Zbyt piękne

Prószyński i S-ka
2018-02-13
2018-02-13
literatura polska

Lekki kryminał. Przede wszystkim uśmiałam się bardzo . Dla wytchnienia czasem trzeba taką książkę przeczytać.

świetna rozrywka, w duchu Joanny Chmielewskiej. Humor przedni

świetna rozrywka, w duchu Joanny Chmielewskiej. Humor przedni

KŁOPOTÓW, SPOKOJNA 15

Od bardzo dawna nie sięgałam po książki Olgi Rudnickiej i postanowiłam to nadrobić. Tym bardziej, że w moim abonamencie Empik Go pojawił się audiobook zatytułowany "Zbyt piękne", więc nadarzyła się ku temu świetna okazja. Muszę powiedzieć, że interpretacja Ilony Chojnowskiej wypadła nieźle, a jedyne co mi naprawdę przeszkadzało to piskliwy i świdrujący ton głosu, który z jednej strony pasował do głównej bohaterki, ale nie był najprzyjemniejszy dla ucha.

Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji zaistniałej w tej książce. Zuzanna Cieplik bierze kredyt bankowy i kupuje dom w Kłopotowie przy ulicy Spokojnej 15. Dziewczyna wierzy, że w ten sposób zrealizowała swoje marzenie. Przy przeprowadzce okazuje się, że nieruchomość należy również do niejakiego Tymoteusza Magnusa. Oboje bohaterowie czują się oszukani, zgłaszają sprawę na policję i również na własną rękę próbują odnaleźć byłego właściciela - Hieronima Srokę. Szybko okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, oszust zapadł się pod ziemię, a odzyskanie wyłudzonych pieniędzy zajmie dużo czasu, albo może się wcale nie udać...

Zatarł mi się już trochę w pamięci styl pisania Olgi Rudnickiej i miło było przypomnieć sobie powód, dla którego kiedyś z ochotą sięgałam po jej książki. "Zbyt piękne" to istna komedia pomyłek, zabawna, nieco zwariowana, napisana z polotem, ale i dystansem. Charakterystyczni bohaterowie, dość mocno przerysowani, zostali bardzo dobrze wykreowani i są istotą całej opowieści. Zuzanna - kobieta trochę irytująca i pokręcona, szybciej działa niż myśli. Nieodrodna córeczka swojej mamusi reaguje przesadnie, ale zazwyczaj wychodzi z tego obronną ręką. Jej specyficzne podejście do mężczyzn wypada zabawnie i... groteskowo. Tymoteusz - zwyczajny facet, trochę zbyt infantylny w swoim zachowaniu, ale, w myśl przysłowia, kto z kim przestaje, takim się staje.

Autorka stworzyła ciekawą intrygę, niepospolitą i oryginalną. Odnajdziemy tu sporo zabawnych sytuacji, które wzbudzają śmiech i pozwalają nam się zrelaksować podczas lektury. Absurd, cięty język i celne riposty słowne, którymi posługuje się przede wszystkim Zuzanna to kolejny powód do uśmiechu. Olga Rudnicka bardzo dobrze odnajduje się w wymyślaniu kryminalnych afer z humorem. Pomysłów jej nie brakuje, a i wykonanie jest całkiem ciekawe. Wydarzenia mogą wydać się nieco naciągane, jednak jeśli podejdziemy do książki z odpowiednim dystansem, to nawet tego nie zauważymy. Wątek kryminalny blednie, rozmywa się w trakcie rozwoju wydarzeń, ale w końcowej części powraca i finał tej historii jest już bardzo na serio.

"Zbyt piękne" to lekka, łatwa i zabawna książka, idealna na poprawę humoru. Miło było po latach powrócić do komedii kryminalnej w wykonaniu Olgi Rudnickiej. Spędziłam z tym audiobookiem naprawdę fajny czas. Jeśli zatem nie macie pomysłu na niewymagającą i odprężającą opowieść to sięgnijcie po ten właśnie tytuł.

KŁOPOTÓW, SPOKOJNA 15

Historia ciekawa, natomiast dialogi pomiedzy Zuza a Tymkiem nic nie wnoszące, puste, niepotrzebne, irytujące..

Akcja wartko płynie, postacie mocno zarysowane, można rzec, że wręcz przerysowane, intryga ciekawa. Śmiało polecam dla relaksu.

Zbyt pięknie żeby było piękne. Jedna z najgorszych książek mojej ulubionej autorki. Mimo że jak zazwyczaj dialogi zabawne, żadnej postaci z tej książki nie polubiłam

"Gdy coś jest zbyt piękne żeby było prawdziwe, to jest tylko piękne"

Ta książka to niesamowita "bomba atomowa" pełna śmiechu, zabawnych zwrotów akcji
i komedii pomyłek. Zuzanna po rozstaniu z niejakim Cześkiem postanawia rozpocząć życie z dala od rodziny, która w destrukcyjny sposób wpływa na jej życie.
Cięty język i zabawne riposty głównej bohaterki jej samej napędzają kłopotówa czytelników przyprawiają o salwy śmiechu. Oszukani przez niejakiego Hieronima Sowę Zuzanna i jej tajemniczy początkowo niechciany dziki współlokator Tymek zawiązują wspólny front, aby złapać oszusta. Autorka Olga Rudnicka w komediowym wydaniu spisuje się całkiem nieźle. Zabawna, historia o przypadku, polecam serdecznie.

"Gdy coś jest zbyt piękne żeby było prawdziwe, to jest tylko piękne"

Cięty język i zabawne riposty głównej bohaterki jej samej napędzają...

Lekki kryminał, zabawny i bez przemocy. Zuza, główna bohaterka jest fajnie skonstruowana. Dobra opcja na poprawę humoru.

Do mnie książka nie przemawia. Być może przez irytującą bohaterkę... Sam pomysł na historię bardzo.

Lekka, prosta i momentami zabawna. Na samym początku rozglądałam się dokoła czy nikt nie widzi jak śmieje się do książki. Mimo wszystko humor przedstawiony w serii o Nataliach pozostaje bezkonkurencyjny

• Przeczytane 2018