Pierwszaki z kosmosu. Zielona szkoła.

Okładka książki Pierwszaki z kosmosu. Zielona szkoła. Rafał Witek
Okładka książki Pierwszaki z kosmosu. Zielona szkoła.
Rafał Witek Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
literatura dziecięca
BIS
2023-06-01
2023-06-01

Po lekturze książki opowiadającej o perypetiach pierwszoklasistki Poli zabraliśmy się rodzinnie za drugi tom Pierwszaków z kosmosu. Tym raz czekała nas przygoda rozgrywająca się w czasie roku szkolnego, który już tuż-tuż. Cała klasa Poli wraz z Titi i Toto wyjeżdżają na “Zieloną Szkołę”. Jak zdążyliśmy się już przekonać, dla siedmiolatków każdy dzień w szkole jest przygodą, tak więc wycieczka, w jakiej bierze udział Pola i jej przyjaciele, to przeżycie nie do opisania. Podczas wspólnego wyjazdu wszyscy mogą przekonać się, czym jest samodzielność oraz jak wielka może być tęsknota za najbliższymi.

W książce zostały zawarte dwadzieścia dwa opowiadania o przygodach i przeżyciach, jakie miały miejsce podczas szkolnej wycieczki. Kolejny raz autor porusza ważne tematy i robi to w przystępny i obrazowy sposób. Historie zawarte w tej części opowiadają o przygodach w autobusie, przeżyciach we wspólnych pokojach i wrażeniach, jakie wywarła na nich ta wycieczka. Ważnym elementem jest poznawanie, czym jest samodzielność oraz tęsknota za domem.

Postać wychowawczyni jest przykładem dobrego nauczyciela. Kobieta staje na wysokości zadania, ponieważ ze spokojem i wielką wyrozumiałością potrafi poradzić sobie z całą niesforną paczką, a ja dobrze wiemy, zapanowanie nad grupą dzieci nie jest wcale rzeczą prostą. Titi i Toto oczywiście dorównują sprytem i wiedzą, jednak są to rzeczy “nie z tej ziemi”. Były więc chwile radości, ale też refleksji. Ponownie w świetny sposób Rafał Witek przedstawia świat oczami dziecka. To, co dla nas byłoby problemem, dla dzieci jest wielką frajdą i wspaniałą zabawą. Jako rodzic znalazłam w tych historiach kilka pomysłów na zabawę, a czytając książkę z synem, miałam wiele dobrych momentów na rozmowę z nim na różne tematy wypływające w czasie lektury.
Jak to była w przypadku pierwszej części serii i tu nie zabrakło świetnych ilustracji Anety Krella-Moch, które są wisienką na torcie całej książki. Nie można od nich oderwać wzroku. Cieszą oko zarówno małych dzieci, jak i dorosłych.

Reasumując: ogromnie się cieszę, że mogliśmy spędzić miło czas z Polą i pozostałymi bohaterami Pierwszaków z kosmosu i poznać kolejne przygody siedmiolatków, których już zdążyliśmy z synem polubić. Mam szczerą nadzieję, że mój syn będzie miał tyle szczęścia, co Pola, Titi i Toto, i trafi do tak wyrozumiałej i tolerancyjnej klasy. A książkę – tę i poprzednią – polecam.

Pamiętacie Polę i jej kosmicznych przyjaciół - Titi i Toto? Ta wesoła gromadka powróciła, by kolejny raz zaprosić czytelników do wspólnego przeżywania przygód. Przed pierwszakami wyjazd na zieloną szkołę - będzie ciekawie!

Odkąd Toto i Tito pojawili się w klasie Poli, minęło już pół roku. Wszyscy zdążyli się poznać, przyzwyczaić do nowych, nieziemskich kolegów i wejść w szkolną rutynę. Przed dziećmi kolejne wyzwanie - zbliża się czas wyjazdu na zieloną szkołę. To będzie dopiero wydarzenie!

