Wyzwanie czytelnicze LC

Agonia

Wydawnictwo: Wielka Litera
8,02 (307 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
10
44
9
58
8
109
7
62
6
26
5
7
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380322691
liczba stron
304
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

2240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy). Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę. Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy,...

2240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy).
Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.

Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej, wreszcie – pacjenci. Opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest jednak system. Oni z kolei, oprócz wkładania nadludzkiego wysiłku w ratowanie ludzkiego życia, próbują na co dzień ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach.

Paweł Kapusta śledzi ciąg skandalicznych absurdów i procedur utrudniających życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Absurdów stanowiących często bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia, wycenianego przez urzędników niżej niż dzień pracy na kasie w supermarkecie. Lekarze – chronicznie zmęczeni, lawirujący między rzucanymi przez system kłodami – popadają we frustrację. Albo po prostu – wyjeżdżają na Zachód.

Bliskie spotkania z codziennością personelu medycznego w reportażach Kapusty tworzą przejmujący obraz polskiej rzeczywistości szpitalno-ratunkowej. I bezlitośnie wskazują systemowe czarne dziury, za które płaci się zdrowiem, a czasem życiem.

 

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,210/agonia.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,210/agonia.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (892)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 268
Rocinka | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2018

Po przeczytaniu "Będzie bolało" Kaya o tragicznej sytuacji w brytyjskiej służbie zdrowia, rzuciłam się jak wygłodniały pacjent na szpitalne menu, na książkę Kapusty. I zgodnie z tytułem dokonałam żywota. Bo cóż mi pozostało. To przecież istny cud, że nasza rodzima służba zdrowia jeszcze jakkolwiek funkcjonuje, a pacjenci, mimo wszystko, wychodzą ze szpitali o własnych nogach, przynajmniej większość, a nie wyjeżdżają hurtem karawanami wprost na łono Abrahama. Czego ja sama jestem żywym i dobitnym przykładem. Lekarze, których pracy - co ja plotę!- HARÓWCE miałam okazję przyglądać się z bardzo bliska, muszą być cyborgami i naprawdę kochać swoją pracę. System jest koszmarny, mieli ludzi ,zarówno pracowników, jak i pacjentów - wszystkich sprawiedliwie. Cała nadzieja w fakcie, że, jak wszyscy zgodnie powtarzają, system ten jest niewydolny - miejmy nadzieję, że w tej kwestii również.
Część poświęcona służbie więziennej mogłaby stanowić zaczątek materiału na zupełnie osobną książkę,...

książek: 3631
ZaaQazany | 2018-12-01
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Ta książka jest o ludziach w służbie zdrowia, ale i o samej służbie jako systemie pełnym bezdusznych absurdów. Ale jeżeli używamy wyrazu „służba”, to mi mimowolnie nasuwa się pytanie – to w służbie czemu?

Artykuł za artykułem, rozdział za rozdziałem i w kółko to samo. Jak ciężko jest w służbie zdrowia, jak ciężko mają osoby tam pracujące, jak dużo muszą pracować by zarobić więcej pieniędzy. Ale wiecie, na wszystko jest recepta. Pielęgniarka też może zatrudnić się na kasie w jakiejkolwiek sieci sklepów. Pewnie czuję przesycenie informacjami o tym, jak źle mają w medycynie. Stąd buntowniczy styl wypowiedzi.

Natomiast moja reakcja pewnie potwierdza, że autorowi udało się napisać książkę, poruszającą emocjonalne struny u czytelnika. Paweł Kapusta w swoich reportażach poszedł także dalej poza codzienność personelu. Niewątpliwą zaletą jest poruszenie absurdów biurokratycznych i bezduszności aparatu władzy.

Podsumować można cytując lekarza Kidlera z serialu „Daleko od noszy”:
Tu się...

książek: 1114
Sargento_Garcia | 2018-12-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Zatrułem się wczoraj dość mocno i siedzę w domu na L4. Przez wspomnianą dolegliwość pól nocy nie mogłem spać, więc zabrałem się za „Agonię” – skoro to zbiór reportaży o tematyce medycznej to idealnie pasuje do mojego stanu. Podszedłem do tej książki z pewna nonszalancją i… zostałem za to srogo ukarany. Dosłownie pochłonąłem ją w jeden wieczór i wspomniane pól nocy. Czytałem, włos mi się jeżył na głowie a wewnętrzny głos odmawiał modlitwy do wszystkich bóstw, abym nigdy na własnej skórze nie doświadczył tego o czym właśnie czytam. Pacjenci przywożeni karetkami do szpitala, czy też tacy którzy sami dowlekli się na SOR, pozostawiani są na pastwę bezdusznego systemu, personel medyczny (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki) pracujący w skrajnym wyczerpaniu po dwie doby pod rząd! Pozwolę sobie przywołać tylko kilka poruszonych spraw:

- bezduszny NFZ który pokrywa koszt wyłącznie najtańszych soczewki podczas usuwania zaćmy (to mogę jeszcze zrozumieć – refundacja obejmuje podstawową...

książek: 8059
miki24gr | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Rewelacyjna książka! Konstrukcją i dramaturgią przebija niejeden thriller! Jest to zbiór reportaży obrazujących polską służbę zdrowia, a właściwie jej krytyczny stan w kilkunastu ujęciach (oprócz problematyki ochrony zdrowia poruszono też sferę więziennictwa). Nie dość, że wszystko w książce jest absolutnie prawdziwe i poprawne pod względem merytorycznym, to jeszcze opisane w plastycznym i pięknym stylu. W czasie lektury nieraz targały mną naprawdę silne wzruszenia...
Gorąco polecam!

