Całe miasto o tym mówi

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,95 (232 ocen i 81 opinii) Zobacz oceny
10
13
9
19
8
42
7
79
6
51
5
15
4
7
3
3
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Whole Town's Talking
data wydania
ISBN
9788308064771
liczba stron
464
słowa kluczowe
Dorota Dziewońska
język
polski
dodała
Ag2S

Każde miasto skrywa tajemnice, które nie powinny wyjść na światło dzienne… Elmwood Springs w Missouri to zwykłe miasteczko jakich wiele w Ameryce. Coś dziwnego jednak dzieje się na lokalnym cmentarzu. Spokojne Łąki, tak nazywa się to miejsce, bynajmniej nie są spokojne... Zdziwicie się, ale wszystkie plotki, żarty i intrygi dotyczące mieszkańców Elmwood Springs tu właśnie mają swoje...

Każde miasto skrywa tajemnice, które nie powinny wyjść na światło dzienne…

Elmwood Springs w Missouri to zwykłe miasteczko jakich wiele w Ameryce. Coś dziwnego jednak dzieje się na lokalnym cmentarzu. Spokojne Łąki, tak nazywa się to miejsce, bynajmniej nie są spokojne... Zdziwicie się, ale wszystkie plotki, żarty i intrygi dotyczące mieszkańców Elmwood Springs tu właśnie mają swoje źródło!

A jest o czym rozprawiać. Miasteczko założył w 1889 roku szwedzki imigrant, Lordor Norstrom. Szybko dołączyli do niego inni przybysze z Europy, w tym wybrana dla niego przez… korespondencyjne biuro matrymonialne żona. Kolejne pokolenia pierwszych osadników przyczyniają się do rozwoju miejscowości, a my z uśmiechem i zadumą śledzimy ich perypetie rodzinne, kryzysy i sukcesy na tle ważnych wydarzeń, od pierwszej wojny światowej, przez walkę sufrażystek o prawo do głosowania, wielki kryzys, wynalezienie telegramu po lądowanie na Księżycu i narodziny technologii cyfrowej.

Tę ciepłą i wzruszającą opowieść o życiu, poczuciu wspólnoty i trwaniu, o tym, jak ważna jest rodzina i przyjaciele, Fannie Flagg snuje z typowym dla siebie humorem i serdecznością, przetykając ją prostymi życiowymi mądrościami, które są najlepszym antidotum na stresy i koszmary współczesności.

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4704/...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (739)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1826
Piotr | 2018-03-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2018

Niektórych autorów przedstawiać nie trzeba, a nawet nie wypada. Każdy szanujący się człowiek, nawet niekoniecznie obyty z literaturą, bez wątpienia słyszał o autorce " Smażonych zielonych pomidorów", tudzież obejrzał adaptację filmową.

Autorka swoją nową książką pokazuje, że nie spuszcza z tonu, wręcz przeciwnie. Pisze niezwykłą opowieść, rozpoczynającą się w ostatniej dekadzie XX wieku, a kończącą się na czasach współczesnych. A wszystko rozpoczyna się niewinnie, od przybycia emigranta ze Szwecji, który kupuje ziemię w Missouri, a wkrótce dołączają kolejni osadnicy. To jest początek, który jest wstępem do niezwykłej , wielopokoleniowej opowieści o cudzie jakim jest życie w miejscu, które autorka uczyniła wyjątkowym.

W "Całe miasto o tym mówi" zawarta jest miłość, życie, śmierć, rozmowy zmarłych i wszystko, za czym tęsknimy. Wiedziałem, że nowa opowieść Fannie Flagg będzie piękna, ale nie miałem pojęcia, że w tym pięknie odnajdę doskonałość.

