Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
A Place of Execution
Aleksandra Szymił
romy

Najmroczniejsza premiera roku! Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polce, a najważniejsza w dorobku, królowej kryminałów Val McDermid. Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach...

Najmroczniejsza premiera roku!

Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury.

Miejsce egzekucji zdobyło w 2000 roku nagrodę literacką „Los Angeles Times”, a w 2001 roku została nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza Powieść. Na jej podstawie powstał również świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność mini serial telewizyjny.

Grudzień 1963 roku. Odcięta od świata wioska Scardale w północnej Anglii. 13-letnia Alison Carter wychodzi z psem na spacer i znika bez śladu. Intensywne poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Choć ciało dziewczynki nie zostaje znalezione, wszyscy podejrzewają brutalne morderstwo. Dla młodego inspektora policji, George’a Bennetta, jest to pierwsza tak ważna i trudna sprawa. Śledztwa nie ułatwiają wrogo nastawieni do przybyszów z zewnątrz członkowie zamkniętej społeczności, przerażeni świadomością, że zbrodniarzem musi być jeden z nich…

Ponad trzydzieści lat później dziennikarka Catherine Heathcote zbiera materiały do książki o tamtych wydarzeniach. Nawiązuje kontakt z Bennettem i wyrusza do Scardale, żeby ponownie przyjrzeć się tej tajemniczej sprawie. Nagle pojawiają się nowe, szokujące informacje. Okazuje się, że dramat, który wtedy się rozegrał, mógł być czymś znacznie gorszym, niż do tej pory wszystkim się wydawało.

Miejsce egzekucji to antyczna tragedia osadzona w realiach współczesnej Anglii, a przede wszystkich trzymający w ciągłym napięciu mroczny thriller psychologiczny o niezwykle misternej konstrukcji. Autorka zagłębia się w ciemne zakamarki ludzkiej natury i bada cienką granicę pomiędzy prawdą a iluzją.

źródło opisu: https://papierowyksiezyc.pl/miejsce-egzekucji-zapowiedz/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Za górami, za lasami… w północnej Anglii…

Jest rok 1963. Świat obiegła już zatrważająca wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego, a w wielu miasteczkach odbywają się uroczystości żałobne. Nie omijają one także małej wioski w północnej Anglii, Scardale. Jakby tych szokujących wieści było mało, niespodziewanie, niczym grom z jasnego nieba, na miejscowość spada kolejna tragedia. Okazuje się bowiem, że w tajemniczych okolicznościach znika nastoletnia mieszkanka wioski, Alison Carter.

Za żmudne i bardzo trudne dochodzenie bierze się policyjny żółtodziób, George Bennett. Choć niewielkie doświadczenie zawodowe i brak bliskich związków z mieszkańcami wioski nie ułatwiają mu sprawy, jednak nie poddaje się i robi wszystko, by dotrzeć do prawdy. Prawdy, która w miarę postępu śledztwa staje się coraz bardziej przerażająca.

W małej miejscowości (zwłaszcza tak specyficznej jak Scardale) wszyscy się znają i w zasadzie nie mają przed sobą tajemnic – albo tak im się wydaje… Co dalej? Na to pytanie odpowie wam lektura „Miejsca egzekucji” Val McDermidy – wielokrotnie nagradzanego thrillera psychologicznego.

Dla kogo jest to pozycja obowiązkowa? Dla miłośników wtapiania się w środowisko przedstawione w fabule. Dla wielbicieli szczegółów i wnikliwego poznawania bohaterów. McDermid doskonale oddaje specyfikę zamkniętej grupy ludzi, do której trudno się przedrzeć osobom z zewnątrz. Wraz ze śledczymi kawałek po kawałku poznajemy kolejne fakty dotyczące bohaterów. Jeden kawałek jest coraz większy od drugiego i znacznie bardziej gorzki – ostatecznie mierzymy się z dużym krwistym kęsem, który nie chce przejść nam przez gardło…

Nie jest to powieść z wartką akcją, która pozbawi nas tchu i zafunduje rollercoaster wrażeń. Nie jest to też książka na jeden wieczór, ale na kilka długich, ponurych, jesienno-zimowych dni, bo właśnie w takich warunkach najlepiej odnajdziemy się w jej mrocznym północnoangielskim klimacie. Amatorzy nie tyle dalekich, ile długich podróży, polecam wam tę wycieczkę do Scardale. Pamiętajcie tylko, by być uważnym i ostrożnie obdarzać mieszkańców zaufaniem…

