Nie odpuszczaj

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Don't Let Go
Marczewek

Małe miasto. Jedna tragiczna noc. I wielka tajemnica, która przetrwała lata. Przed laty, jeszcze w szkole średniej, detektyw Napoleon „Nap“ Dumas stracił brata. Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych. W tym samym czasie zniknęła bez śladu również Maura, którą Nap uważał za miłość swojego życia. Kiedy po latach od zaginięcia Maury śledczy znajdują jej odciski palców w samochodzie należącym do podejrzanego o morderstwo, Nap rozpoczyna gorączkowe śledztwo. Zamiast odpowiedzi natrafia jednak na kolejne niewiadome. Okazuje się, że nie wiedział nic ani o kobiecie, którą kochał, ani o przyjaciołach z dzieciństwa, ani o opuszczonej bazie wojskowej, w pobliżu której dorastał, a przede wszystkim – nie wiedział nic o Leo i Dianie, których śmierć jest o wiele bardziej mroczna i przerażająca, niż kiedykolwiek mógłby sobie wyobrazić. Fałszywe tożsamości, mroczne rodzinne sekrety i tajemnicze spiski – czyli wszystko to, za co czytelnicy kochają mistrza thrillerów – Harlana Cobena!

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Aneta Wiola | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

„KAŻDY MA SWOJE NADZIEJE I MARZENIA”
Nap Dumas wciąż nie pogodził się ze stratą swojego brata bliźniaka i jego dziewczyny. Śmierć Leo i Diany wydaje się oczywista - dwójka pijanych nastolatków, która wpadła pod pociąg. I chociaż minęło wiele lat, Nap wciąż nie może pogodzić się z faktami; usilnie wierzy w teorię zabójstwa. Wkrótce zostaje postrzelony policjant i jak się okazuje jest to jego dawny, szkolny kolega. Sprawę komplikuje fakt, że na miejscu zdarzenia była obecna jego wielka miłość - Maura. Przed piętnastoma latami zaginęła bez śladu i do tej pory nie dała znaku życia. Teraz wydarzenia z przeszłości powracają ze zdwojoną siłą, zaś wszystkie tropy prowadzą do dawno zamkniętej bazy wojskowej i tajnego Klubu Konspiratorów.

Wiele lat temu zostałam wprost oczarowana Harlan’em Coben. Od samego początku przypadł mi do serca jego prosty, nieco ironiczny styl. Doliczę do tego: ciekawe zagadki śledcze, pełne napięcia pościgi oraz niepowtarzalne poczucie humoru autora.
Z biegiem...

Piotr | 2018-11-18
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2018

Korzystając z aplikacji Empik Go, skusiłem się na audiobooka w mistrzowskiej interpretacji mojego nowego odkrycia, głosu Leszka Filipowicza. Tutaj mogę odetchnąć z ulgą. Nie zakupiłem wersji papierowej. Słuchając, zastanawiałem się, ile jest w tym utworze Cobena, którego pióro znane jest z pazura.

W fabule mieszają się czasy, przeszłość wpycha się do teraźniejszości, a detektyw Napoleon Dumas zmierzy się z koszmarem, o którym chciałby zapomnieć.

Jest w tej historii za wiele dialogów, nie wnoszących niczego nowego,a sztucznie wydłużających akcję. Przeszłość pokazuje zupełnie nową odsłonę, na której odkrycie nie był przygotowany.

Brakło mi w tym utworze ikry, napięcia, typowego znaku firmowego autora. Za to serwuje czytelnikowi coś, co jest odgrzewane, powtarzające się u innych. Tym razem nie czuję się zaintrygowany, dlatego nie polecam utworu. Oczywiście fani pewnikiem wpadną w zachwyty, ale tak to już jest. Dla ulubionego autora traci się głowę i przymyka oko na...

Perzka | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Pewnego dnia w domu Napoleona Dumasa, detektywa z Westbridge, zjawia się policja z Pensylwanii, z informacją, że zabito policjanta Rexa, znajomego Napa, a w aucie policyjnym były odciski palców Maury, byłej dziewczyny Napoleona. To właśnie Nap 10 lat wcześniej umieścił odciski Maury w systemie AFIS ( osób zaginionych), kiedy to z dnia na dzień jego dziewczyna nagle zaginęła. W dodatku w tym samym czasie jego brat Leo zginął w tragicznym wypadku. Czy oba te zdarzenia łącza się jakoś ze sobą ?

