Kości proroka

Wydawnictwo: Marginesy
Marczewek

W Płowdiwie, w teatrze antycznym, znaleziono zwłoki polskiego posła. Został ukrzyżowany, odcięto mu głowę i postawiono na tacy, a na ciele wymalowano dziwne znaki. Młody policjant Dymitar prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa, Polkę o bułgarskich korzeniach. Im bliżej jednak są prawdy, tym większe grozi im niebezpieczeństwo. Jaką rolę pełni księga Bogomiłów, zaginiona w XII wieku, która nagle się odnajduje i znów ginie? Cesarstwo Bizantyjskie. Dwunastu Bogomiłów wędruje do Carogrodu z największym skarbem – Tajemną Świętą Księgą. Cyryl, nikomu o tym nie mówiąc, niesie też kości brata Alberta, aby spoczęły w poświęconej ziemi. Z obawy przed kradzieżą mają sześć falsyfikatów. Tylko jedna księga jest prawdziwa. Żaden nie wie która.
Pierwszy wiek. Nauczyciel prowadzi uczniów do Jerozolimy na spotkanie z mesjaszem. Mało kto rozumie, co ma nastąpić. Rybak Ariel staje się jednym z kronikarzy wyprawy i mimowolnie przyczynia się do fałszerstwa Nowego Testamentu. Jest świadkiem śmierci Chrystusa, zostaje porwany przez żonę Heroda i osadzony w twierdzy. Czy zdoła wrócić do żony i córki?
Trzy splatające się wątki i wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego posła? I wreszcie kto ukradł świętą księgę Bogomiłów?

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 438

Kości i księga

W Płowdiwie, w antycznym teatrze, odnaleziono zwłoki Przemysława Tarkowskiego, polskiego posła, biznesmena, mocno związanego z jedną z warszawskich parafii. Został ukrzyżowany, jego głowę odcięto i pozostawiono na tacy, a ciało pokryto głagolicą i cyrylicą oraz egipskimi, trackimi i greckimi symbolami. W rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa pomóc miała Margarita Nowak, przez rodzinę i przyjaciół nazywana Gitką. Swoje życie spędziła w rozkroku między Polską a Bułgarią, gdy myślała, że osiadła już na stałe nad Wisłą, telefon od Dimityra, dawnego przyjaciela i starszego oficera wydziału kryminalnego w Płowdiwie, sprawił, że ponownie przyjechała do kraju banicami i milinkami stojącego.

Dwunastu bogomiłów niosło do Konstantynopola tajemną księgę, za sprawą której cesarz Aleks I Komnen miał przyjąć ich religię i uznać za powszechnie panującą. Bogomili, którzy żyli w ascezie, ostro sprzeciwiali się dostojnemu życiu uprzywilejowanych duchownych oraz bogaczy, odrzucali nie tylko system społeczny, ale również większość dogmatów. Nie odprawiali mszy, nie budowali świątyń, nie uznawali świętych, nie urządzali zmarłym pochówków, wszelką materię unadal ważali za twór Szatana, istotny był jedynie duch jako dowód boskiego dzieła.

Jan Chrzciciel wraz z dwunastoma uczniami powołanymi przez Mesjasza, udał się do Jerozolimy na spotkanie z Jezusem Chrystustem. Ariel, jeden z wędrowców, podejmuje się trudu spisania nauk Nauczyciela, które przekazał mu sam Mistrz. Czy jego świadectwo jest potrzebne światu? Czy jest bezpieczne w rękach rybaka? Czy uda się oprzeć czyhającym na niego pokusom?

Te trzy przeplatające się ze sobą historie złożyły się na niezwykłe „Kości proroka”. Ałbena Grabowska wykonała ogromną pracę, by pożenić ze sobą współczesny wątek z tymi, choć ubranymi w licentia poetica, religijno-historycznymi. Ogrom faktów, nazwisk, miejsc, może przytłaczać, część z nich może umknąć, ale uwierzcie mi, że cała historia na tym nie traci. Grabowska stworzyła absolutnie wciągającą powieść, z której wątek współczesny mnie zaciekawił najbardziej, a to z dwóch powodów. Pierwszym jest ciekawe tło obyczajowe na którym to rozgrywa się sprawa zbrodni, jakby nie patrzeć pierwszoplana rzecz. Poznajemy przeszłość Gitki, jej trudną relację z matką, najsłynniejszą w Bułgarii archeolożką, odkrywane są kolejne karty, które doprowadziły do tego, że Margarita na swoje miejsce wybrała Polskę. Drugim powodem, zupełnie subiektywnym, jest obraz współczesnej Bułgarii, a dokładniej Płowdiwu i Rodopów. To właśnie dzięki Ałbenie Grabowskiej – a dokładniej jej książce „Tam gdzie urodził się Orfeusz” - moje myślenie o Bułgarii zupełnie się zmieniło i to na tyle, że obrałam Bułgarię jako mój kolejny podróżniczy cel, a „Kości proroka” tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że musi się to stać jak najprędzej.

