Wyśnione życie

Wydawnictwo Kobiece
2018-03-16
2018-03-16
Ryszard Oślizło
debiut literacki ekranizacja film kobieta literatura amerykańska marzenie poszukiwanie szczęścia przyjaźń sen współczesna kobieta
Inne

Życie, które jeszcze (nie) znamy

Wysnione zycie juz od bardzo dawna czekalo na swoja kolej. Zajmuje jedne z pierwszych miejsc na moim Kindlu a pozycji jest tam bardzo, bardzo duzo… Opis intrygujacy, mila dla oka okladka sprawily ze wreszcie nadszedl na nia czas, zostala zaszczycona wyborem sposrod tysiecy ksiazek wolajacych o przeczytanie.

Oto ona, Kitty, Katharyn. Ktora z nich jest ta prawdziwa? Ktore zycie wybralybyscie Wy?

Ksiazka mi sie podobala, plynelam przez nia, ciekawily mnie kolejne wydarzenia, przywiazalam sie do Kitty, nawet do Katharyn, chociaz nie rozumialam jej wszystkich decyzji. Jedna z waznijszych mysli ktore tlukly mi sie po glowie w trakcie czytania tej powiesci byla : Jak jedna z pozoru nieznaczaca decyzja potrafi wplynac na nasze zycie. Zastanawiliscie sie czasem co byloby gdybyscie tego deszczowego dnia wbiegli do Costy zamiast Starbucksa, skrecili w lewo zamiast w prawo? Gdybyscie usmiechneli sie do tego nieznajomego ktory na was patrzyl zamiast odwrocic niesmialo glowe. Albo nie przejechali swojego przystanku bo byliscie zaczytani w lekturze? Zycie jest tak niesamowite, ile decyzji, tyle wyborow I sciezek ktore wioda w zupelnie inne kierunki. I co wazne, maja wplyw nie tylko na nas ale tez na naszych bliskich…

Jest to bardzo przyjemna lektura, w ktorej mozna sie zanurzyc z westchnieniem. Nie wciaga jednak jak wir rzeki, nie sprawia ze nie mozna jej odlozyc ani na chwile. Przynajmniej ja nie mialam z tym problemu. Przyzwoicie mi sie jednak ja czytalo, sklaniala do refleksji, dala do myslenia. Wartosciowa lektura.

Oto ona, Kitty, Katharyn. Ktora z nich jest ta prawdziwa? Ktore...

Przeczytałam tą książką w dwa dni. Na początku byłam wobec niej niezwykle sceptyczna. Tym bardziej, że poleciła ją osoba, która nie należy do moich autorytetów. Jednak w miarę posuwania się do przodu w czytaniu tej lektury, moje zdanie na temat tej pozycji zaczynało się zmieniać. Początkowo książka wydawała mi się bardzo naiwna, a nawet infantylna. Potem wciągnęła mnie niesamowicie i wywarła naprawdę dobre wrażenie. Nie ukrywam, że jest trochę naiwna i " słodko pierdząca ", ale dość urzekająca i łatwo przyswajalna. Da się znieść.

Ciekawy wątek przeplatającego się świata rzeczywistości i snu, przedstawiającego obraz kobiety w USA w latach 50.ubiegłego wieku. Dwa alter ego tej samej 38-latki: samodzielnej „bizneswoman” oraz żony i matki z eleganckiego domu na przedmieściach.
Nie jest to może super ambitna lektura ale bardzo przyjemna w czytaniu, przy której można się oderwać od własnego dnia codziennego…

Granica między jawą a snem.

Umysł ludzki potrafi zdziałać niewiarygodne rzeczy. W traumatycznych sytuacjach robi wszystko, abyś zapomniał i uwolnił się od bólu. Jest też najlepszym pocieszycielem lub zamiataczem problemów pod dywan. Sprawi, że ucieszysz się choćby z najmniejszej drobnostki. Może też stworzyć dla ciebie drugie wymarzone życie.
Kitty Miller to samotna, lecz szczęśliwa trzydziestoośmiolatka. Wraz z najlepszą przyjaciółką prowadzi maleńką księgarnię, która jest dla niej całym życiem. Poza tym ma kochających i wspierających ją na każdym kroku rodziców. Niczego jej nie brakuje, a jednak kiedyś marzyła o założeniu rodziny. Nagle to wszystko się spełnia. Wystarczy, że Kitty przyłoży głowę do poduszki, by natychmiast przenieść się do snów, w których ma okazję zobaczyć, jak wyglądałoby jej życie, gdyby wyszła za Larsa Anderssona i gdyby miała troję dzieci. Na początku idealne życie w sennych wizjach jawi się jej jako coś pięknego, jednak z czasem przychodzi dezorientacja. Kitty zaczyna się gubić w tych dwóch życiach i sama już nie wie, które z nich jest tym prawdziwym.
"Wyśnione życie" to opowieść o tym, jak łatwo można wpaść w pułapkę własnego umysłu. Główna bohaterka w najtrudniejszej chwili swojego życia zaczyna tworzyć swój równoległy świat i to, jakby mógł wyglądać, gdyby pewne rzeczy nigdy się nie wydarzyły. Szybki jednak traci rozeznanie w tym, co jest realne a co fikcyjne. Szalenie mi się podobała ta historia, jeszcze nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak interesującym pomysłem. Cynthia Swanson wpadła na coś genialnego i stworzyła z tego wspaniałą historię, od której ciężko było się oderwać. A przy tym była ona tak spokojna i daleka od dramatycznych wydarzeń typowych dla tego rodzaju książek, co było tylko miłym oderwaniem. Urzekająca, inna, a do tego zrobiona w świetnym stylu - "Wyśnione życia" zabiera czytelnika w niezapomnianą przygodę po jeszcze nieodkrytych zakamarkach umysłu.

Granica między jawą a snem.

Kitty Miller to samotna,...

Nie warta uwag. Akcja powolna, niewyszukane dialogi.

Nie warta uwag. Akcja powolna, niewyszukane dialogi.

Bardzo fajna lektura. Spokojna, zaskakująca, dająca do myślenia i wciągająca. Lekki styl, dająca się lubić główna bohaterka, brak ckliwości i ciągłe zastanawianie się nad tym, jak to się wszystko skończy.

Ciekawa książka, chociaż po jakimś czasie zaczęłam się w niej gubić :P Ale mimo to bardzo fajna ;)

Książka z ciekawym zakończeniem i ciekawie napisana. Styl na dobrym poziomie. Lektura tej powieści wciąga i chce się przeczytać ją od razu całą. Musiałam się powstrzymywać, aby tego nie zrobić i tym samym nie zarwać nocy. Bohaterka cierpi na lekkie zaburzenia psychiczne spowodowane nagłą śmiercią swoich rodziców i wyparciem tego faktu ze świadomości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie, ja jednak nie miałam serca do tej książki. Strasznie mnie wymęczyła, chociaż wykazałam się dużym samozaparciem, bo kilka razy odkładałam, a jednak doczytałam. Znużyła mnie do tego stopnia, że w pewnym momencie nie byłam nawet ciekawa jak to się skończy i co faktycznie jest prawdą.

Bardzo fajna, wciągająca książka. Trzyma poziom od początku do końca. Polecam

Bardzo fajna, wciągająca książka. Trzyma poziom od początku do końca. Polecam