Bzik & Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i luneta przeznaczenia

Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i luneta przeznaczenia Rafał Witek
Rafał Witek Wydawnictwo: Heraclon International literatura dziecięca
literatura dziecięca
Heraclon International
2016-08-01
2016-08-01
Inne

Jeśli nie wiecie kim byli bukanierzy, a chcielibyście się dowiedzieć, to jest to książka dla Was !
Znakomite rozpoczęcie serii. Przygody Gabi i Nilsona równie ciekawe, co w części czwartej, od której rozpoczęłam moją znajomość z dwójką nad wyraz rozwiniętych dziesięciolatków. Muszę przyznać, że zasób słów głównych bohaterów jest naprawdę imponujący.

Fajna i śmieszna książka, dobra dla dzieci od 7 lat. Ładne obrazki. Moje emocje wprost wybuchały, a każdy kolejny rozdział był coraz mniej przewidywalny. .Jednak cała książka jest super.

Rafał Witek zawitał w naszym domu razem z serią „Bzik & Makówka przedstawiają” wydaną przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy w niej dwójkę sympatycznych i nieco zwariowanych bohaterów poznających niezwykłe postacie i ich otoczenie. Kolejne tomy pozwalające zabrać dzieci w fantastyczne światy pomagają lepiej zrozumieć przemiany jakie zachodziły w historii. Czasami poznajemy realia innych czasów dzięki bohaterom książkowym i filmowym, a innym razem dzięki podróżom do przeszłości, dziwnym połączeniom z przeszłością oraz zaskakującym przenosinom z przeszłości do teraźniejszości. Każdy tom oferuje trzymającą w napięciu opowieść o przygodach dwójki bohaterów.

Wszystko zaczyna się od „Zgniłobrodego i lunety przeznaczenia”. Bohaterowie poznają się na dywaniku u dyrektora i bardzo szybko zaczynają przeżywać niezwykle przygody. Pierwsza zaczyna się od napadu w parku. Dwójka bohaterów spotyka dziwną osobę, która wygląda jakby przeniesiono ją z przeszłości. Szybko odkrywają, że ich napastnikiem jest siedemnastowieczny pirat. Nie zabraknie tu opowieści o resocjalizacji, próbie dostosowania do otoczenia.

Kolejny tom zaczyna się od rozczarowania Nilsona Makówki, którego ojciec informuje, że z powodów pracy nie może zabrać na wakacje do Oslo. Gabrysia Bzik podpowiada mu, aby w zamian za brak czasu chciał coś, o czym marzy, ponieważ rodzice z poczuciem winy chętniej spełniają dziecięce zachcianki. Okazuje się, że koleżanka miała rację. Zamiast wymarzonych technologii przez pomyłkę do Nilsona trafia fujarka z Kornikiem Czasu robiący dziury w czasie i dzięki temu przemieszczającym się między stuleciami. „Ucieczka z tajemniczego ogrodu” pozwala młodym czytelnikom przenieść się w realia powstawania znanej wszystkim powieści dla dzieci.

Dzięki „Autografowi za milion dolarów” bohaterzy mają okazję poznać Salvadora Dali’ego. Ich przygoda zaczyna się od wizyty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego urokowi ulegają oboje. Niezwykłe łącze z przeszłością pomaga lepiej poznać sztukę artysty i realia w jakich żył. Nie zabraknie wielu przeszkód, kłopotów, wyzwań, którym dwójka dzieciaków musi sprostać.

„Maliny zza żelaznej kurtyny” to opowieść o czasach dość bliskich. Gabi i Nilson trafiają w lata 70 XX wieku. Miasto, w którym mieszkają wygląda całkowicie inaczej niż współcześnie. Nie ma bilbordów z reklamami, na ulicach jest mniej ludzi, a budynki są bardziej szare. Do tego przechodnie chcą od nich kupić kolejne rzeczy, ponieważ zachodnia odzież jest w cenie. Dzięki tym przygodom młodych bohaterów dzieci dowiedzą się jak wyglądały sklepy i możliwość kupienia różnych rzeczy. Gabi i Nilson poznają również inne podejście do czasu: nikt tu się nie spieszy, ludzie spędzają ze sobą wiele czasu, rozmawiają, pomagają.

„Elvis i Agenci Pamięci” to kolejna (najnowsza) odsłona przygód Gabrieli Bzik i Nilsona Makówki. Przyjaciele są ze sobą już zżyci, zaprzyjaźnieni, mają wspólne cele, wiele planów. Jednym z nich jest zaimponowanie gronu pedagogicznemu i zrobienie szkolnej strony internetowej. Nie są oczywiście kujonami, a ich starania mają odciągnąć uwagę od innych niedociągnięć i zapewnić czerwony pasek na świadectwie oraz szóstkę z informatyki. Problem polega na tym, że nie potrafią zrobić takiej strony, ponieważ nie umieją programować, ale dla chcącego nic trudnego. Bardzo szybko znajdują interesujący ich kurs programowania. Do tego w zaskakująco niskiej cenie, dzięki czemu nie muszą prosić dorosłych o pieniądze. Po zapisaniu się na kurs, otrzymaniu adresu szybko okazuje się, że znajdujący się w pobliżu ich szkoły adres nie istnieje, a wejście do niego prowadzi przez lokal z kebabem. Półmrok, kręte schody i brak informacji o kolejnych piętrach sprawiają, że dzieci szybko tracą orientację i z ulgą docierają do drzwi znajdujących się na szczycie schodów. Tan okazuje się, że zostali zwabieni do fundacji monitorującej podróże w czasie. Wszystko przez to, że sami mają duże doświadczenie w takich podróżach. Dostają propozycję pracy, która rozpocznie ich kolejną niezwykłą przygodę. Zadaniem dzieci będzie opieka nad Elvisem Presley’em i Cancicem Jakuzzi. Sprawa byłaby bardzo łatwa, gdyby nie to, że król rock&rola ma wiele kaprysów i nie pała sympatia do współlokatora. W przyszłości czuje się jak na wygnaniu: nikt go nie podziwia. Dopiero występ w szkole ożywia go i pozwala na pozbycie się negatywnych emocji w stosunku do Jakuzziego, producenta wanien produkujących bąbelki.

Wartka akcja i liczne kłopoty to jedne z cech serii. Do tego spora dawka historii. Śmiało mogę Wam polecić wszystkie książki z tej serii. Każda pozwoli przenieść się w inne czasy, poznać wycinek przeszłości. Ponad to każdą książkę można czytać bez znajomości wcześniejszych tomów. Wszystkie części łączą ze sobą główni bohaterzy, sposób prowadzenia fabuły oraz pomysł na kolejne przygody. Witek stworzył interesujące opowieści, które przez połączenie fantastyki z prawdziwymi wydarzeniami zachęcając do poznawania historii.

Przemycanie informacji z historii i sztuki w książkach dla młodzieży nie jest łatwą sprawą. Zaszczepianie w nich pasji ciekawości, chęci odkrywania świata, zdobywania wiedzy, kiedy małe umysły zostają wciśnięte w szkolną ławę wydaje się niemożliwe. Mogą to zrobić tylko rodzice lub rozkochani w swoich pasjach. Tych jednak niewiele i słabo dzielą się z dojrzewającymi umysłami swoimi miłościami. Książka Rafała Witka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, a do tego proponuje młodym czytelnikom interesującą akcję oraz zaszczepia poczucie konieczności pomagania innym, dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywania swojego sprytu oraz pamięci.

Seria „Bzik & Makówka przedstawiają” do świetnie napisane książki dla dzieci. Zawierają prostą, dziecięcą przygodę, w której odkrywanie świata jest nieco inne, bo zamiast podróżować w przestrzeni, dzieci podróżują w czasie. Żywy język, interesujące informacje i rysunki Magdy Wosik ożywiające treść, bawiące się słowem – wszystko to sprawia, że lektury będą interesującą przygodą dla małych i dużych czytelników, sentymentalną podróżą oraz inspiracją. Niesamowita dawka wiedzy o czasach, które już minęły pozwoli dzieciom na zainteresowanie się historią.

Dla mnie cała seria książek Rafała Witka to doskonała propozycja dla najmłodszych czytelników. Bohaterzy są bardzo realni, borykają się ze zwykłymi kłopotami związanymi z pracą rodziców, wieloma obowiązkami, współczesnym pędem, w który wciągnięte są też dzieci. W każdej części dowiadujemy się czegoś nowego o Gabi i Nilsonie.

Książki skierowane są dla dzieci od 6-12 roku życia (a może też i starszych). Myślę, że z powodzeniem mogą po nie sięgać młodsi i starsi czytelnicy. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Gabi sprawia, że stajemy się wrażliwsi na to, co mają nam do powiedzenia dzieci, ale – swoją naiwnością – powodują uśmiech, a dzieci mogą identyfikować z bohaterami.

My z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę przygód bohaterów.

My z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę przygód bohaterów.

