Wyśnione życie

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
The Bookseller
eMM

Prowokujący i niezwykle mocny debiut o kobiecie, która musi pogodzić rzeczywistość z kuszącym światem pochodzącym ze snów Denver, 1962. Kitty Miller to samotna kobieta po trzydziestce, która wiedzie niekonwencjonalne życie. Kocha księgarnię, którą prowadzi z najlepszą przyjaciółką Friedą i cieszy się całkowitą niezależnością. Może robić to, na co ma ochotę i nie musi się przed nikim...

Denver, 1962. Kitty Miller to samotna kobieta po trzydziestce, która wiedzie niekonwencjonalne życie. Kocha księgarnię, którą prowadzi z najlepszą przyjaciółką Friedą i cieszy się całkowitą niezależnością. Może robić to, na co ma ochotę i nie musi się przed nikim tłumaczyć. Kiedyś pojawił się w jej życiu pewien mężczyzna, lekarz o imieniu Kevin, ale nic z tego nie wyszło.Wtedy zaczęły się sny.

Denver, 1963. Katharyn Andersson jest szczęśliwą żoną Larsa, z którym ma wspaniałe dzieci, piękny dom i cudownych przyjaciół. To wszystko, o czym marzyła kiedyś Kitty Miller, ale pojawia się tylko w jej sennych wizjach.
Kitty uwielbia nocne podróże do alternatywnego świata i jest przekonana, że sny są wynikiem jej nadaktywnej wyobraźni. Jednak z każdą wizytą w życiu Katharyn ma poczucie, że życie ze snu jest bardziej prawdziwe. Czy może wybrać, kim chce być? Jaka będzie cena pozostania Kitty lub Katharyn?
Pełna zagadek debiutancka powieść Cynthii Swanson mistrzowsko nakreśla dwa przenikające się światy: samotnej Kitty oraz spełnionej Katherine, trzymając w napięciu do ostatnich stron. To piękna historia o tym, że nic nie jest takie, jak się nam wydaje.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1871

Życie, które jeszcze (nie) znamy

„Family Man", „Peggy Sue wyszła za mąż", „Znów mam 17 lat" oraz „Dziś 13, jutro 30" – co łączy te wszystkie filmy? Motyw alternatywnego życia, jaki może przydarzyć się głównemu bohaterowi czy głównej bohaterce. To znany schemat – dana osoba żałuje czegoś, co zrobiła lub nie, i wydaje się jej, że byłoby lepiej, gdyby podjęła zupełnie inną decyzję niż wcześniej lub gdyby była kimś innym, niż teraz jest. I, jak za dotknięciem magicznej różdżki, dostaje szansę na poprawienie swojej sytuacji życiowej lub zrozumienie, że nie można oszukać przeznaczenia czy że jeden wybór niesie za sobą wiele konsekwencji, jakie trzeba ponieść. Podobną opowieść znajdziemy w książce „Wyśnione życie" Cynthi Swanson, ale podkreślam – podobną, nie taką samą.

Mamy rok 1962. Główna bohaterka, Kitty Miller, to 38-letnia kobieta wyzwolona – razem ze swoją przyjaciółką Friedą prowadzi małą księgarnię w Denver, mieszka sama z kotem Aslanem i jest panią własnego życia: nie ma męża i dzieci, sama o sobie decyduje, nie ma żadnych poważnych zobowiązań na głowie. Od czasu do czasu Kitty czuje samotność, ale przypomina sobie, że wcześniejsze próby ułożenia sobie życia z mężczyzną nie należały do udanych, więc zaakceptowała swoją niezależność oraz staropanieństwo. Do momentu, kiedy zasypia. Wówczas staje się Katharyn Andersson, która ma kochającego męża Larsa, trójkę dzieci, wspaniały dom, służącą oraz przyjaciół z wyższych sfer. Życie ze snu wydaje się bajką, jednak Kitty dostrzega, że alternatywna rzeczywistość pełna jest obowiązków związanych z Michaelem, synem, który ma autyzm. Bohaterka „Wyśnionego życia" na początku traktuje Katharyn Andersson jako ciekawą odskocznię od szarego, nudnego świata, w którym funkcjonuje jako Kitty Miller, ale wraz z coraz częstszymi wizytami w tamtej rzeczywistości, kobieta zaczyna zastanawiać się, co tak naprawdę jest snem, a co jawą. I kto jest prawdziwy – panna Miller czy pani Andersson?