Ewa Szczepańska

Opinie czytelników (2000)
katala | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Dawno nie czytałam tak długo książki. Książki która na dodatek jest dobra, nawet bardzo dobra. Ciekawa i interesująca, choć wolna i spokojna. Wstrząsająca czytelnikiem raz czy dwa, by pod koniec uderzyć go po głowie, mocno, nawet bardzo.
Nie, nie spodziewałam się takiego zakończenia. Autorka oszukała mnie, uśpiła moją czujność, w iście spokojnym stylu opowiedziała historię w sposób w jaki opowiada się dzieciom bajki. Bajki, które uczą, niosą morał. Czy tu nie jest podobnie? Wyrządziłeś krzywdę, musisz ponieść karę. Zawsze byłam zwolennikiem turlania Baby Jagi z wysokiej góry w beczce naszpikowanej gwoździami. Jestem usatysfakcjonowana. To dobra bajka. Dobry morał.
Historia, która rozpoczyna się na początku lat 60 by zakończyć po ponad trzydziestu latach. Młoda dziennikarka na tropie zbrodni sprzed lat, dociera do prawd, które zakopano wiele lat temu i które nigdy nie powinny być odkryte. Czy tak się stanie? To już samemu trzeba sobie doczytać i zastanowić się czy chcielibyśmy, aby...

Jeżynka | 2018-11-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 listopada 2018

"Miejsce egzekucji" Val McDermid to swoiste "jajko z niespodzianką" szczególnie dla kogoś kto nie zapoznał się z krótkim streszczeniem na okładce. Ja od jakiegoś czasu tego nie robię bo blurby zamiast zachęcać do lektury bardzo często zdradzają zbyt wiele co psuje przyjemność czytania.

3/4 książki to trzymająca w napięciu historia z lat 60-tych ubiegłego wieku opowiadająca o zniknięciu 13-letniej Alice w maleńkiej wiosce Scardale na końcu świata (w tym przypadku tym przysłowiowym końcem świata jest północna Anglia). W tej hermetycznej społeczności gdzie wszyscy znają się od lat i w mniejszym bądź większym stopniu są ze sobą spokrewnieni wydarzenie to wywołuje szok i otępienie. Zamiast pomagać policji ludzie zamykają się w sobie i boją się współpracować ze stróżami prawa aby nie być posądzeni o udział w zaginięciu Alice. Przez ten mur milczenia stara się przebić młody inspektor George Bennett dla którego rozwiązanie tej zagadki staje się wręcz obsesją. Wydaje się że jego wysiłki...

Karolina Hajdysz | 2018-08-05

Północna Anglia - miejscowość Scardale. Pod koniec 1963r. w nieznanych okolicznościach przepada bez śladu 13-letnia dziewczynka. Do poszukiwań dołącza świeżo awansowany inspektor i wielu ochotników. Znaleziono martwego psa nastolatki... . Sprawa jest niezwykle skomplikowana, w dodatku mieszkańcy Scardale (a tych jest w zasadzie tylko kilku) bardzo dobrze kryją swe tajemnice i za nic nie chcą by obcy ingerowali w ich życie i przeszłość. Jednak inspektor Bennett za wszelką cenę chce rozwiązać tę zagadkę.
Czy zaginiona Alison Carter żyje?czy Bennett ja odnajdzie całą i zdrową? A nie powiem!
Bardzo zanęcił i skusił mnie początek historii ... później nie ukrywam, że miałam chwile załamania i chęci odłożenia ksiazki na inne czasy. Ale sprawa Alison tak mocno zapada w umysł, że nie sposób odpuścić. Mroczna, misternie utkana historia z zaskakującym i mocnym zakończeniem.
Warta zainteresowania!

WielkaRecka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Książka ,, Miejsce egzekucji” to genialna pozycja, która sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy detektyw. Razem z bohaterami będziesz przesłuchiwać świadków, zbierać dowody, czy mieć wgląd do dokumentów. Ten zabieg, jaki wprowadziła autorka powoduje, że kryminał ten, choć jest przewidywalny tzn jeśli jesteś wyjadaczem chleba szybko połapiesz się o co chodzi, mimo to gwarantuję , że i tak będziesz się świetnie bawić. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryminałem lub mało ich czytasz zaliczysz parę plot twistów, które wbiją Cię w fotel. Fabuła choć jest powolna, wciągnie Cię od samego początku i będzie trzymać do ostatniej strony w niepewności. Klimat mrocznej wioski jest tutaj czekoladową posypką, która podbija pozostałe nuty smakowe, którymi są fantastycznie wykreowane postaci. Język, który jest prosty, lekki i sprawi, że książkę przeczytasz bardzo szybko. Tematyka jaka zostaje tutaj poruszona jest ciężka i bardzo emocjonalna. Nie zdradzę Ci o jaki problem chodzi, niech to...

biruta | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Genialna książka. Zdecydowanie. Może niekoniecznie na świąteczny dzień. I doskonale prowadzona narracja. Choć akcja początkowo wydaje się niemrawa, trzyma w napięciu. A druga część to już bez odkładania książki ani rusz. Suspens jest. Nawet dla wytrawnych znawców tematu. Mroczny świat. I zło, które dotyka najsłabszych. Chapeau bas dla Autorki!

