Baśnik

Wydawnictwo: Książnica
Mirror_of_soul

Nigdy nie jest za późno, by szukać szczęścia. Trzydziestokilkuletnia Barbara mocno przeżywa niedawny rozwód. Nie poddaje się jednak i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Za namową przyjaciółki postanawia zająć się zarządzaniem klubu fitness, który pozostawił jej były mąż. Wprowadza twórcze zmiany i zatrudnia nowych pracowników. Jednym z nich jest Marcin – młody fizjoterapeuta i instruktor,...

Nigdy nie jest za późno, by szukać szczęścia.

Trzydziestokilkuletnia Barbara mocno przeżywa niedawny rozwód. Nie poddaje się jednak i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Za namową przyjaciółki postanawia zająć się zarządzaniem klubu fitness, który pozostawił jej były mąż. Wprowadza twórcze zmiany i zatrudnia nowych pracowników. Jednym z nich jest Marcin – młody fizjoterapeuta i instruktor, który zakochuje się w swej szefowej. Basia wciąż nie potrafi zapomnieć o nieudanym małżeństwie i obawia się związku z młodszym mężczyzną. Czy zdoła odbudować swoje poczucie wartości i otworzy się na nową miłość?

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-wspolczesna/basnik

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-wspolczesna/basnik

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1864

Tragikomedia niedopowiedzeń

Beata Majewska, znana również jako Augusta Docher, to pisarka ze sporym dorobkiem literackim. Debiutowała trylogią z wątkiem fantastycznym dla młodzieży, ma na koncie także erotyk, a teraz wydała kolejną powieść z „owocowej” serii obyczajowej. Dla mnie to pierwsze spotkanie z jej twórczością.

Główna bohaterka, Barbara, próbuje ułożyć sobie życie po rozwodzie. Jej małżeństwo nie należało do udanych, jednak kobieta była tak mocno przywiązana do męża, że nie potrafi pogodzić się z jego odejściem. Jej uzależnienie (i skrzywdzenie) najbardziej wyraźnie ujawnia się w momencie, gdy poznaje sympatycznego, porządnego chłopaka, który bardzo chce pomóc jej otrząsnąć się po rozstaniu. Ich potencjalnemu wspólnemu szczęściu stają na drodze niezliczone nieporozumienia i półprawdy, a także strach, kompleksy oraz córka Basi.

Ta książka składa się głównie z pasma kolosalnych niedomówień. Mniej więcej do połowy było to emocjonujące, później stało się już męczące i irytujące. Zdrowy rozsądek i zasady gatunku podpowiadają, że bohaterowie mogą popełnić ten sam błąd raz, góra dwa, ale nie cztery. Naprawdę wypadałoby, żeby po tych dwóch razach już się nauczyli, że rozmawianie ze sobą to dobra rzecz. Tymczasem Baśka i Marcin brną w przemilczenia i domysły, co oczywiście kończy się kolejnym wielkim zerwaniem.

Choć fabuła nie wzbudza entuzjazmu, autorka nadrabia kreacją postaci. Bohaterowie nie są papierowi i do bólu idealni. Mają masę wad, które niejednokrotnie wkurzają, ale dzięki temu wzbudzają pewien rodzaj sympatii. Barbara to zakompleksiona, skrzywdzona kobieta, która musi nauczyć się kochać i ufać, a Marcin jest wspaniałym, cierpliwym chłopakiem, ale do czasu – jak już raz się zawiedzie, trudno mu się pozbierać. Postacie drugoplanowe nie stanowią tylko płaskiego tła, też mają wyraziste charaktery. Szczególnie córka Basi – raz cudownie ironiczna i pyskata, raz nieziemsko samolubna. Najsłabszym ogniwem jest Jurek, były mąż bohaterki, który ulega tak nieprawdopodobnej przemianie, że nie mogę pozbyć się wrażenia, iż zadziałał stary mechanizm deus ex machina, tylko po to, by ktoś uświadomił Baśce, że powinna ruszyć naprzód. Nie kupuję tego.

Przypuszczam, że osoby o wyraźnie feministycznych poglądach mogą mieć problem z przetrawieniem zachowań głównej bohaterki. Barbara jest tak niepewna siebie, że momentami bardziej przypomina zaburzoną nastolatkę niż dorosłą kobietę. Na wielki plus trzeba autorce zaliczyć, że tak dobrze poprowadziła tę postać, iż na koniec wszystko zyskuje sens. Po prostu nie byłoby tej historii, gdyby Baśka była inna.