Przyznam się, że byłam uprzedzona do „Wyśnionego życia". Bez czytania uznałam, że Cynthia Swanson napisała identyczny schemat historii, o której wspominałam na wstępie do recenzji. Im dalej zagłębiałam się w lekturze, tym coraz bardziej byłam zaskakiwana, podobnie jak główna bohaterka. Na serio uwierzyłam, że co innego jest prawdą, a co innego fikcją. Kiedy poznałam przyczyny takiego stanu rzeczy, do razu zrozumiałam całą oś tej opowieści – dlaczego, po co i jak? Cynthia Swanson umiejętnie wprowadziła mnie w błąd – kiedy zamknęłam „Wyśnione życie" to byłam pod wrażeniem intrygi, w jaką wciągnęła mnie pisarka, a sam mechanizm działania głównej bohaterki był dla mnie jasny jak słońce. Nie spodziewałam się takiego rozwoju akcji, a tym samym takiego morału dotyczącego życia, decyzji, jakie musimy niekiedy podjąć wobec siebie i innych oraz tego, jak niezwykły jest umysł człowieka.

Od razu polubiłam Kitty – to kobieta, która na zewnątrz wydaje się uporządkowana, szczęśliwa, pełna akceptacji wobec siebie i świata, a tak naprawdę czuje się zagubiona, niepewna swoich decyzji, działań oraz konsekwencji, jakie musi ponieść, jeśli wybierze którąś z opcji. Ma również wiele obaw odnośnie swojego życia: zarówno jako wyzwolona i samotna panna Miller, jak i jako bogata pani Andersson, która ma dużo obowiązków wobec siebie i rodziny. Głowna bohaterka „Wyśnionego życia" to osoba pełna paradoksów, idealna do tego rodzaju opowieści, a zarazem niesztampowa, odważna oraz rozwijająca się wraz z dalszym przebiegiem akcji. O takich kobietach aż chce się czytać.

„Wyśnione życie" to książka warta naszego zainteresowania – dzięki historii Kitty/Katharyn wiele zrozumiemy odnośnie tego, czemu zachowujemy się tak, a nie inaczej, i że nie zawsze mamy na coś wpływ, ale możemy to zaakceptować i po prostu żyć dalej. Bo inaczej po prostu się nie da.

Anna Wolak

Jolka | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

"Wyśnione życie"-to piękna książka napisana lekkim piórem ,którą czyta się na prawdę dobrze.Autorka przez całą powieść buduje stopniowo napięcie,buduje klimat rzucając czytelnika w dwa światy-świat rzeczywisty i świat snu-który być może to ten jest realny?Autorka w wspaniały sposób stworzyła postać bohaterki-Kitty/Katharyn,że potrafiłam wyobrazić sobie na miejscu bohaterki.Czytając "Wyśnione życie" zastanawiałam się sama jakby to było gdyby sen okazał się tym rzeczywistym życiem,czy żałowałabym jakiekolwiek kroki,decyzje? Ta powieść po prostu wzruszała mnie czasami i dziękuje autorce za to,ponieważ dzięki niej przeżyłam niesamowity czas. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze możliwość przeczytania innych książek Cynthii Swanson.

Meggie | 2018-11-03

W życiu każdego człowieka są takie momenty, w których musi dokonać pewnych wyborów, mających wpływ na przyszłość. Czasami rozważamy, co by było, gdybyśmy wybrali inną drogę. Czy bylibyśmy szczęśliwi, bardziej czy mniej spełnieni? Czasem też sny odzwierciedlają nasze ukryte pragnienia. Gdy jednak zanika granica między rzeczywistością a snem w sercu wzrasta niepokój a w głowie zamęt. Rok 1962. Kitty Miller to młoda kobieta, która wspólnie z przyjaciółką Friedą prowadzą księgarnię. Ma kochających rodziców, ale nie spotkała jeszcze mężczyzny, z którym chciałaby iść przez życie, aż pewnej nocy zaczyna o nim śnić. W jej snach pojawił się mąż, dzieci, piękny dom, poczucie szczęścia i spełnienia. W snach zaczęła się czuć bardziej prawdziwie, jakby to życie lepiej do niej pasowało. Czasem boi się zasnąć, by nie stracić tego, co ma, innym razem obudzić z tego samego powodu. Dlaczego te sny są tak realne? Czemu się powtarzają? Gdzie jest jej miejsce?