Książka rozpoczynająca serię Bzik & Makówka przedstawiają. Świetne połączenie opowiadania, historii, fantastyki i humorystycznych rysunków. Dwójka rezolutnych dziesięciolatków postanawia "uczłowieczyć" i zresocjalizować pirata, który przez przypadek trafia z XVII do XXI wieku. Lektura jest bardzo interesująca i wciągająca; czyta się ją jednym tchem. Przygody Gabrysi Bzik, która wiecznie wpada w kłopoty i Nilsona Makówki, znawcy paragrafów, są bardzo ciekawe i na pewno spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

Książka która mocno mnie rozczarowała. Gdy dowiedziałam się że dostała 1 nagrodę w konkursie im Kornela Makuszyńskiego edycja 2015 kupiłam ją w ciemno. Niestety książka nie podoba mi się (mojej 9 letniej córce również). Jest dziwna i nie zauważyłam specjalnych wartości edukacyjnych ,które podobno posiada. Dużo bardziej podobała mi się inna książka nominowana do tego konkursu "Czarna, Klifka i tajemnica dna morza" wg mnie bardziej zasługuje na nagrodę.

Jeśli dzieci lubią historie o piratach (a po sukcesie "Piratów z Karaibów" - raczej w to nie wątpię) podsunęłabym im właśnie tę książkę Rafała Witka. Dwójka dzieciaków z podstawówki - Gabrysia Bzik i Nilson Makówka zaprzyjaźniają się po tym, jak oboje wylądowali na dywaniku u dyrektora. No cóż - trzeba przyznać, że nic tak ludzi nie łączy jak wspólne nieszczęście. Nie chcę za bardzo zdradzać o co poszło - w każdym razie Makówka jako miłośnik różnych paragrafów, stanął w obronie koleżanki, co nie spodobało się czci - głodnemu gronu pedagogicznemu. Taaa - niepokorni dobrze wiedzą, że czasem trudno w szkole sprostać tym wszystkim obowiązkom. A Gabryśka Bzik z takim nazwiskiem naprawdę nie ma łatwo. Sama sobie tłumaczy, że gdyby nazywała się choćby tak: "Grzeczniutka" od samego początku roku szkolnego miałaby lepszy start. Dobrze - a ktoś zapyta - gdzie ci obiecani piraci? Właściwie jeden pirat - i to z XVII wieku. To ów tytułowy Zgniłobrody, który pewnego dnia wręcz napada na dwójkę przyjaciół. Jednak myliłby się kto, że wystraszy dziarskie dzieciaki. Wygląd owego osobnika tak bardzo zaciekawił Bzik i Makówkę, że postanawiają wyjaśnić tę zagadkę. Wielki znak zapytania jest tu początkiem różnych przygód i perypetii, w które wplątani zostają Gabrysia i Nilson.

Sprawnie napisana powieść dla 10-latków, ciekawie zilustrowana właśnie została doceniona. Rafał Witek za swoją powieść otrzymał niedawno 22. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

W protokole z obrad Jury czytamy takie uzasadnienie:

"Jest to zabawna historia, łącząca humorystycznie ukazane realia szkoły z wizytą gościa z dalekiej przeszłości, z dwoma świetnymi, doskonale zróżnicowanymi postaciami dwojga bohaterów dziecięcych, którzy z przypadku stają się opiekunami przybysza. Jury uznało również, że książka doskonale wpisuje się w „słoneczny” charakter Nagrody, a także jest idealną lekturą dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w literackim świecie".

Wiek 10+

Przygodowa lekka fantastyka dla dzieci na niezłym poziomie? Rafał Witek ma coś dla was. Nie tak dawno trafiła do nas książka Rafała Witka Zgniłobrody i luneta przeznaczenia. Jest to tytuł skierowany do młodych ludzi którym rodzice już nie muszą czytać, a którzy mają ochotę na sympatyczna historię o dzieciach, które spotkały prawdziwego bukaniera. Gabriela Bzik i Nilson Makówka to para sympatycznych dziesięciolatków, którzy pewnego dnia w drodze do domu zostali napadnięci. Byłoby to zdarzenie przerażające, ale jednak niezbyt oryginalne, gdyby nie to, że włóczęga który ich napadł był nie do końca zwyczajny. Pachniał inaczej niż tradycyjny menel, zachowywał się inaczej niż standardowy bezdomny a to co bełkotał pod nosem brzmiało jak jakaś starodawna odmiana angielskiego. Dzieciaki okazały się dość ciekawskie i postanowiły dowiedzieć się o tym człowieku coś więcej. Jakież było ich zdziwienie kiedy okazało się, że napadł ich prawdziwy siedemnastowieczny pirat! Co było dalej nie będę wam zdradzał, ale zdradzę, że resocjalizacja bukaniera nie do końca jest udana, a na koniec Zgniłobrody (tak nazywa się pirat) szykuje skorą niespodziankę.