książek: 1595
joaśka | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Książka jest dobra. Mimo, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem to raczej nie polecałabym jej na "jeden raz". Potrafi nieźle zdołować. Ratownicy medyczni, rezydenci, służba więzienna, pielęgniarki a także chorzy ludzie w bezdusznym uścisku absurdalnego systemu. Nie dałabym jej jednak oceny wyższej, gdyż - tak jak w przypadku innych tego typu książek - jest to opowieść czarno - biała. Bez półcieni, bez wątpliwości i dwuznaczności. Przygnębiająca ponad miarę, a ja znowu zadawałam sobie pytanie, czy naprawdę polskie szpitale zapełnia w 100% wypalona służba zdrowia oraz ordynarni i roszczeniowi pacjenci?

książek: 402
byrcyn11 | 2019-01-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Reportaże które ustami przepracowanych lekarzy, pielęgniarek, ratowników, sanitariuszy dowodzą, dlaczego polski system służby zdrowia skazany jest na Agonię. Wynika z tego, że tak naprawdę nikomu z decydentów nie zależy na ulepszaniu, usprawnianiu, czy też przestawieniu służby zdrowia na logiczne tory. Dlaczego - odp. kasa, kasa, kasa - byłyby tylko większe koszty, więc lepiej nie dotykać.
Najbardziej wstrząsnął mną reportaż o gehennie matki niesprawnej intelektualnie (okołoporodowe niedotlenienie mózgu) córki; do leczenia się nie nadaje, do psychiatryka również, ale przed prawem - jak najbardziej może odpowiadać. To trzeba przeczytać by zrozumieć.
Dobre było też o leczeniu w więziennictwie i o utworzonym dla Trynkiewicza KOZZD, gdzie trafiają groźni przestępcy, by nigdy z niego nie wyjść. Nawet po przychylnej opinii biegłych, bo żaden sędzia ze strachu tego "nie klepnie".

książek: 268
SpadłoMizRegała | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane

Jak działa służba zdrowia, każdy wie. Trzeba naprawdę mieć zdrowie, żeby chorować. Chyba każdy już spotkał się z sytuacją, w której nie mógł załatwić czegoś „od ręki”, a na ważne badanie, które powinno zostać przeprowadzone „na cito”, czekał kilka miesięcy. Komu nie zdarzyło się przeklinać na pielęgniarki, lekarzy i cały ten chory system, który nazywamy Narodowym Funduszem Zdrowia? Bardzo często w niecenzuralnych słowach zdarza się nam wypowiadać na temat działalności tej instytucji, która powinna pomagać, a często zdaje się, jakby miała nas wszystkich w… nosie.

Paweł Kapusta poprzez zbiór reportaży, które złożyły się na książkę Agonia, zaprasza nas w podróż po szpitalach, prywatnych domach i więzieniach. Poznajemy bliżej ratowników medycznych, rezydentów, pielęgniarki, funkcjonariuszy służby więziennej i pacjentów. Autor ukazuje nam, jak bardzo ich praca zależy od bezdusznego systemu i niezrozumiałych decyzji panów w garniturach, którzy nigdy nie musieli ratować nikomu życia ani...

książek: 4506
Kate1404 | 2019-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Zapraszam na bloga:
https://matkaksiazkoholiczka.blogspot.com/


Fabuła
Sam opis z tyłu książki myślę, że może zachęcić do czytania jeśli ktoś lubi taki gatunek literatury.

"2240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy).

Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci.
Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.

Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej, wreszcie – pacjenci. Opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest jednak system..."Któż z nas nie był na SOR? Kto nie słyszał czy widział jadącej na sygnale karetki? A może sam musiałeś jechać w środku jako pacjent? Do tej pory jakoś nigdy się nie zastanawiałam jak wygląda ten świat ratownictwa...

książek: 310
ksiazkawprezencie | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane

Jakby ktoś nad wszystkim czuwał

Historie opowiedziane w „Agonii” pokazują beznadziejną sytuację w służbie zdrowia, w której kwestia ludzkiego życia i śmierci pozostaje często niestety w rękach opatrzności.

czytaj dalej na:

http://www.ksiazkawprezencie.pl/kapusta-agonia/

książek: 1776
Katarzyna Fołta | 2018-10-31
Na półkach: Przeczytane

W ostatnim czasie, w księgarniach pojawia się bardzo duża ilość książek dotycząca tematyki medycznej. Nie tylko literatura obyczajowa, ale także literatura faktu. W świecie mediów, telewizji i literatury od wielu lat podbijają serca, chociażby takie seriale jak Chirurdzy czy Ostry dyżur. Jednak „Agonia” reportaż Pawła Kapusty, to chwytająca za serca opowieść z punktu widzenia pracowników medycznych, pacjentów oraz ich rodziców.

Jest to przerażający obraz jaki prezentuje polska medycyna. To co widzimy sami, chodząc do lekarzy, to dopiero podstawa góry lodowej, absurdów, ogromu biurokracji, braku organizacji, serca i wrażliwości na ludzką krzywdę. To czego doświadczamy – długie kolejki, okres oczekiwania na wizytę, brak refundacji połowy leczenia, absurdalne ceny wizyt za 5 minut badania, a także wysokie ceny leków to dopiero początek. To wszystko można przeboleć, jeśli idzie się do lekarza w momencie przeziębienia czy rutynowej kontroli, ale w momencie gdy w naszym życiu dochodzi...

zobacz kolejne z 882 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd