Kości proroka

Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2018-04-18
2018-04-18
literatura polska niebezpieczeństwo policjant współczesność zabójstwo zagadka kryminalna

Kości i księga

Trzy przeplatające się wątki, inspirowane historią, z silnymi motywami religijnymi, kryminalnymi i obyczajowymi. Konsekwentnie budowani bohaterowie, malownicze opisy przyrody i relacji międzyludzkich. Interesujące przedstawienie Bułgarii i Bułgarów, a także ich tradycji i zwyczajów.

W bułgarskim amfiteatrze znaleziono rozpięte na krzyżu zwłoki polskiego parlamentarzysty. Sprowadzona z Polski psycholożka pomaga miejscowym policjantom rozwiązać tę zagadkę, łączącą się w skomplikowany sposób z postacią Jana Chrzciciela, którego rzekome kości znaleziono niedawno.
Już dawno chciałam się zapoznać z twórczością Ałbeny Grabowskiej, ale odkładałam to, bo jednak obyczajówki to nie jest to, co czytam najchętniej. Kiedy jednak odkryłam, że autorka napisała także kryminał, nie wahałam się ani chwili. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy odkryłam, że pod przykrywką intrygi kryminalnej to nadal jest obyczajówka. Mimo to, do połowy czytało mi się nawet całkiem nieźle, być może dlatego, że autorka co chwilę karze swoim bohaterom coś pić lub jeść, a kulinaria to moja słabość, więc z ciekawością czytałam o bułgarskich przysmakach. Jednak książka jest dość obszerna i mniej więcej od połowy zaczęły mnie denerwować drobiazgi, na które skuszona jedzeniem, początkowo nie zwracałam uwagi. I jak zwykle na pierwszy ogień idzie narracja w pierwszej osobie. Może bym zacisnęła zęby i przetrawiła i to, gdyby nie fakt, że główna bohaterka na początku wyznaje, że nie cierpi swojego imienia, a potem mówi do siebie używając go co drugie zdanie. Potem w oczy zaczęły kłuć niekonsekwencje i brak logiki. Jeszcze bym to zniosła, gdyby bohaterowie mnie porwali, ale tu żadna z postaci nie budzi żywszych uczuć, wszystkie są dość schematyczne i przewidywalne, podobnie jak sama intryga kryminalna, która jest tak nieistotna, że dopiero pod koniec, kiedy autorka wyjaśnia kto i jak zabił, przypominamy sobie, kto zginął. No, ale bomba czekała mnie na samym końcu, kiedy dowiedziałam się, że w Bułgarii sadzono ziemniaki i siano kukurydzę w XII wieku… Hmm. To mogła być ciekawa podróż do Bułgarii, a skończyło się rozczarowaniem. Jedyny plus to lista potraw, których muszę spróbować, jak już tam dotrę.

Dość intrygująca i ciekawa. Polecam :-)

Dość intrygująca i ciekawa. Polecam :-)

Rewelacja, jak dla mnie najlepsza tej autorki i jedna z najlepszych książek

Rewelacja, jak dla mnie najlepsza tej autorki i jedna z najlepszych książek

Z oceną mam kłopot, przyznam. Niechętnie dałam 6, 5-przeciętna to nie jest. Intrygujący temat, wiele tajemnic i historia miłosna sprzed lat, współczesne morderstwo oraz opowieści z początków naszej ery. Jednak książka nie jest pasjonująca. Wynudziłam się czytając ją i nawet raz zrobiłam sobie przerwę aby przeczytać coś innego.

Z urlopowych wyjazdów przywożę na pamiątkę „śnieżne kule” oraz... książki. Czasem są to pozycje dotyczące atrakcji, legend czy historii danego regionu, a innym razem wyszukuję po prostu perełki autorstwa pisarzy z mojej listy „naj”, które wcześniej nie wpadły w moje ręce. Tak też było w tym roku, gdy podczas buszowania w nadmorskim namiocie książkowym wyszperałam mniej znaną powieść Ałbeny Grabowkiej pt. „Kości proroka”. Muszę przyznać, że mocno się zdziwiłam, gdy już dopatrzyłam się na okładce nazwiska autorki.

