Miejsce egzekucji

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
A Place of Execution
Aleksandra Szymił
romy

Najmroczniejsza premiera roku! Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polce, a najważniejsza w dorobku, królowej kryminałów Val McDermid. Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach...

Najmroczniejsza premiera roku!

Miejsce egzekucji to wybitny kryminał autorstwa Val McDermid, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury.

Miejsce egzekucji zdobyło w 2000 roku nagrodę literacką „Los Angeles Times”, a w 2001 roku została nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza Powieść. Na jej podstawie powstał również świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność mini serial telewizyjny.

Grudzień 1963 roku. Odcięta od świata wioska Scardale w północnej Anglii. 13-letnia Alison Carter wychodzi z psem na spacer i znika bez śladu. Intensywne poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Choć ciało dziewczynki nie zostaje znalezione, wszyscy podejrzewają brutalne morderstwo. Dla młodego inspektora policji, George’a Bennetta, jest to pierwsza tak ważna i trudna sprawa. Śledztwa nie ułatwiają wrogo nastawieni do przybyszów z zewnątrz członkowie zamkniętej społeczności, przerażeni świadomością, że zbrodniarzem musi być jeden z nich…

Ponad trzydzieści lat później dziennikarka Catherine Heathcote zbiera materiały do książki o tamtych wydarzeniach. Nawiązuje kontakt z Bennettem i wyrusza do Scardale, żeby ponownie przyjrzeć się tej tajemniczej sprawie. Nagle pojawiają się nowe, szokujące informacje. Okazuje się, że dramat, który wtedy się rozegrał, mógł być czymś znacznie gorszym, niż do tej pory wszystkim się wydawało.

Miejsce egzekucji to antyczna tragedia osadzona w realiach współczesnej Anglii, a przede wszystkich trzymający w ciągłym napięciu mroczny thriller psychologiczny o niezwykle misternej konstrukcji. Autorka zagłębia się w ciemne zakamarki ludzkiej natury i bada cienką granicę pomiędzy prawdą a iluzją.

źródło opisu: https://papierowyksiezyc.pl/miejsce-egzekucji-zapowiedz/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

katala | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Dawno nie czytałam tak długo książki. Książki która na dodatek jest dobra, nawet bardzo dobra. Ciekawa i interesująca, choć wolna i spokojna. Wstrząsająca czytelnikiem raz czy dwa, by pod koniec uderzyć go po głowie, mocno, nawet bardzo.
Nie, nie spodziewałam się takiego zakończenia. Autorka oszukała mnie, uśpiła moją czujność, w iście spokojnym stylu opowiedziała historię w sposób w jaki opowiada się dzieciom bajki. Bajki, które uczą, niosą morał. Czy tu nie jest podobnie? Wyrządziłeś krzywdę, musisz ponieść karę. Zawsze byłam zwolennikiem turlania Baby Jagi z wysokiej góry w beczce naszpikowanej gwoździami. Jestem usatysfakcjonowana. To dobra bajka. Dobry morał.
Historia, która rozpoczyna się na początku lat 60 by zakończyć po ponad trzydziestu latach. Młoda dziennikarka na tropie zbrodni sprzed lat, dociera do prawd, które zakopano wiele lat temu i które nigdy nie powinny być odkryte. Czy tak się stanie? To już samemu trzeba sobie doczytać i zastanowić się czy chcielibyśmy, aby...

Karolina Hajdysz | 2018-08-05

Północna Anglia - miejscowość Scardale. Pod koniec 1963r. w nieznanych okolicznościach przepada bez śladu 13-letnia dziewczynka. Do poszukiwań dołącza świeżo awansowany inspektor i wielu ochotników. Znaleziono martwego psa nastolatki... . Sprawa jest niezwykle skomplikowana, w dodatku mieszkańcy Scardale (a tych jest w zasadzie tylko kilku) bardzo dobrze kryją swe tajemnice i za nic nie chcą by obcy ingerowali w ich życie i przeszłość. Jednak inspektor Bennett za wszelką cenę chce rozwiązać tę zagadkę.
Czy zaginiona Alison Carter żyje?czy Bennett ja odnajdzie całą i zdrową? A nie powiem!
Bardzo zanęcił i skusił mnie początek historii ... później nie ukrywam, że miałam chwile załamania i chęci odłożenia ksiazki na inne czasy. Ale sprawa Alison tak mocno zapada w umysł, że nie sposób odpuścić. Mroczna, misternie utkana historia z zaskakującym i mocnym zakończeniem.
Warta zainteresowania!

WielkaRecka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Książka ,, Miejsce egzekucji” to genialna pozycja, która sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy detektyw. Razem z bohaterami będziesz przesłuchiwać świadków, zbierać dowody, czy mieć wgląd do dokumentów. Ten zabieg, jaki wprowadziła autorka powoduje, że kryminał ten, choć jest przewidywalny tzn jeśli jesteś wyjadaczem chleba szybko połapiesz się o co chodzi, mimo to gwarantuję , że i tak będziesz się świetnie bawić. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryminałem lub mało ich czytasz zaliczysz parę plot twistów, które wbiją Cię w fotel. Fabuła choć jest powolna, wciągnie Cię od samego początku i będzie trzymać do ostatniej strony w niepewności. Klimat mrocznej wioski jest tutaj czekoladową posypką, która podbija pozostałe nuty smakowe, którymi są fantastycznie wykreowane postaci. Język, który jest prosty, lekki i sprawi, że książkę przeczytasz bardzo szybko. Tematyka jaka zostaje tutaj poruszona jest ciężka i bardzo emocjonalna. Nie zdradzę Ci o jaki problem chodzi, niech to...

