Allegro - kampania wrzesień (25 najpopularniejszych)

Miejsce egzekucji

Tłumaczenie: Aleksandra Szymił
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
A Place of Execution
Aleksandra Szymił
romy

Najmroczniejsza premiera roku! Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polce, a najważniejsza w dorobku, królowej kryminałów Val McDermid. Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach...

Najmroczniejsza premiera roku!

Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury.

Miejsce egzekucji zdobyło w 2000 roku nagrodę literacką „Los Angeles Times”, a w 2001 roku została nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza Powieść. Na jej podstawie powstał również świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność mini serial telewizyjny.

Grudzień 1963 roku. Odcięta od świata wioska Scardale w północnej Anglii. 13-letnia Alison Carter wychodzi z psem na spacer i znika bez śladu. Intensywne poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Choć ciało dziewczynki nie zostaje znalezione, wszyscy podejrzewają brutalne morderstwo. Dla młodego inspektora policji, George’a Bennetta, jest to pierwsza tak ważna i trudna sprawa. Śledztwa nie ułatwiają wrogo nastawieni do przybyszów z zewnątrz członkowie zamkniętej społeczności, przerażeni świadomością, że zbrodniarzem musi być jeden z nich…

Ponad trzydzieści lat później dziennikarka Catherine Heathcote zbiera materiały do książki o tamtych wydarzeniach. Nawiązuje kontakt z Bennettem i wyrusza do Scardale, żeby ponownie przyjrzeć się tej tajemniczej sprawie. Nagle pojawiają się nowe, szokujące informacje. Okazuje się, że dramat, który wtedy się rozegrał, mógł być czymś znacznie gorszym, niż do tej pory wszystkim się wydawało.

Miejsce egzekucji to antyczna tragedia osadzona w realiach współczesnej Anglii, a przede wszystkich trzymający w ciągłym napięciu mroczny thriller psychologiczny o niezwykle misternej konstrukcji. Autorka zagłębia się w ciemne zakamarki ludzkiej natury i bada cienką granicę pomiędzy prawdą a iluzją.

źródło opisu: https://papierowyksiezyc.pl/miejsce-egzekucji-zapowiedz/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Karolina Hajdysz | 2018-08-05

Północna Anglia - miejscowość Scardale. Pod koniec 1963r. w nieznanych okolicznościach przepada bez śladu 13-letnia dziewczynka. Do poszukiwań dołącza świeżo awansowany inspektor i wielu ochotników. Znaleziono martwego psa nastolatki... . Sprawa jest niezwykle skomplikowana, w dodatku mieszkańcy Scardale (a tych jest w zasadzie tylko kilku) bardzo dobrze kryją swe tajemnice i za nic nie chcą by obcy ingerowali w ich życie i przeszłość. Jednak inspektor Bennett za wszelką cenę chce rozwiązać tę zagadkę.
Czy zaginiona Alison Carter żyje?czy Bennett ja odnajdzie całą i zdrową? A nie powiem!
Bardzo zanęcił i skusił mnie początek historii ... później nie ukrywam, że miałam chwile załamania i chęci odłożenia ksiazki na inne czasy. Ale sprawa Alison tak mocno zapada w umysł, że nie sposób odpuścić. Mroczna, misternie utkana historia z zaskakującym i mocnym zakończeniem.
Warta zainteresowania!

WielkaRecka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Książka ,, Miejsce egzekucji” to genialna pozycja, która sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy detektyw. Razem z bohaterami będziesz przesłuchiwać świadków, zbierać dowody, czy mieć wgląd do dokumentów. Ten zabieg, jaki wprowadziła autorka powoduje, że kryminał ten, choć jest przewidywalny tzn jeśli jesteś wyjadaczem chleba szybko połapiesz się o co chodzi, mimo to gwarantuję , że i tak będziesz się świetnie bawić. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryminałem lub mało ich czytasz zaliczysz parę plot twistów, które wbiją Cię w fotel. Fabuła choć jest powolna, wciągnie Cię od samego początku i będzie trzymać do ostatniej strony w niepewności. Klimat mrocznej wioski jest tutaj czekoladową posypką, która podbija pozostałe nuty smakowe, którymi są fantastycznie wykreowane postaci. Język, który jest prosty, lekki i sprawi, że książkę przeczytasz bardzo szybko. Tematyka jaka zostaje tutaj poruszona jest ciężka i bardzo emocjonalna. Nie zdradzę Ci o jaki problem chodzi, niech to...

