Znowu kręcisz, Zuźka!

Cykl: Zuźka (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Nikola Kucharska
Ag2S

Zuźka chodzi do trzeciej klasy i mieszka w Brzezinie. Początkowo nie przeszkadzała jej wymarzona przez rodziców ucieczka z miasta na wieś. Dzięki przeprowadzce na Leśną 8 zyskali przecież więcej przestrzeni dla całej rodziny, czyli mamy, taty, Zuźki, młodszego brata Kacperka, psa Rudego, kota Puszka, króliczka Niuśka, kruszyc afrykańskich i rybek... Ostatnio jednak Zuźce coraz bardziej doskwiera brak prawdziwej przyjaciółki z sąsiedztwa.
Przy Leśnej 8 poza Zuźką i Kacprem nie ma żadnych dzieci. Czy to nie skandal?! Na szczęście wkrótce w domu naprzeciwko pojawia się Marta z rodziną. Zuźka jest zachwycona, bo wygląda na to, że ma z Martą wiele wspólnego – obie lubią grać w piłkę nożną, wspinać się na drzewa, a przede wszystkim uwielbiają zwierzęta.

Szkolne i rodzinne przygody Zuźki i jej bliskich to duża dawka humoru, niespodziewanych zwrotów akcji, szalonych pomysłów i pasjonujących przeżyć.

ilustrator: Nikola Kucharska

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Koperek | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 maja 2017

to najlepsza książka. Jest super. Zabawna i pełna przygód małych i dużych. Myślę, że każdemu się spodoba. Polecam.

Bankomacik | 2016-06-06

Z tej książki każdy powinien brać przykład, mowa oczywiści dzięki... humorowi. Najśmieszniejsza książka świata! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do niej wrócę, bo warto!

AnnaSikorska | 2015-12-26

Polskie realia, życie na podmiejskiej wsi, a do tego bardzo nietypowi rodzice są przyczyną „rozwoju w niewłaściwym kierunku”. Zuśka jest przeciętną nastolatką z wieloma pomysłami, młodszym bratem i marzeniem, że w domu naprzeciwko zamieszka dziecko w jej wieku. Po wielu latach oczekiwań wprowadza się do niego Marta z młodszą siostrą, a do tego do klasy dołączy bardzo zdystansowany Jaszko, który świetnie radzi sobie z docinkami z powodu wzrostu i noszenia okularów. Dziewczynki zakładają Tajny Klub Detektywów, w którym wykorzystują zdobytą wiedzę oraz próbują pomóc w prowadzeniu śledztwa.
Przez ciągle wplątywanie się Zuźki w dziwne sytuacje nie zabraknie licznych dygresji pokazujących jej odmienne rodzinne życie, swobodne podejście rodziców do ludzi, zwierząt, dzieci i otwartości na nowe. Dzięki temu dziewczynka jest ciekawa świata i chętnie uczy się bez świadomości zdobywania wiedzy: po prostu go odkrywa. Z jej opowieści przebija piękna dziecięca niewinność i odmienne niż spojrzenie...

JoKo | 2015-08-20

„Cześć! Jestem Zuźka i mieszkam w Brzezinie przy ulicy Leśnej 8 jako ludność napływowa.”
W taki oto sposób zaczyna się powieść dla dzieci „Znowu kręcisz Zuźka”, napisana przez Dorotę Suwalską. Już pierwszy akapit sugeruje nam, że będzie to zabawna opowieść dziewczynki, opisująca przygody i perypetie niezwykle wygadanej trzecioklasistki. I faktycznie tak jest, gdyż książka rozkłada czytelnika na łopatki.
Zuzia chodzi do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Jest najmniejsza wśród rówieśników, lecz nie warto z nią zadzierać, ponieważ potrafi porządnie przywalić nawet silniejszym od niej chłopakom. Pisze jak kura pazurem, gdyż ma dysgrafię i codziennie dostaje uwagi do dzienniczka, bo ma rozproszoną uwagę i nie potrafi skupić się na lekcji. Jednak mimo tych dysfunkcji jest świetną narratorką. Opisywane przez nią wydarzenia, wywołują w czytelniku salwy śmiechu. Dziewczynka zupełnie nie rozumie, dlaczego nauczycielka niedowierza temu, co mówi, gdyż wszystko jest najprawdziwszą prawdą i...

małgorzata pyzik | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Coraz częściej mam szczęście trafić na dobrą powieść dla młodego czytelnika, taką która nie tylko porusza moc problemów jakie nim targają, ale zawiera odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań a jej treść czyta się lekko i przyjemnie. Z tekstami Doroty Suwalskiej spotkałam się już wcześniej, jej opowiadania zawarte są między innymi w tomach biblioterapii, również „Pan Fortepianek”, który został wydany w serii „Czytam sobie” przykuł moją uwagę niebanalną treścią. Autorka ta jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknym w Warszawie i jak sama pisze o sobie, przez dłuższy czas marzyła jednak aby zostać zoopsychologiem. Przez jakiś czas współpracowała z TVP realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci.
Tytułowa Zuźka chodzi do trzeciej klasy szkoły podstawowej, mieszka z rodziną w Brzezinie i ma jedno marzenie. Pragnie aby w końcu, w domu naprzeciwko ktoś zamieszkał, a najlepiej aby to była dziewczynka. Wtedy nareszcie nie czułaby się sama jako ludność napływowa na...

Marta Zagrajek | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

Gdy z nudów zaczynamy kręcić przysłowiowe bączki, to właśnie dzieci umieją znaleźć milion sposobów, aby przegnać nudę hen daleko. To ich wyobraźnia spycha na bok nasze ograniczenia i przypomina o tym, że warto być dzieckiem, bo to właśnie one mają największą moc rozśmieszania. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu, które to rodzice są zobowiązani im zapewnić, dzieci będą rozwijać swoją wyobraźnię we właściwych kierunkach. Jednym z idealnych sposobów na ten rozwój jest czytanie z nimi książek.

Zuzia ma milion pomysłów i prawie żaden z nich nie ma związku ze szkołą. Ot, typowe dziecko. Uwielbia się bawić, wymyślać różne przygody i przede wszystkim – jest niesamowicie szczerą istotą (scena z panią psycholog położyła mnie na łopatki). Jej zamiłowanie do zwierząt oraz odkrywanie możliwości, jak uzyskać nowe siniaki jest po prostu godne podziwu! Mimo że jej rodzice są postaciami niewątpliwie drugoplanowymi, to też jesteśmy w stanie trochę się z nimi zapoznać i ich polubić. W końcu to dzięki...

Filemona | 2011-09-18

Nic specjalnego, ale można przeczytać.