Cynthia Swanson – wygrała nagrodę WILLA...

natkaaa003 | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Co by było gdyby…? Chyba nie ma na świecie człowieka, który przynajmniej raz w życiu, nie zadałby sobie tego pytania. Co by było gdybym dokonał innego wyboru? Co by było gdybym się odważył? Co by było gdybym wtedy zdążył? Kitty Miller- główna bohaterka „Wyśnionego życia” niespodziewanie ma okazję się przekonać, co by było gdyby osiem lat temu odłożyła słuchawkę telefonu o parę sekund później niż to zrobiła.

Kitty to niezależna, trzydziestoośmioletnia kobieta, która wraz z najlepszą przyjaciółką prowadzi księgarnię. Lubi swoje proste, nieskomplikowane życie i już dawno wyzbyła się marzeń o własnej rodzinie. Jednak pewniej nocy, Kitty przenosi się do zupełnie innego świata. Świata, w którym używa pełnej wersji swojego imienia, czyli Katharyn i jest żoną człowieka, który kiedyś, w prawdziwym życiu, nie pojawił się na randce z nią. Wraz z dziećmi mieszkają w pięknym domu na przedmieściach i bardzo się kochają. Kitty wraca do tego świata co noc, coraz bardziej się w nim zatracając....

zaczytanapatka | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

"Sen we śnie. Sen o drobnym - aczkolwiek przyjemnym - przeżyciu, które nigdy nie miało miejsca. I to w samym środku snu o całym życiu, które nigdy się nie zdarzyło."

Kitty Miller wraz z przyjaciółką Friedą prowadzą księgarnię "Dwie siostry". Księgarnia nie zawsze przynosi zyski a w życiu prywatnym Kitty też nie zawsze jest kolorowo. Kobieta ma kochających rodziców lecz przy jej boku brakuje mężczyzny. Kitty dała sobie spokój z umawianiem się na randki z mężczyznami z ogłoszeń po ostatnim rozczarowaniu. Życie Kitty w dzień płynie raczej monotonnie, za to w nocy Kitty staje się Katharyn Andersson. W tym świecie kobieta wygrała los na loterii. Katharyn jest szczęśliwą żoną Larsa i matką trójki dzieci. Sny są bardzo realistyczne a Katharyn coraz lepiej poznaje swoją rodzinę. Obie kobiety różni wszystko. Kitty nie chce budzić się z tego snu i odkrywa jak bardzo samotna jest w prawdziwym życiu. We śnie jej historia toczy się całkiem inaczej niż w rzeczywistości. Kiedy oba światy zaczną...

Oto powieść, w której podświadomość i wyobrażenia bohaterki grają rolę pierwszoplanową. Autorka sprytnie obmyśliła sobie pola, na których rozegrają się zdarzenia. Rzeczywistość splata się tutaj z ułudą tworząc całość, jak dzień z nocą, jawa ze snem. Na dobrą sprawę można przyjąć, że fabuła jest wędrówką Katharyn w ustaleniu, gdzie jest jej miejsce, w którym ze światów toczy się jej prawdziwe życie.

Cynthia Swanson napisała w pewnym stopniu oryginalną opowieść, w której ukazuje alternatywną wersję życia bohaterki. To co opisała i w jaki sposób zaprojektowała życie Katharyn na przełomie miesięcy, kiedy ta ewidentnie była w szoku na skutek osobistych przeżyć zasługuje na wyróżnienie. Chociaż, gdy czytelnik będzie miął już za sobą połowę książki z łatwością stwierdzi, że "Wyśnione życie" nie do końca jest pozbawione motywów, które już gdzieś spotkał. Jednak to, co mnie nie zadowala w książce, to sam sposób snucia opowieści. Zamiast czuć się coraz bardziej zaintrygowaną i maksymalnie...

boziaczek | 2018-06-30

"Wyśnione życie" to rewelacyjna powieść dla wszystkich kobiet.  Historia niezamężnej Kitty, która prowadzi małą księgarnię z przyjaciółką, wciąga od pierwszej strony i nie pozwala na nudę.
Jest to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości, a także o prawdziwej przyjaźni i trudnych wyborach, które na zawsze zmieniają nasze życie, ale nie zawsze na lepsze. Jest to również opowieść o radzeniu sobie ze stratą i żałobą.
Autorka napisała naprawdę niezwykłą książkę, która poruszyła wiele strun w moim sercu i na długo pozostanie w pamięci.
Polecam!

