Morderca królików

corbeau corbeau
02.05.2018
Okładka książki Łowca Lars Kepler Logo Patronat

Brutalne zabójstwo osoby z najwyższego szczebla władzy stawia Säpo w stan najwyższej gotowości. Kto będzie kolejną ofiarą? Sprawcą jest terrorysta czy szalony morderca? Chyba tylko były komisarz Joona Linna może rozszyfrować co łączy luksusową prostytutkę, ważnego polityka i znanego szefa kuchni - a przynajmniej mógłby to zrobić, gdyby nie to, że od dwóch lat odsiaduje wyrok w pilnie strzeżonym więzieniu. Tymczasem zegar tyka a Łowca Królików już poluje na kolejne ofiary.

Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril, znani pod pseudonimem Lars Kepler, powracają z kolejną, szóstą już odsłoną przygód Joony Linny. „Łowcę” można z powodzeniem czytać zarówno jako kontynuację cyklu, jak i jako osobną historię. Co ważne, nie jest to książka jednego bohatera i chociaż przenikliwość Joony Linny jak zawsze odgrywa tu dużą rolę, to nie brak również miejsca dla innych postaci: czytelnik może śledzić rozwój akcji oczami poznanej wcześniej Sagi Bauer, bohaterów pobocznych, ofiar i samego Łowcy Królików. Każda z tych postaci ma charakterystyczne cechy, własne problemy, skomplikowane relacje, choroby i nałogi, i nigdy nie wiadomo, co okaże się kluczowe dla śledztwa. Zapewnia to wielowymiarowe spojrzenie, pozwalając mocniej zaangażować się w lekturę. Sam Joona Linna to policjant ze starej szkoły - nie może liczyć na to, że dostanie odpowiedzi podane na tacy, musi walczyć o każdy ślad i poszlakę, aby stopniowo zbliżać się do rozwiązania. Co niepokojące, w pewnym momencie może się nasunąć pytanie, czy ofiary rzeczywiście zasługują na ratunek…

Autorzy dyskretnie wplatają w akcję „Łowcy” najbardziej aktualne kwestie, od polityki po imigrację i terroryzm, tworząc w ten sposób złożoną fabułę. Wypada uprzedzić, że dużo tu przemocy i brutalnych scen, a autorzy nie szczędzą czytelnikom drastycznych szczegółów. Równocześnie krótkie, trzymające w napięciu rozdziały nie pozwalają oderwać się od dynamicznej akcji aż do emocjonującego finału.

Agnieszka Kruk