Dawno nie czytałem lektury,...

książek: 1024
Joanna | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Malownicza z barwnie opisanymi postaciami historia założenia i stopniowego rozwijania się małego amerykańskiego miasteczka Elmwood Springs .
Począwszy od założenia miasteczka w 1889 roku przez pierwszego osadnika tych ziem - Szweda Lordora Nordstroma po czasy wyprzedające nasze pokolenie , rok 2021 , czytelnik jest obserwatorem przemian społeczno - obyczajowych , nowości i wynalazków technicznych wkraczających w małą lokalną rolniczą społeczność .
Powieść tworzy przepiękną panoramę małego miasteczka i jego mieszkańców na przestrzeni kolejnych dekad ponad stu trzydziestu lat, w których żadne pokolenie nie jest zapomniane . Sekretem są silne więzi rodzinne i poczucie przynależności do wspólnoty . Losy bohaterów żyjących zgodnie z rytmem przyrody w idealny sposób splatają się z odkrywanymi sekretami, tajemnicami mieszkańców Spokojnych Łąk ( nie wyjaśniam kim są, aby nie psuć lektury czytelnikom mającym w planach książkę).
Książka "czyta się sama", błyskotliwa, pełna...

książek: 6704
allison | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 14 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego

W nowej powieści Fannie Flagg stworzyła świat, do którego chciałoby się trafić i za życia, i …po śmierci. Miłośnicy jej twórczości odnajdą tu motywy znane z poprzednich powieści, ale w nowych ujęciach. Inteligentne poczucie humoru, miłość i przyjaźń, codzienne troski i małe radości – to elementy, które sprawiają, że od tej prozy trudno się oderwać. I chce się do niej wracać!

Akcja zaczyna się w 1879 roku, gdy szwedzki imigrant Lordor Nordstrom osiedla się w amerykańskim stanie Missouri. Wkrótce zakłada tam małą osadę, która z czasem przekształca się w małe miasteczko.

Na przestrzeni ponad stu lat w Elmwood Springs dzieje się wiele, chociaż nie zawsze są to spektakularne wydarzenia. Ludzie się kochają, pobierają, ale również rozstają i zdradzają.
Wśród mieszkańców nie brak różnych dziwaków obu płci, co sprawia, że fabuła aż skrzy się od dowcipnych opisów, dialogów, ripost oraz...

książek: 322
smallangel | 2018-10-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2018

Na starość robię się sentymentalna.
Najlepszym dowodem na to jest fakt jak bardzo podobała mi się ta książka. Powieść pokazująca miasto od zarania aż do jego powolnej śmierci. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek zetknęła się z podobnym pomysłem w literaturze typowo kobiecej.
Lektura jest lekka, podana w typowo amerykańskim stylu, jednak Fannie Flagg potrafiła doskonale zbalansować wszystkie składniki.
Doskonale dobrana okładka jest tylko wisienką na tym czytelniczym torcie.Nie żałuję poświęconego czasu, ponieważ otrzymała dokładnie to, czego oczekiwałam.

książek: 712
Meggie | 2018-03-12
Na półkach: Przeczytane

W 1889 roku Lordor Nordstrom upatrzył sobie piękny skrawek ziemi w malowniczym zakątku Missouri. Postanowił się tam osiedlić i tak rozpoczęła się historia miasteczka Elmwood Springs. Zanim jednak to miejsce będzie tętniło życiem minie trochę lat, ale z każdym, kolejnym rokiem będzie się rozwijało i przyciągało kolejnych osadników. Każda z tych osób doplecie kawałek swojej historii, tworząc wspólnie barwny, pełen emocji arras. Są jeszcze Spokojne Łąki, miejsce tajemnicze, niosące nadzieję i spokój. O nim też jest ta opowieść.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki okazało się zaskakujące. Nie do końca zdawałam sobie sprawę, co znajdę w tej książce. Zainteresował mnie jej opis i tytuł. Treść okazała się znacznie lepsza. To mieszanka życiowych historii, różnobarwnych emocji i nieszablonowych postaci.

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam początki Elmwood Springs i zmiany, jakie stopniowo zachodziły z każdym, następnym rokiem. Wydawać by się mogło, że opowieść będzie monotonna....

książek: 3269
Anna | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Jestem przekonana, że czytelnicy tej wspaniałej powieści rozpoznali w jej głównych bohaterach znajome postaci z wcześniejszych książek Fannie Flagg, a mianowicie z cyklu zatytułowanego "Elmwood Springs". Tam zetknęliśmy się z Deną Nordstrom, Normą i Macky'em czy wreszcie z leciwą Elner Shimfissle, ale ich losy były pokazane w perspektywie ich dorosłego już życia.