„Kości proroka” to thriller bułgarsko-religiny, który klimatem przypomina zarówno „Imię Róży” jak i serię Dana Browna pt. „Robert Langdon”. Jest więc zagadka, której rozwiązanie możliwe będzie, gdy poznamy początek całej historii, a ta sięga aż do początków naszej ery. By uporządkować trochę tło (głównej wg mnie, czyli współczesnej warstwy historii) autorka przedstawiła fabułę powieści w trzech płaszczyznach czasowych: w I wieku na Ziemi Świętej, w XII wieku w Cesarstwie Bizantyjskim oraz w wieku XXI głównie na terenie Bułgarii. Mamy więc opowieść o Janie Chrzcicielu, jego uczniach oraz Mesjaszu, o mnichach z klasztoru Bogomiłów i świętej księdze, a także o ludziach zafascynowanych historią swoich rodzinnych stron, którzy zrobią bardzo dużo, by wykorzystać pewne znalezisko archeologiczne i mieć z tego jak największy zysk. I właśnie zagadkę śmierci polskiego polityka stylizowaną na mord rytualny muszą rozwiązać główni bohaterowie książki, czyli młoda Polka o bułgarskich korzeniach oraz jej przyjaciel z dzieciństwa – obecnie policjant – z którym wychowywała się w Płowdiwie i z którym ciągle wiele ją łączy...

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

To kolejna książka Ałbeny Grabowskiej, którą udowadnila, że pisarka dobrze czuje się w różnych gatunkach. Tym razem to kryminał, powieść sensacyjna z wątkiem historycznym w stylu Dana Browna.
W teatrze w Bułgarii zostają znalezione zwłoki polskiego posła z odcięta głową i przybitego do krzyża, a jego ciało zdobią dziwne znaki. W rozwikłaniu zagadki pomaga policji konsultanttka o polso -bulgarskich korzeniach, której matka jest najsłynniejsza bułgarską archeolożką. Rozwiązanie zagadki prowadzi do dwóch okresów historycznych - czasów Chrystusa i VII wieku do zakonu Bogumiłów.
Bardzo dobrze się czytało.😁

Niezwykle frapująca opowieść!!

Poleciła mi tę książkę moja Przyjaciółka, choć do książek Pani Ałbeny nie trzeba mnie przekonywać.

Rozgrywająca się w trzech planach czasowych akcja wciągnęła mnie od pierwszej strony.

Wędrówka do Jerozolimy z Janem Chrzcicielem i męka Pana Jezusa.
Wyprawa Bogomiłów do Konstantynopola.
I współcześnie prowadzone śledztwo w sprawie śmierci Polaka w Płowdiw.

Autorka, znakomicie orientująca się w bułgarskiej historii, kulturze, bułgarskich realiach przybliża nam ten kraj tak bliski a jednocześnie tak mało znany.

Sekta Bogomiłów.
Przyznaję, że nigdy o nich nie słyszałem i przerywałem lekturę aby wyszukiwać w sieci wszelkie informacje na ich temat.

Na poły magiczna podróż przez wieki sprawiła mi ogromną czytelniczą satysfakcję.

Polecam z czystym sumieniem !!

8/10.

Niezwykle frapująca opowieść!!

Wędrówka do Jerozolimy z Janem Chrzcicielem i męka Pana Jezusa.
Wyprawa Bogomiłów do Konstantynopola.
I współcześnie prowadzone śledztwo w sprawie śmierci...

Świetna, złożona, wielowątkowa. Lubię takie powieści. Choć nie jestem fanką ani religii, ani historii, ta książka mnie wciągnęła i zaciekawiła.

Niezła bajeczka! Ma autorka wyobraźnię. Skacze przez 2000 lat jak ten królik wiekanocny :) Dobrze się tego słuchało. Wątki religijne są chyba najsłabszym punktem, historycznie ledwie liźnięte, ale ciekawie było o prawosławnych mnichach heretykach poczytać. No i współczesna obyczajówka, matka córka i miłostki polsko-bułgarskie. I kryminał do tego.
W sumie bigos, ale całkiem smaczny.

W sumie bigos, ale całkiem...

• Kryminał
  • Ebooki