Nap prowadzi śledztwo na własną rękę. Jest świetnym detektywem, szybko łączy ze sobą różne zdarzenia , wyciąga konkretne, trafne wnioski.

Książkę czyta się bardzo szybko, fabuła wciąga, ale nie jest rewelacyjna. Ciekawym atutem kryminału jest wtrącanie swoich przemyśleń, jakby rozmów i pytań Napa do nieżyjącego brata.
Pytań, które oczywiście pozostają bez odpowiedzi.Pozwala to bardziej poznać osobowość nieżyjącego brata , oraz relacje, które łączyły braci.

Po wielu latach sięgnęłam ponownie...

kryminalnakuchnia | 2018-10-23

Lata temu zaczytywałam się w twórczości Harlana Cobena. Niestety później w moim życiu pojawili się inni kryminalni autorzy i „Cobenowe love” zeszło na dalszy plan. Przy okazji wydania najnowszej powieści autora pt: „Nie odpuszczaj”, postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć, czym tak naprawdę, autor uwiódł mnie ponad dekadę temu. Nie emocjonowałam się jakoś nad wyraz, nie snułam planów na fantastyczną przygodę, ale już po pierwszych kilku rozdziałach czułam, że ta powieść była dokładnie tym, czego szukałam i tym za czym tęskniłam.

Nie zdziwi Was zapewne, jeśli napiszę że „Nie odpuszczaj”, to bardzo zgrabnie napisana historia, w której wszystkie elementy łączą się w idealną całość, a przygody bohaterów śledzi się z zapartym tchem. Za nim jednak rozpłynę się do reszty nad superlatywami tej książki, napiszę Wam parę słów o niej.

Akcja „Nie odpuszczaj” toczy się w małym prowincjonalnym miasteczku, osnutym tragedią sprzed lat, gdzie grupa nastolatków ginie w niewyjaśnionych...

Marzena | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Gdybym brała udział w zabawie pod tytułem "Jaka to książka?", i jak najwcześniej musiała rozpoznać autora tekstu, to waliłabym pięścią w 'grzybek' na pulpicie przed sobą już po kilku pierwszych zdaniach "Nie odpuszczaj", pewna w stu procentach, że to nikt inny tylko Harlan Coben.
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że lata temu Autor stworzył schemat, który jest trwałym, silnym fundamentem, na bazie którego powstała nie tylko seria z Myronem: małe amerykańskie miasteczko, pozornie bezpieczne; bohater, któremu trzeba kibicować; zaginięcia sprzed lat, tajemnice, ten klimat, ten styl, to poczucie humoru...
To wszystko najzupełniej mi nie przeszkadza pod warunkiem, że Coben nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a nie schodzi.
Nie nazwałabym tej książki thrillerem, rasowym kryminałem też nie, dla mnie to powieść sensacyjna, może nawet współczesny western z Napem Duma w roli samotnego rewolwerowca szukającego sprawiedliwość...
Mało tego, zarówno podczas lektury "W domu", tak i...

veinylover | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Przez chwilę zastanawiałem się, ile dać za tę powieść gwiazdeczek. Zwykle przed wpisaniem swojej opinii, staram się prześledzić opinie innych użytkowników i sprawdzić, do jakiego stopnia i z którą z nich mógłbym się utożsamić.
Opinie użytkowników Aneta Wiola i Piotr są napisane w taki sposób, że nic dodać, nic ująć. Dali po 3 gwiazdki. Zrobiłem to samo, możliwe że z szacunku do ich doskonale napisanych recenzji.
Bardzo dużo w tej książce ględzenia, które niewiele wnosi do biegu powieści. Czy autor pisał na ilość stron, żeby książka była grubsza i droższa?
To całkiem możliwe.
Coben od czasu do czasu włącza ten moralizatorski ton i wpisuje się w marksistowski wielogłos współczesności.
Czy torturowanie Talibów, to największa zbrodnia dzisiejszych czasów?
Nie sądzę.
Gdyby ktoś porwał i uwięził wasze dziecko w nieznanym miejscu i nieodnalezienie go groziłoby jego śmiercią głodową, to czy torturowanie porywacza, żeby odkryć miejsce ukrycia porwanego byłoby czymś gorszym, niż tortury...