Gośka | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Do tej pory przeczytałam trzy książki Val McDermid i z każdej byłam zadowolona. Jej pisarstwo charakteryzuje się przede wszystkim realizmem i rzetelnością. Bohaterowie są do bólu prawdziwi, śledztwa prowadzone przyziemnie, bez żadnych ekscesów a fabuła jest spójna i wiarygodna, bez nadmiernego rozlewu krwi. Nie inaczej było tym razem.

Akcja "Miejsca egzekucji" toczy się w małej, zamkniętej społeczności, w której każdy jest w jakiś sposób ze sobą powiązany. Scardale trudno nawet nazwać wioską. To kilka blisko siebie położonych domów skupiających się wokół Dworu. To mocno zamknięta społeczność, rzadko dopuszczająca do siebie obcych, polegająca na sobie, zależna od siebie i trzymająca swoje sprawy w tajemnicy przed resztą świata. Pewnego grudniowego dnia rutyna dnia codziennego zostaje przerwana a do ich świata wkradają się ludzie z zewnątrz. Powód jest bolesny dla każdego z mieszkańców. Alison ma trzynaście lat, gdy znika bez śladu. Poszukiwania prowadzone na szeroką skalę nie...

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

O położonym w północnej Anglii miasteczku Scradale można powiedzieć, że każdy każdego tam zna, ale tak naprawdę nikt o nikim nic nie wie. W fabule utrzymany jest ciężki, specyficzny klimat, typowy dla lat sześćdziesiątych. Pewnego zimowego dnia znika w niejasnych okolicznościach trzynastoletnia dziewczynka, Alison Carter, która wyszła na spacer z psem. Dopiero co awansowany inspektor Bennett rozpoczyna śledztwo, co wcale nie jest łatwe, ponieważ mieszkańcy Scradale niezbyt chętnie współpracują z mężczyzną, którego ledwie znają.
W jednej chwili miasteczko, w którym życie biegnie z dnia na dzień i właściwie nigdy nic się nie dzieje wstrząsa ogromna tragedia. Wprowadza to ożywienie i wszelkie inne negatywne emocje. W tych okolicznościach inspektor, który za wszelką cenę chce rozwiązać sprawę natrafia na mur nieufności, a nawet wrogości. Wydaje się to być walką z wiatrakami, jednak Bennett nieustępliwie dąży do celu.
Wprowadzenie...

Tibora | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem pod wrażeniem - bardzo dobrze napisana książka!

Podział na części intrygujący - bo od razu czujemy, że w historii musi kryć się coś więcej. Mimo to zakończenie (które częściowo można przewidzieć) jednak jest zaskakujące.

Polecam!

WielkiBuk | 2018-08-05
Przeczytana: lipiec 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy po raz pierwszy wydano „Miejsce egzekucji” w 1999 roku, powieść zrobiła niemałą furorę pośród czytelników i krytyków. Zdobyła liczne nagrody gatunkowe oraz podbiła listy bestsellerów, aż w końcu została okrzyknięta jednym z najważniejszych kryminałów roku według New York Timesa. Od tamtej pory w świecie literatury kryminalnej przepłynęło wiele wody, pojawiło się mnóstwo podobnych motywów, identyczne wątki wykorzystano nie raz i nie dwa w kulturze popularnej. Dzisiaj, niemal dwadzieścia lat po oryginalnej publikacji, powiew nowości przeminął bezpowrotnie, a mimo to, powieść Val McDermid także i dzisiaj pozostawia niezapomniane wrażenie. Jest coś przejmującego w tej opowieści o zbrodni i zemście, karze i nieprzemijającej rozpaczy. Pozostawia czytelnika osaczonego duszną atmosferą Scardale, zaskoczonego tym, co czeka go na samym końcu.

Dla miłośników literatury kryminalnej „Miejsce egzekucji” to prawdziwa gratka, a dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem –...

Sebastian Woźniak | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Wbrew tytułowi to nie jest thriller z wartką akcją tylko flegmatyczny kryminał w angielskim stylu. Miejscami jest trochę dłużyzn ale mimo wszystko sięgnę po wcześniejsze książki autorki.

Miejsce egzekucji to, posługując się cytatem "tragedia wyłaniająca się z mroków przeszłości po trzydziestu pięciu latach, dysponująca potencjałem, by zniszczyć drugie pokolenie żyjących, które nie miało pojęcia, że ich los został naznaczony takim dramatem".

Scardale to wioska jakich wiele, gdzie klaustrofobiczna społeczność nie toleruje obcych, a każda ingerencja z zewnątrz spotyka się z wrogością i nieufnością. Scardale to również dwór tworzony przez kilkaset lat przez ludzi, mających więcej potrzeb niż gustu, a wszystko jakby w mroku, w innym sekretnym świecie, ukrytym i odizolowanym.
To historia na pozór zawiła, tajemnicza i nieoczywista.  Ale czy taka jest faktycznie? Niestety nie dla mnie.
Uważam, że jest to świetnie napisany, pod względem warsztatowym, kryminał, ale historia dość przewidywalna.
Uważny czytelnik ma tu wszystko podane jak na tacy, a rozwiązanie zagadki Alison Carter jest wynikiem dedukcji, a nie kwestią zgadywania. Tu wszystko ma znaczenie, każde pytanie i...

bractworozy | 2018-11-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2018

majstersztyk!!!
książka, którą czyta się bardzo szybko, mimo że akcja nie jest tutaj porywająca
bardzo ciekawie opisane postaci, realizm śledztwa z lat 60., mroźna zima w scardale i zamknięta społeczność tworzą niesamowity klimat tej historii

oczywiście najbardziej podobała mi się część opisująca samo śledztwo i proces, trzecia część książki opisująca wyarzenie 35 lat później już jest słabsza
sama końcówka też dość zadziwiająca, osobiście liczyłam na coś innego

polecam!!!