Książka to bardzo udane połączenie fantastyki i przygody w wersji dla dzieci. Może trochę na wyrost, ale przyznam szczerze, że przy czytaniu momentami miałem skojarzenia z Niewiarygodnymi przygodami Marka Piegusa w wersji dla dzieci młodszych.

Zgniłobrody i luneta przeznaczenia jest pozycją lekko napisaną, zabawną i z pomysłem, nie ma moralizujących nachalnie wtrętów i powinna przypaść do gustu zarówno chłopcom i dziewczynkom. Autor pisze dla dzieci nie traktując ich z przymrużeniem oka, nie próbuje też w jakiś wydumany sposób wyjaśniać możliwości tytułowej lunety. Mnie chyba najbardziej spodobał się moment pirackiej prezentacji Bzika i Makówki, która mimo tego, że informacje zbierali u źródła, nie przypadła nauczycielom zupełnie do gustu. Przypadła mi do gustu i trafia na półkę z tytułami które za jakiś czas będę podsuwał Szymonowi do samodzielnego czytania.

Żeby jednak nie było do końca różowo, to na koniec chciałem wspomnieć o rysunkach. Są nieźle wymyślone, interesująco uzupełniają tekst, ale są koszmarnie niechlujnie. Gdyby były narysowane z ciut większym zaangażowaniem i starannością mielibyśmy zdecydowanie jedną z lepszych książek dla dziesięciolatków.

Polecam

Twórczość Rafała Witka znam przede wszystkim z serii Czytam sobie. Tym razem autor zadebiutował jednak w nowej roli, pisząc książkę o piracie, która moim zdaniem udała mu się znakomicie.

Gabrysia Bzik co chwilę była wzywana do dyrektora za niewłaściwe zachowanie. Pewnego dnia również się tak zdarzyło, jednak tuż za nią trafił także Nilson Makówka, który stanął w jej obronie i uważał, że nauczycielka postąpiła w stosunku do dziewczynki niesprawiedliwie. Tego dnia po lekcjach postanowili udać się pod most, aby tam trochę posiedzieć. W pewnej chwili jednak, gdy wyjęli jedzenie zjawił się jakiś osobnik, który im je porwał. Gabi i Nilson postanowili dowiedzieć się, z kim mają do czynienia.

Książki o piratach bardzo lubię, dlatego też sądziłam, że lektura książki Rafała Witka będzie dla mnie prawdziwą przyjemnością. Wcale się w tej kwestii nie pomyliłam, a całą pozycję przeczytałam wręcz błyskawicznie. Duża czcionka oraz liczne ilustracje dodatkowo ułatwiają i przyśpieszają czytanie. Z twórczością autora miałam już styczność wcześniej, więc mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Otrzymałam bardzo ciekawą historię o pewnym piracie, który pewnego dnia pojawił się w życiu Gabi i Nilsona.

Opowieść jest bardzo interesująca i wciągająca. Z pewnością jej atutem jest fakt, że trudniejsze słowa, jakie pojawiły się w tekście zostały zaraz objaśnione. Styl i jezyk pisarza są niezwykle proste, przeznaczone wprost dla młodszych czytelników. Mi osobiście książka także się podobała, gdyż bardzo lubię tego typu tematykę. Jest to z pewnością ciekawa pozycja dla miłośników tego typu historii. W przygotowaniu są już kolejne dwie części o Gabrysi Bzik i Nilsonie Makówce.

,,Bzik & Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia” to interesująca opowieść, której lektura nie zajmuje wiele czasu, jednak może się okazać doprawdy interesująca. Dzięki niej dowiemy się co nieco o życiu piratów oraz poczytamy o dwójce młodych bohaterów, którym przyszło się z tym zmierzyć. Sądzę, że uczniowie szkoły podstawowej mogą się już oddać jej lekturze, gdyż jest doprawdy fascynująca. Ja już nie mogę doczekać się dalszego ciągu tej opowieści!

Moja ocena: 5/6

Książka ok, znowu bym nie przeczytała.

Książka ok, znowu bym nie przeczytała.

• Dla dzieci
  • 2015 - literatura dla dzieci
  • Dla Oskara
  • Dla nastolatków
  • Bzik&Makówka przedstawiają
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Bzik & Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i luneta przeznaczenia