Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy

reportaż
Czerwone i Czarne
2018-05-09
2018-05-09
literatura polska medycyna lekarze służba zdrowia zdrowie wywiad
Inne

Okładka książki Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Neuroerotyka. ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak być razem i się nie pozabijać Pan Buk, Pani Bukowa
Wielki Ogarnia... Pan Buk, Pani Bukow...
Okładka książki Słodziutki. Biografia cukru Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Słodziutki. Bi... Dariusz Kortko, Jud...
Okładka książki Bez strachu. Jak umiera człowiek Adam Ragiel, Magdalena Rigamonti
Bez strachu. J... Adam Ragiel, Magdal...

Książkę czyta się bardzo szybko. Jest to zbiór opowiadań, relacji z pracy lekarza i ratowników medycznych pracujących w karetce. Praca ciężka, wymagająca niczym Syzyfa toczącego swój kamień pod górę. Warto przeczytać ku przestrodze dla tych, którzy wykorzystują SOR do tzw. "sraczki" i wzywają pogotowie blokując dostęp do pomocy naprawdę potrzebującym.
Chyba tylko kary i opłaty mogłyby udrożnić zapchane pogotwie ratunkowe. W reportażu poruszane są problemy z zatrudnieniem, dyżurami, wyrabianiem godzin i pracą ponad siły. Reforma na conajmniej 5-10lat gruntowna i umysłowa :)
Kampanie społeczne, wymiana kadry zarządzającej, humanitarne podejście i odpowiednie zaopiekowanie studentami czy rezydentami. Jest to robić, ale kolejne rządy tylko mówią co trzeba, a ma się wrażenie, że nie dzieje się nic.

Chyba tylko kary i...

Było o "znieczulicy polskich lekarzy" to trzeba było iść "za ciosem" i dowiedzieć się jak wg Pawła Reszki "umierają Polacy". Jestem fanką reportaży więc także i ten bardzo przypadł mi do gustu. Druga część moim zdaniem mocniejsza od części pierwszej, bo i temat nie lekki: śmierć. Muszę się przyznać, że nie raz "uroniłam łezkę" gdy czytałam o tym, co spotyka pacjentów, jak się ich ratuje, albo raczej "nie ratuje", jak słabi, bezsilni ludzie odchodzą z tego świata na oczach swoich bliskich.

Autor przytacza temat "Łowcy skór" oraz obnaża smutną prawdę. Mocny ale dobrze napisany reportaż. Dla mnie duże czytelnicze tak!

Przerażająca w swojej szczerości ukazuje upośledzenie polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz pogoń lekarzy za pieniądzem kosztem własnego zdrowia i zdrowia, a czasem życia pacjentów. Równocześnie obnaża bolesny brak organizacji, co prowadzi do niewydolności i obniżenia efektywności pracy służb medycznych na każdym poziomie.

Idealnie trafiła w moje gusta! Ten miks przytaczanych historii z wyjazdów karetki i dyżurów SOR z rozmowami z lekarzami, ratownikami i innymi pracowanikami służby zdrowia, jest bardzo wciągający. Książka przeczytana w zasadzie na raz, kończy się rozdział a ty zaczynasz kolejny bo ten za szybko się skończył. Zdecydowanie polecam wszystkim! Książka jest ciekawa i daje możliwość spojrzeć w Polską służbę zdrowia od środka.

Szczera i bolesna - naprawdę dobijająca książka. Myślę, że każdy powinien ją przeczytać, w kończy każdy z nas ma kontakt z opieką medyczną

Polecam. Szczera, bez owijania w bawełnę. Konkretnie. Stanowczo do przeczytania. Warto mieć większą wiedzę na ten temat.

tak samo przerazajaca w opisie mechanizmow jak 1 część - w sumie te same schematy , przemyślenia ale gdyby byla o tym o czym jest w tytule byłaby o połowe chudsza ... jak umieraja polacy ? od lat tak samo i na to nie potrzebna jest ta ksiązka , duzo tresci i opowiesci powtrza sie z 1 części . warto przeczytac ale nie spodziewajmy sie nic nowego , nadal bedzie o patolgii systemu a system TO ludzie ktorzy sie na to godza bo a to chca godnie zyc ( kazdy chce ) a to chca skonczyc specjalizacje .... no wlasnie duzo tu znow o leakrzach ...wielki szacun dla Autora ze ten jego wielki reportaz to badanie uczestniczace ,ze byl tam i to widzial i przezyl .

Kolejna pozycja, autorstwa Pawła Reszki, o kulisach polskiej ochrony zdrowia. Głównie o pracy w SOR i w karetce.

Po przeczytaniu "Polski SOR. Uwaga, będzie bolało", chciałam kontynuować temat. Padło na długo odkładaną książkę "Mali bogowie 2", która została wydana w 2018r., więc w czasach z przed pandemii. W większości książka jest dalej aktualna, a problemy nawet się nasiliły.

Paweł Reszka tym razem wkręca się do załogi karetki pogotowia. Jeździ z zespołem zarówno do spraw z pozoru błahych, jak i do stanów bezpośredniego zagrożenia życia. Reporter obserwuje jak wygląda ta praca od podszewki i jakie są jej ciemne strony. Stara się odpowiedzieć na pytanie, jak ktokolwiek decyduje się kontynuować pracę w tym chaosie.

Autor rozmawia z licznymi ratownikami medycznymi, lekarzami i pielęgniarkami. Z ich wypowiedzi układa się wspólny obraz systemu ochrony zdrowia, który trzyma się kupy tylko dzięki dobrej woli, ale też przymusowej i nadmiernej eksploatacji tych, którzy stoją najniżej.

Reportaż przyjął formę wywiadu, z minimalnym komentarzem autora. Poszczególne postacie mają swoje własne opinie, przekonania i doświadczenia. Każdy opowiada o problemach z własnej perspektywy. To pozwala czytelnikowi dojść do własnych wniosków, bez poczucia narzucenia konkluzji.

Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa, a dla nie zainteresowanych też godna polecenia - otwiera oczy.

Nie dałam 10/10, ponieważ nic odkrywczego autor tutaj nie napisał, czego bym już nie znała.
Jednak pozycję samą w sobie uważam, za bardzo ważną, którą każdy powinien przeczytać, tym bardziej, że czyta się ją szybko i momentami nie idzie się od niej oderwać.

Otwiera oczy. Zanim pojedziesz na SOR lub wezwiesz pogotowie, pomyśl. Czy naprawdę istnieje zagrożenie życia? Czy lekarz rodzinny nie może w tej sytuacji pomóc?
Żałuję że nie może to być lektura obowiązkowa dla każdego polskiego pacjenta.

Żałuję że nie może to być lektura obowiązkowa dla każdego polskiego pacjenta.

• Reportaż
  • Literatura faktu