Szklany las

Wydawnictwo Kobiece
2019-04-24
2019-04-24
Przemysław Hejmej
literatura amerykańska niebezpieczeństwo podstęp relacje rodzinne strach śmierć tajemnica thriller zaginięcie

Świetna powieść. Uwielbiam motyw odkrywania tajemnic z przeszłości. Polecam

Świetna powieść. Uwielbiam motyw odkrywania tajemnic z przeszłości. Polecam

Bardzo dobra książka, na długo pozostanie mi w pamięci.

Bardzo dobra książka, na długo pozostanie mi w pamięci.

Jak dobrze znasz bliską osobę?

Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem i malutkim synkiem. Jeden telefon zmienia jej życie na zawsze. Siedemnastoletnia bratanica Paula przekazuje im tragiczne wieści. Jej ojciec Henry został znaleziony martwy pod domem, a matka Silja zniknęła bez śladu. Angie i Paul rzucają wszystko i przybywają do małego miasteczka w stanie Nowy Jork, aby zaopiekować się dziewczyną. Wprowadzają się do pięknego i nowoczesnego domu Henry’ego na skraju lasu. Nastoletnia Ruby Glass zachowuje się dziwnie i nie potrafi zaakceptować młodej ciotki, która chce ją wesprzeć w trudnych chwilach. Angie czuje, że rodzina Glassów skrywa mroczne tajemnice. Wkrótce przekona się, jak niewiele wiedziała nie tylko o nich, ale również o mężczyźnie, którego poślubiła.

Powszechne jest nadużycie słowa thriller w literaturze, jakby już powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym nie miała racji bytu. A właśnie tym dla mnie okazał się być „Szklany las”. Czekałam na napięcie, na dreszcz emocji, ale kiedy przyszło rozwiązanie zagadki, nic takiego się nie stało.

Cynthia Swanson powoli wprowadzała nas w życie dwóch rodzin, które łączy wiele tajemnic i przemilczanych spraw. Mężowie kryją swoje prawdziwe twarze pod maskami, a ich żony albo potulnie to znoszą, albo czeka je kara. I nie zrozumcie mnie źle - z dystansu to naprawdę intrygująca historia, której rozwiązania byłam bardzo ciekawa.

Klimat szklanego domu w środku lasu, milcząca nastolatka, która od początku zdawała się wiedzieć więcej niż reszta, a nawet naiwność Angie i jej dochodzenie do prawdy - to wszystko działało jak należy. Mamy tu tajemnicę, mamy trupa, mamy zaginioną osobę i nawet kilku podejrzanych. Zawiodła nieco narracja, która nie budowała napięcia.

Jeśli spodziewacie się mrocznego thrillera, możecie się nieco rozczarować i to chyba mój główny zarzut. Dobra powieść obyczajowa z krwawą tajemnicą w tle też potrafiłaby się obronić.

Jak dobrze znasz bliską osobę?

Opowieść z początku lat 60 -tych. Małżeństwo Henry i Silja oraz ich córka Ruby i tragiczna historia tej rodziny oraz brat HenrIego - Paul i jego żona Angie. Losy obu małżeństw łączy postać Ruby. Skrywane sekrety, nastrój niepokoju. Książka intrygująca i wciągająca. Minus to przydługie i niepotrzebne opisy.

O masakra co to było. W tej książce nie działo się praktycznie nic. Zero jakiejkolwiek akcji, ciekawych zagadek, interesujących postaci... No kompletnie nic. Nigdy w życiu niczego nie czytałam aż tak długo. Książka została przeze mnie ukończona tylko dlatego, że miałam ją ze sobą na wakacjach i nie miałam możliwości sięgnąć po coś innego w języku polskim. Zastanawiam się, czy moja ocena nie jest za wysoka. Jest tragicznie, chociaż da się z bólem dobrnąć do końca. Nie polecam i lepiej tego bólu uniknąć.

Rozczarowała mnie ta książka, spodziewałam się dużo więcej po intrygującym opisie. Akcja wlokła się niemiłosiernie dopiero od połowy książki zaczęło się coś dziać ale i pozostała część mnie nie porwała. Cóż indywidualną ocenę pozostawiam każdemu z Was.

Na samym początku minus za przetłumaczenie tytułu. Wg mnie tytuł powinien brzmieć "Las Glassów". Ale to taki drobny szczegół. Pewnie "Szklany las" bardziej przykuwa uwagę.
Bardzo ciekawa powieść, nie wiem z jakiego gatunku, ni to obyczaj, ni to thriller jakiś psychologiczny. Nieważne. Ważne że czytało się bardzo fajnie i szybko. A akcja powieści wciąga, bardziej te reminescencje, niż teraźniejszość. Autorka przez cały czas tak prowadzi akcję, że wiemy iż to wszystko dobrze się nie skończy...
Warto to przeczytać.

Z początku cała historia bardzo mi się ciągnęła, ciężko mi było przebrnąć przez te strony.
Zbyt dużo moim zdaniem opisów, które były niepotrzebne.
Kiedy zaczęły się pojawiać tajemnice, bardziej mnie wciągnęło aczkolwiek nadal szału nie było. Delikatnie mnie zaskoczyło zakończenie natomiast nie jest to to czego oczekiwałam po dobrej książce.

Zbyt dużo moim zdaniem opisów, które były niepotrzebne.

Bardzo ciężko było mi się wkręcić w tą książkę, ale naprawdę uwazam, że jest bardzo dobra. Skłania do refleksji nad życiem co jest dla nas najważniejsze.

To moje pierwsze spotkanie z autorką. Książka jest ciekawa i napisana przyjemnym stylem dzięki czemu szybko się czyta. Minus to akcja, która dzieje się w wolniejszym tempie.

• Przeczytane 2019

Cynthia Swanson Szklany las Zobacz więcej