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

O położonym w północnej Anglii miasteczku Scradale można powiedzieć, że każdy każdego tam zna, ale tak naprawdę nikt o nikim nic nie wie. W fabule utrzymany jest ciężki, specyficzny klimat, typowy dla lat sześćdziesiątych. Pewnego zimowego dnia znika w niejasnych okolicznościach trzynastoletnia dziewczynka, Alison Carter, która wyszła na spacer z psem. Dopiero co awansowany inspektor Bennett rozpoczyna śledztwo, co wcale nie jest łatwe, ponieważ mieszkańcy Scradale niezbyt chętnie współpracują z mężczyzną, którego ledwie znają.
W jednej chwili miasteczko, w którym życie biegnie z dnia na dzień i właściwie nigdy nic się nie dzieje wstrząsa ogromna tragedia. Wprowadza to ożywienie i wszelkie inne negatywne emocje. W tych okolicznościach inspektor, który za wszelką cenę chce rozwiązać sprawę natrafia na mur nieufności, a nawet wrogości. Wydaje się to być walką z wiatrakami, jednak Bennett nieustępliwie dąży do celu.
Wprowadzenie...

Gośka | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Do tej pory przeczytałam trzy książki Val McDermid i z każdej byłam zadowolona. Jej pisarstwo charakteryzuje się przede wszystkim realizmem i rzetelnością. Bohaterowie są do bólu prawdziwi, śledztwa prowadzone przyziemnie, bez żadnych ekscesów a fabuła jest spójna i wiarygodna, bez nadmiernego rozlewu krwi. Nie inaczej było tym razem.

Akcja "Miejsca egzekucji" toczy się w małej, zamkniętej społeczności, w której każdy jest w jakiś sposób ze sobą powiązany. Scardale trudno nawet nazwać wioską. To kilka blisko siebie położonych domów skupiających się wokół Dworu. To mocno zamknięta społeczność, rzadko dopuszczająca do siebie obcych, polegająca na sobie, zależna od siebie i trzymająca swoje sprawy w tajemnicy przed resztą świata. Pewnego grudniowego dnia rutyna dnia codziennego zostaje przerwana a do ich świata wkradają się ludzie z zewnątrz. Powód jest bolesny dla każdego z mieszkańców. Alison ma trzynaście lat, gdy znika bez śladu. Poszukiwania prowadzone na szeroką skalę nie...

Tibora | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem pod wrażeniem - bardzo dobrze napisana książka!

Podział na części intrygujący - bo od razu czujemy, że w historii musi kryć się coś więcej. Mimo to zakończenie (które częściowo można przewidzieć) jednak jest zaskakujące.

Polecam!

Atramentowa Przystań | 2019-01-13
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Val McDermid to ceniona autorka w świecie kryminału. „Miejsce Egzekucji” – najważniejsza powieść jej życia została wydana w Polsce dopiero w połowie 2018 roku nakładem Wydawnictwa Papierowy Księżyc.

Obszerna, 582 stronicowa powieść zapiera dech w piersi. Klimatyczna okładka wprowadza nas w świat zbrodni i zapewnia odpowiedni nastrój. Tajemnicza wioska Scardale kryje mnóstwo tajemnic. W niewiadomych okolicznościach znika 13 – letnia dziewczynka. Policjanci odkrywają, że Alison została ofiarą brutalnego morderstwa. Wszyscy mieszkańcy wioski stają się podejrzani. Nie ulega wątpliwości, że przestępcą jest jeden z nich.

Kryminał szkockiej pisarki jest wielopoziomowy. Widzimy zbrodnię z różnych stron. Raz patrzymy oczyma policjantów, innym razem matki, rodziny, przyjaciół, by na końcu spojrzeć na to wszystko z perspektywy niezależnego obserwatora. Nie ma osoby, która nie przejęłaby się losem biednej, małej Alison. Tragedię potęgują wieści o innych zaginionych dzieciach. Przypuszczalne...

WielkiBuk | 2018-08-05
Przeczytana: lipiec 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy po raz pierwszy wydano „Miejsce egzekucji” w 1999 roku, powieść zrobiła niemałą furorę pośród czytelników i krytyków. Zdobyła liczne nagrody gatunkowe oraz podbiła listy bestsellerów, aż w końcu została okrzyknięta jednym z najważniejszych kryminałów roku według New York Timesa. Od tamtej pory w świecie literatury kryminalnej przepłynęło wiele wody, pojawiło się mnóstwo podobnych motywów, identyczne wątki wykorzystano nie raz i nie dwa w kulturze popularnej. Dzisiaj, niemal dwadzieścia lat po oryginalnej publikacji, powiew nowości przeminął bezpowrotnie, a mimo to, powieść Val McDermid także i dzisiaj pozostawia niezapomniane wrażenie. Jest coś przejmującego w tej opowieści o zbrodni i zemście, karze i nieprzemijającej rozpaczy. Pozostawia czytelnika osaczonego duszną atmosferą Scardale, zaskoczonego tym, co czeka go na samym końcu.

Dla miłośników literatury kryminalnej „Miejsce egzekucji” to prawdziwa gratka, a dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem –...

zobacz kolejne z 1990