Wyjazd na Kaszuby będzie okazją do poznania okolicznych atrakcji i tradycji regionu. Ale nie tylko. Wspólny pobyt będzie też szansą na wzajemne poznanie siebie i swoich różnorodnych charakterów. Czy zawsze będzie wesoło? Przekonajcie się sami.

Druga część "Pierwszaków z kosmosu" skupia mniejszą uwagę na Toto i Titi. Ich zwyczaje i nawyki czytelnicy poznali już w poprzednim tomie. Teraz dostajemy sporą dawkę wiedzy o tym, czym są klasowe wyjazdy i obozy. Dzięki temu książka staje się dobrą lekturą oswajającą najmłodszych z tego typu wyjazdami.

W ponad 20 rozdziałach toczą się wydarzenia, z których płynie piękna lekcja akceptacji i tolerancji. Przygody pierwszoklasistów traktowane ciepło i humorem mogą znaleźć odzwierciedlenie w życiu niejednego dziecka i tym samym zjednać sobie całkiem niezłą rzeszę młodych czytelników.

Druga część przygód tytułowych bohaterów. To kolejne przygody Poli oraz jej koleżanek i kolegów z pierwszej klasy, wśród których jest także dwoje ufoludków. Pół roku nauki już za nimi, wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do szkolnej rutyny. 🤠 Tym razem czeka ich wspólny wyjazd na zieloną szkołę na Kaszuby. To będzie super okazja, aby poznać miejscowe atrakcje i dowiedzieć się więcej o świecie przyrody, a także przeżyć nowe, wspólne przygody. Wyjazd będzie dobrą okazja, aby poznać się lepiej, dowiedzieć się więcej o świecie i wspaniale się bawić. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/pierwszaki-z-kosmosu-pierwszaki-z.html

Kilka lat temu, w okolicy dnia mojego ślubu- taka ciekawostka, ukazała się bardzo ciekawa pozycja dla dzieci od @wydawnictwobis . Niedawno autor - Rafał Witek- ucieszył nas jej drugą częścią. Cieszę się, że mieliśmy okazję je przeczytać, ponieważ oprócz tego, że są ciekawie napisane i podobają się dzieciom to w moim odczuciu można przełożyć je na nasze prawdziwe życie i dostrzec w nich opowiastki o równości, odmienności, akceptacji ... A chyba właśnie tego ostatnio nam dorosłym brakuje. Zatem pięknej lektury dla waszych pociech oraz dla was - dorosłych! :)

,,Pierwszaki z kosmosu"
Pola właśnie rozpoczyna naukę w szkole. Kiedy okazuje się, że autobus do szkoły nie zamierza się ani spóźnic ani zrobić sobie wagary, nie pozostaje jej nic i innego i pełna obaw rusza jednak z tatą stawić czoła nowym wyzwaniom. Przed budynkiem szkoły dziewczynka poznaje wyjątkowe rodzeństwo o bursztynowych oczach - Titi i Toto, czyli dzieci z kosmosu, które będą razem z Polą w klasie. Są całkowicie inne od pozostałych dzieci- piją kwas herbaciany z termosu, mają plecaczki z silniczkami i boją się deszczu. Nie stoi to jednak na przedszkodzie by dzieci się zaprzyjaźniły.

,,Zielona szkoła. Pierwszaki z kosmosu"
Dzieci szykują się na trzydniowa wycieczkę szkolną. Podekscytowane nie mogą się doczekać wyjazdu i na każdej przerwie rozmawiają, co ze sobą zabiorą. Zielona szkoła odbędzie się na Kaszubach, chociaż nasi kolorowi bohaterowie mieli nadzieję, że wycieczki szkolne odbywają się na inne planety. Wspólny wyjazd będzie piękna okazja, by poznać się jeszcze lepiej, dowiedzieć się więcej o naszym ziemskim świecie i wspaniale się bawić.

• Czytane dzieciom

Dodaj cytat z książki Pierwszaki z kosmosu. Zielona szkoła.