Reasumując powyższe rozważania (a niech będzie taki maturalny wtręt, coby wykazać się empatią wobec tegorocznych maturzystów), „Kości proroka” zasługują na to, żeby przepaść na kilka dni, podążać śladami Nauczyciela i dwunastu apostołów, śledzić wędrówkę bogomiłów i kibicować Margaricie i Dimityrowi w rozwiązaniu sprawy zagadkowego morderstwa. Jestem przekonana, że dacie się porwać tej misternie skonstruowanej intrydze.

Karolina Purłan

Gala | 2018-08-10
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Zapowiedź w sieci najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej „ Kości proroka „, przyprawiła mnie o żywsze bicie sera i już wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Połączenie wątków kryminalnego, historycznego i mistycznego zapowiadało obiecującą lekturę. Dodałabym jeszcze, że także z dużą dawką tła obyczajowego.

Kolejne dzieło autorki, która zdobyła moją sympatię i uznanie za wcześniejsze książki, które przeczytałam. Ałbena Grabowska to kobieta o stu twarzach, wszechstronnie uzdolniona i niesamowicie utalentowana. Cenię ją, jak zresztą spora liczba czytelników za interesujący styl, ciekawie budowane fabuły. Wkłada wiele wysiłku w swoją twórczość, nie wybiera łatwych narracji i prostych historii. Nie inaczej jest i tym razem.

Powieść jest skonstruowana z trzech oddzielnych części, które jednak w pewnym momencie wskakują niczym puzzle na swoje miejsce. Każdy wątek jest inny i wydaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego, ale na końcu wszystkie się splatają oraz prowadzą...

Angelic | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Ałbena Grabowska w "Kościach Proroka", stworzyła wielowątkową historię, która czaruje, skłania do refleksji i niewątpliwie wciąga czytelnika od pierwszej strony.

Historia zarysowana przez autorkę, w odsłonie czasów współczesnych, jedynie pozornie skupia się na zbrodni, odkrytej w malowniczym Płowdiwie. Mężczyzna, pozbawiony głowy, przybity do krzyża, z tajemniczymi znakami wymalowanymi na ciele, skłania do przypuszczenia, że odkrycie zagadkowej śmierci, będzie grało główne skrzypce, w naszej powieści. Jednak osoba Margarity, sprowadzonej do Bułgarii, jako konsultantka, jej rozterki i sytuacja rodzinna, momentami były ważniejsze, niż posuwająca się akcja. Kobieta, która musi poradzić sobie z porzuceniem własnej matki, zdradą byłego partnera, która piętnem odcisnęła się na jej życiu, oraz z poszukiwaniem własnej drogi, stanowi obyczajowy trzon powieści, który w moim odczuciu, był wątkiem bardzo udanym. I nawet kiedy widziałam, że bohaterka robi coś głupiego, to jej motywacje i...

Nina | 2018-04-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Straszny mam problem z tą książką. Przyznaję, że na początku chciałam odłożyć i nigdy do niej nie wrócić. Przełamałam się jednak i czytałam dalej. To miał być kryminał ale wątek kryminalny był bardzo słaby, prawie nie istniał, śledztwo jakieś tam było ale jak doszło do rozwiązania sprawy Bóg jeden raczy wiedzieć. Ten wątek został potraktowany po macoszemu. Natomiast wątek historyczny rozwinięty do granic możliwości. I ten wątek na początku mnie nudził, potem zaczęło iskrzyć, by na koniec naprawdę wciągnąć. Pokuszę się o stwierdzenie, że był o niebo lepszy od wątku współczesnego. Nie każdemu się to spodoba, szczególnie,że to naprawdę zamierzchła historia. Historia Jezusa, Jana Chrzciciela, apostołów a więc I wiek naszej ery, następnie wątek zakonu Bogimiłów i wiek XII i dużo, bardzo dużo religii. Dla niektórych będzie to mieszanka bardzo ciężkostrawna. Ja, jak napisałam na początku, chciałam tę książkę odłożyć więc i dla mnie nie była to lektura łatwa. Jednak nie żałuję, że...