Heisenberg | 2018-10-19

Pierwszy raz zdarzyło mi się przeczytać książkę Cobena która jest premierą, natomiast kolejny raz zdarzyło mi się przeczytać książkę ‘taką samą’, napisaną wg schematu z którego Autor ten słynie. Jak zwykle tajemnica sprzed lat, której reperkusje możemy śledzić w czasie obecnym. Żeby jednak oddać cesarzowi co cesarskie, to przyznaję że Coben kolejny raz wciągnął mnie w swoją historię. Cenię go przede wszystkim za to, że nie bawi się w jakieś przydługawe i nudne opisy, tylko prze do przodu. To powoduje że lektura jego książki nie jest czasem straconym. „Nie odpuszczaj” nie jest żadnym literackim fajerwerkiem, ale jest to bardzo solidne rzemiosło, absolutnie zasługujące na mocne sześć gwiazdek.

PS. Marzena, dzięki za książkę!

katala | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Nie da się ukryć, że to Coben. Pół strony i wiadomo z kim i z czym ma się do czynienia. To swoisty fenomen, ale to jak dla mnie jeden z bardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów. A więc tak, to Coben. Aż chciałoby się powiedzieć stary i dobry. Bardzo bym chciała, ale chyba nie tym razem.
Być może miałam zbyt wysokie wymagania, zbyt wiele po tak długiej przerwie z autorem sobie po tej książce obiecywałam. Jednak jak dla mnie, to w jego twórczości pozycja co najwyżej dobra. Nadal czyta się ją fantastycznie, a nawet śmiało można byłoby powiedzieć, że same się przeczytała. Szybko, płynnie, z zaciekawieniem i zainteresowaniem.
Tyle, że nie w niektórych z książek Cobena jest coś więcej, coś co sprawia, że nie ma szans, aby odłożyć książkę na bok, a więc pod kołdrą, w tramwaju, pod biurkiem, na klatce, na schodach. Tutaj ograniczyłam się do miejskiej komunikacji, przerwy śniadaniowej i domu.
Po raz kolejny mamy do czynienia z zaginięciem, wartką akcją, niezłymi bohaterami i po raz...

Jolka | 2018-10-17
Przeczytana: 16 października 2018

Harlan Coben należy do moich ulubionych autorów ,ponieważ wiem,,że z jego książkami nie mam szans na nudę.I tak było tym razem.
"Ne odpuszczaj"to dla mnie rewelacyjna powieść.Nie odpuściłam ani jednego słowa,nie odpuściłam ani jednej strony ,ani jednej minuty ..dotarłam na sam koniec powieści w ciągu kilku godzin.Uwielbiam Cobena za to,że w swych książkach zaskakuje niesamowitymi intrygami ,mrocznymi sekretami i tajemnicami a koniec ma zakończenie,które wbija w fotel.

W "Nie odpuszczaj" spotykamy policjanta Napoleona "Nap"Dumas ,który po piętnastu latach od śmierci swego brata próbuje na nowo rozwikłać tajemnicę jego śmierci oraz jego dziewczyny Diany.Dodatkowo próbuje odszukać swoja miłość Maurę,która w nieznanych mu okolicznościach również znika na tyle samo lat.Co się za tym kryje,kto jest wszystkiemu winien?Na te pytania znajdziemy odpowiedź w książce ale najpierw Harlan Coben nieco nas poprowadzi w labiryncie kłamstw ,intryg i sekretów. Coben z wyczuciem dawkuje napięcie i...

itysiek_reads | 2018-09-28
Przeczytana: 27 września 2018

Harlan Coben to współczesny amerykański pisarz, który otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Jego powieści uczyniły go mega gwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce. Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie prozy Cobena powstało kilka filmów i seriali, prawa do „Tęsknię za Tobą” zostały kupione przez Warner Bros, a w ekranizacji „Już mnie nie oszukasz” główną rolę zagra Julia Roberts. W 2018 roku platforma Netflix zawarła z Harlanem Cobenem umowę, dzięki której w ciągu najbliższych kilku lat powstanie aż 14 ekranizacji jego powieści [opis pochodzi z książki].

Nap Dumas przeżył szok, gdy dowiedział się o tragicznej śmierci swojego brata bliźniaka. Leo i Diana, jego dziewczyna, wpadli pod pędzący pociąg. Tej samej nocy znika również Maura, dziewczyna Napa. Jak z takimi wydarzeniami poradzi sobie nastolatek? Otóż wstąpi do policji, aby...