Lolek

Wydawnictwo: Agora SA

Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej. Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza  i jego żony Nurii.  Dziś mieszka z nimi w...

Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza  i jego żony Nurii.  Dziś mieszka z nimi w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej.

Autorem ilustracji do "Lolka" jest znany z bestsellerowej "Rutki" Mariusz Andryszczyk.

Każdy pies marzy aby być z jakimś człowiekiem, a wielu ludzi marzy o tym by spotkać psa. Czasami wystarczy przypadek żeby się spotkać, a czasami trzeba się trochę rozejrzeć . Dlatego tę książeczkę dedykuję wszystkim pieskom, które jeszcze nie odnalazły swojego człowieka i  wszystkim ludziom którzy nie odnaleźli jeszcze swojego psa. A tym którzy się już odnaleźli życzę szczęścia.
Adam Wajrak

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

„Lolek” szybko stał się sensacją wydawniczą rynku książek dla dzieci. Wymieniany jest na wielu listach najlepszych dzieł wprowadzonych w Polsce w I półroczu 2017 roku. I trudno się temu dziwić.
Adam Wajrak jest autorytetem w zakresie ekologii i ochrony przyrody, stąd jego książki dotyczące natury zwierząt są wiarygodnie. „Lolek” to kronika pieska pokrzywdzonego przez los. Jest to historia autentyczna, dotycząca zwierzęcia, które miało docelowo to szczęście i na swojej drodze spotkało autora. I choć pisarz pierwsze strony opowieści wymyślił, opierając go na stanie emocjonalnym zwierzęcia w momencie zetknięcia z nową osobą, nie umniejsza to faktu, że przedstawiona historia jest spójna i rzetelna. Lolek, który na początku nie był jeszcze Lolkiem, miał trudny start w swoje psie życie. Jego pierwszy Pan, na którego wyczekiwał z otwartym sercem, okazał się sadystą, za nic mającym psie istnienie. Gdyby nie szczęśliwy traf, Lolek skończyłby swoje krótkie życie pod ciosem siekiery....

Marzena | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Postanowiłam, że zanim historię Lolka pozna moja córcia zmierzę się z nią sama.
Zrobiłam tak z kilku powodów, jednak na prowadzenie wysunął się fakt mówiący o tym, że ciężko czytać dziecku i z dzieckiem, kiedy beczysz jak bóbr, non stop wycierasz nos i pochlipując tulisz swojego własnego ukochanego czworonoga.
A tak właśnie to wyglądało - chlip,chlip, smark, smark, nasza ukochana Muza w objęciach.
Zdecydowanie wypadałoby, żeby to było czytanie ze zrozumieniem, ale przede wszystkim zrozumiałe.
Czego uczy i co uświadamia historia Lolka? Bardzo wielu rzeczy, o których trzeba z dziećmi rozmawiać; i tłumaczyć im, że niestety bywają i tacy ludzie jak pierwsi właściciele naszego bohatera, a są oni doskonałym przykładem na to, że nikt nie potrafi krzywdzić tak jak ludzie.
A już bezbronnych i niewinnych w szczególności. Takich, którzy w zamian oddają swoje serca. Zwierzęta czują, kochają, są wierne oddane i lojalne, czyli posiadają te cechy, o których niektórzy ludzie nawet nie...

Fidel-F2 | 2017-10-19

Najstarszy czyta już sam, acz niechętnie raczej i jednie mocno wyselekcjonowane rzeczy. Elektronika wygrywa. Wychowywał się zawsze w domu z dużą ilością książek, widział mnie czytającego, słuchał czytanych bajek i powieści. To bez znaczenia. Z pewnością nie jest molem książkowym i chyba już nie będzie.

Ale nie o tym, nie o tym.

Młodsze córki osiągają wiek gdy pora zacząć im czytać. No i człowiek owczym pędem kupuje te Koty w butach, Jasie i Małgosie, Czerwone kapturki i insze podobne i bezmyślnie czyta, bo to przecież drzewiej to porządne, mądre bajki bywały. A figę. Może w XVIII czy XIX wieku, przy ówczesnym rozwoju społecznym i cywilizacyjnym był z nich jaki pożytek, ale niestety nie dziś. Uczą one, że ten dobry który cwańszy i sprytniej oszuka innych, ten dobry którego cieszy cudza krzywda i cierpienie oraz innych, mniej lub bardziej subtelnych, głupot.

Adam Wajrak napisał współczesną baśń, opartą na rzeczywistych wydarzeniach. Jej głównym bohaterem jest pies Lolek,...

Mey-Mey | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Poruszająca i rozczulająca opowieść o czworonożnym przyjacielu. Polecam!

