Książka Roku 2018

Cykl: William Wisting (tom 12) | Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Katharinakoden
Ag2S

Zaginięcie osoby, po której nie został żaden ślad, samo w sobie jest zagadką. A co, jeśli osoba zaginiona pozostawia po sobie ślad, który czyni tę zagadkę jeszcze większą? To ta pora roku. Po raz dwudziesty czwarty z rzędu William Wisting sięga po akta sprawy zaginięcia Kathariny Haugen. Sprawy, której nigdy nie rozwiązano. Od tego czasu Wisting co roku odwiedza męża Kathariny, który ma...

To ta pora roku. Po raz dwudziesty czwarty z rzędu William Wisting sięga po akta sprawy zaginięcia Kathariny Haugen. Sprawy, której nigdy nie rozwiązano. Od tego czasu Wisting co roku odwiedza męża Kathariny, który ma niepodważalne alibi, ponieważ w dniu zaginięcia żony pracował daleko od domu. Z biegiem lat stały kontakt komisarza z Martinem Haugenem przeradza się w przyjaźń. Jednak tym razem dom Haugena jest zamknięty. W rocznicę zaginięcia żony Martin Haugen sam znika bez wieści.

Tego samego dnia w komendzie, w której pracuje Wisting zjawia się młodszy śledczy, Adrian Stiller, który w Kripos zajmuje się starymi, nierozwiązanymi sprawami, tak zwanymi cold cases. Zaginięcie Kathariny ma związek z inną zagadką zaginięcia sprzed lat. Dwaj zdolni, różniący się od siebie śledczy będą musieli połączyć siły, ale współpraca z introwertyczym Adrianem Stillerem okaże się sporym wyzwaniem dla Wistinga. Mimo to dla dobra śledztwa obaj będą w stanie zrobić wiele, kto wie, może nawet trochę za dużo?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Nowalijki | 2019-01-06
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com
----------------------------------------
Są tacy autorzy, na powieści których zawsze czekam z niecierpliwością. I są tacy autorzy, wobec których nie potrafię być obiektywny. Do obu tych kategorii zaliczam Jørna Liera Horsta, norweskiego pisarza i byłego policjanta, którego seria o komisarzu Williamie Wistingu należy do moich ulubionych. Od początku ujęła mnie spokojnym tempem akcji, rzetelnością w opisie codziennych działań policji, ale przede wszystkim rozpoznawalnym już po kilku stronach klimatem. Kod Kathariny to XII odsłona serii (lub XI, jeśli nie liczyć prequelu w postaci Gdy mrok zapada) i choć wydawać by się mogło, że autorowi coraz trudniej będzie przykuć uwagę czytelnika, Horstowi ponownie się udało. Na tyle skutecznie, że od lektury nie potrafiłem się oderwać.

Każdy policjant ma w archiwum sprawę, której nigdy nie udało mu się rozwikłać. Dla Wistinga wciąż wielką zagadką pozostaje tajemnicze zniknięcie Kathariny Haugen. Kobieta...

książek: 1962
karola | 2019-01-27
Przeczytana: 19 stycznia 2019

„Kod Kathariny” to kolejny tom z komisarzem Wistigiem. Jak zwykle rzetelny kryminał, choć mam wrażenie, że autor chciał spróbować poprowadzić fabułę trochę inaczej niż zwykle. Niemal od początku wiadomo kto jest sprawcą, a przynajmniej ja się domyślałam w jakim kierunku pójdzie cała opowieść. Ale jestem przekonana, że to nie tylko moje odczucie. Trudno się oprzeć całej nararcji. Kryminał jest jak zwykle wciągający, napisany bardzo płynnie. Także trochę bardziej emocjonalny, gdyż główny bohater jest bardzo zaangażowany w całą sprawę i traktuje to bardziej personalnie niż zwykle.
Ja jestem na tak. Polecam.

Monika | 2019-02-07

Katharina Haugen zaginęła 24 lata temu zostawiając po sobie jedynie kartkę z tajemniczymi liczbami. Sprawą zajmował się komisarz William Wisting. Powraca on do sprawy co roku w nadziei, że odnajdzie trop, który pominął kilkadziesiąt lat temu. Gdy w komendzie pojawia się śledczy Adrian Stiller okazuje się,że zaginiecie Kathariny może mieć zwiazek z inną zagadką sprzed lat. Od tej pory mężczyźni muszą połączyć swe siły aby odkryć głęboko skrywane tajemnice sprzed lat .. Co kryje się w wiadomości zostawionej przez Katharinę ?

