwilę będących częścią tego systemu, podpisanych z nazwiska. To musi robić wrażenie.

Największe uderzenie nastąpiło już na początku i muszę przyznać, że przez pierwsze 100 stron nie mogłam się od niej oderwać. Ale jak czytam rozmowę z byłym księdzem to w sumie mogę założyć, że będzie chciał oczernić grupę, która go odrzuciła, prawda? Nie był dość dobry i teraz chce odreagować. No dobra pierwszy były kleryk, drugi były diakon, trzeci, czwarty i piąty były ksiądz ... serio? E tam, autor dobrze się do tych rozmów przygotował i odpowiednio rozmówców dobrał. Tylko, jakoś mi się to tak ładnie układa w całość z tym co od lat do mnie...

Gypsy_Girl_Recenzuje | 2019-06-16

Jak tylko zobaczyłam ten tytuł wiedziałam, że koniecznie muszę go przeczytać.
Ktoś może powiedzieć, że w społeczeństwie nastał nowy trend nagonki na księży. Jednak to nie prawda. To zawsze było. Jest. I będzie. Tylko film braci Siekielskich sprawił, że zaczęto mówić o tym głośno. Nie stało się to tematem tabu. I bardzo dobrze.
Jednak za bardzo odbiegłam od meritum.
Wróćmy do książki.

Książka ,,Duchowni o duchownych" to lektura, którą powinien przeczytać każdy, ale to każdy kto ma zamiar iść do seminarium itd.
Ta książka, to wstrząsający obraz Kościoła katolickiego w Polsce.

Nie będę wam przytaczam fabuły, bo to nie ma sensu. Dodam tylko, że to rozmowy autora z ludźmi związanymi z duchowieństwem w Polsce. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie to, że te rozmowy nie były anonimowe. Znalazły się osoby, które nie były się powiedzieć tej przerażające prawdy głośno.

Autor nie szuka sensacji, nie zadaje pytań tak by zdyskredytować Kościół w naszym kraju.
Pytania są proste....

red_sonia | 2019-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Maj 2019, 2019
Przeczytana: 17 maja 2019

Kiedy skończyłam „Duchowni o Duchownych”, naszła mnie myśl, że taka rozmowa potrzebna jest młodym chłopakom, tym którzy myślą o wstąpieniu do seminarium. Takim, którzy wierzą i chcą swoje ideały przekuwać w czyny, bo czy ich wyobrażenie o swojej przyszłej drodze ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Z książki „Duchowni o Duchownych” wyłania się obraz obłudy, dwulicowości i zakłamania. Ktoś, kto z ambony grzmi do ludu, że jest grzeszny, sam wraca do domu, gdzie czeka partnerka i często również dzieci, choć ślubował życie w celibacie, ktoś, kto mówi, że skromność jest cnotą, sam rozbija się po mieście drogimi samochodami. Bohaterowie rozmów Artura Nowaka mówią o hierarchii kościelnej, o układach, o ukrywaniu pedofilii, o homoseksualizmie wśród księży, o wykorzystywaniu seksualnym kobiet, nie tylko zakonnic, ale również kobiet pracujących np. w kuchni. Opowiadają o życiu w seminarium, o tym, jak wstępowali tam jako młodzi ludzie pełni pasji, a wychodzili „zaprogramowani”,...

ZuzaManiek | 2019-05-21

Kolejna świetna książka! @wydawnictwo_oddeskidodeski serią "nie/zwykłe rozmowy" podejmuje bardzo ciekawe tematy. Autor, Artur Nowak, zadaje pytania, aby zrozumieć rozterki, dylematy, wszystko to, o czym się nie mówi, co jest tematem tabu. Ale nie atakuje, nie prowokuje, nie szuka szuka sensacji. Chce wiedzieć, z jakimi problemami borykają się duchowni. Rozmówcami są byli księża, byli klerycy, zakonnicy, wszyscy podpisani imieniem i nazwiskiem, nikt z rozmówców nie chowa się za anonimowością.
I jaki obraz wyłania się z tych rozmów? Smutny. Nawet bardzo. Bo o ile do seminariów idą ludzie z powołaniem (choć i tacy, co idą dla pozycji i pieniędzy - i nie zostają odsiani), to gdy trafiają w tryby koszarowego stylu kształcenia nie mogą się rozwinąć, muszą poddać się dyscyplinie. Ewentualnie zaczynają czuć się lepsi, nieomylni, wskakują na cokół, są ponad wiernymi, zamiast z nimi. Tracą jednak przy tym możliwość przyznania się do potrzeby pomocy, wsparcia, bo przecież są ponad wszelkie...

Joanna | 2019-06-05

Nie porwała mnie jakoś szczególnie. Spodziewałam się więcej szokujących historii, które wbiją mnie w fotel. Dużo w niej rozważań o tym, jak to było kiedyś, czego dla mnie było za dużo i niektóre fragmenty zwyczajnie mnie nudziły.

Dodatkowo, odnoszę wrażenie, że książka była pisana trochę "na kolanie" i jest niedopracowana. Bardzo zdziwił mnie brak jakichkolwiek przypisów, co dla mnie (obecnie baaardzo daleko mi do kościoła) było dość problematyczne. Pojawiały się nazwiska oraz wyrażenia, których zwyczajnie nie znam lub nie wiem, kim był ksiądz X, o którym pojawia się wzmianka bez wyjaśnienia.
Odnalazłam też kilkanaście literówek, może się czepiam, ale bardzo mnie to irytowało, że nikt tego nie wyłapał przy korekcie.

Plusem jest przedstawienie sytuacji Kościoła z kilku punktów widzenia. Jednak coś mi nie zagrało :-(

mamaczytaksiazki | 2019-05-10

Sięgnęłam po tą książkę całkiem przypadkiem, ilość stron jest na tyle fajna, że wystarczy na jeden wieczór z hakiem ;)

Co o książce, no cóż, nie miałam okazji spotkać się z książką opowiadającej o działaniu Kościoła i księży. Mam wrażenie, że wpasuje się w ten “trend” gdzie odsłania się prawdę o zawodach, bo pewnie sami kojarzycie książki na temat choćby pracy służby zdrowia czy policji, no i ta jest właśnie jedną z takich, ale temat myślę ciekawy, zwłaszcza że chyba trudno mówić o tym na głos, bo ponoć nie dyskutuje się na temat wyznania.

Nie chcę akurat pisać o swoich przekonaniach, ale książka jest dla każdego kto ma chociaż trochę dystansu.

Zdecydowanie jak dla mnie na plus :)