_kingu_reads | 2018-03-03
Na półkach: 2018', Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2018

"Wyśnione życie" opowiada o Kitty ,kobiecie która balansuje na granicy jawy i snu. Ta granica staje się z czasem staje się coraz cieńsza...
Kitty to samotna kobieta po 30, która wiedzie spokojne i harmonijne życie. Prowadzi wraz ze swoją wieloletnią przyjaciółką małą przytulną księgarnię , mieszka ze swoim uroczym kotem i ma swoich kochających rodziców u boku. Kobieta kocha książki i w tym co robi czuje się spełniona.
Od pewnego czasu Kitty miewa sny , i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w świadomy sposób może kontrolować w nich to co robi i mówi. W marzeniach sennych spotyka wyimaginowaną przez siebie rodzinę-
kochającego męża i dzieci,dom,przyjaciół. Początkowo bardzo podoba jej się wizja życia rodzinnego,całkiem odmiennego od tego które prowadzi na co dzień. Wszystko ulega zmianie,gdy kobieta traci kontrolę nad snami,które z coraz większą siłą wdzierają się w rzeczywistość . Co jest jawą a co snem?
Wyśnione życie to historia kobiety, która w swoich snach...

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kobiecego miałam ogromną przyjemność zapoznać się z debiutancką powieścią amerykańskiej autorki Cynthii Swanson. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii, w której rzeczywiście nic nie jest takie, jakim się wydaje. Od samego początku autorka umiejętnie i płynnie przeplata ze sobą dwie alternatywne rzeczywistości, w których uczestniczymy i które poznajemy ze szczegółami. Akcja na tyle mocno nas pochłania, że w pewnym momencie sami sobie zadajemy pytanie, co jest prawdą i co się tak naprawdę wydarzyło.

Dwie przyjaciółki ze szkolnych lat, stare panny, czy raczej singielki - Kitty Miller i Frieda Green prowadzą swoją wymarzoną księgarnię w Denver w stanie Colorado. Obie uważają swoje życie za perfekcyjne i są z niego zadowolone. Jest początek lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku - czasy względnego spokoju, ale też rozwoju i wzrostu gospodarczego, zapewniającego Amerykanom dobrobyt. Niestety przyszłość małej, klimatycznej księgarenki o nazwie "Dwie...

lubczyk | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Na skołatane nerwy. Cudowna odmiana po serii kryminałów. Obfita w estetyczne detale. Co byłoby gdybyśmy poszliśmy inną drogą? Kim bylibyśmy? Kim tak naprawdę jesteśmy? Książka dla odpoczynku, nie dla mocnych wrażeń.

Gąska | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Znacie to uczucie, kiedy śni Wam się coś bardzo fajnego i nie chcecie się obudzić, a gdy otwieracie oczy, żałujecie, że to tylko sen, chcecie jeszcze raz zasnąć, ale niestety już nic ciekawego się Wam nie śni? Kitty doświadczyła podobnego uczucia, ale jej sen zawsze wraca. Bohaterka jest samotną osobą, która wraz z przyjaciółką prowadzi księgarnię. Mimo tego, iż kiedyś próbowała sobie ułożyć życie, nic z tego nie wyszło. Pewnego razu zapadając w sen, budzi się w zupełnie innej sypialni, nachyla się nad nią mąż, a w głębi domu czekają na nią jej dzieci. W tym życiu ma wszystko, czego potrzeba jej do szczęścia. Szkoda, że to tylko powracający sen, ale czy na pewno?

To naprawdę interesująca i wciągająca powieść. Czegoś takiego nie miałam okazji czytać jeszcze nigdy. Z zapartym tchem połykałam każdą stronę, ponieważ tak bardzo pragnęłam poznać jej zakończenie.

Podczas lektury balansujemy na granicy dwóch światów, wraz z bohaterką staramy się zrozumieć, o co właściwie chodzi. Mimo...