"Kod Kathariny" to pierwsza książka autora, którą miałam przyjemność przeczytać i już wiem, że z pewnością nie ostatnia. Styl autora bardzo przypadł mi do gustu i żałuję, że odkryłam go tak późno. Przedstawiona historia calkowicie zawładnęła moim umysłem i chciałam jak najszybciej odkryć co skrywa się w sprawie sprzed lat. Barwni bohaterowie, mroczna zagadka i sprawnie poprowadzone śledztwo sprawiły, ze książkę pochłonęłam niemal jednym tchem. Autor stopniowo...

giovanna | 2019-01-18
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ebooki

Jak dla mnie najsłabsza z dotychczas przeczytanych książek o Williamie Wistingu, zbyt oczywista, od razu się domyśliłam o co chodzi. Nie jest zła, ale w porównaniu z poprzednimi po prostu przeciętna.

dorotbook | 2019-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Wiecie co? Bardzo zżyłam się z Williamem Wistingiem i za każdym razem cieszę się ogromnie, gdy tylko widzę informację o premierze książki Jorna Liera Horsta. Uwielbiam przyglądać się temu, w jaki sposób komisarz prowadzi policyjne śledztwo, jak logicznie i krok po kroku próbuje ułożyć całość sprawy. Nasz komisarz ma jednak sprawę, której nie udało mu się rozwiązać od ponad dwudziestu lat. Co roku w rocznicę zaginięcia Kathariny Haugen Wisting sięga po akta jej sprawy. Kobieta zostawiła pewną wskazówkę, którą śledczy nazywają kodem Kathriny, mimo to wciąż nie wiadomo co stało się tego dnia. Wisting od tego czasu co roku odwiedza także męża zaginionej, który ma alibi na ten dzień, bo w dniu zaginięcia żony pracował daleko od domu. W dwudziestą czwartą rocznicę Martin Haugen znika bez wieści z domu, dlaczego? Tego samego dnia na komendzie zjawia się młodszy śledczy Adrian Stiller, zajmujący się w Kripos nierozwiązanymi sprawami (cold cases). Oznajmia, że zaginięcie Kathriny wiąże się...

Urszula Sergiel | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Rozwiązania domyślałam się jeszcze przed połową książki. Po pierwszym rozpędzie dynamika stopniowo zwalniała. Nie ma w tej książce absolutnie żadnych fajerwerków, zwrotów akcji, niespodzianek, pościgów, zmiany podejrzanego, co stronę. A mimo to ja Horsta uwielbiam. I choćby pisał o spadających z drzew liściach i topniejącym śniegu będę czytać jego książki z przyjemnością. Uwielbiam postać Wistinga. Normalną, etyczną. Mam wrażenie, że ta wykreowana postać pokrywa się cechami z autorem.
Czekam na kolejną część.

Nie będę ukrywać, że jestem lekko rozczarowana. Czegoś mi w tej powieści brakowało. Na pewno ta część jest trochę inna od reszty. Jest taka bardziej stonowana. Trochę byłam zła, że Wisting został odsunięty przez autora na dalszy plan. Nie ma w tej powieści dużej ilości napięcia, książka nie za bardzo utrzymywała moją uwagę. Rozwiązanie sprawy też nie było jakoś mocno trudne, już w połowie zaczęłam się domyślać co mogło się wydarzyć. Spodziewałam się czegoś mocniejszego.

kokoschka | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Horst w doskonałej formie! Niby ten sam schemat co zawsze- Wisting zajmuje się sprawą, którą zawodowo zajmuje się i jego córka- ale jakby w nowej odsłonie. To chyba najbardziej jednowątkowa powieść z cyklu, w całości niemal poświęcona prowadzonemu dochodzeniu, a jednocześnie (może właśnie dzieki temu?) trzyma w napięciu.

Diabeł | 2019-02-12
Przeczytana: 31 stycznia 2019

SERCA, KTÓRE ODESZŁY

Nie należę do miłośników literackich serii i są tylko dwie, które skrupulatnie śledzę tom po tomie. Jedną z nich jest kryminalna saga o komisarzu Williamie Wistingu z Larviku, którą tworzy niezrównany Jorn Lier Horst. Najnowsza odsłona cyklu to „Kod Kathariny”, która ukazała się w styczniu nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Podobno każdy śledczy ma taką sprawę, której nie zdołał rozwiązać w trakcie swej kariery i do której wciąż powraca szukając odpowiedzi. Komisarz William Wisting co roku w październiku zagląda do akt niejakiej Kathariny Haugen. Dwadzieścia cztery lata temu Katharina zaginęła bez śladu. Bukiet czerwonych róż, charakterystycznie zapakowana walizka i pozostawiona na stole kartka z ciągami tajemniczych cyfr, nazwanych później „kodem Kathariny” to jedyne co po niej pozostało. Żadnego tropu, pytania bez odpowiedzi i mąż, Martin, który z biegiem lat stał się przyjacielem komisarza Wistinga. Wydawać by się mogło, że zagadka zniknięcia kobiety na...

Monika Sz-ga | 2019-02-15
Przeczytana: luty 2019