Zuba | 2018-03-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2018

Przeczytałam "Lolka", żeby sprawdzić, czy dobrze wybrałam prezent siostrzenicy męża. O treści napiszę krótko - to wzruszająca historia z happy endem o psie, który w końcu odnalazł swojego człowieka. Ewidentnie jest to książka dla dzieci, myślę, że w wieku późnoprzedszkolnym i wczesnoszkolnym. Polecałabym ją do czytania dzieciom na głos, dzięki czemu można złagodzić bardziej brutalne fragmenty, a są takie.
Autorowi udało się uniknąć popadnięcia w infantylizm, który jest zmorą książek ze zwierzętami w rolach głównych (patrz: "Był sobie pies" oraz "Psiego najlepszego"). Do tego przemycił trochę wiedzy o psach, wilkach i innych zwierzętach oraz umiejętnie zaapelował o dobre traktowanie mniejszych przyjaciół.
Dobrze trafiłam z wyborem prezentu :)

beataj | 2017-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Jak dobrze mieć w domu dziecko, przynajmniej bezkarnie można czytać książki teoretycznie dla dzieci 😁
"Lolek" to piękna historia psiego życia, trudnego, bolesnego, chwytającego za gardło i serce, na szczęście z dobrym zakończeniem. Pióro Autora wspaniale snuje tę opowieść, a cudne malunki Ilustratora smakowicie ją wzbogacają.
Może gdyby takie książki były lekturą w szkołach, mniej byłoby bezdomnych psów? Jeśli dzięki tej opowieści choć jeden psiak opuści schronisko, znajdzie dom, rodzinę, przyjaciela, to chwała za to Twórcy 😊

książek: 1956
Syl_wina | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Lolek to kolejna z wielu świetnych książek Adama Wajraka, dziennikarza i działacza na rzecz polskiej przyrody.
(Za)piski Wajraka, Zwierzaki Wajraka, Kuna za kaloryferem, Przewodniki prawdziwych tropicieli czy To zwierzę mnie bierze, to pogodne książki z których można dowiedzieć się naprawdę sporo o zwierzętach. Na ich tle mocno wyróżniają się dwie: Wilki i Lolek. Obydwie bardzo przejmujące bo opisują okrucieństwo i bezmyślność nas - ludzi. Lolek, gdy został odnaleziony przez Nurię i Adama Wajraka nie miał dwóch lat a został już potwornie skrzywdzony przez człowieka, który potraktował go jak coś - zbędny przedmiot, a nie kogoś - wiernego przyjaciela. Ta historia na szczęście kończy się happy endem, ale nie zawsze tak się dzieje. Nie każdy pies zostaje "odnaleziony" przez człowieka, a teraz, w okresie wakacyjnym wręcz dużo się nawet "gubi". Nie pozwólmy na to. Pamiętajmy - pies nie jest zabawką, chwilową zachcianką.
Lolek to książka dla każdego - dla dziecka, dla dorosłego, a...

mieszka | 2018-02-13
Na półkach: Przeczytane, Dobra grafika
Przeczytana: 13 lutego 2018

Super, że autorzy lub autorytety (tak na pewno jest w tym przypadku), wreszcie piszą też dla dzieci!
Adam Wajrak to pasjonat, świetny obserwator, zarażający chęcią poznania przyrody, zjawisk, zachowań fauny. Niebywała łatwość opowiadania, przyciągania słuchacza i czytelnika. Nieskomplikowana, ale współczesna i przyciągająca uwagę akcja. Pozytywny bohater, z którym się współodczuwa. Język prosty, codzienny i ciepły.
Tak się pisze dla dzieciaków!
I jeszcze - tak się też rysuje - ilustruje dla dzieciaków! (pan Mariusz Andryszczyk)
Kto nie pokocha Lolka?

buziaczek197 | 2017-06-09
Przeczytana: czerwiec 2017

Jeśli ktoś nie chce się wzruszyć przy czytaniu tej książki to nie jest to książka dla niego. Niby opowieść dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Kocham zwierzęta każde, ale historia w tej książce do wesołych nie należy, choć ma dobre zakończenie. Jakie wszyscy wiemy. Jeśli ktoś wie i śledzi losy Adama Wajraka :) i jego żony Nuri. Cudowne osoby! Tak pięknie opowiedziana historia, piękne ilustracje, pięknie wydana książka. Widzę zresztą, że Wydawnictwo Agora ma pięknie wydane książki. Lolek główny bohater przeszedł wiele, ale trafił w końcu na cudownych ludzi. Mega wzruszenie z każdą stroną tej książki. I na koniec dodam, że gumowy kurczak też jest bohaterem tej książki. Więcej takich historii w zwykłym Waszym życiu, ale również o tym jak nie powinno się traktować NIGDY zwierząt ! POLECAM !!!

SłonecznaStronaŻycia | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Wspaniała, przejmująca historia Lolka. Opowiada o więzi psa z człowiekiem, o traktowaniu zwierząt, o przyrodzie. Sam się wzruszyłam czytając książkę, więc myślę, że dla cztero czy pięciolatków może być za mocna. Moja siedmioletnia córka i dziesięcioletni syn słuchali z wielkim przejęciem, a jak tylko usłyszeli, że to prawdziwa historia od razu zaczęli w internecie szukać śladów Lolka i autora. Polecam do rodzinnego czytania!