W gruncie rzeczy „Baśnik” jest przyjemną lekturą. Świetnie sprawdzi się rano do kawy i wieczorem do poduszki. Raczej nie wywróci niczyjego światopoglądu do góry nogami, ale z pewnością będzie stanowił dobrą rozrywkę. Może pozostawi nawet słodkie ciepełko w klatce piersiowej, bo jak na prawdziwą baśń przystało, kończy się uroczo i pluszowo.

Ewa Jemioł

Anna | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

''Baśnik '' autorstwa Pani Beaty Majewskiej to powieść, w której przedstawione są losy bohaterki o imieniu Barbara, chcącej odbudować swoje życie po rozwodzie. Może w trudnych chwilach liczyć na przyjaciółkę Lilkę. Wprowadziła, nowe zmiany w swoim 36-letnim życiu tworząc w nim miłą atmosferę w clubie fitness, który pozostawił jej były mąż. Barbara poczuła się swobodniejsza i bezpieczniejsza pracując, gdyż lubiła pracę oraz porządki domowe, które sprawiały jej wiele radości podczas ich wykonywania.

Praca nad nowym wyzwaniem czyniła ją lepsza, ale w głębi czuła, że nie czuła, się do końca silna będąc szefową. Zatrudniając, nowego pracownika terapeutę Marcina czuła lekki dystans do mężczyzn. Być może dzięki temu, że Marcin był pomysłowy, wrażliwy, chwilami zamknięty w sobie, ponieważ był tajemniczy.

Barbara i Marcin różnią się co prawda od siebie, ale obydwoje zasługują na szczęście, które mogłoby im wzajemnie pomóc w zapomnieniu o przeszłości, która sprawiała ból i...

Pokrecona | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Nasza bohaterka Barbara jest bardzo uległa. Zgadza się na wszystko, co postanowi jej mąż. Basia to typ kobiety — bluszcz. Przy takiej kobiecie nawet największy mięczak ma szansę poczuć się jak bóg męskości. To dla mężczyzny szalenie pociągające. Na początku, bo potem różnie bywa…

Tak samo było z Jerzym. Na początku mu to imponowało, ale z czasem zaczęło męczyć.
Gdy zostawia ją dla dużo młodszej kobiety, Basia rozpacza. Czuje się zagubiona i nieszczęśliwa. A gdy córka przeprowadza się do ojca, cierpi podwójnie.
Jej przyjaciółka stawia ją do pionu i nasza bohaterka zaczyna wracać do życia. Od byłego męża dostała klub fitness i zaczyna wprowadzać tam zmiany oraz zatrudniać nowych pracowników. Gdy pojawia się młody fizjoterapeuta oraz instruktor Marcin, zaczyna iskrzyć między nimi. Młody chłopak zakochuje się w swojej szefowej, a Basia nadal rozpacza po nieudanym małżeństwie.
Czy taki związek ma szansę przetrwać? Czy młody chłopak wytrwa w powolnym procesie odbudowy swojej wartości...

sabi | 2018-04-08

Fajna lekka opowieść o życiu, decyzjach i ich wpływie na nasze dalsze życie o nieplanowanych skutkach naszych poczynań,które się pojawiają tak niespodziewanie, wewnętrznych rozterkach, próbie odbudowania w sobie wiary i odnalezieniu wewnętrznej siły żeby uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

Moya | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Książka nie jest całkowicie zła,jest "nierówna"...mi po prostu nie odpowiada styl pisania autorki...natomiast sama historia jest intrygująca- na tyle by nie przestać czytać po kilkunastu pierwszych stronach ...
"Baśnik" jest pamiętnikiem czterdziestoletniej rozwódki...jest to opowieść o jej radzeniu sobie z nowym życiem, nowymi uczuciami i tymi starymi też , jest to opowieść kobiety która poświęciła swoje 20 lat dla mężczyzny, który nie doceniał jej przez większość ich małżeństwa...jest to opowieść o szarościach i innych kolorach naszej codziennosci.
5 gwiazdek za historię, minus 5 gwiazdek za całą resztę.

izabela81 | 2018-01-28
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Trzydziestokilkuletnia Barbara po rozwodzie, zajmuje się zarządzaniem klubem fitness, który pozostawił jej były mąż, Jerzy. Jednym z nowo zatrudnionym jest młody fizjoterapeuta i instruktor Marcin, który się w niej zakochuje. Dzieli ich niemal wszystko, ale czy miłość pyta o różnice? Czy kobieta odwzajemni uczucie i pozwoli sobie na szczęście?

"Czuła się przy nim zupełnie zagubiona. I bała się go jak ognia."