Gośka | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Do tej pory przeczytałam trzy książki Val McDermid i z każdej byłam zadowolona. Jej pisarstwo charakteryzuje się przede wszystkim realizmem i rzetelnością. Bohaterowie są do bólu prawdziwi, śledztwa prowadzone przyziemnie, bez żadnych ekscesów a fabuła jest spójna i wiarygodna, bez nadmiernego rozlewu krwi. Nie inaczej było tym razem.

Akcja "Miejsca egzekucji" toczy się w małej, zamkniętej społeczności, w której każdy jest w jakiś sposób ze sobą powiązany. Scardale trudno nawet nazwać wioską. To kilka blisko siebie położonych domów skupiających się wokół Dworu. To mocno zamknięta społeczność, rzadko dopuszczająca do siebie obcych, polegająca na sobie, zależna od siebie i trzymająca swoje sprawy w tajemnicy przed resztą świata. Pewnego grudniowego dnia rutyna dnia codziennego zostaje przerwana a do ich świata wkradają się ludzie z zewnątrz. Powód jest bolesny dla każdego z mieszkańców. Alison ma trzynaście lat, gdy znika bez śladu. Poszukiwania prowadzone na szeroką skalę nie...

WielkiBuk | 2018-08-05
Przeczytana: lipiec 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy po raz pierwszy wydano „Miejsce egzekucji” w 1999 roku, powieść zrobiła niemałą furorę pośród czytelników i krytyków. Zdobyła liczne nagrody gatunkowe oraz podbiła listy bestsellerów, aż w końcu została okrzyknięta jednym z najważniejszych kryminałów roku według New York Timesa. Od tamtej pory w świecie literatury kryminalnej przepłynęło wiele wody, pojawiło się mnóstwo podobnych motywów, identyczne wątki wykorzystano nie raz i nie dwa w kulturze popularnej. Dzisiaj, niemal dwadzieścia lat po oryginalnej publikacji, powiew nowości przeminął bezpowrotnie, a mimo to, powieść Val McDermid także i dzisiaj pozostawia niezapomniane wrażenie. Jest coś przejmującego w tej opowieści o zbrodni i zemście, karze i nieprzemijającej rozpaczy. Pozostawia czytelnika osaczonego duszną atmosferą Scardale, zaskoczonego tym, co czeka go na samym końcu.

Dla miłośników literatury kryminalnej „Miejsce egzekucji” to prawdziwa gratka, a dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem –...

Sebastian Woźniak | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Wbrew tytułowi to nie jest thriller z wartką akcją tylko flegmatyczny kryminał w angielskim stylu. Miejscami jest trochę dłużyzn ale mimo wszystko sięgnę po wcześniejsze książki autorki.

Miejsce egzekucji to, posługując się cytatem "tragedia wyłaniająca się z mroków przeszłości po trzydziestu pięciu latach, dysponująca potencjałem, by zniszczyć drugie pokolenie żyjących, które nie miało pojęcia, że ich los został naznaczony takim dramatem".

Scardale to wioska jakich wiele, gdzie klaustrofobiczna społeczność nie toleruje obcych, a każda ingerencja z zewnątrz spotyka się z wrogością i nieufnością. Scardale to również dwór tworzony przez kilkaset lat przez ludzi, mających więcej potrzeb niż gustu, a wszystko jakby w mroku, w innym sekretnym świecie, ukrytym i odizolowanym.
To historia na pozór zawiła, tajemnicza i nieoczywista.  Ale czy taka jest faktycznie? Niestety nie dla mnie.
Uważam, że jest to świetnie napisany, pod względem warsztatowym, kryminał, ale historia dość przewidywalna.
Uważny czytelnik ma tu wszystko podane jak na tacy, a rozwiązanie zagadki Alison Carter jest wynikiem dedukcji, a nie kwestią zgadywania. Tu wszystko ma znaczenie, każde pytanie i...