Powieść "Całe miasto o tym mówi" jest historią miasta Elmwood Springs i jego niemal wszystkich mieszkańców. Jego początki datują się na 1880 rok, kiedy 28-letni Szwed Lordor Nordstrom zakupił w południowej części stanu Missouri kawał ziemi z zamiarem założenia farmy mleczarskiej. Do osiedlenia się w tym miejscu zachęcał młodych osadników, którzy niebawem zaczęli przybywać z rodzinami i inwentarzem. Początkowo tę nową wspólnotę nazwano Swede Town; na niewielkim wzgórzu Lordor wydzielił pięknie położony teren na przyszły cmentarz, który nazwał Spokojnymi Łąkami.

I od tej chwili stajemy się uczestnikami codziennego życia...

książek: 2187

Książkę czyta się jednym tchem. To książka, którą się czyta jednym tchem. Ujęła mnie równie mocno jak 'Boże Narodzenie w Lost River', dzięki której pokochałam tę autorkę.
Fannie Flagg ma wyjątkową umiejętność ukazywania postaci dziwnych, oryginalnych w sposób ciepły i prawie zawsze przyjazny im. Tutaj w sumie mamy tylko jednego bohatera skrajnie negatywnego. Inni mają słabostki, przywary, swoje dziwactwa, ale nie są osobami złymi. W ten sposób czytelnik czyta książki Fannie Flagg dla odprężenie i żeby pokochać świat od nowa. To lekka powieść, ale ta lekka powieść jest tak ciepła, tak przyjemnie napisana, że nie sposób odmówić sobie jej czytania.
Bardzo ją polecam.

książek: 650
Blanka | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2018

„Całe miasto o tym mówi” Fannie Flagg to opowieść o początkowo Szwedzkich imigrantach przybyłych do Ameryki. Najpierw powstała osada — kiedy to Lordor Nordstom kupił w 1989 r. kawałek ziemi w celu założenia farmy mleczarskiej. Do niego dołączają sąsiedzi, później żona, poznana przez korespondencyjne biuro matrymonialne. I tak osada rozrasta się, na tyle, by móc stać się miasteczkiem - Elmwood Springs. Jak na miasteczko przystało, w Elmwood Springs jest także cmentarz – Spokojne Łąki, jednak nie jest on taki zwyczajny i spokojny…

„Muły są wredne, ale przynajmniej nie zanudzają człowieka swoim gadaniem”.

Akcja książki obejmuje stulecie, począwszy od 1989 aż do 2021, dzięki czemu możemy obserwować różne zachodzące zmiany, nie tylko w aspekcie rozwoju techniki, ale przede wszystkim w ludziach. Całą książką jestem zachwycona, ale bardziej zrelaksowana czułam się w pierwszej połowie niedotkniętej techniką i wszechobecnemu pędowi ku pieniądzom i karierze. Mimo że książka nie jest typowo...

książek: 1186
Izabela Pycio | 2018-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2018

"Życie okazało się nieprzewidywalne, a śmierć tak straszliwie ostateczna. Nie było mowy o drugiej szansie. Pozostawało jak najlepiej wykorzystać to, co jest tu i teraz."

Dawno już tak naturalnie, swobodnie i komfortowo nie czułam się podczas czytania powieści. Oczywiście, ogromną rolę odegrała niezwykła narracja, błyskotliwa, słoneczna, przyjazna, z ogromnym wdziękiem i klasą. Tu chłonie się każde słowo, jego bezpośrednie znaczenie, ale też towarzyszące mu tło interpretacji, która staje się kierunkowskazem fali scenariusza zdarzeń. Jednak tym, co przede wszystkim ujmuje, jest wyjątkowa mieszanka gorzkich i słodkich odsłon ludzkiego życia, jasnych i ciemnych barw, tak dobrze nam znanych, oraz tych, które rozpoznajemy u naszych bliskich, przyjaciół czy znajomych. Ogromny szacunek wobec istnienia człowieka i przyrody, rodzinnych więzi, sąsiedzkiej solidarności, nieuniknionego przemijania, pokoleniowej wymiany, zmian dokonujących się w społeczeństwie, lokalnej społeczności i samym...

książek: 3057
Teresa | 2018-10-14
Na półkach: Przeczytane

Fenomenalna powieść napisana lekkim stylem i z poczuciem humoru przy której można się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości Polecam.

zobacz kolejne z 729 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd