Szklany las

Wydawnictwo Kobiece
2019-04-24
2019-04-24
Przemysław Hejmej
literatura amerykańska niebezpieczeństwo podstęp relacje rodzinne strach śmierć tajemnica thriller zaginięcie

Na samym początku minus za przetłumaczenie tytułu. Wg mnie tytuł powinien brzmieć "Las Glassów". Ale to taki drobny szczegół. Pewnie "Szklany las" bardziej przykuwa uwagę.
Bardzo ciekawa powieść, nie wiem z jakiego gatunku, ni to obyczaj, ni to thriller jakiś psychologiczny. Nieważne. Ważne że czytało się bardzo fajnie i szybko. A akcja powieści wciąga, bardziej te reminescencje, niż teraźniejszość. Autorka przez cały czas tak prowadzi akcję, że wiemy iż to wszystko dobrze się nie skończy...
Warto to przeczytać.

Z początku cała historia bardzo mi się ciągnęła, ciężko mi było przebrnąć przez te strony.
Zbyt dużo moim zdaniem opisów, które były niepotrzebne.
Kiedy zaczęły się pojawiać tajemnice, bardziej mnie wciągnęło aczkolwiek nadal szału nie było. Delikatnie mnie zaskoczyło zakończenie natomiast nie jest to to czego oczekiwałam po dobrej książce.

Zbyt dużo moim zdaniem opisów, które były niepotrzebne.

Bardzo ciężko było mi się wkręcić w tą książkę, ale naprawdę uwazam, że jest bardzo dobra. Skłania do refleksji nad życiem co jest dla nas najważniejsze.

To moje pierwsze spotkanie z autorką. Książka jest ciekawa i napisana przyjemnym stylem dzięki czemu szybko się czyta. Minus to akcja, która dzieje się w wolniejszym tempie.

Książka pełna tajemnic i sekretów rodzinnych. Dziwne okoliczności śmierci jednego z bohaterów. Przyjazd brata z żoną i synem. Pogrzeb oraz drążenie w tajemniczej przeszłości rodziny męża. Wszystko to sprawia, że książka jest wciągająca.
Dla mnie 7 .

Dla mnie 7 .

Jedynym plusem tej książki jak dla mnie to,że się ją dość dobrze czyta (styl pisania autorki) i to tyle co mogę o niej powiedzieć pozytywnego. Spodziewałam się jakiegoś fajnego thrillera a tu flaki z olejem.... Rozczarowała mnie ta ksiazka bardzo

Rodzinne tajemnice, sekrety, niedomówienia. Czy rodzina, która powinna stanowić dla nas oparcie, może okazać się zagrożeniem?
Każdy z nas skrywa sekrety mniejsze lub większe, o których nie mówi nikomu.
Angie jest szczęśliwą mężatką i matką małego Pi Dżeja. Jej mąż, to przystojny, ciepły człowiek o artystycznej duszy, dla którego rodzina jest oczkiem w głowie. Tylko, czy na pewno?. Gdy bratowa opuszcza rodzinę, a jego brat popełnia samobójstwo, Paul wraz z rodziną jedzie wesprzeć ich nastoletnią córkę Ruby. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, na jakie początkowo wygląda. Gdy sekrety rodzinne, zamiatane pod dywan, wychodzą na jaw, Angie przekonuje się, że szczęście rodzinne jest jedynie pozorem, a jej życie może być zagrożone.
Książka trzyma w napięciu, mimo powolnie toczącej się akcji. Przedstawiająca historię trzech kobiet - Angie, Silje I jej córki Ruby, uwikłanych w związki z psychopatami. Mroczna, intrygująca i niepokojąca, bo pokazuje, że tak naprawdę nie można poznać nikogo, nawet samego siebie.....

Każdy z nas skrywa sekrety mniejsze lub większe, o których nie mówi nikomu.

Na półkach: , , , , ,

“Szklany las” to thriller psychologiczny Cynthii Swanson, Amerykańskiej autorki, której debiut literacki podbił listy bestsellerów. “Wyśnione życie” miało bardzo wiele pozytywnych opinii i mimo, że do tej pory jeszcze nie miałam okazji przeczytać tej powieści, sądziłam, że kolejna książka, wnioskując z opisu, może mieć nawet większy potencjał.

Angie i Paul to młode małżeństwo, które rozpoczyna wspólne życie w malowniczym zakątku Wisconsin, wraz z malutkim synkiem. Pewnego dnia dzwoni do nich bratanica Paula z informacją, że jej matka zniknęła, pozostawiając list, a ojciec popełnił samobójstwo. Małżonkowie wyruszają do Nowego Jorku, aby pomóc nastolatce. Rodzinne sekrety wychodzą na jaw, a policja podejrzewa, że w istocie mogło dojść do morderstwa, a nie samobójstwa.

“Nawet gdy człowiek nie żyje, czy nie jest mu przyjemniej, jeśli ma wokół siebie lepszą atmosferę?”

Narracja odbywa się w pierwszej osobie czasu przeszłego, kiedy rozdziały są pisane z punktu widzenia Angie, natomiast w trzeciej osobie czasu przeszłego, kiedy dotyczą Ruby (nastolatka) czy Silje (matka dziewczyny). Myślę, że ten zabieg ma nam przybliżyć postać kobiety, która w pośpiechu wyszła za mąż i nie wie zbyt wiele o swoim mężu i jego rodzinie. Przez całą książkę widzimy przeplatające się wątki z przeszłości i teraźniejszą historię. W przeszłości Silje zakochała się w Henrym, zgodziła zostać jego żoną i urodziła dziewczynkę, kiedy to mąż walczył w II wojnie światowej. Jednak rany, które odniósł sprawiły, że jest niesprawny seksualnie, oschły dla żony, której nawet nie dotyka, ale której za nic nie da rozwodu. Relacja małżonków jest tragiczna i każdą silną kobietę doprowadziłaby do szewskiej pasji. Silje zarabia na życie, podczas gdy mąż zamierza zajmować się domem i brakiem zaangażowania udowadnia, że nie ma ochoty zmieniać stanu rzeczy.

“Potrzebowałam czasu, musiałam wymyślić, co teraz zrobię (..) Należało podjąć grę.”

Chyba ze wszystkich wątków najbardziej odpowiadał mi ten ukazany przez lata pomiędzy Henrym i Silje. Był smutny, ale prawdziwy. Z jednej strony kontrolujący egoista, a z drugiej kobieta, która nie może odejść z toksycznego związku. Z kolei Angie była dla mnie naiwną młódką, która uległa słodkim słówkom dużo starszego mężczyzny, obcego znikąd, który okazał się podobnym człowiekiem do swojego brata. Niby mamy jakieś napięcie, zagadkę, ale wszystko idzie takim wolnym tempem, że całość jest męcząca, a rozwiązanie nie było zbyt satysfakcjonujące, a raczej nijakie. Mało w tym thrilleru i kryminału, raczej narracja ze smutnej obyczajówki. No nie podpasowało mi to i nie mogę Wam tej książki polecić :(

Angie i Paul to młode...

Bardzo opornie szło mi czytanie tej książki, spodziewałam się trzymającej w napięciu historii a zamiast tego byłam znudzona. Dodatkowo główna bohaterka działała mi na układ nerwowy, czym bardzo zniechęcała mnie do czytania. Ucieszyłam się jak ją w końcu skończyłam i raczej drugi raz do niej nie wrócę.

Mimo tego fajnie się czytało, polecam

Całkiem niezła historia. Młoda Pani Swanson gładko i sprawnie posługuje się piórem. Długo nie miałam przekonania co tak naprawdę spotkało bohaterów a to duży plus. Minus to słabo nakreślona psychika mężczyzn, którzy tutaj są "złymi". Czy nie należałoby, dla ubarwienia powieści, postawić pytania skąd w nich to "zło" ? Według mnie w życiu zawsze warto znać na nie odpowiedź....

Cynthia Swanson Szklany las Zobacz więcej
Cynthia Swanson Szklany las Zobacz więcej