Niewątpliwie bohaterowie stanowią mocny filar powieści. Wyróżniają się, każdy z nich wnosi coś do fabuły. Zacznę może od Jurka, który jest snobem, gardzącym wszystkim co tanie i tym samym uważając, że tandetne. Tłamsił Basię, kiedy byli małżeństwem. A jakby tego było mało, stosował wobec niej przemoc fizyczną. Nie mogłam zrozumieć jak Basia mogła wytrzymać z kimś takim tyle czasu pod jednym dachem. Kobieta nawet przez teściową była "tresowana", przez co stała się osobą aż nadto pedantyczną. Basia ma niskie poczucie własnej wartości, mnóstwo kompleksów, z którymi nie potrafi...

Pośredniczka | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam :)
Przeczytana: 12 lutego 2018

„Baśnik” jest książką dla kobiet w każdym wieku. Mamy tu wszystko, czego można oczekiwać po świetnej lekturze. Niespodziewane uczucia, małe i większe dramaty i ogromna dawka wspaniałego humoru w wyborowym wykonaniu Beaty Majewskiej. Tę książkę trzeba przeczytać!

tajemniczeksiazki | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Basia jest grubo po trzydziestce. Jest mamą dwójki dzieci - dorosłego syna i nastoletniej córki. Właśnie zakończyła swoje wieloletnie małżeństwo z Jerzym, które - mówiąc bardzo delikatnie - nie należało do udanych. Zmęczona wiecznymi pretensjami, szarą codziennością i obecnością wykańczającego ją psychicznie męża, postanawia odejść. Po jakimś czasie dostaje rozwód i zaczyna nowe życie. Mimo wewnętrznych obaw jest pełna sił i nadziei. Ostatnie o czym marzy to miłość i budowanie kolejnej relacji z mężczyzną. Los jednak ma dla niej inne plany, o czym wkrótce będzie musiała się przekonać...

Beata Majewska vel Augusta Docher to mama, żona, córka, siostra i pisarka w jednym. Pochodzi ze Śląska. Jej debiut literacki to powieść "Eperu", powieść młodzieżowa, wchodząca w skład cyklu "Wędrowcy". Inne, dość znane i dobrze przyjęte dzieło autorki to "Anatomia uległości", którą to pozycję można zaliczyć do gatunku erotyku.

"Baśnik" to najnowsza powieść Beaty Majewskiej. Jak już wcześniej...

Zaczytana_Panna | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Czyż to nie uroczy tytuł? Może kojarzyć się z imieniem Basia, ale także ze zbiorem pradawnych baśni, których lektura daje nadzieję na lepsze jutro ;)

Barbara to trzydziestokilkulatka, której świat wali się w pewnym momencie na głowę. Niedawno musiała przezwyciężyć uczucie samotności i ochotę płaczu, bowiem zawarła rozwód. Jednak nie poddaje się i próbuje jakoś zawalczyć o nowe i najpewniej lepsze jutro - ma w końcu jeszcze dzieci. Przyjaciółka namawia ją do poprowadzenia klubu fitness, który dostała w "spadku" od byłego męża. Wbrew swoim obawom idzie jej naprawdę nieźle, ale tylko do czasu, kiedy zostaje zmuszona zatrudnić nowych pracowników. Właśnie wtedy pojawia się Marcin, który jest instruktorem i fizjoterapeutą, a na widok którego kobiecie silniej bije serce i nie tylko. Ona również nie jest mu obojętna, wręcz przeciwnie, stara się o nią tak mocno, jak każda z nas by pragnęła by jakiś facet o nią zabiegał. Basia jednak nie chce dopuścić do siebie myśli, że mogłaby związać się...

AnnaSikorska | 2018-02-25

Lekka, schematyczna opowieść, którą czyta się bardzo szybko

Milena | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Po serii „Konkurs na żonę” przyszedł czas na kolejną książkę autorki, tym razem przedstawiam wam „Baśnik”.
Główną bohaterką lektury jest Barbara. Kobieta po trzydziestce, mająca prawie dorosłe dzieci, a do tego dźwigającą na swoich barkach przeszłość. Po rozwodzie mężem zaczyna zarządzać klubem fitness i to właśnie tam zaczyna pracować Marcin. Choć jest jeszcze młody to już swoje zdążył przeżyć. Dzieli ich wiek, doświadczenia, status, a pomimo to coś pomiędzy nimi zaczyna się rodzić. Miłość?
Tytułowy „Baśnik” to pamiętnik głównej bohaterki, który mamy okazję czytać na przemiennie z normalną akcją książki. To z niego właśnie możemy dowiedzieć się co nie co z przeszłości kobiety i o jej poprzednim małżeństwie. Ten zabieg akurat przypadł mi do gustu, bo w sumie zawsze coś innego, a po za tym można dzięki temu bliżej poznać Basie, to jaka jest, jakie ma pragnienia. Polubiłam ją. Jest osobą potrafiącą sobie radzić w życiu, lecz trochę samotną. Jednak chyba nie wszystkie jej decyzję...