Całe miasto o tym mówi

Okładka książki Całe miasto o tym mówi
Fannie Flagg Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
2018-03-14
Data 1. wydania:
2016-09-01
Dorota Dziewońska
humor ironia literatura amerykańska powieść obyczajowa relacje międzyludzkie relacje rodzinne tajemnica życie codzienne

Początek mnie zauroczył, było tak pięknie, spokojnie, a nawet wesoło. Radowałam się z bohaterami miasteczka. Niestety wraz kolejnym rozdziałem tak od połowy przestało być tak interesująco. Miasteczka jak dla mnie straciło urok. Owszem potrzeba ewolucji, ale czy warto? Kolejni mieszkańcy... no cóż nie byłam już z nimi związana. To co była na początku później straciło cały...

8/180/2022
Wyzwanie LC styczeń 2022 - Początek
Uwielbiam, uwielbiam! Wprawdzie idylla jest w tych powieściach zupełnie nierealna, ale nie szkodzi. Małomiasteczkowa Ameryka przedstawiana w książkach autorki to najlepsze miejsce pod słońcem. Życzliwi ludzie, pogodzeni z życiem i ze sobą (ale broń Boże nie zrezygnowani!), zajęci sprawami swojej społeczności, aktywni... Bajka....

Książka jest jak bajka, której każdy może wyciągnąć morał dla siebie. Jesteśmy tu tylko przez chwilę i warto dobrze przeżyć życie, żeby niczego nie żałować. Jak powiedziała jedna z bohaterek : każdy prędzej czy później dostaje to na co zasłużył. Każda dekada była inna, z czasem wiele wartości przestało mieć znaczenie jak bliskie relacje, rodzina, spotkania, dbanie o innych....

Gdyby nie zaufanie, jakie mam do Fannie Flagg, że wie co i jak pisze, to zbyt łatwo bym tę książkę określiła jako proste opowiadanie dziecka.
Tymczasem to magiczny realizm :))

Czytamy - i z pespektywy tej opowieści, sprawy emocjonujące, czy wręcz nękające nas aktualnie - stają się niewarte naszego wzburzenia.
Ta rzeka-życie płynie dalej.

Za dużo postaci jak i historii, można się momentami pogubić. Ciężko się czyta.

Ciepło wypływające z kolejnych stron powieści Fannie Flagg otula nas niczym ciepła kołderka i przytulaski mamci/babuni. Tak, jest to bardzo naiwna w swojej prostocie opowieść o miłości, troskach dnia powszedniego, przemijaniu, budowaniu szczęścia, małych dramatach niewielkiej szwedzkiej społeczności w Elmwood Springs w Missouri.

Autorka prowadzi nas przez kilka...

Jaka sympatyczna powieść! Książka optymistyczna, na wskroś amerykańska, tchnaca wiarą w ludzi. Nazwałbym ją sagą w skrócie, bo nie ma dłużyn opisywych, mimo iż dużo jest przypomnień kulturowych dla danego okrsu, jako zaznaczenie tła epoki, w której pojawiają sie kolejne pokolenia bohaterów. To co mnie urzekło najbardziej to kontrukcja powieści, a przede wszystkim pozytywny...

Pierwszy raz wynudziłam się jak mops, czytając powieść Fannie Flagg.

Ta książka była bardzo miła. Tak, miła. Jak gorąca czekolada albo popołudnie pod kocem.
Kojąca. Na pandemię jak znalazł, jeśli poszukujecie czegoś w ramach książkoterapii.
_____
Troszkę skojarzyła mi się ta powieść z twórczością Elizabeth Strout. Mnogość bohaterów, dzieje konkretnego miasta i ta wielka sympatia do opisywanych postaci.
Obie autorki robią to...

• 2018