Katarzyna | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Dziwne drogi wskazuje czasem religia swoim wyznawcom. Dziwne też bywają czasem historie tych, którzy owe religie pragną krzewić. O ile można upierać się, że wybrane przez nas wierzenie jest jedynie słuszne, o tyle warto też umieć przyznać, że i jej wyznawcy wątpią, popełniają błędy, dokonują czynów niepojętych dla ludzi na te konkretną wiarę obojętnych. Dzięki Ałbenie Grabowskiej mamy szansę zadumać się nad tym, jak dziwne sploty wydarzeń mogą doprowadzić do spotkania ludzi o kompletnie innych przekonaniach, wręcz przeczących sobie nawzajem, lub też zaledwie oceniających owe przekonania po latach. Spotkania nad pewną księgą, w której zawierają się dwie prawdy i nad kośćmi, które mogłyby i może są bezcennymi "Kośćmi proroka". A gdy okazuje się, że i jedno i drugie prowadzić może do pieniędzy, machina ukrywania, odkrywania, zapobiegania, oszukiwania i pozbywania się rusza w prawdziwie szalony pęd.

Wiedziona trzema torami akcja prowadzi nas przez pozornie niepowiązane ze sobą...

itysiek_reads | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Ałbena Grabowska to Polka o bułgarskich korzeniach, neurolog z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom, od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych oraz dla dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała książkę non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, sagę „Stulecie winnych”, kryminał „Ostatnia chowa klucz”, a także powieści psychologiczne i wiele innych. Obecnie mieszka z trójką dzieci i trzema kotami w Brwinowie, gdzie powstają jej książki [skrócony opis pochodzący z okładki].

W najnowszej powieści autorki, „Kości proroka”, śledzimy na zmianę trzy różne wątki. W bułgarskim mieście Płowdiw w Teatrze Antycznym zostają odnalezione ukrzyżowane zwłoki polskiego posła, a na tacy obok krzyża leży jego głowa… Mało tego, całe jego ciało pokryte jest dziwnymi symbolami i literami w różnych językach. Do pomocy w śledztwie zostaje wezwana Margarita z Polski – przed ośmioma laty opuściła Bułgarię, w której jej rodzina...

Meggie | 2018-04-23

Teatr antyczny w Płowdiwie to miejsce przyciągające turystów. Tym razem zrobiło się o nim głośno z powodu śledztwa dotyczącego okrutnego morderstwa polskiego posła. Tors mężczyzny został przykuty do krzyża i namalowano na nim niezrozumiałe znaki. Głowę zaś postawiono na tacy obok. To makabryczny widok. Sprawę prowadzi Dimityr, młody policjant zarządzający kilkuosobowym zespołem. Do konsultacji zaprasza koleżankę z dawnych lat mieszkającą w Polsce. Wspólnie odkrywają wiele śladów i tajemnic, które sięgają zamierzchłych czasów. Jedną z nich osnute jest niezwykłe znalezisko archeologiczne. Kto zamordował polskiego posła? Dlaczego na jego ciele namalowano znaki? Co one oznaczają?

Ałbena Grabowska – lekarz neurolog z wieloletnim stażem, drugim stopniem specjalizacji oraz doktoratem. Od dziesięciu lat pisarka książek dla dorosłych i dla dzieci. W jej dorobku literackim znajdują się między innymi takie powieści jak: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, „Ostatnia chowa klucz”, saga „Stulecie...