Latające_książki | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Głodni kryminałów? Dzisiaj polecam książkę, która pozostawiła mnie w niemałym zdumnieniu. Jeśli lubicie zawiłe i niewyjaśnione sprawy - koniecznie zapoznajcie się z tym tytułem.

Kiedy we wrześniu 1963 r. zaginęła Alison Carter, nikt nie uwierzył w ucieczkę. Setki ochotników przeszukiwało wapienne skały i wrzosowiska wokół Scardale. Na próżno. Sprawą tajemniczego zniknięcia Alison zajmuje się młody, dopiero co awansowany inspektor detektyw George Bennett. To powinna być łatwa sprawa, jednak Scardale i jego mieszkańcy skrywają niejedną tajemnicę.

Przyznam, że początek śledztwa był nieco monotonny, ale przez to wszystko wydało mi się bardziej prawdziwe. Bennett razem ze swoim podwładnym Cloughem z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem szukał dziewczyny, a poszlak było bardzo mało, co ich bardzo frustrowało i mnie przy okazji też. Na szczęście nie trwało to długo.

Klimat lat 60-tych został bardzo dobrze oddany, szczególnie techniki policyjne i zachowanie funkcjonariuszy. Samo...

Mroczna aura, niesamowity realizm, wyjątkowość postaci, niezwykłość miejsca w którym dzieje się cała akcja powoduje że czytając tą książkę "...człowiek ma wrażenie, że porzuca świat i wchodzi do równoległej rzeczywistości". 🖤

"Zostaniesz zabrany tam, skąd przybyłeś, a później odprowadzony na miejsce egzekucji, żeby cię tam powieszono za szyję, dopóki nie będziesz martwy, a później twoje ciało zostanie pochowane we wspólnym grobie na terenie więzienia, w którym przebywałeś przed swoją egzekucją..."

Jest to zdecydowanie książka, która trafia u mnie na podium. Każda minuta spędzona na jej czytaniu to chwila, w której odpływałam. Najpierw w niesamowity klimat wczesnych lat 60-tych uczestnicząc w prowadzeniu śledztwa, w mrocznej i przerażające angielskiej wiosce Scardale, następnie będąc świadkiem genialnej rozprawy w sądzie trzęsłam nogami z nerwów z niepokojem wyczekując werdyktu ławy przysięgłych i na końcu razem z dziennikarką po 35latach od wydarzeń w Scardale siedząc jak na...

CzytanieNaszymZyciem | 2018-07-30

Motyw zaginięcia to jest to, co najbardziej lubię w kryminałach i thrillerach! Szczególnie wtedy, kiedy mowa o osobie będącej na pierwszy rzut oka kimś idealnym. Taka właśnie była Alison - słodka, kochana trzynastolatka, dobra uczennica, uczynna córka i uprzejma koleżanka. Nagle ginie bez śladu... Czy Alison uciekła, czy została porwana? Inspektor George Bennett bierze sprawy w swoje ręce.

Autorka przedstawiła bardzo ciekawe miejsce, idealne do popełnienia zbrodni. W teorii Scardale to malutka miejscowość, w której wszyscy się znają i żyją jak jedna wielka rodzina. Jest to miejsce, które od razu kojarzy się z odludziem ze względu na swoje specyficzne położenie, z dala od wszelkich metropolii. W praktyce wszystko wygląda nieco inaczej... Ktoś dopuścił się popełnienia nikczemnej zbrodni, a żaden z mieszkańców Scardale nie jest w stanie wskazać winnego. Nad wioską zbierają się ciężkie chmury zwiastujące śmierć, rozpacz i grozę.

Miejsce egzekucji początkowo może nieco nużyć, ale...

Edzik | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Szok!!! Właśnie skończyłam ostatnią stronę. To moje pierwsze spotkanie z kryminałem tego typu. I nie żałuje. Początkowo niby nic nie znacząca historia zaginięcia Alison Carter przeradza się w kalejdoskop uczuć. Dopiero od połowy powieści zaczęła mi się podobać i wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Dzięki tej powieści myślę, że sięgnę po inne kryminały. Polecam wytrwałym :-)