Smażone zielone pomidory

Okładka książki Smażone zielone pomidory
Fannie Flagg Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Whistle Stop (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Aldona Możdżyńska-Biała
powieść amerykańska XX wiek Alabama USA

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

zdenerwowalo mnie jak chaotyczna byla ta opowiesc. ze wszystkich postaci udalo mi sie polubic moze ze dwie, mimo ze byla ich tam cala masa. sama opowiesc skupia sie na zyciu codziennym, z paroma przelomowymi punktami w akcji,. "zaskakujaco wspolczesna" - hmm, no nie powiedzialabym, troche to chyba naciagane. ogolem niesamowicie sie wynudzilam, przez koncowke przelecialam jak burza zeby miec to juz za soba.

Piękna powieść.
Wspaniale czytało mi się te opowieści starszej Pani.

Piękna powieść.
Wspaniale czytało mi się te opowieści starszej Pani.

świetne zbudowanie świata, cudowna historia - przepadłam bez reszty; bardzo ciekawa była też forma książki, jako pojedyncze wspomnienia z różnych lat, przeplatające się wzajemnie, nie spotkałam się z czymś takim nigdy wcześniej. doceniam też, że wszystkie wątki zostały doprowadzone do końca.

Absolutnie cudowna <3
Książka, która u mnie trafia na półkę najulubieńszych. Ciepła, rodzinna opowieść o bardzo zwyczajnych ludziach i bardzo poważnych problemach. Zakochałam się w społeczności Whistle Stop, cieszyłam się z ich szczęścia i współczułam nieszczęściom.
Chciałabym móc przeczytać tą książkę jeszcze raz pierwszy raz :) To taka Ania z Zielonego Wzgórza dla dorosłych. Jestem oczarowana :)

Absolutnie cudowna <3

Jak opisać powieść, która powieścią nie jest. Jest to bowiem na wskroś życie, ze wszystkim co ze sobą niesie.
Ta książka żyje i jest życiem. Już pierwsze wersy silnie tętnią i oddychają pełną piersią.
To skarb jaki udowadnia iż nie ma nic piękniejszego niż życie w każdej chwili i czasie w jakiej się znajdujemy.
Pokazuje iż bez względu na czasoprzestrzeń ludzie odczuwają podobnie. Czyż nie jest to pokrzepiające - wiedzieć iż nie jest się samemu z tym co dzieje się w nas samych?Szczegolnie gdy mamy to skryte głęboko nawet przed samym sobą?
Czy to nie piękne móc, czytając znaleźć ukojenie od swoich niepokoi?
Ma w sobie tyle nadziei, że po przeczytaniu całkiem inaczej można spojrzeć na siebie i otaczajacą rzeczywistość.
Ta książka to podróż przez świat jakiego już nie ma, taka furtka przez jaką można podejrzeć tamte chwile.
Okraszona jest także niezwykłym poczuciem humoru, dlatego czytając szykujcie się iż na jednej stronie będziecie płakać ze śmiechu i radości, a na drugiej ze smutku i wzruszenia.
Mam wrażenie, takich ksiażek się już nie pisze..a szkoda

Pokazuje iż bez względu na czasoprzestrzeń ludzie odczuwają...

Hitchcock mawiał, że film to życie bez plam nudy.

Tu mamy na odwrót. Nacisk położony jest na plamy nudy czyli prozę życia i codzienne bolączki. Brzmi strasznie smutno? Nic bardziej mylnego. W tej codzienności odnalazłam nienachalny urok i wdzięk. I nie bójmy się wielkich słów - magię.

Nie ukrywam. Bardzo ciężko było mi wgryźć się w tę historię. Może to tłumaczenie, może to dziecięca miłość do filmu, może to upał. Jednak gdy już się wgryzłam, nie mogłam przestać czytać. Chaotyczny na początku zbiór okruchów codzienności splótł się w fascynującą w swej pozornej banalności całość. Czytając, wzruszałam się, trochę płakałam (!), ale i uśmiechałam. To wszystko uczyniła ze mną prosta historia życia i śmierci mieszkańców małego miasteczka.

Na koniec gdy otarłam ostatnią łzę, gdy skończyłam gdybać o tajemniach życia, ludzkiej mentalności i kondycji, trudach i znojach dnia codziennego, jak stary człowiek stwierdziłam, że:

tak czy siak, życie jest piękne.

(i tak po coelhowsku zakończę)

Hitchcock mawiał, że film to życie bez plam nudy.

Próbowałam... Nie dam rady, więc po co się męczyć jeśli to nie dzieło...

Próbowałam... Nie dam rady, więc po co się męczyć jeśli to nie dzieło...

"Smażone, zielone pomidory" Fannie Flagg
W domu spokojnej starości spotykają się Evelyn  Couch i Nanny. Evelyn przyjeżdża tu z mężem,  żeby odwiedzić teściową a Nanny jest mieszkanką tego domu. Kobiety spotykają się przypadkiem i zaczynają ze sobą rozmawiać.
Staruszka opowiada bardzo barwnie o mieszkańcach Whistle Stop.Akcja toczy się w latach 30tych XX wieku, w Stanach Zjednoczonych.
Evelyn próbuje zajadać swoje smutki.
Po przeczytaniu książki dwie kwestie mi się nasunęły:
-warto być dobrym człowiekiem.
-zbrodnia popelniona z zemsty uchodzi na sucho.
Trochę może i naiwnie, ale odnoszę wrażenie, że powieść napisana z serca.
Jezeli szukacie książki innej niż wszystkie, to właśnie "Smażone,zielone pomidory" takie są.

"Smażone, zielone pomidory" Fannie Flagg

Miło było powrócić do tej książki. Sięgnęłam po nią w związku z wydaniem drugiej części, czyli "Powrót do Whistle Stop". Sądzę, że nikomu nie trzeba zachwalać tej pozycji, bo zarówno ekranizacja, jak i sama książka stały się kultowymi :) Pogodna, pełna ciepła i pozytywnego przekazu. Po takie książki sięga się, gdy człowiek ma ochotę poczytać o tym, że nawet jak coś dzieje się nie tak, to zawsze jest sposób na pozytywne zakończenie.

Rzecz dzieje się gdzieś na południu Stanów Zjednoczonych. Poznajemy historię rodziny i całej małej społeczności, gdzie wszyscy sobie pomagają, żyją jak jedna rodzina i mają też swoje sekrety.
Poznajemy młodą kobietę, której kilkuletni synek uległ wypadkowi i jak zareagowała na to zdarzenie mądra i przewidująca matka.
Jest też czarny charakter, który został przykładnie ukarany, ale jak!
Dobro zwyciężyło. W każdym razie Camorra i wszelkie inne mafie mogłyby się uczyć od tych ludzi - jak "zniknąć" człowieka bez śladu.
Powieść przepiękna, urocza, porywająca. Polecam wszystkim.

Jest też czarny charakter, który został przykładnie...