Aniaczyanka | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

To było coś! Mieszanka kryminału, powieści historycznej, sensacji, obyczajówki. Bardzo mi się podobała! Akcja dzieje się w trzech wymiarach- teraźniejszej Bułgarii, w I wieku naszej ery w Ziemii Świętej i w XIII wieku w Cesarstwie Bizantyjskim. Wątek braci Bogumiłów skojarzył mi się trochę z filmem "Imię Róży" (pamiętam, jak wielkie wrażenie na mnie zrobił ten film). Fikcja zręcznie miesza się z prawdą. Całość bardzo wciąga, naprawdę WOW dla Autorki za pomysł i za to, jak świetnie zgrała ze sobą wszystkie wątki 👌🏻 Polecam!

Kate1404 | 2018-04-22
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Panią Ałbenę kojarzę z bliskości zamieszkania (kilka miejscowości za mną) oraz z sagi "Stulecie Winnych". Piszę wam szczerze, że opis książki mnie zaskoczył, pierwsza myśl - matko, to nie dla mnie, czytam typowe obyczajówki i nie wiem czy mnie to wciągnie. Nastawiłam się na męczarnie i jakże miło się zaskoczyłam, że historia mnie zainteresowała i czas upłynął mi szybko na czytaniu tej książki.

Akcja dzieje się na trzech płaszczyznach czasowych.

1. I wiek, Ziemia Święta. Nauczyciel, Jan Chrzciciel, prowadzi uczniów do Jerozolimy. Ten wątek opowiada rybak Ariel, który opuścił swoją żonę i córeczkę, żeby pójść za nauczycielem. Poszedł za nim, ale nie wiedział jaki jest cel ich wyprawy. Ariel zmienia się w trakcie podróży i zostaje kronikarzem, przyczynia się także do fałszerstwa Nowego Testamentu. Po śmierci Chrystusa (jest opisany ten moment w książce) wraz z Janem Chrzcicielem spadają w sidła Herodiady i jej córki Salome. Czy uda się Arielowi wrócić do żony?

2. XII wiek,...

Iwona T | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Zastanawiałam się co napisać o tej książce, żeby oddać to jakie wrażenie na mnie zrobiła...
Od kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach wydawniczych - wiedziałam, że muszę przeczytać.

Akcja rozgrywana jest na trzech płaszczyznach czasowych.
W pierwszym wieku n. e, na Ziemi Świętej.
W XII w, w Cesarstwie Bizantyjskim
I współcześnie w Bułgarskim Płowdiwie.
Wszystkie wątki splatając się, prowadzą do rozwiązania zagadki.
Kto zabił i zbeszcześcił ciało polskiego europosła?
Jaki wkład w całą historię ma tajemniczy zakon Bogomiłów?
Gdzie podziała się ich święta księga?
Musicie przeczytać żeby się dowiedzieć.
Dla mnie "Kości Proroka" to kawałek dobrze napisanej opowieści, którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem.

Ciężko tę książkę przyporządkować jednej kategorii. Określiłabym ją jako wielogatunkową.
Trochę historii, religii, kryminału i sensacji w jednym.
Na myśl przychodzi mi też porównanie do Kodu Da Vinci i trochę do Imienia Róży - ale nie jest to krzywdzące skojarzenie. Nic tu nie...

Maja | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Lubicie Kod da Vinci? To dobrze, bo mam dla Was książkę w zbliżonych klimatach, tyle że lepszą. Ciekawi? Posłuchajcie zatem sami.

Płowdiw, XXI w. W teatrze antycznym zostało odnalezione ciało polskiego posła. Mężczyznę ukrzyżowano i ucięto mu głowę, którą pozostawiono na tacy, jego ciało pokrywały zaś dziwne znaki. Do pomocy w rozwiązaniu ich zagadki zostaje sprowadzona Polka o bułgarskich korzeniach, Margarita. Kobieta jest przyjaciółką z dzieciństwa policjanta przydzielonego do sprawy. Kto i dlaczego zabił mężczyznę? Jaką rolę pełni księga Bogomiłów, zaginiona w XII wieku, która nagle się odnajduje i znów ginie? Cesarstwo Bizantyjskie, XII wiek. Dwunastu Bogomiłów wędruje do Carogrodu z największym skarbem – Tajemną Świętą Księgą. Żeby uchronić się przed kradzieżą, mają ze sobą sześć falsyfikatów. Nikt jednak nie wie, która z ksiąg jest prawdziwa. Ziemia Święta, I wiek. Uczniowie wraz z Nauczycielem idą do Jerozolimy na spotkanie z mesjaszem. Wśród nich jest rybak Ariel, jeden z...